Okolice

Jawornik: Kładka nad "Zakopianką" w 2015 roku

Jawornik: Kładka nad "Zakopianką" w 2015 roku

Jeszcze w grudniu zostanie podpisana umowa z firmą, która w przeciągu 14 miesięcy zbuduje kładkę dla pieszych nad "Zakopianką" w Jaworniku. Budowa ruszy w styczniu

Kładka ma powstać w ciągu 14 miesięcy przy skręcie z "Zakopianki" na drogę wojewódzką 955, a więc jej oddania można spodziewać się najwcześniej w pierwszym kwartale 2015 roku. Przetarg na jej budowę ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie. Wygrała go firma Remost z Czernichowa, która złożyła ofertę na 6 626 536,50 złotych. 

Całkowity koszt inwestycji (wraz z dokumentacją i nadzorem) wyniesie ponad 7,5 mln zł. Pieniądze na ten cel w 85 % pokryje dotacja unijna z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ponieważ kładka spełniała kryteria unijne.

Kładka będzie dostępna także dla osób niepełnosprawnych dzięki windom.

Mieszkańcy czekali na tę inwestycję od kilku lat. Miejsce to nigdy nie należało do przyjaznych dla pieszych. Często dochodziło tutaj do wypadków z udziałem mieszkańców, którzy starali się przedostać na drugą stronę "Zakopianki". W ubiegłym roku w wyniku potrącenia zginęła w tym miejscu 53-letnia kobieta.

Powiązane tematy

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 6 gru 2013

  tyle pieniedzy na kładkę? przecież możnaby za to wybudować w myślenicach coś co służyłoby wszystkim, jakiś tor sportowy, halę, albo piętrowy parking

  14 89 Odpowiedz
 • mirek@ 6 gru 2013

  bardzo dobrze, będzie tam bezpieczniej i dla pieszych i kierowców ale dopiero za półtora roku

  50 8 Odpowiedz
 • 6 gru 2013

  Kładka - ok, popieram bo przejścia (pasy) za Zakopiance są dla mnie delikatnie mówiąc nie porozumieniem...
  Ale baaardzo chciałbym zobaczyć podział tych 7,5 mln na poszczególne etapy prac: projekty, przygotowanie dokumentacji, materiały, usługi... Ciekawe jestem czy to tyle naprawdę musi kosztować? Czy nie można zrobić nie wadliwej konstrukcji, oczywiście przy zarobku wykonawcy - ale za mniejszą sumę?

  40 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 gru 2013

  Oczywiście że można taniej ale wtedy nie ma się czym dzielić?
  http://www.forbes.pl/afera-drogowa-cud-w-rawie-czyli-wloska-robota,artykuly,138686,1,1.html
  U nas wszystko musi być naj-najlepsze ,najnowocześniejsze najdroższe itd.
  Dlaczego przy przebudowie zakopianki nie dało się zrobić przejść podziemnych które wtedy były najtańszą obcją bo i tak droga była rozkopana.Najlepsze że dla żabek przejścia muszą być a dla ludzi już nie-przykład walka mieszkańców Mogilan,Gaja Libertowa.

  29 4 Odpowiedz
 • Krystian 6 gru 2013

  Po cholerę jakieś zwymyślane kształty, zrobić jak najprostszą (co zmniejszy koszty) i za to wybudować jeszcze jedną na następnych pasach!!!

  68 3 Odpowiedz
  • 6 gru 2013

   zgadam się Krzyszkowice Głogoczów Gaj tam by też się przydały kładki...

   41 1 Odpowiedz
   • paulinka 6 gru 2013

    przeciez moga sobie przejsc troche potem przez kladke i na druga strone i wrocic

    8 33 Odpowiedz
    • 6 gru 2013

     Cześć Paulinka.
     Zawsze jak wypowiadasz się na forum,to mi się taki kawał przypomina:
     "Co mają wspólnego blondynka i butelka piwa?
     - Obie są puste od szyjki w górę"

     Pozdrawiam:)

     35 4 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     6 gru 2013

     Boże babo jaka Ty jesteś tępa!!!! swoją inteligencją nie łamiesz stereotypów..... Oczywiście nie obrażam tutaj dziewczyn blondynek które w przeciwieństwie do "paulinki_mce" z pewnością są mądrzejsze.

