Myślenice

Książę, historyk i prezenter-kucharz Honorowymi Obywatelami Myślenic? „To byłaby ujma dla miasta”

Książę, historyk i prezenter-kucharz Honorowymi Obywatelami Myślenic? „To byłaby ujma dla miasta”
Fot. Piotr Jagniewski

Na wniosek burmistrza, radni mieli procedować projekty uchwał dotyczące nadania tytułu „Honorowy Obywatel Myślenic” trzem osobom; księciu Kazimierzowi Lubomirskiemu, historykowi Tomaszowi Gąsowskiemu i prezenterowi telewizyjnemu znanemu z programów kulinarnych Robertowi Makłowiczowi.

„To byłaby ujma dla miasta” – komentował radny Czesław Bisztyga. Finalnie do głosowania nie doszło

 

Na samym początku 51. sesji rady miejskiej w Myślenicach, która odbyła się 30 maja, radny Józef Błachut (WDG) złożył wniosek o wykreślenie z porządku obrad punktów dot. rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Myślenic dla Roberta Makłowicza i Tomasza Gąsowskiego.

Po chwili głos zabrał Czesław Bisztyga (nz); "To byłaby ujma dla Myślenic nadawać tym osobom tytuł honorowego obywatela" - mówił. Rozszerzył wniosek o to, aby z obrad wykreślić wszystkie projekty uchwał.

Na to zareagował burmistrz; "Skorzystam z mojego prawa jako wnioskodawcy. Jeżeli chodzi o dwie osoby pana Makłowicza i Gąsowskiego, jeżeli są takie zastrzeżenia do tych dwóch postaci, to ja chciałbym jako wnioskodawca poprosić o wycofanie z porządku obrad tych trzech projektów uchwał" – mówił Jarosław Szlachetka (PiS). Tym samym nie dopuścił do dyskusji i głosowania na temat kandydatur.

"To byłaby ujma dla Myślenic nadawać tym osobom tytuł honorowego obywatela"
- Czesław Bisztyga (nz).

Przypomnijmy; w kwietniu radni ustalili zasady nadawania tego tytułu. Kandydat musi spełnić przynajmniej jeden z trzech warunków: *odznaczać się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie nauki, kultury, sportu, gospodarki lub polityki; *promować Myślenice na arenie ogólnopolskiej lub międzynarodowej; *odznaczać się nienaganną postawą prospołeczna i moralną. Oprócz tytułu otrzyma akt nadania oraz legitymację „Honorowego Obywatela Myślenic”. Będzie też mógł uczestniczyć na prawach gościa w sesjach rady miejskiej i gminnych uroczystościach, jako gość honorowy.

Wręczanie tytułów „Honorowego Obywatela Myślenic” według zapowiedzi władz gminy, miało się odbyć 12 czerwca, podczas uroczystości związanych z 680-leciem lokacji miasta Myślenic.

 

Kto miał zostać honorowym obywatelem?

Jak można było przeczytać - w dostępnych jeszcze podczas wczorajszego posiedzenia - uzasadnieniach do uchwał (w momencie publikacji artykułu 31 maja, godz. 10:15 były niedostępne) - pod głosowanie radnych miały trafić trzy kandydatury, to:

prof. dr hab. Tomasz Gąsowski

„(…) polski historyk, profesor nauk humanistycznych o specjalności historia Polski XIX-XX., stosunki polsko-żydowskie. Pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kierownik Katedry Kultur Mniejszości Narodowych Akademii Ignatianum w Krakowie, badacz, propagator i wykładowca historii. Autor wielu książek i artykułów o tematyce historycznej.

(…) Swoim autorytetem i wiedzą wspomógł powstanie Monografii Miasta Myślenic, która ukazała się w 2012 r. Wielokrotnie jako miasto korzystaliśmy i korzystamy z wiedzy pana profesora, w sprawach dotyczących historii Myślenic, oraz na przykład w sprawach dotyczących funkcjonowania Muzeum Niepodległości.

(...) biorąc pod uwagę osiągnięcia naukowe Tomasza Gąsowskiego, jego postawę życiową, oraz zawsze życzliwe podejście do spraw związanych z Myślenicami i jego historią, zasadnym jest nadanie panu profesorowi tytułu Honorowego Obywatela Myślenic".

