Kultura

Koncertowy finał Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Piotr Szewczyk: „To jest budowanie naszej pozycji opartej na kulturze”

Koncertowy finał Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Piotr Szewczyk: „To jest budowanie naszej pozycji opartej na kulturze”
Fot. Piotr Jagniewski

W niedzielę na myślenickim Rynku odbył się koncert finałowy artystów Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, który zwieńczył występ zespołu Zakopower.

„Nadrzędną wartością dla nas wszystkich jest to, żeby być sobą, żeby pamiętać, jakie są nasze korzenie. Zapraszamy do Małopolski zespoły z najróżniejszych części świata.

Oni wrócą do swoich domów, do swoich krajów i powiedzą „tam było fantastycznie, tam spotkaliśmy się z ogromną życzliwością”. To jest budowanie naszej pozycji opartej na kulturze i to jest wspaniałe”

- mówił Piotr Szewczyk, dyrektor festiwalu.

 

Hasłem tegorocznej edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem jest „9 żywiołów tradycji”. Dziewiąta edycja festiwalu rozpoczęła się 10 lipca i mimo, że główne występy i koncerty za nami, to do czwartku 20 lipca, można brać udział w wydarzeniach przygotowanych przez organizatorów.

Tych nie brakowało, a chętni mogli brać udział m.in. w etno-warsztatach, tańcach czy pokazach filmowych. Ciekawi smaków świata mogli spróbować kuchni z siedmiu jego stron, podczas kulinarnego happeningu, a artystów z Chorwacji, Estonii, Kenii, Korei, Meksyku, Panamy, Peru, USA, Węgier, Włoch, Hiszpanii, Kolumbii i Polski podziwiać podczas parady, która przeszła ulicami miasta.

Tegoroczne Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem to także koncerty gwiazd takich jak: Kapela Ciupaga, Brathanki i Zakopower.

Na zakończenie finałowego koncertu, na scenę wszedł dyrektor festiwalu Piotr Szewczyk. Dziękował wszystkim zespołom, wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.

Piotr Szewczyk, dyrektor festiwalu: To chwila dla tych wszystkich, którzy przez tyle dni pracują nad tym, żebyśmy pokazali światu, że Małopolska jest piękna, że Małopolska jest gościnna, że myśleniczanie i Małopolanie – my Polacy, mamy otwarte serca.

Potrafimy się pięknie różnić i te piękne różnice widzimy właśnie na scenie. Nie ma znaczenie kolor skóry, nie ma znaczenia język, którym się komunikujemy. Nie ma znaczenia płeć, nie ma znaczenia pochodzenie, ale ma znaczenie, to co mamy w sercu, to co chcemy pielęgnować, co jest dla nas nadrzędną wartością.

„Piotrek Szewczyk! Piotrek Szewczyk! Piotrek Szewczyk!” skandowali wolontariusze znajdujący się na scenie. Jak mówił dyrektor festiwalu; organizacja wydarzenia to nie tylko jego zasługa, bo na sukces pracował komitet organizacyjny, który tworzą Kamil Kozieł, Natalia Nowacka, Anna Glonek, Aleksandra Dzieża, Justyna Piechnik, Anna Ambroży, Roman Strzelczyk i Barbara Bylica.

Następnie głos zabrał marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski (PiS). Wracał do ubiegłorocznej zapowiedzi, w której mówił o tym, że to wydarzenie ma być największym odbywającym się w Europie „i takie już jest panie dyrektorze” – mówił. „To jest najlepszy sposób na promowanie Myślenic, Małopolski i naszego kraju. Jeżeli my będziemy naszych gości tak traktować, jak traktujemy reprezentantów różnych krajów, to będzie się o nas dobrze mówiło i turyści będą do nas przyjeżdżać” – podkreślał.

Z kolei burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) dziękował organizatorom, wolontariuszom i mieszkańcom. „Liczymy na to, że w przyszłym roku też spotykamy się tu w sercu Myślenic, ale przede wszystkim w sercu Małopolski na dziesiątych, jubileuszowych Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem” – mówił.

 

Powiązane tematy

Komentarze (9)

Zobacz więcej

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024
Kultura 0

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024

Szósta edycja Myślenickiego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą” to pochodów w stylu nowoorleańskim oraz koncerty   Festiwal Jazzu rozpoczął się poc...