     6 1 Odpowiedz
  • Def Ibrylator 6 gru 2013

   Chociaż muszę dodać od siebie, że wygląd i estetyka jest szalenie ważna w przestrzeni publicznej, tak wizualizacja tej kładki na głównym zdjęciu jest koszmarna. Brakuje jeszcze na niej jakiegoś sloganu, bo wygląda jak duży stojak reklamowy. Natomiast na dwóch poniższych zdjęciach, z podobnych tematów wygląda już znacznie ładniej. Główny łuk drewniany, klatki schodowe z ciemnego, matowego półprzepuszczalnego szkła. Ciekawe tylko, jak będzie to wyglądało ostatecznie...

   Ale zgodzę się, że za te pieniądze lepiej byłoby wybudować np. 3 kładki, mniej fikuśne, ładne i zgrabne w swojej prostocie, niż budowanie wymysłów architektonicznych nieopasujących do otoczenia. Stety, bądź też nie, architekci mają dusze artystów. Czasami za bardzo płyną z pomysłem, zapominając o wyczuciu pewnego smaku.

   Powiem szczerze, że kładka wygląda, jak wychylający się zza drogi komiksowy potwór, o zaczesanej grzywce z dużymi, żółtymi uszami :)
   zdjecie

   48 4 Odpowiedz
 • 6 gru 2013

  Ale straszydło. Dobrze przynajmniej, że bedzie bezpieczniej.

  31 2 Odpowiedz
 • 6 gru 2013

  nie wytrzymam. 7,5 mln zł - jaja sobie ktoś robi.
  Przede wszystkim nie kładka ale tunel byłby tańszy i lepszy.
  Lepiej 10 zwykłych tuneli na 10 przejściach dla pieszych niż jedna kładka.
  Na pewno nie jeden by powstał za tą kwotę.
  Nie ważne ile pieniędzy będzie z dotacji unijnych, lepiej je zainwestować w kilka przejść.
  Podejrzewam, że następna będzie kładka w Krzyszkowicach - pewnie następne 7,5 mln zł.

  Kładka jest dla pieszych, w zimie dzieci będą rzucać śniegiem w samochody powodując zagrożenie.
  Rozumiem, że znowu będzie zwężka na zakopiance ===> korki - fajnie.
  Pomysł odlotowy. Ktoś myśli o konsekwencjach takiej inwestycji, bo widzę że będzie się czym pochwalić na forum typu Inwestycja Roku.

  21 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 gru 2013

  Mieszkańcy starali się o kładkę i będzie. Teraz kolejne głosy za tym co negatywnego w tym projekcie. Nie wiem co jest w stanie Was zadowolić? Będzie kładka ! I to jest najważniejsze...

  6 7 Odpowiedz
  • michał hoffmann 6 gru 2013

   Oczywiście ,to ze będzie kładka ,jest najważniejsze .Niestety pozostawia wiele do życzenia jej wygląd .
   Za tą kase mogło powstać coś ładnego ,coś co podobało by się większości użytkownikom .
   Trudno też oceniać czy za te pieniądze mogło powstać więcej kładek nie mając odpowiedniej wiedzy.

   7 3 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    7 gru 2013

    Kasa, kasą... projekt dofinansowany z UE ! Tak jak i wiele innych inwestycji na które PL nie stać (mentalnie... na jakże szczytne cele w postaci premii, nagród priorytetem jest by mieć). A wygląd nie ma żadnego znaczenia gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo. Uważam również, że jest to początek 'walki' o poprawę bezpieczeństwa na zakopiance tak więc kwota inwestycji nie powinna dziwić. Małymi krokami, popełniając masę błędów itp. ... ale długoletnie 'starania o kładkę zostały wysłuchane'....

