Miasto

Od 1 lipca segregujemy śmieci: Jak sobie radzicie? [WIDEO]

Od 1 lipca segregujemy śmieci: Jak sobie radzicie? [WIDEO]

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe zasady dotyczące segregacji i wywozu śmieci. Każdy powinien otrzymać pakiet worków i pojemników. Czy jesteście gotowi na segregację? Jak w waszym domu przebiega śmieciowa rewolucja?

W gminie Myślenice właściciele nieruchomości w których mieszka od 1-6 mieszkańców otrzymają jeden pakiet pojemników i worków. Jeśli mieszkańców jest więcej, liczba ta będzie rosnąć. Do każdego domu, do końca czerwca miał trafić harmonogram wywozów odpadów.

Mieszkańcy budynków wielomieszkaniowch, śmieci powinni wrzucać do pojemników umieszczonych w altankach śmietnikowych. Będą to odpowiednio pojemniki na bioodpady, szkło, papier, plastik, metal, tekstylia, na pieluchy i pojemnik na odpady pozostałe. 

Ponadto wszyscy mieszkańcy otrzymają 5 litrowy pojemnik na odpadki biodegradowalne. Z dostarczeniem tych ostatnich na czas, nie poradziła sobie gmina. Na oficjalnej stronie UMiG Myślenice czytamy: "Ze względu na opóźnienie dostawy pojemników na bioodpady, proszę wyrzucać je do pojemnika na odpady pozostałe. Segregacja bioodpadów rozpocznie się w momencie otrzymania odpowiedniego pojemnika. Opłata za odbiór odpadów pozostanie bez zmian". 

Co powinno trafić do każdego domu?
Pojemnik 80l na bioodpady, dwa worki 80l na papier, plastik, metal, tekstylia, worek 80l na szkło, pojemnik 120l na odpady pozostałe i worek 60l na pieluchy.

 

Jak często będą odbierane śmieci?
Każdy właścicieli nieruchomości, który złożył deklarację przed pierwszym lipca otrzyma kalendarz wywozów. Dla każdego regionu będzie on inny. W budynkach wielomieszkaniowych odpady z pojemników umieszczonych w altankach, będą wywożone co tydzień. Inaczej będzie natomiast w przypadku domów. 

BIOODPADY (pojemnik 80l) – minimalna częstotliwość odbioru: w sezonie (maj – wrzesień) – 11 razy, poza sezonem – (październik - kwiecień) – 10 razy.
ODPADY POZOSTAŁE (pojemnik 120l) – minimalna częstotliwość odbioru: w sezonie (maj – wrzesień) – 4 razy, poza sezonem (październik – kwiecień) 7 razy,
SZKŁO (worek 80l) – minimalna częstotliwość odbioru – w sezonie (maj – wrzesień) 5 razy, poza sezonem (październik – kwiecień) 3 razy
PAPIER PLASTI METAL TEKSTYLIA (worek 2x80l) – minimalna częstotliwość odbioru w sezonie (maj-wrzesień) 11 razy, poza sezonem (październik – kwiecień) 7 razy.
PIELUCHY (worek 60 l) – wywóz będzie odbywał się w zależności od zapotrzebowania. Będzie można go wystawić w te same dni co pojemnik na odpady pozostałe lub w te same dni co worki żółte (papier plastik metal tekstylia)
ODPADY ZIELONE - (worek 120 l) czyli te, które nie zmieszczą się w pojemniku na bioodpady – wywóz będzie odbywał się podczas organizowanych zbiórek w sezonie ( wiosna, lato, jesień) – 13 razy.

Pozostałe odpady można oddawać podczas organizowanych zbiórek, a każdy ich nadmiar będzie można wywieźć do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Myślenicach przy ul. K. Ujejskiego 341.

W podstawowej opłacie za odbiór odpadów posegregowanych mieszkańcy gminy Myślenice, mogą oddawać następujące śmieci:

ODPADY WIELKOGABARYTOWE: Meble, duże AGD-RTV, duże opakowania w tym opakowania ze styropianu. Odpady te wraz z oponami będą odbierane od mieszkańców podczas ustalonych zbiórek dwa razy w roku.

ODPADY PROBLEMATYCZNE: Odpady niebezpieczne w tym np.: baterie, akumulatory, żarówki, świetlówki, resztki farb, lakierów, rozpuszczalników, środków do impregnacji drewna, środków ochrony roślin i nawozów, pojemniki po aerozolach, olejach mineralnych i syntetycznych, tłuszczach, benzynie, środkach chemicznych, środkach ochrony roślin, przeterminowane leki, stare kosmetyki, sprzęt elektryczny i elektroniczny, tusze do drukarek itonery, taśmy wideo, kasety magnetofonowe, materiały fotograficzne, taśmy barwiące. Odpady te wraz z oponami będą odbierane od mieszkańców podczas ustalonych zbiórek dwa razy w roku.

