Myślenice

Koniec z parkowaniem za darmo. Przy ul. Szpitalnej stanęły parkomaty

Koniec z parkowaniem za darmo. Przy ul. Szpitalnej stanęły parkomaty

Jeden na skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego i drugi na przecięciu Szpitalnej z ulicą Żwirki i Wigury. Ich obecność ma zwiększyć rotację wolnych miejsc parkingowych. To dalszy ciąg zapowiadanego przez samorządowców „uporządkowania ruch samochodowego w centrum miasta”

Z roku na rok w mieście coraz trudniej o znalezienie miejsca do zaparkowania. Rośnie liczba samochodów, a kierowcy zaczynają wykorzystywać każdy skrawek wolnej przestrzeni, aby zostawić tam swoje pojazdy.

W sytuacji, kiedy busy wypchane są do ostatniego miejsca stojącego, a praca wiąże się z koniecznością dojazdu – nie możemy sobie pozwolić na spóźnienie lub stratę czasu. Dlatego mieszkańcy powiatu coraz chętniej przesiadają się w swoje samochody. Te zostawiają w Myślenicach, gdzie docierają do pracy lub traktują miasto jako punkt przesiadkowy. W dodatku uczniowie od ścisku w busach, coraz częściej wybierają własny środek transportu.

W efekcie miasto zalewa samochodowa powódź, a jej efekty widać na kolejnych ulicach. Miejsca, które kiedyś uchodziły za spokojne i ciche, dzisiaj pełne są stojących tam aut. Najczęściej zgłaszacie to zjawisko na ulicach Dąbrowskiego, Wybickiego, Sikorskiego, Kniaziewicza, Średniawskiego, Sobieskiego, Armii Krajowej, Okulickiego, Maczka, Reymonta, Jagiellońskiej, czy Batorego.

 

Brak alternatywy?

Natomiast Szpitalna to jedna z najbardziej obleganych ulic na terenie miasta, gdzie znalezienie wolnego miejsca często graniczy z cudem. Wykorzystują to pacjenci szpitala, którzy nieustannie parkują na chodniku, ignorując stojący tam znak zakazu.

Zarówno policja jak i straż miejska od lat mają problem z egzekwowaniem przepisów w tym miejscu. To tutaj znajduje się szpital, przychodnie, apteki, sklepy, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz liceum ogólnokształcące.

W uzasadnieniu do uchwały o wprowadzeniu opłat na ul. Szpitalnej czytamy, że ta droga „charakteryzuje się deficytem miejsc postojowych, a dzięki nowym rozwiązaniom zostanie zlikwidowany problem uciążliwego i długotrwałego parkowania samochodów”. Nie wszyscy radni podzielają ten pogląd, zwracając uwagę na to, że płatności dokonuje się z góry, a odwiedzając szpital, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć ile czasu tam spędzimy.

Kolejna kwestia dotyczy przerzucania problemu na inne dzielnice. - Wprowadzając płatne miejsca parkingowe w tym miejscu nie dajemy alternatywy w postaci nowych, bezpłatnych miejsc, co doprowadzi do tego, że mieszkańcy będą zostawiać samochody na sąsiednich ulicach – w listopadzie zwracała uwagę Grażyna Ambroży (KWW Bez Układów).

- Nie wyrządzamy nikomu krzywdy, podobne strefy funkcjonują przy szpitalach w innych miastach, takich jak Kraków, Wieliczka, czy Sucha Beskidzka. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie są to popularne decyzje – swój pogląd na ten temat podczas wspomnianej sesji wyrażał burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

 

Ile to kosztuje?

W maju 2019 roku na terenie Myślenic rozpoczął się montaż parkomatów oraz wyznaczanie płatnych stref parkingowych. Decyzję o ustaleniu Strefy Płatnego Parkowania w Myślenicach oraz zastąpienia parkingowych automatami, radni podjęli w marcu 2019 roku.

