Myślenice

"Złoty pociąg” na papierze. Połączenie Kraków - Myślenice z dofinansowaniem na projekt dokumentacyjny z programu Kolej Plus

"Złoty pociąg” na papierze. Połączenie Kraków - Myślenice z dofinansowaniem na projekt dokumentacyjny z programu Kolej Plus

Województwo małopolskie w ramach programu Kolej Plus, otrzyma środki na wykonanie projektu  dokumentacyjnego linii Kraków - Myślenice. Nie oznacza to jednak, że połączenie na pewno powstanie, losy "złotego pociągu" nadal nie są przesądzone 


Ponadto z Małopolski rozpatrzone zostały wnioski dofinansowania połączeń Kraków - Olkusz, Kraków - Niepołomice oraz Gorlice - Jasło. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że budżet programu Kolej + został zwiększony z 5,5 miliarda złotych do 11 miliardów złotych.

Według zapowiedzi rządowy program ma pozwolić w całej Polsce na budowę nowych linii, rewitalizację lub odbudowę 34 projektów o łącznej długości odcinków linii kolejowych 1203 km. 

"Mamy kryzys za naszą wschodnią granicą, kryzys z uchodźcami, problemy gospodarcze, ale musimy stawiać cały czas na rozwój, żeby miasta i miejscowości mogły się rozwijać" - powiedział w środę w Janowie Lubelskim premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając listę projektów do realizacji w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej "Kolej+".

 

Pomysł budowy "złotego pociągu", nazywanego tak przez samorządowców z ziemi myślenickiej został oznaczony gwiazdką. Oznacza to, że województwo małopolskie otrzyma pieniądze na wykonanie projektu dokumentacyjnego, a nie na budowę linii. Losy budowy połączenia nadal nie są przesądzone.

Decyzję burmistrz Myślenic określa jako "kolejny duży krok w kierunku budowy kolei do Myślenic".

- Przedsięwzięcie obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do budowy nowego, brakującego połączenia kolejowego o charakterze szybkiej kolei aglomeracyjnej. Połączenie kolejowe na linii Kraków – Myślenice to jedyna alternatywa dla zatłoczonej „Zakopianki” i minimalizacji negatywnego oddziaływania transportu na środowisko. Uzyskanie wsparcia finansowego, przy dużej konkurencji projektów z innych części naszego kraju, to dowód na to, że inwestycja jest potrzebna, i że władze Małopolski oraz Ministerstwo Infrastruktury ze spółką kolejową patrzą na nią przychylnym okiem – twierdzi Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Oprócz połączenia Myślenice - Kraków, pieniądze na wykonanie projektu przyznano liniom Skarżysko-Kamienna - Tomaszów Mazowiecki oraz Zegrze - Przasnysz.

 

Decyzja z opóźnieniem 

W ramach programu Kolej Plus do 24 listopada ub. roku samorządy złożyły do PKP Polskich Linii Kolejowych 79 wniosków z dokumentami z opracowanym wstępnym studium planistyczno-prognostycznym.

Do drugiego etapu zakwalifikowano 47 z nich, a ich wartość oszacowano na ok 18 mld zł. Wśród zgłoszonych przez województwo małopolskie projektów znajdowała się "Budowa połączenia kolejowego Kraków-Myślenice". Ocena wniosków, utworzenie listy rankingowej i kwalifikacja i do Programu według wcześniejszych zapowiedzi miało potrwać do 24 lutego 2022 r.

W programie Kolej Plus 85 proc. wartości planowanych inwestycji będzie finansowało państwo poprzez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe. Pozostałe 15 proc. kosztów inwestycji to wkład własny samorządów. Program ma zostać zrealizowany do roku 2028.

 

„Złoty pociąg” ciągle obecny w narracji samorządowców

„Złoty pociąg” jak samorządowcy określają pomysł budowy połączenia kolejowego na linii Kraków – Myślenice, do tej pory funkcjonuje w sferze zapowiedzi. Jak pisaliśmy w papierowym wydaniu MiastoInfo w artykule "Złoty pociąg". Czy nadjedzie i kto powinien za niego zapłacić?; po latach hibernacji wizja torów łączących stolicę Małopolski z Myślenicami odżyła, lansowana przez Jarosława Szlachetkę (PiS) najpierw jako posła, a następnie burmistrza Myślenic.

Wraz z zapowiedzią startu Programu Kolej Plus, który miał miejsce pod estakadą w Myślenicach w maju 2020 r., burmistrz w towarzystwie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka (PiS) podkreślał, że „budowę tego połączenia odbieramy, jako projekt cywilizacyjny wprowadzający mieszkańców w XXI w.”. To właśnie w tym programie samorządowcy i zwolennicy budowy kolei, dopatrują się szansy dla Myślenic.

