Koronawirus

Punkt powszechnych szczepień gotowy na czas, ale stoi pusty. Do Myślenic nie dotarły szczepionki. Kiedy będą? Nie wiadomo

Punkt powszechnych szczepień gotowy na czas, ale stoi pusty. Do Myślenic nie dotarły szczepionki. Kiedy będą? Nie wiadomo

„Gotowość techniczną i organizacyjną, zgodnie z harmonogramem będziemy mieć 26 kwietnia” – zapowiadał Mirosław Sobczak z firmy Diagnoza realizującej punkt powszechnych szczepień.

Punkt powstał, ale stoi pusty, bowiem szczepionki do Myślenic jeszcze nie dotarły. Kiedy to się stanie? Na razie nie wiadomo.

 

Niespełna 4500 m.kw. powierzchni użytkowej w hali przy ul. Zdrojowej 9 w Myślenicach miało zostać zagospodarowane do organizacji powszechnego punktu szczepień. Ten usytuowany na Zarabiu miał być największym w powiecie, a jego przepustowość szacowana była na 500 osób dziennie.

"Głównym założeniem i wyznacznikiem utworzenia, była ilość dziennych szczepień w takim punkcie. Stąd wybór tych dwóch lokalizacji (Myślenice i Dobczyce - przyp. red.). Ta hala jest dzisiaj najlepszym rozwiązaniem, chyba można powiedzieć spokojnie w całym powiecie, do tego, aby zaszczepić jak największą liczbę mieszkańców gminy Myślenice i powiatu, w jak najkrótszym czasie. Oczywiście tych, którzy będą mieli na to ochotę, tak aby tę odporność populacyjną wyraźniej wzmocnić na naszym terenie"podczas konferencji prasowej, 14 kwietnia wyjaśniał burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Od tego czasu w hali na Zarabiu powstał punkt rejestracji dla pacjentów, punkt medyczny, strefa oczekiwania oraz 4 stanowiska do wykonywania szczepień, a także strefa oczekiwania na tzw. „niepożądane odczyny poszczepienne”.

W piątek 23 kwietnia punkt otrzymał pozytywną rekomendację Narodowego Funduszu Zdrowia, ale do Myślenic w dalszym ciągu nie dotarły szczepionki. Kiedy je otrzymamy? Nie wiadomo.

- Punkt został zaopiniowany pozytywnie i trafił do bazy. Podmiot realizujący szczepienia zgłosił zapotrzebowanie na preparaty. Czekamy na informacje zwrotne - powiedział nam Janusz Szczeciński, naczelnik wydziału organizacyjnego w UMiG w Myślenicach.

Jak wyjaśnia; rozpoczęcie szczepień uzależnione jest od dostawy szczepionek za którą odpowiada NFZ.

Za organizację punktu szczepień przeciwko COVID-19 w Myślenicach odpowiada firma Diagnoza z Jaworzna, ta sama która w listopadzie 2020 r. prowadziła mobilny punkt wymazowy na Dolnym Przedmieściu

Jej przedstawiciel Mirosław Sobczak, pytany przez nas o to, które szczepionki będą podawane mieszkańcom powiatu myślenickiego,  zapowiadał, że; „Najprawdopodobniej będziemy mieli w dyspozycji zarówno preparaty Pfaizera jak i Astrę z uwagi na to, że niektórzy pacjenci są kierowani na określoną szczepionkę, głównie mówię o Pfaizerze”.

Rozpoczęcie szczepień uzależnione jest od dostawy preparatów za które odpowiada NFZ.

Podobne punkty powstają w całej Polsce w ramach Narodowego Programu Szczepień, a akcja koordynowana i finansowana jest przez administrację rządową. W kwietniu wojewoda zwrócił się do samorządowców w Małopolsce o zgłoszenie potencjalnych punktów szczepień populacyjnych.

O myślenickim punkcie usłyszała cała Polska, po tym jak tematem jego organizacji zajęła się telewizja TVN. Po materiale „Faktów” i wypowiedziach m.in. przedstawicieli starostwa, którzy jako pierwsi zapowiadali utworzenia takiego punktu w mieście; burmistrz Jarosław Szlachetka wydał oświadczenie - odnosząc się do reportażu oraz zwracał uwagę, że „Narodowy Program Szczepień to egzamin odpowiedzialności nas wszystkich" i apelował o współpracę.

