Wybory Prezydenckie 2020

Starosta Józef Tomal: Przyjąłem Rafała Trzaskowskiego na prośbę jego, posła Sowy i byłego senatora Bisztygi

Starosta Józef Tomal: Przyjąłem Rafała Trzaskowskiego na prośbę jego, posła Sowy i byłego senatora Bisztygi
Rafał Trzaskowski odwiedził Myślenice 5 czerwca. Fot. Piotr Jagniewski

„Pan Trzaskowski i Marek Sowa oraz były senator Stanisław Bisztyga zapytali mnie, czy taką wizytę może złożyć w budynku starostwa prezydent Warszawy.

Wyraziłem zgodę ze względu na powinowactwo przodków i pełnienia przez praprzodka pana Trzaskowskiego Ludźmiła Trzaskowskiego zaszczytnej funkcji starosty myślenickiego"

- na pytania radnych Prawa i Sprawiedliwości zadawane podczas 24. sesji rady powiatu odpowiadał starosta Józef Tomal (Forum Ziemi Myślenickiej)

Podczas 24. sesji rady powiatu, radni Prawa i Sprawiedliwości dopytywali starostę o spotkanie z kandydatem na prezydenta Rafałem Trzaskowskim. Przypomnijmy; prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta Rzeczpospolitej z ramienia Koalicji Obywatelskiej odwiedził Myślenice 5 czerwca przed pierwszą turą Wyborów Prezydenckich 2020.

Najpierw spotkał się z samorządowcami w siedzibie starostwa, a samą wizytę w mediach społecznościowych powiat opisywał jako „spotkanie z okazji 30-lecia Samorządu Terytorialnego. Bierze w nim udział specjalny gość Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa Rafał Trzaskowski. Prezydent stolicy mówi między innymi o konieczności wsparcia samorządności w Polsce. Prezydent musi dbać o decentralizację władzy i wsparcie autonomii samorządów”.

Następnie Rafał Trzaskowski pojawił się na Zarabiu, gdzie spotkał się z mieszkańcami. Wcześniej w siedzibie starostwa otrzymał portret swojego przodka Ludźmiła Trzaskowskiego, który w latach 1911-1914 pełnił funkcję starosty myślenickiego.

Ten prezent wywołał zdecydowaną reakcje burmistrza Myślenic Jarosława Szlachetki (PiS), który od jednego z mieszkańców domaga się przeprosin i wpłaty 10 tys. zł na cele społeczne za to, że na dyplomie dla Rafała Trzaskowskiego zamieszczony został herb miasta i gminy oraz podpis „mieszkańcy Myślenic”.

W piśmie wystosowanym przez burmistrza znajduje się warunek mówiący o tym, że "brak spełnienia powyższych wezwań (w ciągu 7 dni – przyp. red.) spowoduje, iż zostaną podjęte dalsze odpowiednie kroki prawne". Zapytaliśmy burmistrza jakie kroki prawne ma na myśli i czy - oraz kiedy zostaną podjęte. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Poproszono mnie, żebym pokazał panu Trzaskowskiemu piękne Zarabie. Skorzystałem z tego i pokazałem

Natomiast odpowiedzi w związku z przyjazdem Rafała Trzaskowskiego udzielał starosta Józef Tomal (FZM) podczas 24. sesji powiatu. Radny powiatowy i sekretarz UMiG Myślenice Robert Pitala (PiS) pytał (19 min. 45 sec. nagrania) którzy samorządowcy zostali zaproszeni na to spotkanie oraz o to, czy na Zarabiu starosta zjawił się oficjalnie, czy prywatnie?

Starosta Józef Tomal: Na to spotkanie zaproszeni zostali wszyscy wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu myślenickiego. Nie ja zapraszałem prezydenta Warszawy, tylko sam prezydent Trzaskowski i Marek Sowa chcieli odwiedzić starostwo ze względu na powinowactwo przodków i pełnienia przez praprzodka pana Trzaskowskiego Ludźmiła Trzaskowskiego zaszczytnej funkcji starosty myślenickiego.

Dwie gminy przesłały swoich przedstawicieli; Tokarnia i Dobczyce. Na spotkaniu nie było żadnego z wójtów i burmistrzów. Pan Trzaskowski i Marek Sowa oraz były senator Stanisław Bisztyga zapytali mnie, czy taką wizytę może złożyć w budynku starostwa prezydent Warszawy. Wyraziłem zgodę ze względu na powinowactwa.

Chcę jasno powiedzieć, że starosta Józef Tomal nie traktuje starostwa jako prywatnego folwarku. Jeśli jakikolwiek ważny gość jak prezydent Andrzej Duda, czy np. Władysław Kosiniak - Kamysz, czy prezydent Warszawy chcieliby odwiedzić starostwo, to jako starosta chętnie bym ich przyjął i ugościł.

Poproszono mnie, żebym pokazał panu Trzaskowskiemu piękne Zarabie. Skorzystałem z tego i pokazałem. Chętnie bym skorzystał z pomocy pana burmistrza, ale nie było go, więc musiałem go zastąpić jako gospodarza miasta i gminy Myślenice. Myślę, że prezydent Warszawy to bardzo ważna postać ze stolicy Polski.

W pierwszej turze wyborów dotychczasowego prezydenta i kandydata Prawa i Sprawiedliwości poparło 43,67% wyborców, natomiast Rafała Trzaskowskiego reprezentującego Koalicję Obywatelską 30,34%.

Po II turze wyborów prezydentem Rzeczpospolitej Polski zostanie:

 • Andrzej Duda (PiS) Andrzej Duda (PiS) 47%
 • Rafał Trzaskowski (KO) Rafał Trzaskowski (KO) 53%
 • Głosów: 2219

To między tą dwójką podczas drugiej tury, która zaplanowana została na 12 lipca odbędzie się ostateczna batalia o fotel prezydenta.  

Powiązane tematy

Komentarze (30)

 • Jacek Karwatowski 2 lip 2020

  ale co to za problem ze se go przyjal? do burmistrza nie przyjezdzaja politycy z pisu? przyjezdzaja i nikt ich nie przepytuje dlaczego byli i z kim i kto zapraszal

  45 11 Odpowiedz
 • Piotr 2 lip 2020

  Nie tylko politycy PiS do naszego burmisia przyjeżdżają. Bo późnymi popołudniami widywałem i samego Prezesa Orlenu Daniela O. jak z szoferem wypasioną audi podjechał i do UMiGu śmigał i to chyba nie było oficjalne spotkanie bo po 18.00 urząd miasta i gminy raczej nie pracuje a i konferencji prasowej nie widziałem w ITV. Ktoś z radnych PiS pytał po co on przyjeżdżał ?

  38 14 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 lip 2020

  Sekta trzyma się w kupie, ma swoje interesy, swoje strategie, stołki dla swoich. Choć kto się miał dostać do pisowskiej elity ten się dostał, reszcie majtków zatrzaśnięto przed nosem drzwi, choć te majtki o tym dowiedzieć się nie mogą. Może te wizyty mają też coś wspólnego z kuszeniem radnych? Co jak co, Jarek to zjadacz chleba prosty jak cep, Daniel to lis.

  36 11 Odpowiedz
 • OKOKI 2 lip 2020

  Najbardzei rozbawił mnie tekst ,,piękne Zarabie,, Dowcipniś z tego starosty.

  37 15 Odpowiedz
 • mirek@ 2 lip 2020

  mogl go zabrac na plaze, to by zrobil taka we warszawie

  34 11 Odpowiedz

Zobacz więcej