Miasto

Wybory Samorządowe 2018: Wprowadzenie kadencyjności nie będzie działać wstecz. Co to oznacza?

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość wycofa się z pomysłu dwukadencyjności w samorządach, która miałaby działać wstecz. Co to oznacza dla wójtów i burmistrzów?

Wczoraj podczas spotkania z pełnomocnikami okręgowymi i regionalnymi ds. kampanii samorządowej Jarosław Kaczyński poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość rezygnuje z koncepcji tzw. wstecznej dwukadencyjności dla samorządowców.

Wprowadzenie ograniczenia kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast do dwóch prezes PiS zapowiedział na początku stycznia. Nowe prawo miało obowiązywać od wyborów w 2018 r. Osoby, które mają za sobą dwie kadencje, nie mogłyby dalej kandydować na te same stanowiska.

Wątpliwości budził moment od którego miałyby się liczyć ustawowe ograniczenia – czy powinny obejmować wybory samorządowe z roku 2010, czy funkcjonować od najbliższych, które odbędą się w 2018 roku.

- Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, które kiedyś wspominałem, mówię tutaj o opinii Trybunału Konstytucyjnego i stanowisku prezydenta, doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji, które pełnią wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, ale z karencją, czyli z odłożeniem tego w czasie – mówił prezes PiS na konferencji prasowej. Jarosław Kaczyński dodał, że jego partia nie odchodzi od planów zmian w samorządach, ale nie unormuje tego przepisami w najbliższych wyborach. Zaznaczył jednak, że w przyszłości zasada dwukadencyjności na pewno zostanie wprowadzona.

Jeżeli rząd Prawa i Sprawiedliwości pozwoliłby rządzić burmistrzom i wójtom tylko przez dwie kadencje, to w powiecie myślenickim z 9 włodarzy gmin ze stanowiskami musiałby się pożegnać 7 z nich.

Czy sprawowanie funkcji wójta i burmistrza powinno być ograniczone do dwóch kadencji?

 • TAK TAK 68%
 • NIE NIE 32%
 • Głosów: 1489

Byliby to Tadeusz Pitala (wójt gminy Siepraw), Marek Gabzdyl (wójt gminy Raciechowice), Maciej Ostrowski (burmistrz miasta i gminy Myślenice), Kazimierz Szczepaniec (wójt gminy Lubień), Piotr Pułka (burmistrz miasta i gminy Sułkowice), Władysław Piaściak (wójt gminy Tokania), Wiesław Stalmach (wójt gminy Wiśniowa).

Powiązane tematy

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa
Miasto 117

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa

Mobilne billboardy, banery, plakaty, ulotki, biuletyny umieszczane w przestrzeni publicznej jedne na drugich. Tak będzie do piątku do godz. 24 – kto ostatni przed ciszą wyborczą powiesi plakat, tego wyborcy zobaczą idąc do urn… na tym polega wojna plakatowa na finiszu kampanii

Komentarze

 • 16 maj 2017

  Usunąć WSZYSTKICH z Jarkiem na czele!

  53 27 Odpowiedz
 • 16 maj 2017

  2 Kadencyjność powinni wprowadzić przede wszystkim w sejmie

  75 11 Odpowiedz
 • adzygmunt 16 maj 2017

  Zakładając poprawność wykonywania pracy sejmu uważam że potrzebna jest kontynuacja zadań podjętych przez parlament. Bardzo ostrożnie i z namysłem "obdzielałbym kadencyjnością" posłów i samorządowców. Wiele razy słyszałem tłumaczenie: to nie ja, to kolega! Także powiedzenie: po nas choćby potop!

  20 4 Odpowiedz
 • OKOKI 16 maj 2017

  A przydało by się wymienić. Co za dużo to nie zdrowo, no i to swędzenie palców.

  20 15 Odpowiedz
 • profesor profesor 17 maj 2017

  Całe szczęście komuś udało się zatrzymać ten pęd ku zmianie, która niekoniecznie była przemyślana. Prawo nie może działać wstecz. Jeśli dwukadencyjność - to zgoda, ale od wyborów 2018 roku.

  21 15 Odpowiedz
  • 17 maj 2017

   I nie musi działać wstecz. Ograniczenie dotyczy dwoch kadencju sensus stricte czyli gdy uchwalona w 2018 obejmuje wszystkich obecnie piastujacych urzedy umozliwiajac im jedynie prawo do jeszcze jednej kadencji. Proste.