Więcej na ten temat znajdziecie w artykule 'Zamieszanie wokół punktu szczepień. Po materiale TVN burmistrz zabiera głos. „Manipulacje, konfabulacje” i „kroki prawne”'.

 

Co drugi z Was czeka na szczepienie

Trzecia fala: Czy poddasz się dobrowolnemu szczepieniu przeciwko Covid-19?

 • tak tak 49%
 • nie nie 38%
 • nie wiem nie wiem 13%
 • Głosów: 1394

Chęć przyjęcia szczepionki deklaruje niespełna połowa z naszych czytelników (48%), natomiast 39% twierdzi, że nie podda się dobrowolnemu szczepieniu przeciwko Covid-19. Pozostałe 12% jeszcze nie podjęło decyzji.

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

Wczoraj opublikowano wyniki ogólnopolskich badań opracowanych przez IBRiS. Wynika z nich, że blisko 30 proc. Polaków deklaruje, że nie zamierza się szczepić.

Jak podaje Onet, na którego zlecenie wykonano badania „najwięcej osób z taką postawą mieszka w średnich miastach (od 50 do 250 tys. mieszkańców). Tu odsetek osób bojących się szczepień wynosi aż 40 proc. (…) Postawa antyszczepionkowa to domena ludzi z wykształceniem średnim i niepełnym wyższym. Wśród takich osób nie chce szczepić się aż 40 proc. badanych”.

Powiązane tematy

Komentarze (21)

 • Jacek Karwatowski 27 kwi 2021

  Otwieramy punkt to pelno chwalipietow jak stoi pusty to nie my. Taka budke to mogli postawic nawet przedszkolu w koziej wolce

  62 7 Odpowiedz
 • 27 kwi 2021

  Kij tam ze szczepionkami, kiedyś może dostarczą, nie marnujmy więc czasu i organizujmy referendum w sprawie odwołania Jaśnie Urzędującego!!!!

  50 8 Odpowiedz
 • 27 kwi 2021

  Mam wielkie podejrzenia, że zrobienie takiego punktu szczepień jest na pokaz, aby pokazać się jakim, to się jest ............... gospodarzem.
  Uważam, nie jest to odpowiednie miejsce, zmarnowanie potencjału hali sportowej aż do sierpnia.
  Punkt szczepień hmmm mniej więcej 12x6 m plus poczekalnia drugie tyle oraz miejsce na obserwację NOP. Do tego potrzebne było zajęcie całej hali sportowej.
  Do tego jeszcze można zasiąść na trybunach i obserwować jak ludzie są szczepieni itp.

  Mam nadzieję, że "przelotowość dzienna" - tu czytaj ilość wykonanych szczepień etc. będzie podana do publicznej wiadomości.

  Jeszcze jedno: tylko patrzeć jak w pierwszy dzień szczepień Jaśnie Urzędujący będzie się lansował na trybunach, bo będzie lepszy kadr na punkt szczepień i ludzi.
  Ewentualnie z "poziomu parkietu".
  Mogę się mylić ale wszystkie znaki na niebie i ziemi na to wskazują.

  45 8 Odpowiedz
 • 27 kwi 2021

  A punkt szczepień masowych w Olkuszu ma co rusz terminy - to znaczy, że i szczepionki ma. Tak się jakoś dziwnie składa, że z Olkusza jest wojewoda małopolski, Łukasz Kmita. Oczywiście przedstawiciel jedynie słusznej partii.

  Teorie mam dwie: jedna to, że nasz bumistrz i jego znajomi z Brzeszcz, to jednak w pisowskiej liście rozdawnictwa są pikusiami.

  Druga: zacznijmy organizować referendum, żeby Szlachetkę odwołać z funkcji burmistrza - zaraz się i szczepionki znajdą.

  44 6 Odpowiedz
 • 27 kwi 2021

  Firma ma szczęście że mogą zwalic winę na kogos innego.

  36 7 Odpowiedz

Zobacz więcej