Polityka

Józef Tomal: Zmieni się władza w Generalnej Dyrekcji i zaczną rozmawiać z ludźmi

Józef Tomal: Zmieni się władza w Generalnej Dyrekcji i zaczną rozmawiać z ludźmi
Fot. Piotr Jagniewski

„Gwarantuje państwu, że niedługo się tam zmieni w Krakowie i będą ludzie, którzy będą nie tylko musieli, ale chcieli z państwem rozmawiać”

– podczas spotkania mieszkańców w Krzyszkowicach mówił Józef Tomal (FZM), myślenicki starosta

 

Podczas spotkania mieszkańców Krzyszkowic z samorządowcami, które odbyło się 6 listopada w sali OSP, wywiązała się dyskusja na temat kilkuletniego postępowania przygotowawczego w sprawie budowy bezkolizyjnego skrzyżowania z Zakopianką.

Mieszkańcy zwracali uwagę na brak konsultacji, styl komunikacji z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, błędy w projekcie, czy potrzebę budowy dróg lokalnych, którymi będą mogli dojechać do mającego powstać tunelu.

„Zmieni się władza w Generalnej Dyrekcji i zaczną z ludźmi rozmawiać. Ja tutaj byłem na konsultacjach, to zrobili je w takim momencie, żebyście państwo nie mogli przyjść. My przy tym tzw. tunelu byliśmy… powiedzmy tak łaskawie dopuszczeni do konsultacji, ale większość decyzji zapadała poza nami - mimo, że jesteśmy stroną. (…) Ludzie potrzebują, aby z nimi rozmawiać, nawet jeśli miałyby to być trudne rozmowy, to ich własność, to ich miejsce i należy to uszanować" - mówił starosta myślenicki Józef Tomal (FZM). 

Józef Tomal (FZM), starosta powiatu myślenickiego: „Zmieni się władza w Generalnej Dyrekcji i zaczną z ludźmi rozmawiać. Ja tutaj byłem na konsultacjach, to zrobili je w takim momencie, żebyście państwo nie mogli przyjść.

Te drogi są potrzebne, bo one państwu także usprawnią komunikację. Jeśli mają iść przez wasze grunty, to należy się wam właściwe odszkodowanie i tego się domagajcie.

Sam jestem w imieniu państwa w pewnym sensie inwestorem, ale zawsze idziemy z ludźmi rozmawiać, nawet jeśli potrzeba na to 10 lat, to trzeba rozmawiać. Umawiamy się na te rozmowy w terminie, kiedy każdemu pasuje, a nie w momencie, kiedy te osoby są w pracy.

To nie pierwszy raz, kiedy starosta krytykuje dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W trakcie rozmów samorządowców z drogowcami, w sprawie przebiegu drogi S7, zwracał uwagę na brak możliwości wykonania wariantów i postawę Tomasza Pałasińskiego.

"Pan Tomasz Pałasiński niestety traktuje samorządowców wybiórczo; tam gdzie chce przychodzi, jest na zawołanie i rozmawia, a gdzie nie chce to jak do starosty tutaj, to nie przychodzi i wysyła innych urzędników, a wiadomo, gdzie jest decyzyjność" - mówił myślenicki starosta. 

Józef Tomal z samorządem powiatowym związany jest od 2002 roku. W II kadencji Rady Powiatu Myślenickiego był radnym i przewodniczącym Komisji Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Rady Powiatu. W III kadencji Rady Powiatu Myślenickiego był jej przewodniczącym od listopada 2006 do maja 2009. Funkcję Starosty Myślenickiego pełni nieprzerwanie od maja 2009 roku.

W Wyborach Parlamentarnych 2023 ubiegał się o mandat posła z piątego miesca listy Koalicji Obywatelskiej, gdzie w okręgu nr 12 zdobył 6 204 głosy. Największe poparcie 5670 (głosów) odnotował w powiecie myślenickim i kolejno w wadowickim 178, suskim 129, chrzanowskim 118 i oświęcimskim 109.

W najbliższych miesiącach Józef Tomal powinien ubiegać się:

 • o mandat radnego w gminie
 • o mandat radnego w powiecie
 • o mandat radnego w sejmiku województwa
 • o stanowisko wójta/burmistrza
 • dać sobie spokój z polityką
 • Zobacz wyniki
 • o mandat radnego w gminie o mandat radnego w gminie 1%
 • o mandat radnego w powiecie o mandat radnego w powiecie 10%
 • o mandat radnego w sejmiku województwa o mandat radnego w sejmiku województwa 7%
 • o stanowisko wójta/burmistrza o stanowisko wójta/burmistrza 17%
 • dać sobie spokój z polityką dać sobie spokój z polityką 65%
 • Głosów: 1084

Rozkład głosów na Józefa Tomala (KO) w Wyborach Parlamentarnych 2023:  powiaty: myślenicki 5670, wadowicki 178, suski 129, chrzanowski 118, oświęcimski 109; powiat myślenicki: gmina Myślenice - 2732, gmina Dobczyce - 735, gmina Sułkowice - 614, gmina Siepraw - 377, gmina Tokarnia - 293, gmina Raciechowice - 274, gmina Pcim - 260, gmina Wiśniowa - 230, gmina Lubień - 165.  

 

Powiązane tematy

Komentarze (3)

 • 17 lis 2023

  Mam nadzieję, że coś się zmieni, bo na razie ignorują ludzi i bagatelizują zagrożenia.

  19 12 Odpowiedz
  • 17 lis 2023

   wątpię. Z powiatem przecież podobnie się rozmawia na temat inwestycji, dróg czy chodników. Decyzje o inwestycji biorą się z znikąd, tam gdzie trzeba to nie ma, tam gdzie są, to nie wiadomo co i dlaczego. Starosta organizuje spotkanie online z mieszkańcami, i co? pusto! bo wszyscy wiedzą, że nie ma, że są ważniejsze rzeczy, ludzie już nie chcą nawet pytać, bo szkoda czasu.
   Drogi w tym momencie w powiecie myślenickim są coraz bardziej zakorkowane, wysepka na wysepce, ograniczenia. Myślenice po południu, dzięki cudownej lokalizacji galerii stoi cała północ.
   Dzięki wymalowanym liniom po wsiach, wystarczy jeden traktor, który się wykoci o godzinie 16.20 aby zrobił zator na odcinku myślenice - trzemeśnia.
   Chodniki? wszędzie robi się chodnik z pasem dla rowerów a u nas po staremu, ale cieszmy się że jest.
   Zatem w mojej opinii zmiana Generalnej dyrekcji tak, obowiązkowo, ale zaczynać trzeba od zmian na szczeblu powiatowym, bo szanowne grono zwyczajnie wydaje się już lata temu wypaliło zawodowo i nie jest na bieżąco, a przede wszystkim tutaj wyśmiewany zarząd dróg powiatowych.

   27 18 Odpowiedz
 • Jacek Jaworek 17 lis 2023

  E tam..... zacytuję klasyk..."Władza się zmienia a pan nadal w komisji"...

  25 8 Odpowiedz

Zobacz więcej