   13 5 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 17 maj 2017

  Każdy zdrowo myślący człowiek wie że jak gdzieś ktoś siedzi na stołku zbyt długo , to jest rzeczą niemożliwą ,żeby nie powstawały lokalne układziki.

  23 9 Odpowiedz
 • Basia 17 maj 2017

  ciekawe dlaczego nie dadzą 2 kadencje sobie

  16 3 Odpowiedz
  • mirek@ 18 maj 2017

   słuszne pytanie:) biorą się za samorządowcow bo sami siedza wyzej -a dlaczego to niby posel czy senator ma miec nieograniczona mozliwosc sprawowania mandatu a a ktos na czele miasta lub wsi juz nie?

   15 6 Odpowiedz
 • 18 maj 2017

  Jeśli dwie kadencje to dla wszystkich - prezesów, posłów, ministrów i senatorów.

  12 1 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 18 maj 2017

  aż przypomina mi się prawo pracy. Ile razy cos zmieniali kazali liczyc od nowa niby dlatego że prawo nie może działać wstecz. I tym sposobem mój kolega w czasie gdy było dopiero co uchwalone że moga byc tylko 2 umow y na czas określony podpisywał 7mą albo 8ma. skonczy sie na tym, że nowy parlament i tak to zmieni zanim zdążymy policzyć do dwóch

  6 Odpowiedz
 • Piotr 21 maj 2017

  jak widzę tego dziadka to mnie k..rwa trzęsie. Do piaskownicy foremki układać. No, że ciapatych nie wpuszcza to plus, ale za to Ukraińcow po Myślenicach zatrzęsienie

  8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 maj 2017

  Trzeba raz na zawsze skończyć z kastą polityków i urzędników lokalnych. Dwie kadencje i zmiana sterów! A nie ci sami przyklejeni do foteli urzędasy i w mieście to samo , te same pomysły dla pewnej grupy społeczeństwa a reszta musi cierpieć. Przykładami niech będą letnie tańce multi kulti , runmagedony , i badziewne dni lata. Czas na zmiany!!!

  8 6 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos
Myślenice 72

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos

Wycinka drzew w pasie zieleni przy ul. Słowackiego została wstrzymana. Stało się tak po alarmie i zapowiedziach protestów jakie w sobotę wznieśli mieszkańcy Jak alarmowaliście w sobotę; w pasie zieleni przy ul. Słowackiego ruszyła wycinka drzew. Wśród mieszkańców szybko rozeszła się wiadomość o tym, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki mi...

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii
Myślenice 43

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii

Od nowego roku przy ulicy Szpitalnej w Myślenicach staną dwa parkomaty. Radni rozważają czy wprowadzić opłaty przy ul. Armii Krajowej, Okulickiego i Generała Maczka. „To nie rozwiąże problemu, a przekieruje go na inne ulice” – zwraca uwagę Grażyna Ambroży Trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum miasta”. Radni podjęli uchwałę na mocy któr...

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest
Alarmujecie 54

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest

Od rana trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. "Podobno to nie koniec, ma zniknąć cały pas drzew do ulicy Piłsudskiego" - informuje Małgorzata Jarzyna z ruchu "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach"  artykuł aktualizowany Ze wstępnych informacji wynika, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki między ulicami Mickiewicza i...

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej
Myślenice 6

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej

Po proteście mieszkańców ul. Armii Krajowej przesłanym na ręce przewodniczącego rady Jana Podmokłego (KW MO), radni wstrzymali decyzję o wprowadzeniu opłat za parkowaniu w tym miejscu W mieście trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum”. Radni podjęli uchwałę, na mocy której od stycznia będziemy płacić za postój przy ul. Szpitalnej. Kolejn...

Pani Ania schudła 11kg! Kolejna fenomenalna metamorfoza w Projekt Zdrowie! 
Społeczeństwo 0

Pani Ania schudła 11kg! Kolejna fenomenalna metamorfoza w Projekt Zdrowie! 

Pani Ania swoją walkę o najlepszą wersję siebie rozpoczęła początkiem lipca. Dziś po 3,5 miesiącach  intensywnych działań połączonych z wielką determinacją, jest lżejsza o 11 kg i udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych! A upór i konsekwencja doprowadzają do wymarzonego celu Zapraszamy do wywiadu z bohaterką.   Dlaczego postanowiła Pani podją...