Myślenice

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że na dwóch końcach ul. Szpitalnej gmina postawiła parkomaty. Kierowcy ignorowali urządzenia, pozostawiając samochody na chodniku - po drugiej stronie ulicy. Od teraz to niemożliwe, bo wjazd na niego blokują słupki

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o parkomatach jakie stanęły po obu stronach ul. Szpitalnej. To dalszy ciąg zapowiadanego przez władze „uporządkowania ruch samochodowego w centrum miasta”.

 

Coraz trudniej o wolne miejsce

Z roku na rok w mieście coraz trudniej o znalezienie miejsca do zaparkowania. Rośnie liczba samochodów, a kierowcy zaczynają wykorzystywać każdy skrawek wolnej przestrzeni, aby zostawić tam swoje pojazdy.

W sytuacji, kiedy busy wypchane są do ostatniego miejsca stojącego, a praca wiąże się z koniecznością dojazdu – nie możemy sobie pozwolić na spóźnienie lub stratę czasu. Dlatego mieszkańcy powiatu coraz chętniej przesiadają się w swoje samochody. Te zostawiają w Myślenicach, gdzie docierają do pracy lub traktują miasto jako punkt przesiadkowy. W dodatku uczniowie od ścisku w busach, coraz częściej wybierają własny środek transportu.

W efekcie miasto zalewa samochodowa powódź, a jej efekty widać na kolejnych ulicach. Miejsca, które kiedyś uchodziły za spokojne i ciche, dzisiaj pełne są stojących tam aut. Najczęściej zgłaszacie to zjawisko na ulicach Dąbrowskiego, Wybickiego, Sikorskiego, Kniaziewicza, Średniawskiego, Sobieskiego, Armii Krajowej, Okulickiego, Maczka, Reymonta, Jagiellońskiej, czy Batorego.

 

Na zakazie nie zaparkujesz

Szpitalna to jedna z najbardziej obleganych ulic na terenie miasta, gdzie znalezienie wolnego miejsca często graniczy z cudem. Do tej pory wykorzystywali to pacjenci szpitala, którzy nieustannie parkowali na chodniku, ignorując stojący tam znak zakazu.

Zarówno policja jak i straż miejska od lat miały problem z egzekwowaniem przepisów w tym miejscu. To tutaj znajduje się szpital, przychodnie, apteki, sklepy, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz liceum ogólnokształcące.

Dzisiaj na skraju chodnika gmina postawiła słupki, które uniemożliwiają zaparkowanie samochodu w tym miejscu. - Problem z nieprzepisowym parkowaniem na chodniku przy ul. Szpitalnej został definitywnie rozwiązany. Również parkujący mogą swobodnie wyjechać z parkingu bez obawy o stłuczki – sprawę komentuje zastępca burmistrza Mateusz Suder.

 

Co z nowymi miejscami parkingowymi?

W uzasadnieniu do uchwały o wprowadzeniu opłat na ul. Szpitalnej czytamy, że ta droga „charakteryzuje się deficytem miejsc postojowych, a dzięki nowym rozwiązaniom zostanie zlikwidowany problem uciążliwego i długotrwałego parkowania samochodów”. Nie wszyscy radni podzielają ten pogląd, zwracając uwagę na to, że płatności dokonuje się z góry, a odwiedzając szpital, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć ile czasu tam spędzimy.

Kolejna kwestia dotyczy przerzucania problemu na inne dzielnice. - Wprowadzając płatne miejsca parkingowe w tym miejscu nie dajemy alternatywy w postaci nowych, bezpłatnych miejsc, co doprowadzi do tego, że mieszkańcy będą zostawiać samochody na sąsiednich ulicach – w listopadzie zwracała uwagę Grażyna Ambroży  (KWW Bez Układów).

