Myślenice

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że na dwóch końcach ul. Szpitalnej gmina postawiła parkomaty. Kierowcy ignorowali urządzenia, pozostawiając samochody na chodniku - po drugiej stronie ulicy. Od teraz to niemożliwe, bo wjazd na niego blokują słupki

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o parkomatach jakie stanęły po obu stronach ul. Szpitalnej. To dalszy ciąg zapowiadanego przez władze „uporządkowania ruch samochodowego w centrum miasta”.

 

Coraz trudniej o wolne miejsce

Z roku na rok w mieście coraz trudniej o znalezienie miejsca do zaparkowania. Rośnie liczba samochodów, a kierowcy zaczynają wykorzystywać każdy skrawek wolnej przestrzeni, aby zostawić tam swoje pojazdy.

W sytuacji, kiedy busy wypchane są do ostatniego miejsca stojącego, a praca wiąże się z koniecznością dojazdu – nie możemy sobie pozwolić na spóźnienie lub stratę czasu. Dlatego mieszkańcy powiatu coraz chętniej przesiadają się w swoje samochody. Te zostawiają w Myślenicach, gdzie docierają do pracy lub traktują miasto jako punkt przesiadkowy. W dodatku uczniowie od ścisku w busach, coraz częściej wybierają własny środek transportu.

W efekcie miasto zalewa samochodowa powódź, a jej efekty widać na kolejnych ulicach. Miejsca, które kiedyś uchodziły za spokojne i ciche, dzisiaj pełne są stojących tam aut. Najczęściej zgłaszacie to zjawisko na ulicach Dąbrowskiego, Wybickiego, Sikorskiego, Kniaziewicza, Średniawskiego, Sobieskiego, Armii Krajowej, Okulickiego, Maczka, Reymonta, Jagiellońskiej, czy Batorego.

 

Na zakazie nie zaparkujesz

Szpitalna to jedna z najbardziej obleganych ulic na terenie miasta, gdzie znalezienie wolnego miejsca często graniczy z cudem. Do tej pory wykorzystywali to pacjenci szpitala, którzy nieustannie parkowali na chodniku, ignorując stojący tam znak zakazu.

Zarówno policja jak i straż miejska od lat miały problem z egzekwowaniem przepisów w tym miejscu. To tutaj znajduje się szpital, przychodnie, apteki, sklepy, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz liceum ogólnokształcące.

Dzisiaj na skraju chodnika gmina postawiła słupki, które uniemożliwiają zaparkowanie samochodu w tym miejscu. - Problem z nieprzepisowym parkowaniem na chodniku przy ul. Szpitalnej został definitywnie rozwiązany. Również parkujący mogą swobodnie wyjechać z parkingu bez obawy o stłuczki – sprawę komentuje zastępca burmistrza Mateusz Suder.

 

Co z nowymi miejscami parkingowymi?

W uzasadnieniu do uchwały o wprowadzeniu opłat na ul. Szpitalnej czytamy, że ta droga „charakteryzuje się deficytem miejsc postojowych, a dzięki nowym rozwiązaniom zostanie zlikwidowany problem uciążliwego i długotrwałego parkowania samochodów”. Nie wszyscy radni podzielają ten pogląd, zwracając uwagę na to, że płatności dokonuje się z góry, a odwiedzając szpital, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć ile czasu tam spędzimy.

Kolejna kwestia dotyczy przerzucania problemu na inne dzielnice. - Wprowadzając płatne miejsca parkingowe w tym miejscu nie dajemy alternatywy w postaci nowych, bezpłatnych miejsc, co doprowadzi do tego, że mieszkańcy będą zostawiać samochody na sąsiednich ulicach – w listopadzie zwracała uwagę Grażyna Ambroży  (KWW Bez Układów).

