Miasto

Trwa Tydzień Pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Trwa Tydzień Pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Podobnie jak w latach ubiegłych w Myślenicach m.in. specjaliści z zakresu interwencji kryzysowych oraz policjanci będą udzielać porad prawnych osobom pokrzywdzonym

W państwach UE już od ponad 20 lat, a w Polsce od 2003 roku 22 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Ofiar Przestępstw. Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z sądami, prokuratorami, policją oraz organizacjami pozarządowymi od 24 lutego do 1 marca roku organizuje "Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem". 

Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Podobnie jak w latach ubiegłych w Myślenicach m.in. specjaliści z zakresu interwencji kryzysowych oraz policjanci będą udzielać porad prawnych osobom pokrzywdzonym. Do instytucji tych mogą zgłaszać się wszyscy mieszkańcy naszego powiatu. Konsultacje są bezpłatne. 

- Przedsięwzięcie zorganizowane zostało wyłącznie z myślą o osobach pokrzywdzonych w wyniku przestępstw, a nie wszystkich, którzy mają problem prawny i poszukują porady - wyjaśnia Szymon Sala, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

W Komendzie Powiatowej Policji w Myślenicach przy ul. Jagiellońskiej 1, tel. (12) 372-92-00, w godz. 7:30 – 22:00 oraz w Komisariacie Policji w Dobczycach, ul. Jagiellońska 4, tel. (12) 271-12-01, w godz. 8:00 – 15:00, od 24 lutego do 1 marca br., zorganizowane zostaną punkty konsultacyjne dla obywateli. - Będą tam dyżurować między innymi dzielnicowi – koordynatorzy procedury "Niebieskiej karty" oraz funkcjonariusze z innych pionów. W zakresie kompetencji myślenickich i dobczyckich policjantów pozostanie informowanie m.in. o zagadnieniach prawnych związanych ze zjawiskiem przemocy w rodzinie, uprawnieniach osób pokrzywdzonych, adresów i obszaru działania miejscowych placówek pomocowych czy też wskazówek dotyczących prewencji kryminalnej - dodaje Szymon Sala.

Może okazać się także, że podczas dyżuru konieczne będzie przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie lub wykroczeniu. Funkcjonariusze w szczególny sposób są zainteresowani pomocą osobom, których sprawy nie zostały zgłoszone, choć doszło już do przestępstwa lub jego popełnienie jest prawdopodobne. Dotyczy to zwłaszcza osób doznających przemocy ze strony bliskich, w rodzinach. Jak obserwujemy, takie zgłoszenia często trafiają do wymiaru sprawiedliwości nieraz z kilkuletnim opóźnieniem. Równolegle, działania wspierać będą dyżurujący w dniach 24 lutego – 28 lutego (poniedziałek - piątek w godz. 8:00 – 19:00) specjaliści z myślenickiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa, ul. Kazimierza Wielkiego 5 (telefon kontaktowy nr (12) 271-04-29 lub 510-132-396). 

Komentarze

Zobacz więcej