- Nie wyrządzamy nikomu krzywdy, podobne strefy funkcjonują przy szpitalach w innych miastach, takich jak Kraków, Wieliczka, czy Sucha Beskidzka. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie są to popularne decyzje – swój pogląd na ten temat podczas wspomnianej sesji wyrażał burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Ostatnie bezpłatne miejsca parkingowe w Myślenicach powstały w 2018 roku na placu pod estakadą na skrzyżowaniu ul. Słowackiego z Zakopianką. Darmowy parking typu park&ride jest w stanie pomieścić ok. 90 samochodów. Bezpłatnie możemy też zaparkować na parkingu przy Muzeum Niepodległości. 

Ile to kosztuje?

W maju 2019 roku na terenie Myślenic rozpoczął się montaż parkomatów oraz wyznaczanie płatnych stref parkingowych. Decyzję o ustaleniu Strefy Płatnego Parkowania w Myślenicach oraz zastąpienia parkingowych automatami, radni podjęli w marcu 2019 roku.

W efekcie w Śródmieściu stanęło 9 takich urządzeń. Dzisiaj kolejne 2 można spotkać przy wspomnianej ul. Szpitalnej. Tutaj podobnie jak w przypadki centrum obowiązkiem kierowcy jest uiszczenie opłaty, pobranie bloczka i umieszczenie go w widocznym miejscu za szybą samochodu. W przypadku braku biletu parkingowego lub przekroczenia opłaconego czasu postoju, kontroler będzie mógł naliczyć nam dodatkową opłatę w wysokości 50 zł.

Zostawiając samochód w płatnych strefach od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 18 (w Rynku od 8-18) przyjdzie nam zapłacić zgodnie z cennikiem:

1,00 zł – za postój do 30 minut (stawka minimalna)
2,00 zł - za pierwszą godzinę postoju
2,40 zł – za drugą godzinę postoju
2,80 zł – za trzecią godzinę postoju
2,00 zł – za czwartą i kolejne godziny postoju

Płacić można gotówką lub kartą zbliżeniowo w parkomacie lub za pomocą aplikacji mobilnych Pango oraz SkyCash. W soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy nie obowiązują opłaty. 

Problem z deficytem miejsc parkingowych w Myślenicach istnieje od dawna, a pierwszą mapę parkujących niezgodnie z przepisami, wspólnie z mieszkańcami tworzyliśmy jeszcze w 2010 roku. Jednak na przestrzeni dekady deficyt wolnych miejsc nie był tak odczuwalny jak obecnie.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 9 mar

  To jest draństwo. draństwo ze strony władz miasta. Może władze powinny zająć się zapewnieniem miejsc do parkowania przy szpitalu.Dla chorych. Reszta mnie nie interesuje.Tak ja pana Surdra.

  50 34 Odpowiedz
  • 9 mar

   Draństwem to jest Pani komentarz. Jak nie było parkomatów to gdzie Pani stała autem ? Przecież nie było miejsca bo uczniowe i nauczyciele od rana przez cały dzień tam parkowali. Chyba ze Pani jest jedna z w/w. Jak już takie cebulactwo z Pani wychodzi to proszę podać numer konta przeleje pare złotych na parking. Pana Sudra akurat bardzo ten problem interesował i dzięki temu mamy parkomaty i problem rozwiązany. Teraz można normalnie zaparkować ! Chcesz kobieto jaczyc i skłócać społeczeństwo ? To chociaż wymysl jakiś sensowny temat :D albo parkuj poza strefa i przejdź się kawałek, korona z głowy nie spadnie :D

   31 32 Odpowiedz
   • 10 mar

    Szanowny Panie, co to jest cebulactwo? O tym czymś takim nie uczono mnie nawet w inkryminowanym przez Pana ogólniaku Ja chciałam bronić pacjentów szpitala. Tak jak napisała zofiaz władze miasta reperują tylko budżet gminy. Nawet kosztem chorych.

    18 10 Odpowiedz
    • 10 mar

     Proszę przeczytać raz jeszcze mój komentarz ze zrozumieniem, bo widzę ze problem jest :D przed czym ? Przed możliwością zaparkowania ? Bo dzięki Właśnie parkomatom maja możliwość :D:D A Pani ma wielki z nimi problem :D

     7 7 Odpowiedz
     • 10 mar

      Nóż się w kieseni otwiera jak czytam te wieczne żale i ryk że nie ma jak zaparkować w mieście. Władza żeby rozwiązać problem stawia parkometry, które problem rozwiązują bo zaparkować wkońcu się da. Ale im dalej źle bo teraz kwiczą że trzeba płacić. Jak ja nienawidze takich ludzi...dobrze że jeszcze nie krzyczą że parkometry kosztują i można było na onkologie przeznaczyć te pieniądze....