    2 1 Odpowiedz
    • Doroles 7 gru 2013

     Popieram Cię, wszyscy piszą że tyle kasy, ale to jest dofinansowanie w UE! Mamy pieniądze to chyba dobrze że je w taki sposób wykorzystujemy! Tyle i tyle mamy budżetu na ten cel, na gminę, województwo... Ludzie ogarnijcie się! Tylko narzekacie, a co do wyglądu to co sweet focie będziecie przed kładką robić?! Niech będzie jaka ją zrobią, ważne żeby była bezpieczna i taka będzie, winda dla niepełnosprawnych, bo gdyby jej nie było to znów... a bo ktoś znów będzie narzekał że nie jest przystosowana. pfff nie chce mi się czytać waszych komentarzy.
     A z resztą kładka już dawno już powinna powstać a to już swoją drogą.

     2 2 Odpowiedz
     • 10 gru 2013

      Co z tego że dofinansowane z unii. A niby czyje pieniądze daje unia jak nie nasze, polska płaci składkę członkowską i nie pobiera masy podatków od firm zagranicznych, unia doi nas codziennie na grube miliony, czasem coś kapnie grosza żeby ludziom wydawało się że UNIA DAJE, tak unia daje, piękne tabliczki przy wszystkim że unia dała. Propaganda jak za komuny, albo i gorzej.

      3 3 Odpowiedz
 • 6 gru 2013

  Znowu rozwiązanie na "wczoraj". W tym miejscu prosi się bezkolizyjne skrzyżowanie - wiadukt. To ,że nie doszło jeszcze w tym miejscu do wypadku graniczy z cudem. Jak można było zrobić skrzyżowanie (modernizacja "zakopianki" trzy lata temu) z drogą do Słukowic bez wykonania pasa rozbiegowego i zjazdowego na pasie do Zakopanego. Trzeba myśleć perspektywicznie i budowa samej kładki nie rozwiąże "niebezpiecznego miejsca" - potrzebny jest wiadukt z wydzielonym bezkolizyjnym przejściem dla pieszych i może te 7,5 mln dołożyć do tej inwestycji?

  16 1 Odpowiedz
 • 6 gru 2013

  Boże co za paszkwil architektoniczny. Kto zaakceptował taki projekt... Chyba duża kaska w walizce poszła

  10 1 Odpowiedz
 • Magdalena 6 gru 2013

  Nieco... dziwna, ale niezaprzeczanie konieczna. Dobrze, że będą windy. Skoro większość finansuje unia, to aż tak mnie nie boli jej koszt, choć przyznaję, że podana kwota jest zaskakująco wysoka.

  7 1 Odpowiedz
 • 6 gru 2013

  oj tam oj tam, fajna, inna, ja bym nic nie zmieniał, ładnie doświetlić w nocy i będzie idealnie. Tylko , że niby co ma wyrażać ? To jakieś wrota Beskidu cycóś ?

  7 3 Odpowiedz
 • Agata 7 gru 2013

  mam nadzieję, że to BUJDA, ŻE KTOS SIE POMYLIŁ O JEDNO ZERO.. Ja myśl, że za kwotę 7.5 miliona nad Zakopianka powstanie 10 kładek inaczej to jest nie do przyjęcia. I nie ważne czy te 7.5 miliona da nam Unia, państwo czy totolotek, inaczej sprawa powinny się zając stosowne instytucje

  5 3 Odpowiedz
 • Adolf Popartyopopulos 8 gru 2013

  Katapulta byłaby najlepsza

  3 7 Odpowiedz
 • 10 gru 2013

  za tą kase by można by było przerobić przepusty które są pod zakopianką-tak jak to w krzyszkowicach ludzie zrobili-coś podkopać coś pospawać,przykręcić i było by taniej i więcej ,bo takich mostów jest kilka gdzie ludzie by mogli przejść pod zakopianką tylko że nie ma kto tego przerobić coś tam...oczywiście lepiej wydać 8 milionów i zbudować jedną kładke na odcinku 25 km.

