Książę, historyk i prezenter-kucharz Honorowymi Obywatelami Myślenic? „To byłaby ujma dla miasta”
- 31 maja 2022
Na wniosek burmistrza, radni mieli procedować projekty uchwał dotyczące nadania tytułu „Honorowy Obywatel Myślenic” trzem osobom; księciu Kazimierzowi Lubomirskiemu, historykowi Tomaszowi Gąsowskiemu i prezenterowi telewizyjnemu znanemu z programów kulinarnych Robertowi Makłowiczowi.
„To byłaby ujma dla miasta” – komentował radny Czesław Bisztyga. Finalnie do głosowania nie doszło
Na samym początku 51. sesji rady miejskiej w Myślenicach, która odbyła się 30 maja, radny Józef Błachut (WDG) złożył wniosek o wykreślenie z porządku obrad punktów dot. rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Myślenic dla Roberta Makłowicza i Tomasza Gąsowskiego.
Po chwili głos zabrał Czesław Bisztyga (nz); "To byłaby ujma dla Myślenic nadawać tym osobom tytuł honorowego obywatela" - mówił. Rozszerzył wniosek o to, aby z obrad wykreślić wszystkie projekty uchwał.
Na to zareagował burmistrz; "Skorzystam z mojego prawa jako wnioskodawcy. Jeżeli chodzi o dwie osoby pana Makłowicza i Gąsowskiego, jeżeli są takie zastrzeżenia do tych dwóch postaci, to ja chciałbym jako wnioskodawca poprosić o wycofanie z porządku obrad tych trzech projektów uchwał" – mówił Jarosław Szlachetka (PiS). Tym samym nie dopuścił do dyskusji i głosowania na temat kandydatur.
"To byłaby ujma dla Myślenic nadawać tym osobom tytuł honorowego obywatela"
- Czesław Bisztyga (nz).
Przypomnijmy; w kwietniu radni ustalili zasady nadawania tego tytułu. Kandydat musi spełnić przynajmniej jeden z trzech warunków: *odznaczać się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie nauki, kultury, sportu, gospodarki lub polityki; *promować Myślenice na arenie ogólnopolskiej lub międzynarodowej; *odznaczać się nienaganną postawą prospołeczna i moralną. Oprócz tytułu otrzyma akt nadania oraz legitymację „Honorowego Obywatela Myślenic”. Będzie też mógł uczestniczyć na prawach gościa w sesjach rady miejskiej i gminnych uroczystościach, jako gość honorowy.
Wręczanie tytułów „Honorowego Obywatela Myślenic” według zapowiedzi władz gminy, miało się odbyć 12 czerwca, podczas uroczystości związanych z 680-leciem lokacji miasta Myślenic.
Kto miał zostać honorowym obywatelem?
Jak można było przeczytać - w dostępnych jeszcze podczas wczorajszego posiedzenia - uzasadnieniach do uchwał (w momencie publikacji artykułu 31 maja, godz. 10:15 były niedostępne) - pod głosowanie radnych miały trafić trzy kandydatury, to:
prof. dr hab. Tomasz Gąsowski
„(…) polski historyk, profesor nauk humanistycznych o specjalności historia Polski XIX-XX., stosunki polsko-żydowskie. Pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kierownik Katedry Kultur Mniejszości Narodowych Akademii Ignatianum w Krakowie, badacz, propagator i wykładowca historii. Autor wielu książek i artykułów o tematyce historycznej.
(…) Swoim autorytetem i wiedzą wspomógł powstanie Monografii Miasta Myślenic, która ukazała się w 2012 r. Wielokrotnie jako miasto korzystaliśmy i korzystamy z wiedzy pana profesora, w sprawach dotyczących historii Myślenic, oraz na przykład w sprawach dotyczących funkcjonowania Muzeum Niepodległości.
(...) biorąc pod uwagę osiągnięcia naukowe Tomasza Gąsowskiego, jego postawę życiową, oraz zawsze życzliwe podejście do spraw związanych z Myślenicami i jego historią, zasadnym jest nadanie panu profesorowi tytułu Honorowego Obywatela Myślenic".
