Poręba

Przystanek natura w Porębie

Przystanek natura w Porębie

Przystanek Natura to miejsce, w którym dzieci spędzają czas w otoczeniu przyrody, zamiast patrzeć się w ekran smartfona. To tutaj uczą się szacunku do natury, nawiązują kontakty z rówieśnikami i bawią się tak… jak przed laty ich rodzice

Leśna baza, prowadzona przez Stowarzyszenie Sportownia, to pierwsze w naszym regionie miejsce, w którym rozkwitają pomysły inspirowane ideą leśnych przedszkoli. Baza działa od 2019 roku, a dzięki realizacji projektu finansowanego z budżetu obywatelskiego, mieszkańcy naszego regionu korzystali z szerokiego wachlarza bezpłatnych zajęć.

W leśnej bazie dzieci uczą się rozpoznawać rośliny i przyrządzać z nich różne potrawy, gotują nad ogniskiem, poznają gry i zabawy, w które grali ich rodzice, a nawet dziadkowie. Celem zajęć jest poznawanie przyrody i rozwijanie świadomości ekologicznej poprzez łączenie działań edukacyjnych i twórczych.

– Przystanek to miejsce, które kojarzy się z podróżą. Można się zatrzymać, rozejrzeć i wybrać kierunek dalszej wędrówki, działania, przygody. Dla mnie to także podróż w kierunku zmiany formuły edukacji zamkniętej w czterech ścianach. Naturalne środowisko to wyjątkowe miejsce do nauki i zabawy ze względu na niekończącą się różnorodność oraz fakt, że nie jest tworzone przez dorosłych. Bycie blisko przyrody daje dzieciom także poczucie ponadczasowości – krajobrazy, drzewa, rzeki opisane w bajkach – istnieją w dalszym ciągu. Jedną z największych atrakcji w naszej bazie jest leśny kanion, czyli głębokie koryto strumienia, które śmiało mogłoby posłużyć jako plan filmowy do książek fantasy – opowiada Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia.

Warsztaty w Przystanku Natura odbywają się w duchu „less waste”, bez zbędnego plastiku i z wykorzystaniem naturalnych, własnoręcznie zebranych materiałów; ziół, gałązek, mchu.

Projekt był realizowany w okresie wakacyjnym. W tegorocznej edycji uczestnicy budowali budki lęgowe i karmniki dla ptaków, tworzyli perfumy z olejków eterycznych, pracowali z gliną – tworząc naturalną ceramikę. Odbyła się także ceremonia dźwięku z wykorzystaniem gongów, warsztaty kulinarne, gry terenoznawcze, tworzenie breloczków z makramy oraz ekologicznych ramek i świeczników.

Jak podkreślają organizatorzy, idea prowadzenia bazy cały czas się rozwija, pojawiają się kolejne pomysły na warsztaty i wydarzenia. Działania stowarzyszenia można śledzić na facebooku: Speed-ball Sportownia.

 

Zobacz więcej