Powiat myślenicki

Działania powodziowe strażaków na terenie powiatu myślenickiego. Pełny raport

Działania powodziowe strażaków na terenie powiatu myślenickiego. Pełny raport
Fot. PSP Myślenice

W dniach 3-4 czerwca 2024 roku na terenie powiatu myślenickiego wystąpiły intensywne opady deszczu powodujące liczne podtopienia oraz utrudnienia. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach odnotowała 96 zdarzeń

 

Zaczęło się wieczorem w poniedziałek 3 czerwca. Nad Małopolską zawisł deszczowy front, który przetoczył się też przez powiat myślenicki. Pierwsze interwencje strażacy podejmowali w Wiśniowej, gdzie woda płynęła przez centrum ulicami. Kolejne wezwania o pomoc przychodziły z Myślenic, Sułkowic, Raciechowic. Łącznie ponad 80 interwencji.

- Jesteśmy głównie wzywani do pompowania wody z zalanych posesji i budynków, udrażniania przepustów, usuwania połamanych gałęzi i materiałów z jezdni. Najwięcej zdarzeń odnotowano w gminie Sułkowice, Myślenice, Jaworniku i w Krzyszkowicach – w środku dnia relacjonował asp. Bartłomiej Bednarz, rzecznik prasowy PSP Myślenice. 

We wtorek 4 czerwca do godz. 22.00 w Małopolsce obowiązywało ostrzeżenie III - najwyższego - stopnia przed silnym deszczem z burzami. Pogotowie przeciwpowodziowe zostało ogłoszone m.in. przez wójta gminy Wiśniowa, Myślenice oraz starostę myślenickiego. Tak swoją pracę opisywali druhowie OSP Głogoczów, gdzie powódź błyskawiczna dała się we znaki mieszkańcom w 2021 roku https://miasto-info.pl/myslenice/31038,strazacy-mieli-pelne-rece-roboty-relacja-druhow-osp-glogoczow-po-wielkiej-ulewie.html .

96 interwencji 

Pełny raport z działań powodziowych na terenie powiatu publikuje Państwowa Straż Pożarna w Myślenicach. Jak czytamy w zestawieniu komenda PSP w Myślenicach odnotowała od godziny 15:00 w poniedziałek do godziny 10:00 w środę 96 zdarzeń. 

Strażacy wykonywali działania związane z pompowaniem wody z zalanych posesji oraz budynków, usuwaniem powalonych drzew oraz gałęzi, usuwaniem naniesionego materiału na jezdnię, udrażnianiem przepustów, przygotowywaniem worków z piaskiem oraz zabezpieczaniem przed zalaniem posesji oraz budynków.

W wyniku silnych opadów deszczu najbardziej poszkodowane zostały gminy: Sułkowice (52 zdarzenia), Myślenice (25 zdarzeń) oraz Wiśniowa (7 zdarzeń).

Na terenie całej gm. Sułkowice podtopieniu uległy domy, piwnice, garaże i posesje oraz budynki użyteczności publicznej. Podmyciu i uszkodzeniu uległy drogi gminne oraz przepusty drogowe. W Rudniku uszkodzeniu uległ most przy ulicy Słonecznej, natomiast podtopieniu uległy także placówki oświatowe w Sułkowicach oraz Harbutowicach. 

Na terenie gm. Myślenice odnotowano liczne podtopienia na terenie miasta, jak również w Jaworniku, Głogoczowie i Krzyszkowicach. Duże rozlewisko uniemożliwiło dojazd m.in. do oczyszczalni ścieków w Krzyszkowicach, natomiast na terenie Myślenic wystąpiło zagrożenie podtopienia szkół podstawowych i przedszkoli. 

Na terenie gm. Wiśniowa zgłoszenia dotyczyły głównie uszkodzonych przepustów oraz chodników, zatkanych studzienek oraz wypłukanych materiałów na jezdnię z dróg dojazdowych, które zasypały m.in. drogę wojewódzką 964 w Wiśniowej.

W działaniach prowadzonych na terenie powiatu udział brali strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Myślenicach, jak i lokalne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, a w wyniku zdarzeń nikt nie został poszkodowany. 

Działania strażaków oraz służb koordynowane były przez Sztab Komendanta Powiatowego PSP oraz Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego Starosty Myślenickiego.

Państwowa Straż Pożarna apeluje także do instytucji, zakładów, firm oraz podmiotów prywatnych, odpowiedzialnych za utrzymywanie prawidłowego poziomu czystości sieci kanalizacyjnych, dróg czy rowów melioracyjnych o regularne podejmowanie stosownych czynności, mających na celu prawidłowe funkcjonowanie instalacji. Poprawność ich działania ma kluczowe znaczenie podczas sytuacji związanych z nagłymi zdarzeniami atmosferycznymi, jak intensywne opady deszczu.

 

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej