Myślenice

Myślenice. Te projekty wybrano do realizacji w Budżecie Obywatelskim w 2024 roku

Myślenice. Te projekty wybrano do realizacji w Budżecie Obywatelskim w 2024 roku

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego poprawnie zagłosowało 6310 mieszkańców. To o 172 osoby mniej niż w roku 2022 i o 1657 mniej niż w roku 2021. Do realizacji w 2024 r. zostanie skierowanych 19 spośród 37 zgłoszonych projektów

 

Budżet obywatelski to wydzielona część pieniędzy z budżetu gminy o przeznaczeniu, których decydują mieszkańcy. Ci mogą proponować swoje zadania – inwestycje na terenie sołectw, gminnych miejscowości oraz miasta Myślenice. Według założeń realizowane będą te propozycje, które przejdą weryfikację prowadzoną przez urzędników, a następnie uzbierają największe poparcie wśród mieszkańców.

W 2023 r. w budżecie obywatelskim poprawnie zagłosowało 6310 osób. To o 172 osoby mniej niż w roku 2022 (6482) i 1657 mniej niż w roku 2021., kiedy to na zgłoszone przez mieszkańców projekty oddano 7967 głosów.

Jak zwracają uwagę radni opozycyjni; dodatkowymi problemami, na jakie cierpi to działanie; jest inflacja oraz niezrealizowane zadania z minionych lat. Aby zwiększyć aktywność i zaangażowanie mieszkańców w Budżecie Obywatelskim, w maju 2023 r. rada miejska przyjęła nowy regulamin. W trakcie sesji radni zgłaszali też swoje uwagi do tego projektu oraz pomysły na jego usprawnienie.

W szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego prawidłowo zagłosowało 6310 mieszkańców, co stanowi 14,41% uprawnionych do głosowania, natomiast 375 głosów było nieważnych. Większość, bo 60% głosów oddanych zostało na papierowych kartach (3532), natomiast 40% drogą elektroniczną (2403 głosy).

Największy odsetek wśród głosujących (34%) znajdował się w przedziale wiekowym 36-49 lat. Drugą grupą najmocniej zainteresowaną Budżetem Obywatelskim są seniorzy. Osoby powyżej 60 roku życia oddały 23,4% głosów. Najmniej to zadanie interesuje mieszkańców do 25 roku życia (12,4%).

Większe zainteresowanie budżetem obywatelskim wykazują kobiety, które stanowią 56% głosujących (3299), a mężczyźni 44% (2636).

 

Te projekty trafią do realizacji w 2023 roku

W zadaniach ogólnomiejskich zrealizowany zostanie projekt "Park Jaśnie Oświecony-wymiana oświetlenia w parku miejskim im. Jana Izydora Sztaudyngera na Zarabiu" w Myślenicach autorstwa Mateusza Sudra, na który mieszkańcy oddali 3069 głosów. Jego realizacja kosztować będzie 200 tys. zł.

W szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego w wielu miejscowościach wiejskich zgłoszono tylko po jednym projekcie. Zgodnie z regulaminem, by ten projekt mógł zostać realizowany, musiał zyskać 15% poparcia mieszkańców uprawnionych do głosowania.

Drugim projektem realizowanym na terenie Myślenic będzie zadanie „Inwestując dziś – zyskamy w przyszłości!” autorstwa Barbary Bylicy i Bartosza Górki. W ramach tego pomysłu 170 tys. zł zostanie wydanych na szafki dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3, trzech mobilnych zestawów nagłaśniających z mikrofonami oraz kolumny i zakup dla LKS Górki traktorka - kosiarki samojezdnej z agregatem, stalowego aeratora do traktorka, kosy spalinowej i siewnika. 

W Myślenicach wybrano do realizacji również wyposażenie nowego pomieszczenia świetlicy i doposażenie sal lekcyjnych w brakujący sprzęt mulitmedialny w Szkole Podstawowej nr 2 za 150 tys. zł (autor Agnieszka Nosal) oraz rozwój infrastruktury Orła Myślenice w tzw. „orle gniazdo” za 20 tys. zł (Edward Łapa).

W Bęczarce za 22500 zł kupione zostaną dmuchańce dla dzieci. Borzęta stawia na stworzenie pracowni przeznaczonej do nauki języków obcych w budynku Zespołu Placówek Oświatowych za 34 720 zł.

Bysina otrzyma 28 200 zł na zakup szafek na ubrania i regałów na sprzęt dla strażaków. Na doposażenie OSP w kwocie 25 200 zł stawia też Droginia. Z kolei Bulina 13 145 zł wyda na kuchenkę gazową, dwa duże parasole restauracyjne oraz kosę spalinową i pilarkę.

W Głogoczowie 50 tys. zł z budżetu obywatelskiego mieszkańcy postanowili przeznaczyć na oświetlenie drogi powiatowej. W Jaworniku również wygrało rozwiązanie komunikacyjne, a konkretnie budowa drogi dojazdowej do nowego cmentarza za 50 tys. zł.