Szansę na powstanie połączenia kolejowego Kraków-Myślenice oceniam jako:

 • bardzo duże
 • duże
 • umiarkowane
 • małe
 • bardzo małe
 • Zobacz wyniki
 • bardzo duże bardzo duże 13%
 • duże duże 12%
 • umiarkowane umiarkowane 18%
 • małe małe 16%
 • bardzo małe bardzo małe 41%
 • Głosów: 2795

Niespełna półtora roku później, bo 25 października 2021 r. zaprezentowano pierwsze, robocze koncepcje przebiegu linii. Miało to miejsce podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego online przez firmę International Management Services Sp. z o.o., która opracowuje wstępne studium planistyczno-prognostyczne dla projektu pn.: „Budowa połączenia kolejowego Kraków - Myślenice”.

Jej przedstawiciele zaprezentowali 2 warianty trasy, którymi mogłaby przebiegać linia kolejowa. Długość trasy do wybudowania w zależności od wariantów to 22,2 km (wariant 1 – niebieski), lub 25,5 km (wariant 2 - żółty). Przewidywany czas przejazdu dla obu tras szacowany jest na 38 lub 42 minuty. Obie wymagają nie tylko budowy torowiska, nasypów i przystanków, ale również wiaduktów, mostów oraz dwóch tuneli każdy o długości ok. 1 km.

Stacja Myślenice miałaby zostać zlokalizowana na wysokości dawnych zakładów Vistula przy estakadzie, a dalej tory dla pociągów kończących bieg.

W ostatnich wystąpieniach samorządowców z gminy Myślenice związanych z planowaną drogą ekspresową S7, która może przebiegać przez Myślenice – motyw kolei odgrywa znaczącą rolę.

„To z czym dzisiaj mamy problemy, albo co chcielibyśmy poprawić jako samorządowcy, to komunikacja między Myślenicami a Krakowem i budowa na tej trasie połączenia kolejowego. Czekamy na ogłoszenie wyników, na informację czy Urząd Marszałkowski jako samorząd wojewódzki, razem z nami otrzyma dofinansowanie na połączenie kolejowe i to jest dla nas priorytet” – podczas spotkania z mieszkańcami Górnego Przedmieścia w Myślenicach mówił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Z kolei w stanowisku wydanym przez radę gminy, które zostało przyjęte 28 marca, radni wystosowali do GDDKiA sugestie i postulaty zawierające m.in. w jej planach uwzględnienie linii kolejowej na trasie Myślenice-Kraków.

Linia kolejowa Kraków - Myślenice. "Redukcja pojazdów, ale tylko lokalnie"

Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w swoim piśmie związanym z planami budowy odcinka S7 Kraków-Myślenice, odnosi się też do planów budowy "złotego pociągu". Inwestycja traktowana jest jako redukująca liczbę pojazdów lokalnie i w jego opinii „nie daje podstaw do założenia zdecydowanej poprawie warunków ruchu na istniejącej drodze krajowej nr 7”.

Powiązane tematy

Komentarze (18)

 • 20 kwi 2022

  Czyli dalej brak konkretów i mydlenie oczów byle do następnej kadencji ...

  39 6 Odpowiedz
 • 20 kwi 2022

  Nie lękajcie się, żadnego pociągu nie będzie kto tam mieszka na linii może spać spokojnie.
  Na ten moment będą tylko wywalać-kraść pieniądze na dokumentacje z której nic nie wyniknie, a jak zostaną przy żłobie, to zrobią kolejną aktualizacje dokumentacji. No

  42 15 Odpowiedz
 • mirek@ 20 kwi 2022

  Czytajcie dokładnie to nie pieniądze na pociąg tylko zrobienie projektu. Projekt tunelu czy innej inwestycji tez można zrobić ale to nie znaczy ze go wybudują. Kiełbacha wyborcza teraz będą mówić do wyborów ze powstaje projekt i za ileś tam lat go pokażą…

  33 9 Odpowiedz
 • 20 kwi 2022

  No tak, zbliżają się wybory, to znowu temat pociągu.
  Trzeba być naprawdę totalnym naiwniakiem, by wierzyć w obecnej sytuacji gospodarczej kraju, przeszedł pomysł takiej inwestycji. No, ale pomarzyć zawsze warto :)

  27 7 Odpowiedz
 • 20 kwi 2022

  40 minut do Swoszowic to szału nie ma :)

  27 6 Odpowiedz

Zobacz więcej