Polityka

Józef Tomal: Wysłaliśmy z wicestarostą wniosek o dofinansowanie linii na trasie Dobczyce-Raciechowice

Józef Tomal: Wysłaliśmy z wicestarostą wniosek o dofinansowanie linii na trasie Dobczyce-Raciechowice
„Wysłaliśmy z wicestarostą wniosek o dofinansowanie linii na trasie Dobczyce-Raciechowice" - podczas wczorajszej sesji rady powiatu online mówił starosta Józef Tomal. Fot. Starostwo Powiatowe

„Wysłaliśmy z wicestarostą wniosek o dofinansowanie linii na trasie Dobczyce-Raciechowice. To pokaże jak powiat może uczestniczyć w dalszym organizowaniu transportu publicznego” – podczas wczorajszej sesji rady powiatu mówił starosta

Pandemia koronawirusa obnażyła słabe strony systemu komunikacji opartego w głównej mierze na prywatnych przewoźnikach. Ci w reakcji na rządowe ograniczenia dotyczące przewozu osób zawieszali lub ograniczali kursy.

Po naszych interwencjach, gospodarze gmin zwrócili uwagę na ten problem, organizując linie zastępcze. "To jednak pokazuje, że organizacja komunikacji zbiorowej będzie jednym z wyzwań z którymi po zakończeniu pandemii będą musieli zmierzyć się samorządowcy" - pisaliśmy w maju.

Od tego czasu w komentarzach pod artykułami i w wiadomościach wysyłanych na redakcja@miasto-info.pl często zwracacie uwagę na potrzebę przeorganizowania transportu publicznego, tworzenie nowych połączeń i rozbudowę już istniejących.

Kilka dni temu wojewoda ogłosił kolejny nabór wniosków na dofinansowanie w ramach „Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej”. Jak informuje Łukasz Kmita (PiS); celem dofinansowania jest reaktywowanie zamkniętych lub utworzenie nowych połączeń autobusowych, a tym samym usprawnienie komunikacji publicznej i eliminowanie wykluczenia komunikacyjnego na terenie jednostek samorządu terytorialnego. Takie połączenie stworzono m.in. na trasie Myślenice-Wiśniowa-Mszana Dolna.

Wczoraj podczas sesji rady powiatu starosta informował, że złożył wniosek o dofinansowanie nowej linii na trasie Dobczyce Raciechowice.

Czy gminy powiatu myślenickiego powinny dokładać się do budowy kolei na trasie Kraków-Myślenice?

 • TAK TAK 59%
 • NIE NIE 41%
 • Głosów: 755

- Wysłaliśmy z wicestarostą wniosek o dofinasowanie nowej linii komunikacyjnej na trasie Dobczyce – Raciechowice. Chcemy, aby została otwarta za 2 tygodnie i miała finansowanie do końca roku przy naszym 10 procentowym wkładzie. To pokaże jak powiat może uczestniczyć w dalszym organizowaniu transportu publicznego. Jest to linia na której kiedyś już ktoś jeździł, jednak okazała się nierentowna. Ale ponieważ mamy walczyć z wykluczeniem, jako odpowiedzialny szef i zarząd postanowiliśmy zgłosić taki wniosek – mówił Józef Tomal.

Radna Jolanta Majka (PiS) dopytywała, czy bus będzie dojeżdżał do Raciechowic. „Można go przedłużyć do Kawec?” – drążyła. - Po drodze jest wiele miejscowości do których nie docierają busy – przekonywała. – Jeżeli się okaże, że w ramach przyznanych środków przewoźnik będzie mógł wykonać dalszy etap trasy, to czemu nie. Na razie czekamy na decyzję wojewody – w odpowiedzi usłyszała od starosty.

Powiązane tematy

Pociąg wjechał w drugi etap
Myślenice 0

Pociąg wjechał w drugi etap

Projekt połączenia Kraków-Myślenice, nazywany przez samorządowców „złotym pociągiem”, znalazł się w drugim etapie programu Kolej Plus. Co to oznacza? We wtor...

Komentarze (6)

 • mysleniczaninzdziada 3 paź 2020

  Też macie takie wrażenie że gdyby nie ta cała sytuacja z busami i nagłaśnianie tego tematu to by nie złożyli?

  13 11 Odpowiedz
 • 3 paź 2020

  Po nietęgiej minie sądzę że przegląda Miasto-Info. ;)

  11 11 Odpowiedz
 • 3 paź 2020

  Dlaczego wszędzie mówi, że "wraz z wicestarostą"? Czyżby alibi w razie czegoś?

  8 11 Odpowiedz
 • 3 paź 2020

  Dla nich uruchomienie busa między dwoma wsiami jest jak lot na księżyc 😂 nie do wiary czym oni się zajmują 🤦‍♂️

  12 11 Odpowiedz
  • 4 paź 2020

   Skoro rząd nakłada coraz więcej obowiązków na samorządy, ale nie zwiększa przy tym kasy, to "lotów na księżyc" będzie dużo więcej. Samo utrzymanie szkół, dróg, czy szpitali sporo kosztuje a tu jeszcze transport. Z pustego i Salomon nie naleje. Ale najważniejsze, że w tv mówią, że kraj w rozkwicie. Cieszmy się więc.

   10 5 Odpowiedz
 • 5 paź 2020

  brzmi to jakby co najmniej wyslali satelitę na orbite ale kto wie nad czym tam mogą jeszcze pracować. jak starosta mowi ze wyslane to będzie bus

  3 4 Odpowiedz

Zobacz więcej