ODPADY Z REMONTÓW: jeśli są prowadzone we własnym zakresie, należy zbierać w workach lub specjalnych kontenerach wynajętych od przedsiębiorcy lub wywozić bezpośrednio o punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Myślenicach.

PRZETERMINOWANE LEKI: należy gromadzić w pojemnikach umieszczonych w wyznaczonych aptekach oraz w czasie organizowanych wywozów odpadów problematycznych.

Gdzie wyrzucać popiół?
Jeśli jest to popiół z kominka opalanego drewnem można go wyrzucić do pojemnika na odpady biodegradowane. Jeśli natomiast jest to popiół z węgla lub koksu należy wrzucać go do pojemnika na odpady pozostałe.

Czy należy myć kubeczki po jogurcie?
Jest to zalecane, ale nie wymagane.

Na jakiej podstawie zostanie naliczona podwyższona opłata za nieposegregowane śmieci?
Obowiązkiem przewoźnika jest sprawdzenie, czy śmieci które odbiera są posegregowane. Jeśli tak nie jest na dowód robi zdjęcie i zostawia „żółtą kartkę”. Taką samą kartkę dostarcza do gminy, w wyniku czego na następny miesiąc właściciel nieruchomości zostaje obciążony wyższą opłatą czyli 12 zł od mieszkańca miesięcznie.

Skąd pewność, że przewoźnik będzie to sprawdzał?
Przewoźnik dostarczając odpady do Zakładu Zagospodarowania Odpadów jest zobowiązany zgłosić, że nie wszystkie odpady są posegregowane, np. że w worku na szkło znajdują się skórki od banana, lub że w odpadach na bio są opakowania foliowe. Jeśli tego nie zrobi zapłaci karę 10 000 zł.

Często kupuję mięso na styropianowych tackach owiniętych folią– gdzie należy je wyrzucać?
Resztki z mięsa wyrzucamy do pojemnika na bioodpady, tackę - jako małe opakowane ze styropianu do żółtego worka, folię do worka na plastik, a jeśli jest bardzo mocno zabrudzona do pojemnika na odpady pozostałe.

Co z metalowymi koszami? 
Kosze, które mieszkańcy posiadają dotychczas pod domami (metalowe lub plastikowe) zostały przeznaczone na odpady pozostałe.

Materiał z jakiego zrobiony jest kosz ma jedynie znaczenie dla osób, które ogrzewają dom węglem czy koksem. Do plastikowych koszy nie wolno wrzucać gorącego popiołu – trzeba go wcześniej ostudzić. Natomiast w przypadku kubłów metalowych nie jest to wymagane. Jeśli jednak właściciel nieruchomości będzie chciał wymienić kubeł metalowy na plastikowy może to zgłosić do RPGK.

Do każdego domu do końca czerwca miał trafić harmonogram wywozów odpadów. Będą one dostępne również na stronie www.myslenice.pl po kliknięciu na baner „Środowisko w Twojej Gminie”.

Wszelkie pytania można zadawać pisząc na adres zapytaj@myslenice.pl lub dzwonić pod nr telefonu 693 112 220.

Na temat wywozu śmieci dyskutujecie również na forum

Powiązane tematy

Komentarze (65)

 • 1 lip 2013

  Super pieknie... tylko chcialem spytac kiedy otrzymam jakiekolwiek worki do segregowania smieci ? Jedyna rzecz jaka dostalem to nowy pojemnik.

  42 Odpowiedz
 • 1 lip 2013

  Haha , to ja odwrotnie dostałam worki a pojemnika brak :)

  32 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 1 lip 2013

  no pieknie, a w ktorej czesci myslenic mieszkasz?

  mam pytanie: jesli smieci w czerwcu byly odebrane w ostatnim tygodniu a do lipca zotalo kilka dni, a segregacja jest od 1l ipca to co ze smieciami z ostatnich dni czerwca? nie mialem obowiazku ich segregowac, a smieciara przyjedzie juz wg nowych zasad i co teraz?

  31 1 Odpowiedz
 • 1 lip 2013

  ja wszystko wkladam do jednego kosza,nie ma workow ani kosza nie ma segregacji!! a do tego smieci z poprzedniego tyg beda mi siedziec do 10 bo dopiero wtedy je wezma. Dopoki mi nie wyczyszcza smieci z poprzedniego tyg, segregacji nie robie!

  27 1 Odpowiedz
 • OKOKI 1 lip 2013

  A prezerwatywy wyrzucamy do bioodpadów czy do plastiku????:-)))

  25 1 Odpowiedz

Zobacz więcej