Jak korzystać z hulajnogi elektrycznej? Policja przypomina przepisy
- 28 lipca 2025

Rośnie liczba elektrycznych hulajnóg w mieście, a wraz z nią problemy.
Coraz częściej stają się przeszkodą na chodnikach, a policjanci regularnie odnotowują przypadki brawurowej jazdy, szczególnie w rejonie Zarabia, Rynku, ul. Piłsudskiego, ul. Niepodległości, a także na drogach dla pieszych i ulicach Myślenic.
Jak korzystać z tych pojazdów, żeby nie łamać przepisów?
Rośnie liczba elektrycznych hulajnóg w mieście, a wraz z nią - problemy. Coraz częściej stają się przeszkodą na chodnikach, na co uwagę zwracali radni. Władze zapowiadały porozumienie z operatorem i większą kontrolę straży miejskiej. Policja przypomina zasady dotyczące użytkowania tych pojazdów.
Wakacje to okres zwiększonego ruchu na drogach i chodnikach, w tym coraz częściej na hulajnogach elektrycznych. W związku z licznymi sygnałami od mieszkańców oraz wzrostem ilości zdarzeń drogowych z udziałem kierujących hulajnogami elektrycznymi myślenicka policja przypomina najważniejsze przepisy i apeluje o zdrowy rozsądek.
Hulajnogą elektryczną można poruszać się po drodze dla rowerów i pasie ruchu dla rowerów, a w przypadku ich braku – po jezdni obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h lub na zasadzie wyjątku po drodze dla pieszych, gdy jest ona usytuowana wzdłuż jezdni, a ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.
Zakaz poruszania się po jezdni po której ruch odbywa się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje drogi dla rowerów, pasa ruchu dla rowerów lub drogi dla pieszych w tym chodnika.
Dopuszczalna prędkość to 20 km/h, a na drodze dla pieszych ma być zbliżona do prędkości pieszego.
Poruszając się hulajnogą po drodze dla pieszych obowiązkiem jest ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie jego ruchu.
Zakaz jazdy w dwie osoby. Hulajnoga elektryczna to pojazd jednoosobowy.
Obowiązuje zakaz jazdy po alkoholu.
Funkcjonariusze regularnie odnotowują przypadki brawurowej jazdy, szczególnie w rejonie Zarabia, Rynku, ul. Piłsudskiego, ul. Niepodległości, a także na drogach dla pieszych i ulicach Myślenic.
Osoby poniżej 18. roku życia muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T.
Dziecko w wieku do 10 lat nie może poruszać się po drodze – wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie dziecko do lat 10 może poruszać się wyłączenie pod opieką osoby dorosłej.
Obowiązkiem jest sygnalizowanie kierunkowskazem a w przypadku jego braku przez wyciagnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu (zawczasu i wyraźnie) oraz zachowanie bezpiecznego odstępu nie mniejszego niż 1 m. przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego.
Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 m.
Zagrożenia, czyli o krok od tragedii
Funkcjonariusze regularnie odnotowują przypadki brawurowej jazdy, szczególnie w rejonie Zarabia, Rynku, ul. Piłsudskiego, ul. Niepodległości, a także na drogach dla pieszych i ulicach Myślenic. W słoneczne weekendy drogi prowadzące na Zarabie są szczególnie zatłoczone – zarówno przez pieszych, jak i użytkowników hulajnóg.
W przypadku łamania przepisów funkcjonariusze mogą nakładać mandaty karne (nawet do 500 zł), a w razie poważniejszych wykroczeń – kierować sprawy do sądu.
Dochodzi do sytuacji skrajnie niebezpiecznych, m.in.: jazdy z nadmierną prędkością między pieszymi, jazdy w parze na jednej hulajnodze (często z dzieckiem lub drugą osobą dorosłą), porzucania hulajnóg na środku chodnika, przy wjazdach na posesje, na przejściach dla pieszych i ścieżkach rowerowych, czy jazdy po jezdni między samochodami.
Takie zachowanie nie tylko jest wykroczeniem, ale też realnie zagraża bezpieczeństwu innych – zwłaszcza dzieci, osób starszych czy osób z niepełnosprawnością.
Apel Policji: Rozwaga, odpowiedzialność i kultura
Nie jesteś sam na drodze! Każdy użytkownik hulajnogi elektrycznej – niezależnie od wieku – powinien pamiętać, że porusza się pojazdem, za którego używanie odpowiada przed prawem.
Policjanci regularnie zwracają uwagę na sposób korzystania z hulajnóg w sezonie letnim, zwłaszcza w rejonie Zarabia, centrum miasta, osiedli oraz węzłów komunikacyjnych.
Mandaty?
W przypadku łamania przepisów funkcjonariusze mogą nakładać mandaty karne (nawet do 500 zł), a w razie poważniejszych wykroczeń – kierować sprawy do sądu.
„Apelujemy przede wszystkim o zdrowy rozsądek i szacunek do innych użytkowników przestrzeni publicznej. Jazda hulajnogą to wygoda i zabawa, ale tylko wtedy, gdy nie staje się zagrożeniem. Hulajnoga to nie zabawka. To pojazd. Korzystaj z niej z głową!” – czytamy w komunikacie myślenickiej policji.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Komentarze