W efekcie w Śródmieściu stanęło 9 takich urządzeń. Dzisiaj kolejne 2 można spotkać przy wspomnianej ul. Szpitalnej. Tutaj podobnie jak w przypadki centrum obowiązkiem kierowcy jest uiszczenie opłaty, pobranie bloczka i umieszczenie go w widocznym miejscu za szybą samochodu. W przypadku braku biletu parkingowego lub przekroczenia opłaconego czasu postoju, kontroler będzie mógł naliczyć nam dodatkową opłatę w wysokości 50 zł.

Zostawiając samochód w płatnych strefach od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 18 (w Rynku od 8-18) przyjdzie nam zapłacić zgodnie z cennikiem:

1,00 zł – za postój do 30 minut (stawka minimalna)
2,00 zł - za pierwszą godzinę postoju
2,40 zł – za drugą godzinę postoju
2,80 zł – za trzecią godzinę postoju
2,00 zł – za czwartą i kolejne godziny postoju

Płacić można gotówką lub kartą zbliżeniowo w parkomacie lub za pomocą aplikacji mobilnych Pango oraz SkyCash. W soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy nie obowiązują opłaty. 

Problem z deficytem miejsc parkingowych w Myślenicach istnieje od dawna, a pierwszą mapę parkujących niezgodnie z przepisami, wspólnie z mieszkańcami tworzyliśmy jeszcze w 2010 roku. Jednak na przestrzeni dekady deficyt wolnych miejsc nie był tak odczuwalny jak obecnie.

Powiązane tematy

Komentarze (93)

 • 3 mar 2020

  Brawo nasza genialna władzo, świetny pomysł na rozwiązanie problemu. Można by też tym sposobem załatwić inne problemy, np kolejki do lekarzy. Proponuję dowalić opłaty kolejkowe, na początek 2 zł za godzinę stania i tym sposobem problem kolejek sam się rozwiąże a i kasiorka na premie wpadnie. Jest jeszcze wiele problemów do rozwiązania, idźcie za ciosem!
  Problem - dowalić opłaty - problem rozwiązany

  100 29 Odpowiedz
 • 3 mar 2020

  A nie lepiej po prostu zakazać aut?
  Uważam że każdą opłatę którą wprowadza jaśnie nam panująca władza trzeba tępić w zarodku i nie ważne z jakiej by byli opcji politycznej. Skoro to robią dla naszego dobra to czemu nie zrobią darmowej pierwszej godziny?

  61 15 Odpowiedz
 • 3 mar 2020

  Ja mam za to pytanie z innej beczki do naszej szanownej Milicji ... Jak to jest, że na przeciwko szkoły na Reja była pani adwokat czy też sędzina SAMOWOLNIE stawia sobie pachołki na miejscach parkingowych przy drodze i przestawia je gdy tylko podjeżdżają osoby wynajmujące lokale w tamtym miejscu ? Jakim prawem dopuszcza się takiej samowoli ? Gdy tylko ktoś obcy staje i przesuwa te pachołki zaraz wylatuje i " drze paszczę", że stawać tam nie można. Jak dla mnie to jest niezgodne z prawem, oznakowany jest tam teren do parkowania, nigdzie nie pisze teren prywatny!! Może więc Milicja/Policja wlepi tejże Pani kilka mandacików za utrudnienia i ustawianie przeszkód w pasie drogowym to ją zniechęci do takich praktyk.

  47 3 Odpowiedz
 • 3 mar 2020

  Ale to gmina robi z siebie biedaka żebrząc ode mnie złotóweczkę na parkingu.

  40 14 Odpowiedz
 • mirek@ 3 mar 2020

  rozumiem porządkowanie parkowania w miescie, ale wprowadzenie wszedzie oplat to zadne rozwiazanie. mozna zaparkowac w rynku i zaplacic, albo zaparkowac przy muzeum za darmo i przejsc kawalek i to jest ok, ale tutaj chcac skorzystac ze szpitala, mokisu czekogolwiek musisz placic a gmina nie daje nic w zamian. przynajmniej pierwsza godzina powinna byc darmowa

  38 12 Odpowiedz

Zobacz więcej