      5 8 Odpowiedz
  • 9 mar

   Zastanów się, po co ci z bezpłatne miejsca, jak ich nie będzie i nie masz gdzie zaparkować.

   9 6 Odpowiedz
 • Zofia 9 mar

  Jak na moje oko to żadna wygoda dla mieszkańców a tylko sposób na reperowanie budżetu gminy. Tylko to utrudnia codzienne życie bo gdzie się nie ruszysz to plac i płać

  44 25 Odpowiedz
 • 9 mar

  To jest już szczyt chamstwa kierowców, żeby pomimo znaku zakazującego zatrzymywania się, konieczne było stawianie słupków. Brak miejsc do parkowania nie może być usprawiedliwieniem łamania przepisów, tym bardziej, że niejednokrotnie stały tam samochody, mimo wolnych miejsc na płatnym parkingu za kioskiem

  38 17 Odpowiedz
  • 9 mar

   Jeżeli jesteś kumatym kierowcą, to nie robisz takich błędów.

   11 20 Odpowiedz
   • 9 mar

    Bo to właśnie takie cebulaki, spazmy maja jak trzeba zapłacić za parking wiec wola ryzykować na zakazie (ale puste DARMOWE parkingi to by chcieli wszedzie mieć) :D a potem lament przez pół roku bo „straż miejska nic nie robi tylko mandaty wlepia” :D najlepsza z możliwych inwestycji, parkomaty i bat na januszostwo w postaci słupków :D coś pięknego :) brawo gmina !

    21 21 Odpowiedz
    • 9 mar

     Ty Bolek, Tobie ktoś z gminy płaci żebyś się wyśluzowywał na forum do tych którzy nie jęczą z zachwytu nad kolejnymi pomysłami gminnych mentorów.

     16 10 Odpowiedz
 • 9 mar

  Bardzo dobrze, wszędzie tam gdzie jest zakaz parkowania powinny stać takie słupki.
  W końcu będzie można przejść chodnikiem, wiele razy musiałem schodzić z chodnika na jezdnię żeby ominąć zaparkowany samochód.

  46 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 mar

  Te słupki to wypowiedzenie wojny?

  Przy szpitalu powinno być minimum kilka miejsc bezpłatnych... To wyższa konieczność!

  24 19 Odpowiedz
  • kar war 9 mar

   Ale dla kogo bezpłatny dla pracowników szpitala? Bo większość aut które parkowaly na parkingu przed szpitalem to byli pracownicy a ci którzy mieli coś do załatwienia stawiali na zakazie.

   23 6 Odpowiedz
 • 9 mar

  Powinni w wielu miejscach stawiać takie słupki, bo w Myślenicach wielu kierowców wyznaje wolną amerykankę i tak parkują samochody że nie raz nie można się zmieścić

  23 6 Odpowiedz
 • 9 mar

  Świetne rozwiązanie chodniki są dla pieszych nie dla samochodów takie pachołki powinny być w Myślenicach też na Dunin Brzezinskiego bo zaparkowane tam na zakręcie samochody są śmiertelnym niebezpieczenstwem

  32 7 Odpowiedz
 • 9 mar

  =Nie ma co psioczyc.Samochodow jest coraz wiecej.Wkazdym domu minimum dwa.A miasto nie jest z gumy.Niestety mieszkaja tez tam ludzie,wyobrazcie sobie,ze macie na swojej ulicy non stop taki szpaler aut.

  13 4 Odpowiedz
 • 9 mar

  "Zarówno policja jak i straż miejska od lat miały problem z egzekwowaniem przepisów w tym miejscu."

  Jaki problem? Jest zakaz? Jest. To policja, która ma siedzibę praktycznie obok powinna tam przejeżdżać przy każdej nadarzającej się okazji i ładować mandaty.

