Polityka

Maciej Ostrowski został pełnomocnikiem wojewody małopolskiego. Jego zadaniem będzie współpraca z samorządowcami

Maciej Ostrowski został pełnomocnikiem wojewody małopolskiego. Jego zadaniem będzie współpraca z samorządowcami
Fot. MUW Kraków

Wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar (PSL) powołał nowego pełnomocnika do spraw współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Został nim Maciej Ostrowski, były burmistrz miasta i gminy Myślenice (PSL)

 

Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się briefing prasowy wojewody Krzysztofa Jana Klęczara i Macieja Ostrowskiego, a także pierwsza wideokonferencja z małopolskimi samorządami.

Nowy pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego spotkał się też z dyrektorami wydziałów MUW, aby omówić zadania realizowane na styku administracji rządowej i samorządowej.

- Samorząd jest bardzo bliski memu sercu. Z niego wyrosłem. Chcę służyć wszystkim małopolskim jednostkom samorządowym, bo wiem, jak wiele jest codziennych wyzwań, z którymi się mierzą. Jestem do Państwa pełnej dyspozycji. Dołożę wszelkich starań, aby Wam pomagać. Zależy mi na tym, aby bezpośrednie spotkania Wojewody Małopolskiego i Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie z samorządowcami odbywały się jak najczęściej. Najbliższe planujemy już pod koniec stycznia – do samorządowców podczas wideokonferencji mówił Maciej Ostrowski (PSL).

Podczas briefingu prasowego omówił też pierwsze sprawy i tematy, z którymi się zapoznał. Zwracał uwagę na to, że Małopolska jest województwem, które „często dotykają różnego rodzaju zdarzenia klęskowe”.

Jak informował; Tylko w 2023 r. Wydziałów Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa przygotował blisko 100 umów na dofinansowanie zadań w ramach usuwania strat w infrastrukturze komunalnej spowodowanych klęskami żywiołowymi i ruchami osuwiskowymi ziemi. Łączna wysokość zweryfikowanych przez Komisję Wojewódzką strat w infrastrukturze komunalnej wyniosła ponad 72 mln zł, a straty stwierdzono w odniesieniu m.in. do ponad 235 km dróg i 10 mostów. Z kolei Wojewódzki Zespół zajmujący się osuwiskami w 2023 roku wydał 38 opinii.

- Choćby to pokazuje, jak duża jest skala wyzwań. Kwestie pogodowe przekładają się też na uszkodzenia w gospodarstwach domowych. To również istotny punkt styczności na linii rząd – samorząd. Tylko w 2023 roku Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, jak podał mi Wydział Polityki Społecznej, przekazał 8 samorządom blisko 170 tys. zł m.in. na wypłatę zasiłków celowych do 6 tys. zł, czyli na tę najpilniejszą pomoc. Deklaruję, że w każdej takiej newralgicznej sytuacji związanej z pogodą będę służył małopolskim samorządom wsparciem – wyjaśniał Maciej Ostrowski (PSL).

Pełnomocnik wojewody ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego przedstawił też tematy, którym poświęci uwagę w najbliższym czasie. To m.in. system pomocy uchodźcom z Ukrainy w Małopolsce, umowom w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2024, podziałowi środków z programu „Opieka wytchnieniowa”.

Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki; do głównych zadań pełnomocnika ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego należeć będzie:

* inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do współpracy z przedstawicielami samorządu, w tym wspomaganie inicjatyw samorządowych oraz nowych rozwiązań korzystnych dla województwa małopolskiego,

* upowszechnianie nowych rozwiązań i promowanie dobrych praktyk w obszarze doskonalenia współpracy i wymiany informacji pomiędzy administracją rządową a jednostkami samorządu terytorialnego, w tym identyfikowanie obszarów problemowych,

* upowszechnianie i wspieranie działań Rady Ministrów oraz poszczególnych ministrów w zakresie realizacji priorytetów gospodarczych i społecznych poprzez informowanie jednostek samorządu terytorialnego o bieżącej polityce rządu i wynikających z tego tytułu nowych rozwiązaniach, projektach i zobowiązaniach,

* udział w spotkaniach, debatach, konferencjach z udziałem przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego,

* opracowywanie i przedstawianie Wojewodzie Małopolskiemu informacji na temat bieżących potrzeb i problemów zgłaszanych przez samorządy.

Komentarze (15)

 • 9 sty

  A tak po prawdzie kolejny urzędas za grube pieniądze do utrzymania przez obywateli. Czysta kpina, jaka współpraca, jakie inicjowanie, jakie upowszechnianie, nigdy takiego stanowiska nie było i się obeszło. Będą mnożyć nasiadówki, płacić za delegacje, a czy od tego pieniędzy przybędzie? Samorząd niech robi swoje, a wojewoda swoje, a nie tylko karuzela stanowisk dla swoich.

  61 22 Odpowiedz
 • mirek@ 9 sty

  Hehe pełnomocnik co jak co ale wszyscy politycy to po jednych pieniądzach

  44 2 Odpowiedz
 • 9 sty

  Takie owoce, że gmina zadłużona i zabytek w ruinie do odbudowy, same sukcesy🤣🤣🤣

  46 7 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 9 sty

  hahah czyli w hierarchii urzednikow jest ponad jarkiem i prosze z kim to przyszlo naszym wspanialym gospodarzom wspolpracowac. po owocach ich poznamy i to juz niedlugo 😂😂😂

  47 13 Odpowiedz
 • 9 sty

  Noooo to liczmy na znakomite dla Myślenic efekty współpracy słynącego ze zdolności do zawierania kompromisów naszego burmistrza z nowo powołanym pełnomocnikiem....
  Oj, jeszcze otworzymy kopary ze zdziwienia ...
  Może - dla optymalizacji owych rezultatów i odciążenia siebie samego od mnogości piastowanych funkcji i obowiązków - nasz włodarz powoła pełnomocnika do współpracy z nowym pełnomocnikiem ?
  Skromnie poddaję pod rozwagę świetnego kandydata, jakim jest niewątpliwie słynący z kulturalnego traktowania swoich podwładnych (ale nie tylko !) i uważnego słuchania racji przedkładanych przez innych, jego najbliższy współpracownik (oczywiście w żaden sposób nie identyfikujący się, co to to nie, z żadną partyjną zgrają ...) działający także w powiecie ! Tam też już dobrze znają jego koncyliacyjne zdolności oraz wielce cenią i poważają !

  32 7 Odpowiedz

Zobacz więcej