Myślenice

Szpital w Myśleniach. Oddział wewnętrzny przeszedł modernizację. Rocznie trafia tu 2000 pacjentów

Szpital w Myśleniach. Oddział wewnętrzny przeszedł modernizację. Rocznie trafia tu 2000 pacjentów

Pacjenci myślenickiego szpitala mogą już w pełni korzystać z odnowionego oddziału wewnętrznego wraz z intensywną opieką kardiologiczną. Każdego roku trafia tu ok. 2000 osób.

„Jest takie powiedzenie, że marzenia się spełniają. I myślę, że dzisiaj to marzenie się spełniło po 40 latach, bo tyle lat minęło od ostatniego remontu, tego dużego oddziału” – podczas jego otwarcia mówił dyrektor Adam Styczeń

Dobiegł końca, trwający od kwietnia 2022 r. remont oddziału wewnętrznego szpitala powiatowego w Myślenicach. Podobnie jak wcześniejsze remonty przeprowadzane w placówce, również ten odbywał się bez przerywania ciągłości pracy.

W trakcie modernizacji na powierzchni obejmującej ponad 780 m.kw. przeprowadzono prace rozbiórkowe, budowlane, instalacyjne i wykończeniowe. Oddział został w pełni wyposażony w 42 nowoczesne łóżka i szafki przyłóżkowe dla hospitalizowanych pacjentów oraz aparaturę medyczną.

Całość kosztowała 7,8 mln zł, z czego 6,2 mln pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a pozostałe środki z budżetu powiatu oraz szpitala. Rocznie w oddziale wewnętrznym z intensywną opieką kardiologiczną hospitalizowanych ok. 2000 osób. 

"Zdrowie ponad politycznymi podziałami"

Adam Styczeń podkreślał, że to wyjątkowy moment, a ostatni remont tego oddziału miał miejsce 40 lat temu. „Jest takie powiedzenie, że marzenia się spełniają. I myślę, że dzisiaj to marzenie się spełniło po 40 latach, bo tyle lat minęło od ostatniego remontu tego dużego oddziału” – mówił dyrektor SP ZOZ w Myślenicach. Dodał, że była to trudna inwestycja, ale udało się ją przeprowadzić bez przerywania ciągłości pracy personelu szpitala.

Adam Styczeń, dyrektor SP ZOZ w Myślenicach: To wyjątkowy moment i długo oczekiwana chwila, która trwale zapisze sie w kartach historii myślenickiego szpitala. Jesteśmy dzisiaj świadkami kolejnego zrealizowanego przedsięwzięcia w naszym szpitalu, jakim jest zmodernizowany oddział wewnętrzny wraz z intensywną opieką kardiologiczną.

Rozbudowa i modernizacja była inwestycją niebywale ważną i długo oczekiwaną zarówno przez mieszkańców powiatu myślenickiego, jak również przez pracowników naszego szpitala. Nie byłaby możliwa, gdyby nie finansowe wsparcie. Realizacja inwestycji została przeprowadzona w ramach dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przy współudziale środków powiatu myślenickiego, a także przy udziale środków własnych szpitala.

Wojewoda Małopolski zwracał uwagę, że sprawy szpitala powinny łączyć polityków ze wszystkich szczebli, a zdrowie powinno stać ponad polityką. Podkreślał, że „strategicznie to dobra decyzja władz powiatu myślenickiego, żeby rozwijać ten obszar działania, czyli szpital powiatowy” oraz zachęcał pozostałe samorządy do wspierania tej placówki.

„Zachęcam do tego, abyśmy zawsze patrzyli na szpital jako coś, co nas łączy, jako poszczególne gminy, jako samorządy, bo zdrowie jest czymś takim, co absolutnie powinno być ponad polityczne i powinno nas łączyć” – mówił Łukasz Kmita (PiS).

Łukasz Kmita (PiS), wojewoda małopolski; Gratuluję tego, że udało się zrealizować ważną i potrzebą inwestycję. Jak patrzę na oddziały wewnętrzne, to są one zazwyczaj w Małopolsce najbardziej obciążone pośród innych oddziałów, często może bardziej specjalistycznych, ale często to na oddziałach wewnętrznych brakuje miejsc.

Kiedy patrzymy na intensywną opiekę kardiologiczną, to mamy także w pamięci to, że więcej osób umiera na choroby kardiologiczne niż na nowotwory. Dlatego to opieka kardiologiczna musi być w centrum zainteresowania zarówno władz szpitala, personelu medycznego, ale także władz powiatu, władz państwowych, nas wszystkich.

W podobnym tonie wypowiadał się starosta Józef Tomal (FZM), który wyraził nadzieję na to, że „koledzy samorządowcy będą bardziej otwarci na pomoc dla tego szpitala z pieniędzy publicznych”.

Podkreślał, że to nie koniec planów związanych z myślenicką placówką, bowiem na modernizację oczekuje Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) i neurologiczny.

Józef Tomal (FZM), starosta myślenicki: Wydajemy zawsze pieniądze publiczne. Liczę, że moi koledzy samorządowcy będą bardziej otwarci na pomoc dla tego szpitala z pieniędzy publicznych. Także tego oddziału wewnętrznego.

Powiązane tematy

Komentarze (10)

 • 12 maj 2023

  Polecam zdjęcie nr 10. Mina/miny Gminy - bezcenne:)
  Jeden zdaje się mówić - znowu tym ...... ze starostwa się coś udało.
  A drugi (mniejszy) - co wy byście beze mnie w tej radzie powiatu zrobili...?.

  ps. Muszę dzisiaj obejrzeć Flipa i Flapa, no muszę:)

  34 6 Odpowiedz
 • 12 maj 2023

  NFZ. Musi zaoszczędzić na nowe siedziby, bazy "szkoleniowe" i samochody dla swoich.

  18 1 Odpowiedz
 • 12 maj 2023

  Hahahah w punkt.

  20 5 Odpowiedz
 • 12 maj 2023

  A może zarobki menagerów i lekarzy stanowczo za wysokie? Robisz dyplom na państwowej uczelni powinieneś 10 lat pracować za przyzwoita jak na polskie warunki pensję, a nie szantażować wyjazdem za Odrę. Robisz dyplom na prywatnej płatnej uczelni jedź gdzie chcesz. Prosta sprawa, ale w UE nic nie jest proste, bo kwitnie korupcja.

  19 7 Odpowiedz
 • 12 maj 2023

  Pytanie czy ten remont wyczekiwany tak od 40 lat spełni również marzenia mieszkańców o tym aby były mniejsze kolejki do lekarzy, szybsze terminy wizyt u specjalistów, więcej wykwalifikowanego personelu, nowocześniejszy sprzęt do badań itp. Ale przynajmniej łóżka są nowe więc będzie wygodniej leżeć i czekać cierpliwie aż może zjawi się jakiś lekarz lub pielęgniarka. Najważniejsze jest jednak aby złapać się w kadr zdjęcia bo jak mówi stare powiedzenie sukces ma wielu ojców a jak coś się nie uda to jest to wina Unii, Tuska, poprzedniego Burmistrza, poprzedniego rządu i tak dalej.

  16 4 Odpowiedz

Zobacz więcej