W Krzyszkowicach za 49 900 zł zostanie zmodernizowany plac zabaw przy Szkole Podstawowej, w Łękach za 24 305 zł powstanie „kawiarenka społeczna”, w Osieczanach 40 300 zł zostanie wydanych na zakup wyposażenia do organizacji imprez wiejskich, a w Polance 22 320 zł kosztować będzie wyposażenie OSP Polanka w szafki dla strażaków.

Poręba stawia na budowę drewnianej altany nad salą plenerową przy Szkole Podstawowej za 22 780 zł, a sąsiednia Trzemeśnia wyda 47 900 zł na zestaw narzędzi do pielęgnacji i koszenia boisk piłkarskich Ludowego Klubu Sportowego Skalnik Trzemeśnia oraz na sprzęt ratowniczo-gaśniczy dla OSP Trzemeśnia.

W Zasani 25 165 zł trafi na doposażenie Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza III Wielkiego w nowoczesne monitory multimedialne oraz instrumenty muzyczne, a w Zawadzie 27 260 zł kosztować będą kurtki przeciwdeszczowe i instrument dęty dla Orkiestry Dętej.

Na realizację wybranych zadań w 2024 r. gmina przeznaczy milion zł. Pełne wyniki BO 2024.

---

Na którą partię oddasz głos 15 października podczas Wyborów Parlamentarnych 2023?

 • Bezpartyjni Samorządowcy
 • Koalicja Obywatelska
 • Konfederacja
 • Lewica
 • Polska Jest Jedna
 • Prawo i Sprawiedliwość
 • Trzecia Droga
 • Nie wiem
 • Nie wezmę udziału w wyborach
 • Zobacz wyniki
 • Bezpartyjni Samorządowcy Bezpartyjni Samorządowcy 3%
 • Koalicja Obywatelska Koalicja Obywatelska 31%
 • Konfederacja Konfederacja 9%
 • Lewica Lewica 6%
 • Polska Jest Jedna Polska Jest Jedna 5%
 • Prawo i Sprawiedliwość Prawo i Sprawiedliwość 24%
 • Trzecia Droga Trzecia Droga 11%
 • Nie wiem Nie wiem 5%
 • Nie wezmę udziału w wyborach Nie wezmę udziału w wyborach 5%
 • Głosów: 1448

Powiązane tematy

Komentarze (5)

 • Brak zdjęcia
  2 paź 2023

  uwaga manipulacja pisiorów i obajtka !!!!!!! nie dajcie się zwieść na zepsutą kiełbasę wyborczą

  14 16 Odpowiedz
 • 2 paź 2023

  Ja bym chciała wiedzieć (zostać jasno oświecona), jakie są obowiązki gminy wobec szkół. Obowiązki. Czy doposażanie do nich nie należy? Czy koszty szafek wynoszą tyle samo, lub podobnie, co koszty autopromocji w miejscowych mediach (i potem deficyt w kasie)? Jakoś inne gminy sobie z tym radzą a tu jakoś kiepsko idzie. O przedszkolu na Zarabiu nie wspomnę.
  Sam budżet obywatelski jest ok, jeżeli tylko gmina nie zabiera z niego na swoje łatanie dziur.
  Projekty wiejskie bardzo fajne.

  26 3 Odpowiedz
 • 2 paź 2023

  Po co brać udział w tym zakłamanym procederze skoro:
  1. poprzednie wygrane projekty nie zostały wykonane (np. oświetlenie ścieżki biegowej)
  2. projekty dotyczą zadań obowiązkowych, które należą do zadań gminy (szafki, wyposażenia szkół czy przedszkoli).
  Włączcie myślenie, bo za chwilę będziemy głosować, które lampy w nocy włączyć w Myślenicach.

  30 3 Odpowiedz
 • mirek@ 2 paź 2023

  z uporem maniaka pisze to pod kazdym postem o budzecie obywatelskim... nie moze poprawnie funkcjonować skoro wydziela sie z niego pieniędzy na chodniki, wyposazenie strazy, klubów sportowych, szkol czy budowe drog... ktore to na co dzien powinna robic gmina z glownego budzetu, bo to jej podstawowe zadanie.

  drugi burmistrz pisze projekt o oswietlenie parku a przeciez rada podjela uchwale ze wymieni latarnie w miescie: https://miasto-info.pl/myslenice/30084,myslenice-w-pol-roku-zmienia-latarnie-uliczne-na-ledowe-operacja-bedzie-kosztowac-5-5-mln-a-platnosc-rozlozona-zostanie-na-5-lat.html to nie mozna tez w parku? i tak na jedno zadanie idzie 20% budzetu obywatelskiego. a jakby dodac reszte to wychodzi na to ze to cerowanie tego czego nie zrobiliscie z glownego budzetu

  22 3 Odpowiedz
 • 24 paź 2023

  Pani Bylica znowu na fali budzetow obywatelskich, a trefny parking nadal nierozliczony.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej