Miasto

Myślenice: Antysemickie napisy na murach cmentarza żydowskiego

Myślenice: Antysemickie napisy na murach cmentarza żydowskiego

Swastyka, symbol SS i napis "JUDEN MORD" zostały namalowane na murach cmentarza żydowskiego w Myślenicach. Niespełna rok po uroczystości odnowienia duchowego XIX wiecznego miejsca spoczynku

Brama cmentarza żydowskiego. Zdjęcie nadesłane przez jednego z naszych czytelników 

Napisy znalazły się na murach przed bramą główną cmentarza. Po lewej stronie czarną farbą ktoś namalował symbol SS, a po prawej znalazł się napis "JUDEN MORD" i swastyka. Zdjęcia przesłał nam jeden z czytelników.

Niespełna rok temu, w tym miejscu odbyła się ceremonia odnowienia duchowego tego XIX wiecznego cmentarza. Zjawiło się na niej kilkunastu potomków społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała niegdyś tereny gminy Myślenice. - Tutejszy cmentarz (...) Przypomina wielką część historii tego miasta, opartej na współegzystencji w pokoju, tolerancji i dobrej współpracy społeczności polskiej i żydowskiej. Budujemy nowe Myślenice, bazujące na dobrych wspomnieniach z tamtych czasów - podczas uroczystości mówił burmistrz Maciej Ostrowski.

Cmentarz żydowski założony został w 1874 roku. W 1900 roku w Myślenicach mieszkało blisko 500 Żydów, stanowiąc 20% populacji miasta. W 1942 r. niemieccy okupanci wywieźli ich do obozów koncentracyjnych. Cmentarz został odnowiony w 2011 r. dzięki hojności i Miriam Minzerów i ich rodziny. W szabat w 1942 roku hitlerowcy rozstrzelali i pogrzebali tam we wspólnej mogile około 30 myślenickich Żydów.

W ostatnich latach na terenie cmentarza prowadzone prace renowacyjne, w ramach których zbudowano ogrodzenie i odnowiono lapidarium. Obecnie na terenie nekropolii znajduje się osiem ocalałych nagrobków i lapidarium.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane tematy

Furmanką lub busem
Archiwalne Myślenice 1

Furmanką lub busem

Trzemeśnia. Lata 20. ubiegłego wieku. Dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Aleksandra Brożka, bagnisty plac przykościelny odwodniono i stał się on małym...

Komentarze (30)

  • 14 mar 2013

    Zwróćcie uwagę na literę "J". Założę się, że to napisały i namalowały jakieś gimbusy. Z resztą, zaraz dostanę mnóstwo minusów od gimbusów. Ładnie się zrymowało. :D

    98 9 Odpowiedz
  • 14 mar 2013

    Tak wygląda szczyt braku kultury i wielu innych osiągnięć cywilizacji. Dramat.

    68 6 Odpowiedz
  • 15 mar 2013

    Jest to akt prymitywnego wandalizmu godny powszechnego potępienia, niestety w naszych czasach to się zdarza. Jest to efekt braku świadomości i coraz gorszej wiedzy historycznej wśród młodzieży . Oczywiście monitoring jest rozwiązaniem ale moim zdaniem cząstkowym, najważniejsza jest powszechna edukacja historyczna.

    33 6 Odpowiedz
  • mirek@ 15 mar 2013

    Chciałbym, bardzo chciałbym żeby ich złapano. Wiele osób bagatelizuje ten problem, bo jest to cmentarz żydowski, ale wystarczyło że dzieci zdemolowały cmentarz dominującej grupy wierzących http://miasto-info.pl/myslenice/5921,jasienica-dzieci-zdemolowaly-cmentarz.html i wtedy byliście oburzeni...

    Brak tolerancji lub odmienna religia nie usprawiedliwia tego, że jest to miejsce spoczynku ludzi i należy mu się taki sam szacunek jak cmentarzom na stradomiu przy małym kościółku!

    29 3 Odpowiedz
  • 14 mar 2013

    Głupota gówniarzy nie zna granic i takie wybryki należy jednoznacznie potępić
    A tak na marginesie to warto wspomnieć, że macewy (czy też płyty nagrobne) z tego cmentarza przez długie powojenne lata były płytami chodnikowymi naprzeciw szkoły obecnego gimnazjum na przy ul. Sobieskiego ułożone prawdopodobnie w okresie okupacji.

    29 2 Odpowiedz

Zobacz więcej