Myślenice

Płatne strefy parkowania i parkometry zamiast parkingowych. Dzisiaj radni podejmą decyzję

Uchwała w sprawie ustalenia miejsc i opłat za parkowanie w mieście, to jeden z głównych tematów, nad którymi pochylą się dzisiaj radni miejscy.

Gdzie staną parkometry i ile zapłacimy za postój w centrum Myślenic?

Dzisiaj o godz. 15 podczas VIII posiedzenia Rady Miejskiej w Myślenicach radni będą rozpatrywać i podejmować kilka uchwał. Wśród nich znajduje się m.in. dotycząca planu zagospodarowania przestrzennego dla zachodniej części Zarabia,  czy przyjęcia regulaminu Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego, jednak największe emocje budzi ta dotycząca ustalania miejsc i stawek za parkowanie w mieście.

Radni rozpatrzą i podejmą uchwałę w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania na terenie Myślenic, a następnie w sprawie ustalenie miejsc i opłat za parkowanie samochodów na drogach wewnętrznych i parkingach nie objętych Strefą Płatnego Parkowania. 

"Eliminacja czynnika ludzkiego zagwarantuje całkowitą szczelność finansową systemu poboru opłat"

Ten temat był gorąco dyskutowany podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej. Największą zmianę stanowi sposób pobierania opłat, bowiem miejsce parkingowych mają zająć... parkometry.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: "(...) wyeliminuje to wysokie koszty obsługi Strefy Płatnego Parkowania, takie jak prowizje za sprzedaż bloczków parkingowych i ich wykonanie. Prognozowany jest także wzrost przychodów poprzez wymuszenie większej rotacji pojazdów w Strefie. Ponadto eliminacja czynnika ludzkiego zagwarantuje całkowitą szczelność finansową systemu poboru opłat".

Na terenie miasta miałoby stanąć 9 takich urządzeń, a za postój płacić będziemy w ramach tzw. Strefy Płatnego Parkowania, która może objąć ulice Kilińskiego, Klakurki, Jordana (za parkiem Jordana w kierunku restauracji), Średniawskiego od Kilińskiego do Kniaziewicza oraz na wyznaczonych drogach wewnętrznych i parkingach poza strefą (Rynek, Gałczyńskiego, Jordana, Słowackiego). 

Zapłacimy za godzinę, a mieszkańcy za cały rok

Dzisiaj za każdą rozpoczętą godzinę w wyznaczonych strefach od poniedziałku do piątku w godz. 7-18 płacimy 2 zł. Jeśli radni przyjmą nowe zasady opłaty pobierane będą w tym samym okresie, jednak zmieni się ich wysokość.

Zostawiając samochód w obrębie strefy zapłacimy 1 zł za 30 min (stawka minimalna), 2 zł za pierwszą godzinę, 2,40 zł za drugą godzinę, 2,80 za trzecią godzinę, 2 zł za czwartą i kolejne godziny postoju.

Abonament dla mieszkańców pozwalający parkowanie samochodów w strefach kosztować będzie 300 zł (za rok), 150 zł (pół roku), 100 zł (kwartał), 50 zł (miesiąc) lub 400 zł (za roczne miejsce wyznaczone kopertą). Natomiast przedsiębiorcy zapłacą 100 zł miesięcznie za parkowanie jednego samochodu dla osób prowadzących działalność gospodarczą w strefie płatnego parkowania.

Jeśli nie zapłacimy za pozostawienie auta w strefie, czeka nas mandat w wysokości 50 zł.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 25 mar

  Bardzo dobry pomysł! Super sprawą była by aplikacja na telefon z możliwością płacenia bez konieczności "spacerów" do parkometrów. I wtedy nałożyć wysokie kary za tak zwane "chwilówki".

  12 7 Odpowiedz
 • 25 mar

  Powinni jeszcze wprowadzić takie strefy na osiedlach, do 1 mieszkania powinno być z automatu 1 miejsce parkingowe, a nie tak jak teraz, że mieszkania są bez miejsc, a w jednym mieszkaniu żyją 4 osoby i każda z nich ma samochód, który zostawia pod blokiem, ludzie na osiedlu nie idzie zaparkować już po 16 !

  6 9 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 25 mar

  no jeszcze troche i nigdzie nie zaparkujesz w myslenicach a tyle bylo gadania ze rynek umiera kto tam bedzie wjezdzal jak na kazdym kroku tylko plac plac i plac

  8 2 Odpowiedz
 • myszka1987asia@vp.pl 25 mar

  Ja bardzo chętnie na osiedlu zapłacę 400 zł rocznie za miejsce z kopertą. Przynajmniej nie będę miała problemu z parkowaniem po powrocie z pracy....

  8 4 Odpowiedz
 • Włodek 25 mar

  Wreszcie.

  6 3 Odpowiedz
 • 25 mar

  Jestem za, warunek żeby wpływy do budżetu miasta na tym nie straciły, po odjęciu kosztów inwestycji w automaty, i aby później obsługa urządzeń nie zżerała większości wpływów.
  A jeszcze kontrolerzy. W Krakowie, kupujesz opiekę kontrolera i parkujesz aż go zmienią.

  1 Odpowiedz
 • 25 mar

  Pomysł na plus, o ile ceny tj. tu deklarowane zostana zachowane i nie bedzie poszerzania strefy ani podchodów z uczynieniem dużych placow parkingowych platnymi. Słuszną regułą wydaje się, chcesz parkować na ulicy/poboczu np. pod sklepem - płać, ale parkingi za darmo.

  2 2 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 25 mar

  Proponuję podnieść stawki tak solidnie, wówczas wszyscy mini sklepikarze pójdą z torbami. Ludzie będą parkować tylko przy marketach.