  2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 gru 2013

  Jedna bardzo ważna uwaga. Wizualizacja na zdjęciu przedstawia kładkę przy skrzyżowaniu z drogą na Sułkowice, z kolei artykuł w GM, przedstawiał realia jakby ta kładka miała byc przy zjeździe do salonu Autobochenka i do strefy. To w końcu gdzie ona będzie??! Myślę że warto to sprecyzowac i nie siac zamieszania "drogie media".

  1 Odpowiedz
  • 10 gru 2013

   Dokładnie ,wcześniej pokazywano projekt tej kładki nieco dalej ,a teraz nagle jakaś zmiana ..!? I tak dla sprecyzowania ta kobieta która zginęła w zeszłym roku ,potrącona została właśnie na pasach koło salonu Bochenka , a nie przy zjeździe na drogę prowadzącą do Sułkowic ..

   1 Odpowiedz
 • 10 gru 2013

  Nie no ktoś chyba raczy żartować sobie z tą kwota 7,5 mln zł. Za jedną kładkę? Cóż z tego, że unia dofinansuje dołoży pieniędzy skoro wyrzuci się je w błoto? Ba, jak ktoś trafnie zauważył niemal wszystko co dostajemy od unii pochodzi ze składek jakie muszą płacić kraje członkowskie. Ktoś w ogóle wie jaka jest wysokość składki płaconej przez Polskę i jak to się ma do otrzymywanych przez nas dotacji? Czy czasem nie jest tak, że więcej dokładamy do UE niż od niej dostajemy? Szukałem trochę po sieci i znalazłem wiele ciekawych rzeczy m.in: http://nczas.com/wazne/polska-dolozy-do-dotacji-unijnych-455-miliarda-zlotych/ . Co prawda dotyczy to roku 2011 ale moim zdaniem obecnie jest podobnie. Ocenę pozostawiam wam.

  Wracając do tematu...
  Kładka jest bardzo potrzebna i już dawno powinna stać, tylko czy nie lepiej za te 7.5 mln zł zrobić dwie albo i trzy prostsze, mniej rzucające się w oczy? Po co komu taki dziwaczny kształt i forma? Czy to ma być atrakcja turystyczna czy raczej budowla mająca na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu? Dla mnie to jest jakiś absurd aby za jedną kładkę wydawać tyle pieniędzy. Nie mówię, żeby jak najniższym kosztem budować, bo wiadomo czym to grozi - bublem. Jednak taka rozrzutność jak w powyższym przykładzie razi niesamowicie. Dla mnie jest to zwykła niegospodarność w zarządzaniu unijnymi pieniędzmi i zwykłe wyrzucanie ich w błoto. No ale cóż, jak widać władza nie robi co jej się żywnie podoba a głosy obywateli są dla niej warte tyle co nic. Już nieraz się o tym przekonałem.

  2 1 Odpowiedz
 • Ewa Chądzyńska 11 gru 2013

  Nowoczesny blok operacyjny 5,9 mln a kładka 7.5 mln

  7 1 Odpowiedz
 • Tom 11 gru 2013

  Normalne "WROTA PIEKIEŁ " ;)

  2 1 Odpowiedz
 • 11 gru 2013

  Publiczne pieniądze łatwo się wydaje.... a projekt kładki OKROPNY, nie dość że brzydka to jeszcze prądożerna po jaką cholerę tam są windy potrzebne, jak słusznie zauważono można by za tą kasę kilka tańszych i lepszych postawić. bo wygląd to jedno a rozsądek to drugie, gdy ludziom u władzy brak rozsądku takie oto mamy durnoty na co dzień.

  1 Odpowiedz
 • 18 sty 2014

  Kładka jest potrzebna, ok. Ale nie na kurce, tylko przy bochenku albo przy orlenie, ile jeszcze ludzi ma zginąć żeby pomyśleli?

  6 Odpowiedz

Zobacz więcej

Tatry widziane z beskidzkiego szlaku
Turystyka 2

Tatry widziane z beskidzkiego szlaku

Niedzielny spacer po trasie Uklejna-Śliwnik-Chełm zaowocował panoramą Tatr widzianych przez Dominikę Wójcik Na redakcja@miasto-info.pl otrzymaliśmy widok pan...