Myślenice

Płatne strefy parkowania i parkometry zamiast parkingowych. Dzisiaj radni podejmą decyzję

Płatne strefy parkowania i parkometry zamiast parkingowych. Dzisiaj radni podejmą decyzję

Uchwała w sprawie ustalenia miejsc i opłat za parkowanie w mieście, to jeden z głównych tematów, nad którymi pochylą się dzisiaj radni miejscy.

Gdzie staną parkometry i ile zapłacimy za postój w centrum Myślenic?

Dzisiaj o godz. 15 podczas VIII posiedzenia Rady Miejskiej w Myślenicach radni będą rozpatrywać i podejmować kilka uchwał. Wśród nich znajduje się m.in. dotycząca planu zagospodarowania przestrzennego dla zachodniej części Zarabia,  czy przyjęcia regulaminu Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego, jednak największe emocje budzi ta dotycząca ustalania miejsc i stawek za parkowanie w mieście.

Radni rozpatrzą i podejmą uchwałę w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania na terenie Myślenic, a następnie w sprawie ustalenie miejsc i opłat za parkowanie samochodów na drogach wewnętrznych i parkingach nie objętych Strefą Płatnego Parkowania. 

"Eliminacja czynnika ludzkiego zagwarantuje całkowitą szczelność finansową systemu poboru opłat"

Ten temat był gorąco dyskutowany podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej. Największą zmianę stanowi sposób pobierania opłat, bowiem miejsce parkingowych mają zająć... parkometry.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: "(...) wyeliminuje to wysokie koszty obsługi Strefy Płatnego Parkowania, takie jak prowizje za sprzedaż bloczków parkingowych i ich wykonanie. Prognozowany jest także wzrost przychodów poprzez wymuszenie większej rotacji pojazdów w Strefie. Ponadto eliminacja czynnika ludzkiego zagwarantuje całkowitą szczelność finansową systemu poboru opłat".

Na terenie miasta miałoby stanąć 9 takich urządzeń, a za postój płacić będziemy w ramach tzw. Strefy Płatnego Parkowania, która może objąć ulice Kilińskiego, Klakurki, Jordana (za parkiem Jordana w kierunku restauracji), Średniawskiego od Kilińskiego do Kniaziewicza oraz na wyznaczonych drogach wewnętrznych i parkingach poza strefą (Rynek, Gałczyńskiego, Jordana, Słowackiego). 

Zapłacimy za godzinę, a mieszkańcy za cały rok

Dzisiaj za każdą rozpoczętą godzinę w wyznaczonych strefach od poniedziałku do piątku w godz. 7-18 płacimy 2 zł. Jeśli radni przyjmą nowe zasady opłaty pobierane będą w tym samym okresie, jednak zmieni się ich wysokość.

Zostawiając samochód w obrębie strefy zapłacimy 1 zł za 30 min (stawka minimalna), 2 zł za pierwszą godzinę, 2,40 zł za drugą godzinę, 2,80 za trzecią godzinę, 2 zł za czwartą i kolejne godziny postoju.

Abonament dla mieszkańców pozwalający parkowanie samochodów w strefach kosztować będzie 300 zł (za rok), 150 zł (pół roku), 100 zł (kwartał), 50 zł (miesiąc) lub 400 zł (za roczne miejsce wyznaczone kopertą). Natomiast przedsiębiorcy zapłacą 100 zł miesięcznie za parkowanie jednego samochodu dla osób prowadzących działalność gospodarczą w strefie płatnego parkowania.

Jeśli nie zapłacimy za pozostawienie auta w strefie, czeka nas mandat w wysokości 50 zł.

Powiązane tematy

Komentarze (18)

 • 25 mar 2019

  Bardzo dobry pomysł! Super sprawą była by aplikacja na telefon z możliwością płacenia bez konieczności "spacerów" do parkometrów. I wtedy nałożyć wysokie kary za tak zwane "chwilówki".

  12 7 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 25 mar 2019

  no jeszcze troche i nigdzie nie zaparkujesz w myslenicach a tyle bylo gadania ze rynek umiera kto tam bedzie wjezdzal jak na kazdym kroku tylko plac plac i plac

  8 2 Odpowiedz
 • myszka1987asia@vp.pl 25 mar 2019

  Ja bardzo chętnie na osiedlu zapłacę 400 zł rocznie za miejsce z kopertą. Przynajmniej nie będę miała problemu z parkowaniem po powrocie z pracy....

  8 4 Odpowiedz
 • 25 mar 2019

  A co z parkigowymi stracą pracę?

  5 Odpowiedz
 • 25 mar 2019

  Radni mają nad czym główkować, zwłaszcza że do prowadzenia biznesu nie są przysposobieni, a wiec należało by im podpowiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie automatów ich amortyzacji, kosztach obsługi i eksploatacji:

  Ile kosztuje 1 szt.
  cena montażu
  koszt obsługi (programowanie i odpieranie zawartości)
  koszt serwisu
  max. czas eksploatacji
  koszt kontrolerów
  plan wpływów

  4 1 Odpowiedz

Zobacz więcej