- Nie wyrządzamy nikomu krzywdy, podobne strefy funkcjonują przy szpitalach w innych miastach, takich jak Kraków, Wieliczka, czy Sucha Beskidzka. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie są to popularne decyzje – swój pogląd na ten temat podczas wspomnianej sesji wyrażał burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Ostatnie bezpłatne miejsca parkingowe w Myślenicach powstały w 2018 roku na placu pod estakadą na skrzyżowaniu ul. Słowackiego z Zakopianką. Darmowy parking typu park&ride jest w stanie pomieścić ok. 90 samochodów. Bezpłatnie możemy też zaparkować na parkingu przy Muzeum Niepodległości. 

Ile to kosztuje?

W maju 2019 roku na terenie Myślenic rozpoczął się montaż parkomatów oraz wyznaczanie płatnych stref parkingowych. Decyzję o ustaleniu Strefy Płatnego Parkowania w Myślenicach oraz zastąpienia parkingowych automatami, radni podjęli w marcu 2019 roku.

W efekcie w Śródmieściu stanęło 9 takich urządzeń. Dzisiaj kolejne 2 można spotkać przy wspomnianej ul. Szpitalnej. Tutaj podobnie jak w przypadki centrum obowiązkiem kierowcy jest uiszczenie opłaty, pobranie bloczka i umieszczenie go w widocznym miejscu za szybą samochodu. W przypadku braku biletu parkingowego lub przekroczenia opłaconego czasu postoju, kontroler będzie mógł naliczyć nam dodatkową opłatę w wysokości 50 zł.

Zostawiając samochód w płatnych strefach od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 18 (w Rynku od 8-18) przyjdzie nam zapłacić zgodnie z cennikiem:

1,00 zł – za postój do 30 minut (stawka minimalna)
2,00 zł - za pierwszą godzinę postoju
2,40 zł – za drugą godzinę postoju
2,80 zł – za trzecią godzinę postoju
2,00 zł – za czwartą i kolejne godziny postoju

Płacić można gotówką lub kartą zbliżeniowo w parkomacie lub za pomocą aplikacji mobilnych Pango oraz SkyCash. W soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy nie obowiązują opłaty. 

Problem z deficytem miejsc parkingowych w Myślenicach istnieje od dawna, a pierwszą mapę parkujących niezgodnie z przepisami, wspólnie z mieszkańcami tworzyliśmy jeszcze w 2010 roku. Jednak na przestrzeni dekady deficyt wolnych miejsc nie był tak odczuwalny jak obecnie.

Powiązane tematy

Komentarze (58)

 • Brak zdjęcia
  9 mar 2020

  Bardzo dobrze, wszędzie tam gdzie jest zakaz parkowania powinny stać takie słupki.
  W końcu będzie można przejść chodnikiem, wiele razy musiałem schodzić z chodnika na jezdnię żeby ominąć zaparkowany samochód.

  47 8 Odpowiedz
 • 9 mar 2020

  To jest draństwo. draństwo ze strony władz miasta. Może władze powinny zająć się zapewnieniem miejsc do parkowania przy szpitalu.Dla chorych. Reszta mnie nie interesuje.Tak ja pana Surdra.

  50 35 Odpowiedz
 • Zofia 9 mar 2020

  Jak na moje oko to żadna wygoda dla mieszkańców a tylko sposób na reperowanie budżetu gminy. Tylko to utrudnia codzienne życie bo gdzie się nie ruszysz to plac i płać

  44 26 Odpowiedz
 • 9 mar 2020

  Świetne rozwiązanie chodniki są dla pieszych nie dla samochodów takie pachołki powinny być w Myślenicach też na Dunin Brzezinskiego bo zaparkowane tam na zakręcie samochody są śmiertelnym niebezpieczenstwem

  33 7 Odpowiedz
 • mknp@o2.pl 9 mar 2020

  To jest już szczyt chamstwa kierowców, żeby pomimo znaku zakazującego zatrzymywania się, konieczne było stawianie słupków. Brak miejsc do parkowania nie może być usprawiedliwieniem łamania przepisów, tym bardziej, że niejednokrotnie stały tam samochody, mimo wolnych miejsc na płatnym parkingu za kioskiem

  39 17 Odpowiedz

Zobacz więcej