Robert Makłowicz
„(…) urodzony w Krakowie dziennikarz, pisarz, publicysta, krytyk kulinarny, śmiało można powiedzieć obywatel Europy, również Myślenic, gdyż obok Krakowa i Peliesacu, miejscowości w południowej części Dalmacji, ma swój dom również w Myślenicach.
(…) W swoich programach często prezentuje i propaguje walory Myślenic i ziemi myślenickiej, podkreślając swoje związki z naszym miastem, zwłaszcza te wiążące się z dzieciństwem.
(…)Pokazuje Myślenice nie tylko od strony kulinarnej, ale również historycznej, regionalnej i turystycznej. W swoich programach prezentując same Myślenice i ich najbliższą okolicę, w sposób szczególny przyczynia się do ich promocji, i sprawia że nasze miasto coraz wyraźniej widoczne jest na mapie turystyki regionalnej, która aktualnie jest jedną z najbardziej popularnych gałęzi turystyki.
(…) Z uwagi na działalność Roberta Makłowicza, jego związki osobiste z Myślenicami, ale przede wszystkim z uwagi na jego działania przyczyniające się do promocji naszego miasta i regionu, zasadnym jest nadanie Robertowi Makłowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Myślenic".
śp. Kazimierz Lubomirski
„(…) Polski książę, dyplomata, działacz sportowy, polityk, a także prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego (1921-1929). Pochodził z potężnego rodu arystokratycznego, którego dewizą było " Patriam Versus", czyli "Zwróceni ku Ojczyźnie. (…) W latach 1901-1913 był posłem do Sejmu Krajowego w Galicji VIII i XIX kadencji, reprezentując powiat myślenicki. (...) W późniejszych latach swojego życia wycofał się z polityki i zajął się działalnością społeczna m.in. w Myślenicach.
(…) Książę m.in. w 1898 wyłożył 200 tys. talarów na projekt budowy linii kolejowej mającej przebiegać przez Myślenice; w 1908 r. złożył wniosek o utworzenie w Myślenicach gimnazjum, przekazał grunt pod budowę bursy; przekazał 10 ha lasu i leśniczówkę na rzec Narodowego Instytutu Astronomicznego w celu zbudowania stacji obserwatorium astronomicznego na górze Łysinie (dzisiaj Lubomir), przekazał parcelę pod budowę gimnazjum przy ul. Jagiellońskiej.
(…) W przeszłości był honorowany przez Myślenice. W 1908 r. w okresie, kiedy nasze miasto znajdowało się pod austriackim zaborem, lokalne władze przyznały mu tytuł honorowego obywatela. W okresie międzywojennym na jego cześć nazwano jedną z głównych ulic Myślenic- obecnie jest to ul. Józefa Piłsudskiego. (…) Nadanie Kazimierzowi Lubomirskiemu Tytułu Honorowego Obywatela Myślenic powinno być tylko pierwszym krokiem na drodze oddania tej postaci sprawiedliwości dziejowej. Z pewnością jest to bowiem jedna z najbardziej zasłużonych dla Myślenic osoba w całym XX w.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Jak dla mnie połowa radnych jest ujmą dla tego miasta, nie wspominając, że niczym się mu nie przysłużyli.
Naprawdę nie ma już ważniejszych spraw? Niech Burmistrz zajmie się tym do czego został wybrany, a nie głupotami. No może ewentualnie jakaś fotka lub konferencja prasowa.
szkoda ze burmistrz sie od razu wycofał z tymi kandydaturami, chetnie posluchalbym argumentacji za i przeciw...
Też mi wyróżnienie bycie honorowym obywatelem Myślenic ależ strata dla Pana Roberta ,żeby się nie rozpłakał z tego powodu.Radni mu do pięt nie dorastają pomimo ,ze wzrostem nie grzeszy .
a na co to komu? wymyslanie na sile zamiast sie codzinnymi problemami zajac nie ma to spraw do rozwiazania w miescie?