Turystyka

W Borzęcie powstanie 150 metrów trasy rowerowej. "Połączy ścieżki wokół Zatoki Zakliczyńskiej z drogą wojewódzką"

W Borzęcie powstanie 150 metrów trasy rowerowej. "Połączy ścieżki wokół Zatoki Zakliczyńskiej z drogą wojewódzką"

„Odcinek będzie mierzył 150 metrów bieżących i połączy budowane przez gminę Siepraw ścieżki wokół Zatoki Zakliczyńskiej, z drogą wojewódzką nr 967 na terenie gminy Myślenice” – zapowiada burmistrz. Ścieżka zostanie włączona w trasę rowerową VeloRaba

 

Województwo małopolskie do 2022 r. planuje dokończenie trasy rowerowej VeloRaba na odcinku Kasinka Mała–Puszcza Niepołomicka. Na wykonanie czekają brakujące fragmenty, w tym również te biegnące przez gminy powiatu myślenickiego. Wspomniana trasa rozpocznie się w Chabówce i prowadzić będzie przez Rabkę-Zdrój, Porębę Wielką, Mszanę Dolną, Lubień, Pcim, Stróżę, Myślenice (Zarabie), Borzętę, Dobczyce, Gdów, Książnice i Puszczę Niepołomicką.

Jak pisaliśmy w marcu; po latach przerwy, do koncepcji budowy ścieżek rowerowych wrócił Tadeusz Pitala. Wójt Sieprawia zapowiedział w tym roku budowę trasy rowerowej oraz punktu turystycznego nad Zatoką Zakliczyńską. 

„Projekt obejmuje budowę prawie 9 km ścieżek pieszo-rowerowych wokół zatoki w terminie do grudnia 2021 r. Planowany koszt inwestycji to 6,7 mln zł, przy dofinansowaniu z funduszy UE w wysokości 4,3 mln zł” – mówi Tadeusz Pitala. Jak wyjaśniał na początku roku; ścieżki mają zostać połączone z projektowaną wzdłuż Raby trasą rowerową VeloRaba.

Natomiast w dzisiejszym komunikacie na stronie UMiG Myślenice czytamy, że „gmina zleciła wykonanie odcinka ścieżki rowerowej w Borzęcie, która będzie kluczowym połączeniem w kontekście budowy trasy rowerowej VeloRaba”.

- Zlecony przez gminę Myślenice odcinek będzie mierzył 150 metrów bieżących i połączy budowane przez gminę Siepraw ścieżki wokół Zatoki Zakliczyńskiej z drogą wojewódzką nr 967 na terenie gminy Myślenice, a także w przyszłości zapewni połączenie istniejącej infrastruktury z przebiegiem trasy rowerowej VeloRaba, planowanej do realizacji przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego - mówi burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka (PiS).

Gmina nie informuje ile pieniędzy wyda na tę inwestycję, ale w urzędowym komunikacie czytamy, że „środki przeznaczone na budowę fragmentu ścieżki pieszo-rowerowej w Borzęcie pokryje dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich”.

 

Rowerem wokół zalewu dobczyckiego

Koncepcja budowy trasy rowerowej wokół jeziora dobczyckiego ma ponad 7 lat. W 2014 roku burmistrzowie Dobczyc i Myślenic oraz wójt Sieprawia podpisali porozumienie w sprawie ustalenia zasad przygotowania dokumentacji dla projektu "Zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Dobczyckiego”.

Ówczesny marszałek Małopolski Marek Sowa (PO) deklarował, że chce otwarcia akwenów w Dobczycach, Czorsztynie, Rożnowie, Klimkówce czy Świnnej Porębie - obiecując, że dołoży się do opracowań mających pokazać potencjał turystyczny i sposób zagospodarowania zbiorników wodnych w województwie. Pomimo dofinasowania otrzymanego na przełomie 2017 i 2018 roku, ścieżki wokół zbiornika nie powstały, a jako powód samorządowcy podawali zbyt wysokie ceny proponowane przez firmy biorące udział w przetargach.

W Myślenicach pierwsze fragmenty ścieżki oddano w 2012 r. Dzisiaj można nią przejechać z Zarabia do mostu w Osieczanach i w okolice ogródków działkowych. „Chcielibyśmy, aby jej budowę przejęło województwo małopolskie i wykonało ją w ramach swoich projektów strategicznych” - latem 2020 r. w mediach mówił Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz Myślenic.

 

Powiązane tematy

Komentarze (14)

Zobacz więcej

Peeling do twarzy
Lifestyle 0

Peeling do twarzy

Peeling jest jednym z elementów dbania o stan cery. To złuszczanie martwego naskórka, dzięki czemu skóra staje się zdrowsza, zadbana, promienna. Poprawia się...