Miasto

12 miesięcy pod okiem kamer

12 miesięcy pod okiem kamer
Kamery obserwują nas już od ponad roku. Przez ten okres ich operatorzy zgłosili 340 podejrzanych zdarzeń. To m.in. chuligańskie wybryki, łamanie przepisów drogowych i picie alkoholu w miejscu publicznym kradzieże, wandalizm.


Budowa systemu monitoringu dała możliwość prowadzenia całodobowej obserwacji miejsc szczególnie zagrożonych i kryminogennych. Kamery monitorują m.in.: ścisłe centrum, Rynek, osiedle 1000 lecia, dworzec BUS i newralgiczne skrzyżowania.

Obserwowane są osoby budzące swym zachowaniem podejrzenia o możliwości popełnienia wykroczeń lub przestępstw. - Osoby nie łamiące prawa nie powinny odczuwać ich obecności. W przyszłości zamierzamy rozbudować system o kolejne kamery - podczas konferencji podsumowującej rok działalności monitoringu mówił Tomasz Burkat, komendant straży miejskiej.

- Dziś już wiemy, że w strefach objętych zasięgiem kamer następuje radykalne zmniejszenie napadów, wybryków chuligańskich, kradzieży, niszczenia mienia, wzrasta przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Monitoring miejski nie jest tylko narzędziem służącym w rozstrzyganiu spraw związanych z wykroczeniami, przestępstwami, ale również może być pomocny w zabezpieczaniu imprez sportowych i kulturalnych, czy też jest pomocny do szybkiej oceny sytuacji na ulicach, skrzyżowaniach, co znacznie ułatwia kierowanie ruchem - mówili funkcjonariusze. Wielokrotnie zapisy monitoringu pomocne były w ustalaniu przebiegu kolizji i wypadków.

Dzięki operatorom Centrum Monitoringu wizyjnego funkcjonariusze straży miejskiej na gorącym uczynku ujawniali wykroczenia porządkowe, najbardziej uciążliwe dla mieszkańców m.in.: osoby spożywające alkohol w miejscu niedozwolonym. Wśród wskazanych osób przez operatorów znalazły się również takie, które np. śmieciły, dewastowały miasto i uczestniczyły w pobiciu i bójkach.

Co udało się zauważyć operatorom kamer?

- Ujawniano sprawców wykroczeń, min:. parkowania w miejscach niedozwolonych - 49.
- Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych - 47
- Zakłócenie porządku publicznego, zakłócenie ciszy nocnej - 19
- Wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym, nieobyczajny wybryk – 11
- Wykroczenia w ruchu drogowym – 14

Centrum Monitoringu Wizyjnego miasta Myślenice funkcjonuje w systemie ciągłym przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Obsługę prowadzą 3 osoby posiadające odpowiednie w tym zakresie przeszkolenie.

Po przeprowadzonej analizie zjawisk stwierdzono, że najwięcej obserwowanych zdarzeń odbywa się w weekendy w godzinach popołudniowych i nocnych, a ich największe nasilenie przypada na miesiące od lipca do października. <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

Powiązane tematy

Komentarze (11)

  • Brak zdjęcia
    13 lut 2009

    omg nic sie w tych myslenicach nie dzieje i te kamery jeszcze...

    1 Odpowiedz
  • 16 lut 2009

    jednak monitoring zdaje egzamin moim zdaniem --

    Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    14 lut 2009

    he he jak to nic się nie dzieje? a ostatnia łapanka psów na bandę Polaczka to co pikuś? a swoją drogą długo koleś się nie nacieszył wolnością i dłuuugo jej nie ujrzy

    Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    14 lut 2009

    No to idź na rynek z kumplem i zacznijcie się okładać pieścami, zaczepiać przechodniów to się najprawdopodobniej dowiesz w jakim celu ;)

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    14 lut 2009

    Ja znam sytauacje kiedy to znajomemu na osiedlu 1000-lecia buchnięto kołpaki czy koła , i samochód stał pod kamerą.
    Gość poszedł na komendę podał dokładną godzinę (tzn w granicach godzina ... dwie)
    I co...? Niestety sprawców nie dało się ustalić......
    To po kiego grzyba te kamery??

    Odpowiedz

Zobacz więcej