logo-web9
Lifestyle

Robert Makłowicz: "To są Myślenice, a to oznacza, że jestem u siebie”. Radni nie chcieli, aby został honorowym obywatelem miasta

„To jest Raba, to jest Zarabie, a to są Myślenice, co oznacza, że jestem u siebie” – w jednym z najnowszych odcinków swojego programu mówi kucharz i prezenter Robert Makłowicz. Miesiąc temu radni odrzucili wniosek o to, aby został jednym z trzech honorowych obywateli miasta

Podczas majowego posiedzenia rady miejskiej, na wniosek burmistrza, radni mieli procedować projekty uchwał dotyczące nadania tytułu „Honorowy Obywatel Myślenic” trzem osobom; księciu Kazimierzowi Lubomirskiemu, historykowi Tomaszowi Gąsowskiemu i prezenterowi telewizyjnemu znanemu z programów kulinarnych Robertowi Makłowiczowi.

Ostatecznie Jarosław Szlachetka (PiS) wycofał się z tego pomysłu, po tym jak radny Józef Błachut (WDG) złożył wniosek o wykreślenie z porządku obrad punktów dotyczących rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie nadania tytułu dla Roberta Makłowicza i Tomasza Gąsowskiego.

„To byłaby ujma dla miasta” – komentował radny Czesław Bisztyga (nz). Finalnie do głosowania nie doszło, a radni nie uzasadnili swojego stanowiska. 

Wręczanie tytułów „Honorowego Obywatela Myślenic” według zapowiedzi władz gminy, miało się odbyć 12 czerwca, podczas uroczystości związanych z 680-leciem lokacji miasta Myślenic. Tak się jednak nie stało, a ten punkt został wykreślony z harmonogramu obchodów jubileuszu.

Czuje, że jest u siebie 

Miesiąc od tych wydarzeń jeden z odcinków w którym Robert Makłowicz przygotowuje na grillu kalafiorowe curry i placki roti, rozpoczyna się od ujęć Dolnego Jazu na Zarabiu i słów prowadzącego: „Moi drodzy, to jest Raba, to jest Zarabie, a to są Myślenice, co oznacza, że jestem u siebie. A za chwilę będę całkowicie u siebie w swojej górskiej samotni”.

 

Robert Makłowicz swoją popularność zawdzięcza głównie niemal 20-letniej współpracy z Telewizją Polską dla której w latach 1998-2008 realizował cykl niedzielnych reportaży "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza", a następnie od 2008 do 2017 r. prowadził program "Makłowicz w podróży". Ponadto był przewodnikiem po świecie kulinarnym w programie "Bake Off – Ale ciacho". W marcu 2017 r. TVP zakończyła współpracę z prowadzącym, który trzy lata później uruchomił swój kanał na youtube.

Podczas tworzenia swojej serii, kilka z odcinków dotyczyło regionu i samych Myślenic, a prezenter opowiadał o smakach ziemi myślenickiej, a jego gospodarz gotował m.in. kwaśnicę na Górze Chełm, zwiedział Beskid Wyspowy, czy zgłębiał kulturę Kliszczaków, rozmawiając z Nauczycielem Roku 2021 Dariuszem Martynowiczem o muralu jaki powstał w Stróży.

Robert Makłowicz urodził się w Krakowie, ale z Myślenicami jest związany od lat 60. Wtedy jego rodzice wybudowali dom letniskowy w przy ulicy Wczasowej. Zazwyczaj spędzał tu wakacje, a w 1970 nawet do pierwszej klasy szkoły podstawowej.

"Myślenice to całe moje dzieciństwo. Jeśli mówi się, że człowiek posiada swoją małą ojczyznę z powodu zapachu rzeki, wschodów i zachodów słońca, kąpieli w Rabie, wówczas jeszcze nie uregulowanej, czystej, górskiej rzece, a nie w rozjechanym spychaczami ścieku, pierwszych skokach na główkę nad jazem, pierwszych wyprawach do lasu na zamczysko to to była moja mała ojczyzna, moje dzieciństwo" - podczas jednej z rozmów mówił w lipcu 2009 roku

Weź udział w sondażu!
Zobacz więcej
Czytaj komentarze!