Myślenice

Znalazł się sponsor na czujniki smogu. Urządzenia zostaną zainstalowane w 5 gminach

Znalazł się sponsor na czujniki smogu. Urządzenia zostaną zainstalowane w 5 gminach

Niespełna trzy miesiące po tym jak Myślenicki Alarm Smogowy zwracał uwagę na to, że gmina Myślenice wypowiada umowę na utrzymanie czujników smogu, znalazł się sponsor na 9 takich urządzeń. Według zapowiedzi mają zostać zainstalowane w gminach Myślenice, Dobczyce, Pcim, Sułkowice, Raciechowice i Wiśniowa

W październiku przedstawiciele Myślenickiego Alarmu Smogowego opublikowali pismo wysłane do burmistrza Myślenic w którym zwracali uwagę na to, że gmina wypowiada umowy na czujniki monitorujące jakość powietrza. 

"Taki stan pozbawia mieszkańców informacji na temat jakości powietrza co jest niebezpieczne w obliczu nadchodzącego okresu grzewczego" - argumentowali. „W ramach oszczędności podjęta została decyzja o zaprzestaniu korzystania z tej usługi. (…) Usługa nie wpływa na poprawę jakości powietrza” – odpowiadał gospodarz gminy.

Od tego czasu gmina Myślenice korzystała z czasowych rozwiązań m.in. instalując na 2 tygodnie na balkonie magistratu pyłomierz, który mierzył jakość powietrza w drugiej połowie listopada, natomiast w grudniu na płycie Rynku na kolejne dwa tygodnie stanął model imitujący ludzkie płuca, które w zależności od jakości badanego powietrza, zmieniał swoją barwę. 

Więcej na ten temat piszemy w najnowszym wydaniu magazynu MiastoInfo w artykule „Nie ma czujników, nie ma smogu?” .

Jak przekonywali przedstawiciele Myślenickiego Alarmu Smogowego; „takie działania urzędu to wciąż za mało i nie pozwalają monitorować jakości powietrza na obszarze całego miasta oraz pozostałych miejscowości gminy Myślenice”. Zapowiadali, że będą szukać sponsorów na utrzymanie czujników, natomiast przedstawiciel firmy Airly w grudniu zajęli stanowisko, że jeżeli sponsor się nie znajdzie – urządzenia zostaną wyłączone z początkiem nowego roku.

 

Powiat wykłada kasę

Dzisiaj za pośrednictwem facebooka przedstawiciele starostwa poinformowali o tym, że powiat myślenicki zasponsoruje 9 urządzeń, które zostaną zainstalowane na terenie 5 gmin.

„W związku z tym, że jako powiat jeszcze w marcu 2020 roku otrzymaliśmy od GIOŚ informację, że Inspektor nie planuje montażu profesjonalnej stacji pomiarowej na terenie naszego powiatu oraz w związku z problemami jakie pojawiły się z utrzymaniem sprawdzonych czujników firmy Airly na terenie miasta i gminy Myślenice, zdecydowaliśmy, że powiat myślenicki zostanie sponsorem 9 takich czujników” – czytamy w informacji starostwa powiatowego.

Za 2 lata działania i serwisowania czujników powiat myślenicki zapłacił prawie 28 tys. zł. Według zapowiedzi polityków „czujniki powinny rozpocząć pracę w kolejnym tygodniu”.

Obecnie trwa ich montaż na budynku starostwa w Myślenicach, budynku myślenickiego szpitala, Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego, Domu Pomocy Społecznej „Biały Potok” w Trzemeśni, ZS im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach, DPS w Pcimiu, DPS im. T. Piekarza w Harbutowicach, Szkole Muzycznej w Czasławiu i budynku Urzędu Gminy w Wiśniowej.

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że zdrowie i życie mieszkańców jest najwyższym dobrem! Dzięki czujnikom ludzie mogą się dowiedzieć czy warto wyjść na spacer, czy bezpieczne jest bieganie na świeżym powietrzu itd. Monitorowanie powietrza jest po prostu ważne, a na zdrowiu ludzi nie można oszczędzać - przekonują starosta Józef Tomal (FZM) i wicestarosta Rafał Kudas (FZM).

11 stycznia

Firma Airly: Jesteśmy zmuszeni zdemontować urządzenia na obiektach udostępnionych przez gminę Myślenice

Firma Airly w oficjalnym komunikacie odniosła się do sytuacji związanej z pomiarem jakości powietrza w Myślenicach potwierdzając instalacje nowych urządzeń sfinansowanych przez starostwo. Komentuje również działania gminy oraz informacje jakie pojawiały się w niektórych lokalnych mediach.

„Jest też zła wiadomość. Chcieliśmy poinformować o zakończeniu współpracy z miastem i gminą Myślenice. Po wypowiedzeniu umowy przez gminę w ubiegłym roku, jako firma Airly zobowiązaliśmy się do utrzymania urządzeń na własny koszt, tak by mieszkańcy nie zostali pozbawieni informacji o powietrzu, którym oddychają.

Mimo wielu starań, nie udało się znaleźć lokalnego sponsora, który zechciałby sfinansować utrzymanie sieci od 2021 roku dlatego zmuszeni jesteśmy zdemontować urządzenia na obiektach udostępnionych nam przez gminę Myślenice.

Jesteśmy zmuszeni zdementować również rozpowszechnianą przez przedstawicieli urzędu miasta i gminy w lokalnych mediach informację, że nasze urządzenia są bezpłatne. Koszt utrzymania naszych urządzeń jest gwarantem tego, że nasze czujniki są na bieżąco sprawdzane pod względem wiarygodności i rzetelności pomiarów oraz serwisowane.

 

Powiązane tematy

Komentarze (22)

 • 10 sty 2021

  i co ma się zmienić dzięki tym czujnikom? ludzie mają piece węglowe... bo mogą... więc nic się nie zmieni... każdy w chałpie chce mieć ciepło i ma gdzieś czy jest smog itp... jedynym rozwiążaniem jest wdrażanie jakiś programów , które wymuszą wymianę ogrzewań z węglowego na gazowe -w Sułkowicach pod wieczór nie ma czym oddychać... a świat jak za mgłą... wystraczy wyjść na chwilę z domu...i człowiekowi robi się niedobrze , głowa zaczyna boleć...

  22 7 Odpowiedz
 • 8 sty 2021

  Najbardziej podoba mi się jak Powiat teraz zajmuje się "sponsoringiem", za nasze "piniondze".
  Czekam jeszcze na artykuł: "Starosta Tomal przerwał milczenie i podjął Decyzję", hahahahaha.

  26 17 Odpowiedz
 • 12 sty 2021

  Powiat natomiast woli sponsorować kmy.pl który założył niedoszły poseł nowoczesnej i mąż „bezukładowej” z układu Grażynki.
  W dodatku głośno było o sponsorowaniu przez powiat jednej hejterskiej gazetki którą pisał pracownik starostwa i którą po sklepach rozrzucali. I to wszystko za nasze pieniądze. Dalej chcesz się licytować?

  17 7 Odpowiedz
 • 11 sty 2021

  Ale czekaj, ty się serio cieszysz z tego że kasa zamiast iść na REALNĄ walkę ze smogiem idzie na jakieś czujniczki które poza pomiarami KOMPLETNIE NIC NIE DAJĄ? Kolejne genialne zarządzanie pieniędzmi przez Powiat, to coś jak z tą kasą na promocje dla busiarz :D :D OMG

  18 8 Odpowiedz
 • 8 sty 2021

  ile jest gmina w powiecie? czemu w każdej nie zainstalują takiego czujnika?

  18 10 Odpowiedz

Zobacz więcej