  3 1 Odpowiedz
 • 25 mar

  A co z parkigowymi stracą pracę?

  5 Odpowiedz
  • 25 mar

   Nie będą teraz pracować dla UMiG jako kontrolerzy stref płatnego parkowania.

   1 3 Odpowiedz
 • 25 mar

  Zwiększanie opłat w centrum ma sens jeśli będzie alternatywny darmowy parking na obrzeżach, wtedy nie chcesz chodzić płacisz - nie chcesz płacić to spacerujesz.
  Plac targowy usunięto z Traugutta żeby było gdzie parkować a jak narazie to 2/3 wiecznie czymś zagospodarowane a na Sobieskiego powyżej ronda tyle aut że jak ktoś byle jak stanie nie przy krawężniku to ciężko się minąć samochodom.

  2 Odpowiedz
 • 25 mar

  Radni mają nad czym główkować, zwłaszcza że do prowadzenia biznesu nie są przysposobieni, a wiec należało by im podpowiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie automatów ich amortyzacji, kosztach obsługi i eksploatacji:

  Ile kosztuje 1 szt.
  cena montażu
  koszt obsługi (programowanie i odpieranie zawartości)
  koszt serwisu
  max. czas eksploatacji
  koszt kontrolerów
  plan wpływów

  4 1 Odpowiedz
  • 25 mar

   Bono, jesteś daleko w tyle "za murzynami" (SIC) - stawiasz znaki drogowe z desygnacją strefy, na znaku jest informacja jak "ściągnąć" aplikacje parkingową i zapłacić. Straż Miejska dostaje czytniki rejestracji pojazdów do kontroli zaparkowanych pojazdów.
   Znaki nie wymagają "obsługi" czy "serwisu". Zero kosztów obsługi.
   Aplikacja licencyjna, zleceniowa plus czytniki i obsługa konta - koszt minimalny.
   Proste i skuteczne.
   Dla "minusowaczy"- każdy dzisiaj ma "smartfona" to dajcie na luz.

   2 5 Odpowiedz
 • 25 mar

  Jeszcze co do Kis and Ride sugerowanego przed szkołą nr 1, słychać opcję że na kilkanaście minut można będzie parkować to kilkanaście minut ludzie będą dzieci całować? To nie pary nie mogące się rozstać i całujące się z języczkiem, Całuj i Jedź czyli powinno to trwać 1-2 minuty, tak właśnie funkcjonuje to przed szkołą nr 2, mamusie i tatusiowie zostawiają na 15 minut auto i odprowadzają dzieci, z tym że przed godziną 8 te kilkanaście minut uniemożliwia swobodne wysadzenie dziecka i dzieci nadal wysiadają z zatrzymujących się na drodze samochodów. Nie można zrozumieć że jak chcesz odprowadzić dziecko to wjedź na parking na terenie szkoły i zostaw zatoczkę dla tych którzy chcą się zatrzymać, wysadzić i odjechać??

  Odpowiedz
 • 26 mar

  NO WRESZCIE!!! DOBRĄ DEKADĘ JESTEŚMY ZA "PRAWIE" WSZYSTKIMI MIASTAMI POWIATOWYMI

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Radni powierzyli dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy opiece Matce Boskiej Myślenickiej
Myślenice 19

Radni powierzyli dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy opiece Matce Boskiej Myślenickiej

Podczas nadzwyczajnej sesji przy 20 głosach "za" i 1 "nie biorącym udziału" radni przyjęli uchwałę w której „zawierzają dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy Myślenice Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej” Nadzwyczajna sesja rady gminy została zwołana w ramach trwającego w parafii Narodzenia NMP w Myślenicach zł...

Powstaje nowy budynek Starostwa Powiatowego w Myślenicach
Myślenice 0

Powstaje nowy budynek Starostwa Powiatowego w Myślenicach

Starosta Myślenicki Józef Tomal i Wicestarosta Rafał Kudas podpisali umowę na wykonanie I etapu budowy nowego budynku starostwa. Znajdą się w nim wydziały, które obsługują największą liczbę klientów, m.in.: wydział komunikacji, architektury oraz geodezji Starosta Józef Tomal: Nowy budynek to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Chcemy, by byli o...

Uszkodzony plac zabaw na Zarabiu. Rodzice wezwali straż
Myślenice 9

Uszkodzony plac zabaw na Zarabiu. Rodzice wezwali straż

Zaniepokojeni rodzice dzieci bawiących się na placu zabaw przy ul. Parkowej na Zarabiu wezwali strażaków po tym jak odkryli dziurę w jednym z elementów Po otrzymaniu zgłoszenia o uszkodzonym domku na placu zabaw w Myślenicach ul. Parkowa Dyżurny Operacyjny PSP zadysponował na miejsce zastęp strażaków. - Zaraz po przybyciu funkcjonariusze rozpoz...

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM
Kościół 0

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM

Poranna msza rozpoczęła tydzień jubileuszowy uświetnijący prawie dwuletnie przygotowania do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kar...

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Zachęcam do pielgrzymowania do myślenickiego sanktuarium
Kościół 0

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Zachęcam do pielgrzymowania do myślenickiego sanktuarium

W tym roku obchodzimy 50-lecie Koronacji Obrazu Pani Myślenickiej. Zachęcam Was gorąco do udziału we wspólnym dziękczynieniu, jak i do pielgrzymowania do tego sanktuarium, w którym z okazji Roku Jubileuszowego można uzyskać łaskę odpustu zupełnego. - czytamy w komunikacie przesłanym przez Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego do kościołów w na...