  "Bezpłatnie możemy też zaparkować na parkingu przy Muzeum Niepodległości."

  Tak, tylko ten parking jest zawalony samochodami pracowników urzędu miasta i ludzi pracujących w okolicach rynku. Przypominam, że miał tam powstać parking wielopoziomowy, a zamiast tego powstało muzeum. Znaleźć w okolicach rynku wolne, bezpłatne miejsce parkingowe to graniczy z cudem.

  18 6 Odpowiedz
  • mirek@ 9 mar
   13 4 Odpowiedz
  • 10 mar

   w okolicy rynku jest wiele darmowych miejsc parkingowych ale tylko dla wybranych.
   Naprzeciwko Kurdesza(zamknietego)ul.Reja ,obok postoju taxiparkuja znajomi znajomych
   Samochody m.in.na krakowskich numerach.
   Niby parking dla mieszkancow ale dlaczego akurat oni maja miec przywileje jezeli to teren
   gminy.Chyba to biedacy bo niemaja garazu dla Porche i innych wypasionych fur.
   Czy w gre wchodza uklady z burmistrzem?,
   Sa rowni i rowniejsi

   8 1 Odpowiedz
 • 9 mar

  A do kogo ty masz pretensje ze powstało muzeum ? Do obecnej władz ? :D miała tez być nie wyczyszczona do zera kasa gminy po rządach poprzednika. A jak było wszyscy wiemy :D

  16 25 Odpowiedz
 • 9 mar

  Gdzie sa obiecane parkingi? Ktos cos obiecuje a potem zderza sie z rzeczywistoscia. Pusta kasa powoduje likwidacje szkol zakladanie parkomatow itp itd.

  18 6 Odpowiedz
  • 9 mar

   No i kiedy z Myślenic odjedzie do Krakowa ten złoty pociąg, to mnie martwi.

   17 6 Odpowiedz
  • 9 mar

   Jak zawsze, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dla kierowcy, który zostawia samochó na 8h,czy 12h, to teraz jest do kitu. Ale dla kogoś, kto okazjonalnie tam musi podjechać, możliwość wygodnego zaparkowania jest warte tej 1 zł.

   12 4 Odpowiedz
   • 10 mar

    Ci z utraconego koryta zawsze będą jęczeć i spazmy mieć :D proponuje się przyzwyczaić :) w każdym miejscu na świecie parkomaty rozwiązują problem z zaparkowaniem w newralgicznych punktach ale jak ktoś jest ignorantem to i tak tego nie zrozumie bo trzeba Przecież wszystko hejtowac :)

    6 9 Odpowiedz
 • kasia 10 mar

  poprosimy takie słupki na Dąbrowskiego

  5 4 Odpowiedz
  • 10 mar

   Na Słonecznej też by się przydały na odcinku między Słowackiego i Szpitalną.

   2 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 10 mar

  Ani się obejrzycie a teraz wszędzie poinstaluja słupki i całe miasto będzie w pomarańczowych pachołkach

  11 4 Odpowiedz
 • 10 mar

  Dawno tam nie byłam i zastanawiam się czy teraz rzeczywiście nie ma problemu z miejscem do zaparkowania samochodu przy szpitalu, czy dalej trzeba mieść szczęście aby zaparkować....

  9 Odpowiedz
 • 10 mar

  Parkomaty stoją, miejsc parkingowych nadal brak więc problem nadal nie rozwiązany. To teraz jaki będzie kolejny krok, nasza droga władzo? Może trzeba podnieść ceny?

  17 6 Odpowiedz
  • 10 mar

   Dziwne, byłem wczoraj 2 razy i dzisiaj rano i nie miałem najmniejszego problemu z zaparkowaniem. Sprawdzałeś w ogóle? czy tylko wysiliłeś się żeby napisać durny komentarz?

