Myślenice. Wszystkie ronda z patronami. Radni nazwali kolejne skrzyżowanie. Tym razem imieniem byłego burmistrza
- 21 grudnia 2020
Patronem ronda przy „Domu Greckim” będzie Stefan Bałuk. Taką decyzję podjęli radni podczas ostatniego posiedzenia. Wszystkie skrzyżowania z ruchem okrężnym w mieście mają już swoich patronów
Jeszcze 12 lat temu w Myślenicach nie było ani jednego skrzyżowania z ruchem okrężnym. Po budowie pierwszego, które upłynniło ruch w sąsiedztwie siedziby starostwa powiatowego, do dzisiaj z powodzeniem stosuje się to rozwiązanie. W ostatniej dekadzie ronda nabierają wymiaru symbolicznego, a kolejni radni nadają im imiona osób mniej lub bardziej związanych z miastem.
Od października radni miejscy sukcesywnie nadawali imiona kolejnym skrzyżowaniom o czym piszemy m.in. w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo w artykule „Ronda z patronami”.
W październiku radni kadencji 2018-2023 postanowili uhonorować braci Różankowskich – byłych piłkarzy Dalinu Myślenice – nazywając ich imieniem rondo na Zarabiu (skrzyżowanie dróg Piłsudskiego, Zdrojowej, Zacisze). Natomiast podczas listopadowej sesji uchwalili nazwy dla parku na Zarabiu (im. Jana Izydora Sztaudyngera) i pozostałych 5 skrzyżowań z ruchem okrężnym na terenie miasta oraz parku miejskiego.
Rondo przy „Domu Greckim” im. Stefana Bałuka
Podczas posiedzenia, które odbyło się w piątek 18 grudnia radni przegłosowali (19 za, 2 wstrzymało się) uchwałę na mocy której rondu na zbiegu ulic Sobieskiego, Dąbrowskiego i Jordana nosić będzie imię Stefana Bałuka.
Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: Stefan Bałuk urodził się 5 sierpnia 1899 r. w Myślenicach. Pracował m.in. jako nauczyciel w Stróży, w Myślenicach i w Lusinie. Po zakończeniu okupacji niemieckiej, 1 października 1946 r. został powołany na stanowisko burmistrza Myślenic. Funkcję tę pełnił przez 2 lata, a następnie wrócił do pracy w szkole jako nauczyciel przyrody. W 1928 r. wspólnie z Marią Osobliwą, Tadeuszem Prusem-Wiśniowskim i Emilem Kubalą założył Muzeum regionalne, a w roku 1931 oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Był też inicjatorem powstania parku na Zarabiu.
Ronda i ich nazwy
Dzisiaj wszystkie ronda na terenie miasta mają swoich patronów. Oto oni:
„Rondo im. Stanisława Chorobika” - skrzyżowanie ulic Reja, Kasprowicza, Kazimierza Wielkiego i Żeromskiego.
„Rondo im. Marszałka Marka Nawary” - skrzyżowanie ulic Mostowej i Piłsudskiego.
„Rondo im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego” - skrzyżowaniu ulicy Słowackiego i drogi prowadzącej w kierunku Osieczan.
„Rondo braci Różankowskich” - skrzyżowanie dróg Piłsudskiego, Zdrojowa, Zacisze.
„Rondo im. Braci Ralskich” - skrzyżowanie ulic Słowackiego i Cegielskiego w Myślenicach.
"Rondo im. Teodora Pitali" - skrzyżowanie ulic Kazimierza Wielkiego i Słonecznej.
"Rondo im. Żołnierzy Niezłomnych" - skrzyżowanie ulic 3-go Maja, Kniaziewicza i Dunina-Brzezińskiego.
"Rondo im. Jana i Stanisława Hołujów" - krzyżowanie ulic Kazimierza Wielkiego i Cegielskiego.
"Rondo im. Druha Andrzeja Burzawy" - skrzyżowanie ulic Słowackiego, Kościuszki, Niepodległości oraz Poniatowskiego.
Rondo - Dom Grecki, Rondo Zarabie, Rondo Rynek i każdy by pamiętał :)
i dalej tym tropem rondo srodmiescie itp. zawsze myslalem ze miasto powinno sie projektowac w taki sposob zeby bylo latwo korzystac z niego mieszkancom.
nie wiem jak było i o czym mowisz, co juz wiele razy ci tlumaczylem. poza tym jadam jadam przy stole, nie przy korycie. ale rozumiem ze z tego koryta korzystasz
teraz beda na kazdym stawiac kamienny pomnik jak na zarabiu i przy mrowce? nikt tego nie spamieta nie ma takiej opcji
no tak najwazniejsze zeby kolesie byli na swoim :)