Gmina Myślenice mówi NIE dla śmieci z pięciu powiatów
- 14 marca 2012
Gmina Myślenice mówi nie dla zmian w zapisie Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami, po wprowadzeniu których na składowisko w Myślenicach-Borzęcie miałyby trafić śmieci z pięciu powiatów
W informacji prasowej, jaką otrzymaliśmy z Urzędu Miasta i Gminy Myślenice znajduje się zapis, że Maciej Ostrowski wyraził zdecydowany protest wobec takiej sytuacji. Zmiana zapisów Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami może spowodować, że do budowanego w Myślenicach-Borzęcie składowiska odpadów mogłyby trafiać śmieci z powiatów myślenickiego, suskiego, tatrzańskiego i nowotarskiego.
W otrzymanej informacji prasowej czytamy: Cała instalacja oraz technologia przystosowana jest do obsługi odpadów z dwóch powiatów zamieszkałych przez ok. 240 tys. osób. Ponadto takie plany i szacunki zawiera również dokumentacja złożona do Komisji Europejskiej, która współfinansuje budowę zakładu w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.
- Jeśli będzie inaczej, możemy obawiać się o trwałość projektu i zakwestionowanie go przez UE – tłumaczy Ewa Kęsek, prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Myślenicach. Zmiana przeznaczenia projektu to według samorządowców naruszenie zasad, na podstawie których otrzymał on dofinansowanie.
Według Macieja Ostrowskiego takie działanie, to karanie gminy Myślenice, która sprostała wymogom związanym z wdrożeniem nowej gospodarki odpadami. - W porównaniu do innych gmin, Myślenice dostrzegły ten problem i wywiązały się z obowiązku budowy stosownego zakładu. Nie zgadzamy się na takie nieuczciwe postępowanie głównie wobec mieszkańców naszej gminy – mówi burmistrz.
Władze w styczniu przesłały do Marszałka Sowy oficjalne wystąpienie w tej sprawie. Negatywna opinia podtrzymana została również podczas konferencji dotyczącej gospodarowania odpadami - organizowanej przez Urząd Marszałkowski.
Posłanka Joanna Bobowska (PO) z Myślenic popiera stanowisko burmistrza. - Po powrocie z obrad Sejmu podejmę stosowne działania w tej sprawie wspólnie z Radą Miejską i Panem Burmistrzem. W założeniach przewidziano budowę zakładu gotowego do obsługi dwóch powiatów. I ta koncepcja powinna być zachowana - komentuje dla nas Joanna Bobowska.
Zwraca również uwagę, że: - Po przygotowaniu przez Urząd Marszałkowski programu śmieciowego dla Małopolski na początku marca nastąpiła jego pierwsza publiczna prezentacja. Marszałek Koza przekazał, że teraz nastąpił czas na dyskusję i skladanie propozycji szczegółowych rozwiązań nie tylko przez władze gmin, ale również ich mieszkańców - dodaje.
Co zawiera Plan Zagospodarowania Odpadami Województwa Małopolskiego?
Projekt „Planu Zagospodarowania Odpadami Województwa Małopolskiego” został przyjęty przez Zarząd Województwa Małopolskiego na posiedzeniu w dniu 17 lutego 2012. Wyznacza nowy podział województwa na regiony gospodarki odpadami komunalnymi. W dokumencie „Plan Gospodarki
Odpadami Województwa Małopolskiego 2010” przyjętym przez Sejmik Województwa Małopolskiego 24 września 2007 r. przyjęto m.in., że planowany wówczas Zakład Utylizacji Odpadów w Myślenicach w swoim obszarze obsługiwania będzie obszar powiatów myślenickiego i limanowskiego czyli ok. 240 tys. mieszkańców. W nowym PGOWM zakłada się poszerzenie tego obszaru na cały „region południowy” czyli na powiat myślenicki, limanowski oraz wadowicki, suski, nowotarski i tatrzański. Szacunkowa liczba ludności w całym tym regionie to prawie 580,5 tys. mieszkańców.
- Ten zapis budzi we mnie największy sprzeciw jako radnego Województwa Małopolskiego z Myślenic i jednocześnie członka Rady Miejskiej w Myślenicach, która w lutym 2008 roku po bardzo ciężkich konsultacjach społecznych podjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w mieście Myślenice dla realizacji inwestycji związanej z gospodarką odpadami - w liście o Marszałka Województwa Małopolskiego swoje zdanie wyraża Jarosław Szlachetka, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Jarosław Szlachetka pisze do Marszałka Województwa Małopolskiego
- Byliśmy wówczas przekonywani przez burmistrza Myślenic oraz władze spółki, że nowe składowisko będzie kluczową inwestycją dla obsługiwania i przyjmowania odpadów tylko i wyłącznie z dwóch powiatów tj. myślenickiego oraz limanowskiego. Zresztą zgodnie z obowiązującym wtedy PGO Województwa Małopolskiego. Był to dla mnie także jeden z nielicznych argumentów przemawiających za tak ważną inwestycją szczególnie dla mieszkańców powiatu myślenickiego - w liście do Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy pisze Radny Szlachetka.
Zobacz cały list Jarosława Szlachetki do Marszałka Województwa
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Jakas kpina !! Myślenice miasto smieciowe!!!! O nie!!!!!!!!
Jakoś tak czułem, że w tym kierunku to pójdzie... Główną strategią naszej ukochanej Gminy jest budowanie wizerunku śmieciowego eldorado. Z tym położeniem i z tak wieloma atutami - ehhh... Aż żal na to wszystko patrzeć.
A pamiętacie jak Maciej mówił że pokaże wszystkim jak "ważna jest gospodarka odpadami"?
NO TO POKOZOŁ....
Panowie radni, burmistrzowie, starostowie i pozostali samorządowcy!
Wybraliśmy Was m.in. dlatego abyście reprezentowali nasze interesy, a zmiany w tym dokumencie bynajmniej nie są w interesie mieszkańców naszego powiatu.
Obdarzyliśmy Was zaufaniem społecznym, a teraz macie szansę aby udowodnić, że na to zaufanie zasłużyliście. Mam nadzieję, że potraktujecie tę sprawę jak wyzwanie i udowodnicie, że zasługujecie na nazywanie Was politykami. Mam nadzieję, że nie dopuścicie do tego, aby Myślenice stały się śmietnikiem dla południa Małopolski.
Dbając o dobro nas wszystkim, wierzę że zaliczycie ten test i tego Wam, mieszkańcom naszego powiatu jak i sobie życzę.
I tak już wszędzie gdzie w mieście nie spojrzysz to śmieci - na chodnikach, przy wiaduktach, zagajnikach, krzakach. Śmiecimy i to potężnie i żadne jedno wysypisko nie pomoże. Teraz jeszcze zwiozą śmieci z Małopolski całej, kęskowa pewnie zaciera ręce i też nie wierzę w to, że nie wiedzieli co jest szykowane. Wiedzieli, wiedzieli. Więcej śmieci!