   8 10 Odpowiedz
 • 10 mar

  zdjecie

  13 6 Odpowiedz
  • 10 mar

   Tęsknisz za czasami platformy co? tam właśnie nigdy nic nie dawali a brali garściami :D

   9 14 Odpowiedz
 • 10 mar

  Czas na MPK w Myślenicach (Myślenickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne) i strefy zakazu wjazdu bez identyfikatora.
  W Jasienicy, Jaworniku, Polance, Osieczanach i Stróży pobudować Park & Drive i końcowe stacje MPK.

  8 6 Odpowiedz
  • 10 mar

   Ty żyjesz w jakiejś innej czasoprzestrzeni?

   7 5 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   10 mar

   No i dworzec + stacje największej obietnicy burmistrza PiS dla Myślenic czyli
   zdjecie

   10 5 Odpowiedz
   • 10 mar

    To ty musisz być bardzo inteligenty skoro uważasz, że takie inwestycje w rok sie załatwia :D

    3 7 Odpowiedz
 • 10 mar

  Teraz ze szpitalnej przenieśli śię pod bibliotekę gdzie teraz miejsca nie znajdziedz , natomiast (sprawdziłem) na szpitalnej było kilka wolnych miejsc. Ja bym wypożyczył książkę muszę zapłacić za parking na Szpitalnej podczs gdy interesanci w szpitalu wolą przjść kilkadzirsiąt metrów i stać za darmo pod biblioteką. OSTSTNIE DNI POMPEII !!!

  10 3 Odpowiedz
  • 10 mar

   Pod biblioteką też bym ustawił parkometr. Ubić na obrzeżach miasta jakieś pastwisko (w centrum jak by ktoś nie zauważył nie ma miejsca) gdzie gawiedź będzie mogła swoje auta za darmo zostawić (żeby nie ryczeli jak to w zwyczaju mają) a wszystkie takie miejsca (jak bilblioteka, mokis, szpital i inne) objąć strefą płatnego parkowania. Będzie święty spokój a i zaparkować będzie można bez problemu. A nie, że zjeżdżają się do centrum, zostawiają auto na cały dzień bo za darmo i do krakowa busem (nie wiem boją się dużych miast czy co?)

   4 9 Odpowiedz
 • 10 mar

  Dlatego w całym mieście ogólno dostępne parkingi powinny być płatne. Jestem przekonany, że tak będzie, strefy wprowadza się stopniowo. Parkingi na Zarabiu również powinny być płatne, niektórzy mieszkańcy zrobili sobie z nich swoje prywatne miejsca postojowe.
  Z opłat parkingowych powinna być dotowana komunikacja miejska której niestety nie ma(bus Szlachetki się nie liczy). Parkowanie w mieście powinno być drogie, za luxus się płaci, a pieniądze powinny zasilać rozwój komunikacji miejskiej.

  6 7 Odpowiedz
  • 10 mar

   Co do parkingów zgadzam się, ale komunikacja miejska w mieście, gdzie w szeroko pojętym centrum dojdziesz wszędzie w max 15 minut? :D Jedzie ktoś z jasienicy, niech zostawi auto pod albertem na osiedlu, nad basenem i na nogach sie przejdzie do centrum (parkingi za darmo), jedzie ktoś ze wschodu gminy, niech zostawi koło placu targowego lub pod estakadą i to samo (również za darmo) :) ewentualnie jeden bus robiący kółko dla osób które nie mają ani samochodu ani nikogo w rodzinie z samochodem i mieszkający na jakimś odludziu (np. seniorów). Ale znowu nie przesadzajmy :D

   5 8 Odpowiedz
   • 10 mar

    W Jasienicy, Jaworniku, Polance, Osieczanach i Stróży pobudować Park & Drive i stamtąd dowóz do centrum. Nazwijmy to citi bus.
    Może być szlachtabus -od twórcy.
    Ważne aby był.