Robert Makłowicz

„(…) urodzony w Krakowie dziennikarz, pisarz, publicysta, krytyk kulinarny, śmiało można powiedzieć obywatel Europy, również Myślenic, gdyż obok Krakowa i Peliesacu, miejscowości w południowej części Dalmacji, ma swój dom również w Myślenicach.

(…) W swoich programach często prezentuje i propaguje walory Myślenic i ziemi myślenickiej, podkreślając swoje związki z naszym miastem, zwłaszcza te wiążące się z dzieciństwem.

(…)Pokazuje Myślenice nie tylko od strony kulinarnej, ale również historycznej, regionalnej i turystycznej. W swoich programach prezentując same Myślenice i ich najbliższą okolicę, w sposób szczególny przyczynia się do ich promocji, i sprawia że nasze miasto coraz wyraźniej widoczne jest na mapie turystyki regionalnej, która aktualnie jest jedną z najbardziej popularnych gałęzi turystyki.

(…) Z uwagi na działalność Roberta Makłowicza, jego związki osobiste z Myślenicami, ale przede wszystkim z uwagi na jego działania przyczyniające się do promocji naszego miasta i regionu, zasadnym jest nadanie Robertowi Makłowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Myślenic".

śp. Kazimierz Lubomirski

„(…) Polski książę, dyplomata, działacz sportowy, polityk, a także prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego (1921-1929). Pochodził z potężnego rodu arystokratycznego, którego dewizą było " Patriam Versus", czyli "Zwróceni ku Ojczyźnie. (…) W latach 1901-1913 był posłem do Sejmu Krajowego w Galicji VIII i XIX kadencji, reprezentując powiat myślenicki. (...) W późniejszych latach swojego życia wycofał się z polityki i zajął się działalnością społeczna m.in. w Myślenicach.

(…) Książę m.in. w 1898 wyłożył 200 tys. talarów na projekt budowy linii kolejowej mającej przebiegać przez Myślenice; w 1908 r. złożył wniosek o utworzenie w Myślenicach gimnazjum, przekazał grunt pod budowę bursy; przekazał 10 ha lasu i leśniczówkę na rzec Narodowego Instytutu Astronomicznego w celu zbudowania stacji obserwatorium astronomicznego na górze Łysinie (dzisiaj Lubomir), przekazał parcelę pod budowę gimnazjum przy ul. Jagiellońskiej.

 (…) W przeszłości był honorowany przez Myślenice. W 1908 r. w okresie, kiedy nasze miasto znajdowało się pod austriackim zaborem, lokalne władze przyznały mu tytuł honorowego obywatela. W okresie międzywojennym na jego cześć nazwano jedną z głównych ulic Myślenic- obecnie jest to ul. Józefa Piłsudskiego. (…) Nadanie Kazimierzowi Lubomirskiemu Tytułu Honorowego Obywatela Myślenic powinno być tylko pierwszym krokiem na drodze oddania tej postaci sprawiedliwości dziejowej. Z pewnością jest to bowiem jedna z najbardziej zasłużonych dla Myślenic osoba w całym XX w.

 

Powiązane tematy

Komentarze (23)

 • Brak zdjęcia
  31 maj 2022

  Jak dla mnie połowa radnych jest ujmą dla tego miasta, nie wspominając, że niczym się mu nie przysłużyli.

  89 6 Odpowiedz
 • 31 maj 2022

  Naprawdę nie ma już ważniejszych spraw? Niech Burmistrz zajmie się tym do czego został wybrany, a nie głupotami. No może ewentualnie jakaś fotka lub konferencja prasowa.

  56 10 Odpowiedz
 • mirek@ 31 maj 2022

  szkoda ze burmistrz sie od razu wycofał z tymi kandydaturami, chetnie posluchalbym argumentacji za i przeciw...

  45 2 Odpowiedz
 • 31 maj 2022

  Też mi wyróżnienie bycie honorowym obywatelem Myślenic ależ strata dla Pana Roberta ,żeby się nie rozpłakał z tego powodu.Radni mu do pięt nie dorastają pomimo ,ze wzrostem nie grzeszy .

  50 11 Odpowiedz
 • Marta 31 maj 2022

  a na co to komu? wymyslanie na sile zamiast sie codzinnymi problemami zajac nie ma to spraw do rozwiazania w miescie?

  35 3 Odpowiedz

Zobacz więcej