    8 6 Odpowiedz
    • mirek@ 10 mar

     taaa na razie szlachetkobus w bólach doczekal sie rozkladow a ty proponujesz rownolegle dowozy z kilku miejscowosci ;)

     10 4 Odpowiedz
 • 10 mar

  Nie ma co beczeć
  Do krk większość z was jeździ i płaci
  Nawet pod lidlem cza bloczek wziąć
  Uważam ze dawno postój w mce na każdej ulicy powinien być płatny tymbardziej jak stawki są symboliczne
  Cała ulica od ronda ma śródmieściu po kościółek powinna być w słupkach
  Wszyscy parkują jeden na drugim nie widza ze pasy skrzyżowanie itp

  2 9 Odpowiedz
 • 10 mar

  Brak zdjęcia
  Krzysztof Klak 27 min.

  w okolicy rynku jest wiele darmowych miejsc parkingowych ale tylko dla wybranych.
  Naprzeciwko Kurdesza(zamknietego)ul.Reja ,obok postoju taxiparkuja znajomi znajomych
  Samochody m.in.na krakowskich numerach.
  Niby parking dla mieszkancow ale dlaczego akurat oni maja miec przywileje jezeli to teren
  gminy.Chyba to biedacy bo niemaja garazu dla Porche i innych wypasionych fur.
  Czy w gre wchodza uklady z burmistrzem?,
  Sa rowni i rowniejsi

  6 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 mar

  Równe traktowanie to slogan, zawsze jest ktoś lepiej postawiony, bogatszy, sprytniejszy. W naszym kociołku takie same rzeczy dzieją się od lat, zastraszające jest tylko to że ktoś otwarcie zaczął mówić o lepszym i gorszym sorcie (czyli panach i dziadach), ale to było w chwili szczerości bo oficjalnie tego nie ma, a w praktyce jest.

  Jeśli przyjąć że każda partia jest "kastą" (modne słowo ostatnio), to PiS jest kastą szczególną która z tego słowa uczyniła narzędzie walki o jeszcze większą kastowość w Polsce. To jest prawdziwy rak który dotyka ten kraj, żaden koronawirus nie poczyni większych szkód.

  Dojenie z kasy z ludzi ruszyło pełną parą i wcale bym się nie zdziwił gdyby całe miasto zostało wnet objęte płatną strefą. Ci ludzie nie mają PLANU dla Myślenic, mają plan na własne kariery (konferencje prasowe) a pieniądz ma być w maksymalnie prosty sposób WYCIĄGANY od mieszkańca. Wzięli się już za kontrole powierzchni użytkowych w naszych domach? No to witajcie w PiSo bajce.

  I jak to było? - Wystarczy nie kraść.
  A ja dodam jeszcze - wystarczy myśleć.

  5 Odpowiedz
 • 11 mar

  Głupoty piszesz, co ma wspólnego władza z zastosowaniem opłat parkingowych, które docelowo zwiększają rotację samochodów i ograniczają robienie sobie z publicznych miejsc postojowych prywatnych parkingów. W Krakowie chyba PiS nie rządzi a opłaty za parkowanie są czy nie? W Warszawie chyba Trzaskowski rządzi i opłaty za parkowanie są wszędzie.
  Pojedź do Berlina i zaparkuj za darmowo, tam też PiS rządzi?
  Lepiej żeby parkingi w miastach były darmowe? Tak żeby jeszcze więcej samochód wjeżdżało do centrum, powodując korki i zanieczyszczenia?

  5 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 11 mar

  Kochani,
  wszędzie chodziłam i chodzę na nogach, więc ważę 53 kg i nadwaga mi nie grozi.
  Zlikwidujcie te auta zawalidrogi: jedno na ul Niepodległości, gdzie kable wiszą z niego a drugie na parkingu 20 m od policji. Już ptaki go sobie upatrzyły i jest pięknie zabrudzony.
  Pewnie jest więcej takich samochodów.

  3 Odpowiedz
 • 13 mar

  Ciekawe co z tych pieniędzy z parkomatów zrobią....
  Bo napewno nowych DARMOWYCH MIEJSC BO TO ZA NASZE PIENIĄDZE IDZIE I ZŁODZIEJSTWEM BY BYŁO ŻEBYŚMY ZA NIE PŁACILI nie wybudują. A i bolek to że nikomu nie chce się wyszukać twojego IP to nie znaczy że możesz sobie pisać jak ameba umysłowa która zresztą jesteś ...

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej