Myślenice

Przenoszą handlarzy z „Końskiego Rynku” na wyremontowaną ulicę Bema

Przenoszą handlarzy z „Końskiego Rynku” na wyremontowaną ulicę Bema

Na razie tymczasowo, a przenosiny związane są z rewitalizacją Rynku i pracami jakie mają rozpocząć się na ul. Jana Kilińskiego. Magistrat postanowił przenieść handlujących w tym miejscu na ul. Bema

Prace związane z rewitalizacją płyty Rynku i jego okolic ruszyły we wrześniu 2019. W pierwszej kolejności robotnicy zajęli się ulicami Gałczyńskiego i Bema, a następnie płytą Rynku. W ostatnich dniach oddany do użytku został fragment ul. Jordana, gdzie m.in. wymieniono kanalizację, nawierzchnię i wyłożono nowe chodniki.

Na ten moment na płycie Rynku w większości zakończono prace związane z wymianą sieci podziemnych. Teraz podobne zadanie czeka budowlańców na ul. Kościuszki i Kilińskiego.

Jak podczas XXIII sesji rady miejskiej informował burmistrz; po 8 czerwca rozpocznie się tu demontaż nawierzchni, a po 15 czerwca na odcinku od strażnicy do wysokości szkoły, z ruchu zostanie wyłączona ul. Kościuszki. Zanim do tego dojdzie, magistrat przeniesie handlujących płodami rolnymi z ul. Kilińskiego na drugą stronę Rynku, czyli na ul. Bema, gdzie remont dobiegł końca.

- Zaznaczam, że rozmawialiśmy z osobami, które sprzedają w tym miejscu swoje płody rolne oraz z producentami i w najbliższych dniach rozstrzygnie się, czy na czas remontu zostaną przeniesieni na ul. Bema wzdłuż ściany banku lub na ul. Reja przy dawnym sklepie „Kurdesz” – podczas sesji mówił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Tak też się stało, a już wczoraj na ul. Bema można było spotkać handlarzy, którzy przenieśli się tu z placu Kilińskiego. Na odnowionej części wpisującej się w prace rewitalizacyjne, stoją samochody z których sprzedawane są m.in. sery, a także warzywa, owoce i inne produkty spożywcze wystawione na straganach lub bruku.

 

Co udało się zrobić?

Podczas posiedzenia rady burmistrz informował, że remont przebiega zgodnie z planem, a do tej pory zdemontowano m.in. niemal całą granitową i piaskową nawierzchnię płyty Rynku. Trwają prace stabilizacyjne na jej całej powierzchni oraz brukarskie na północnej i wschodniej pierzei.

Wykonywane jest również odwodnienie liniowe głównej osi w posadzce Rynku, które zwieńczy wyeksponowany ślad po odkopanej niedawno zabytkowej studni. Będzie miał formę okręgu i zostanie wykonany z odkopanych kamieni, tzw. otoczaków z których skonstruowana była budowla. Prowadzący nadzór nad pracami archeologicznymi Szymon Pawlikowski szacuje to znalezisko na XIV wiek.

Po remoncie płyty Rynku, Placu Kilińskiego i ul. Kościuszki zwieńczeniem prac ma być budowa fontanny i związanej z nią infrastruktury.

 

„W projekcie jest dużo braków”

Podczas swojej wypowiedzi na temat postępu prac rewitalizacyjnych burmistrz zwracał uwagę, że projekt posiada braki. - Tych jest dużo i powinny być zrealizowane, dzisiaj zlecamy je wykonawcy jako roboty dodatkowe. To m.in. oświetlenie ul. Gałczyńskiego, Bema, odcinka ul. Klakurki, czy Kilińskiego, gdzie w projekcie likwidowano istniejące oświetlenie, ale nie przewidziano nowych punktów oświetleniowych poza płytą samego Rynku. Są też braki w pewnych odcinkach sieci kanalizacyjnej, sanitarnej czy deszczowej. Nie chcę mówić o powodach, niemniej jednak są uzupełniane, żeby ta rewitalizacja była kompleksowa – mówił Jarosław Szlachetka.

Jak długo to potrwa?

Pytany przez radnych o datę zakończenia prac, zapewniał że planowany pierwotnie termin nie powinien ulec zmianie. - W związku z pracami, które nie były przewidziane w projekcie ten czasookres wydłużył postęp prac, ale koniec października jako termin umowny wykonania całego zadania jest na tę chwilę utrzymany – odpowiadał.

 

Co obejmuje rewitalizacja?

Gmina Myślenice na odnowienie centrum otrzymała unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 25 milionów. Projekt rewitalizacji został opracowany, a jego realizacja rozpoczęta w poprzedniej kadencji samorządu, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski. Umowę na dofinansowanie inwestycji były gospodarz gminy podpisał w październiku 2018 roku.

Została podzielona na dwie części; pierwsza obejmowała budowę Muzeum Niepodległości przy ul. Traugutta oraz wymianę nawierzchni wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy etap projektu został zrealizowany w kwietniu i wystawiliście mu wysoką ocenę. 

Jak oceniasz teren wokół kościoła po rewitalizacji?

 • wygląda świetnie
 • wygląda poprawnie
 • nie widzę różnicy
 • nie podoba mi się
 • wygląda koszmarnie
 • Zobacz wyniki
 • wygląda świetnie wygląda świetnie 47%
 • wygląda poprawnie wygląda poprawnie 33%
 • nie widzę różnicy nie widzę różnicy 7%
 • nie podoba mi się nie podoba mi się 8%
 • wygląda koszmarnie wygląda koszmarnie 6%
 • Głosów: 830

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 9 cze

  To że ta rewitalizacją Trwa, to jest jakiś znak, że PiS ciągnie dzieło poprzedników.
  To dobrze. Bo mógłby nasz myślenicki prezes PiS, nakazać zamknąć wszystkie pomysły nie swoje, wzorem prezesa centralnego, nazywanego naczelnikiem.

  Mógłby przecież przedstawić miasto jako Myślenice w ruinie.
  Zrobić swoje nowe plany, np centralny dworzec kolejowy i zamknąć wszystkie cele- w okół tego pomysłu, jako dzieło strategiczne uniezależniające Myślenice od obcych korporacji komunikacyjnych.

  33 31 Odpowiedz
  • 9 cze

   Jak na razie to glosy z KO caly czas ida ze wszystko co zrobil PIS i co mial w planach pojdzie do "kosza"

   8 17 Odpowiedz
   • 9 cze

    Jeżeli mówisz o inwestycjach, to PiS jeszcze nic nie skończył . Wszystko jest planem, który pozostanie dla następców .

    23 17 Odpowiedz
    • 9 cze

     To napisz jakie inwestycje miala Po i jakie skonczyla a jakie zostawila nastepcom

     11 16 Odpowiedz
     • 9 cze

      Dotychczasowy rekord padł w 2012 r., w którym rozgrywano mistrzostwa Europy w piłce nożnej (otwarto wtedy 573 km szybkich tras)

      11 12 Odpowiedz
    • 10 cze

     Między innymi tunel w Krzyszkowicach...

     4 6 Odpowiedz
  • 10 cze

   Jest szansa przed wyborami zaprosić urzędującego prezydenta do Myslenic, aby nam obiecał realizację budowy kolei do Myslenic.
   Zawsze to deklaracja prezydenta, może by pomogła.

   3 4 Odpowiedz
 • 9 cze

  Osobiście uważam, że te nowe latarnie wyglądają jak szubienice i zupełnie nie pasują do tych starych, wysokich, które mają zostać. No i zasadnicze pytanie: g-z-i-e jest Tereska???? Nie widzę jej na wizualizacji.

  27 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 cze

  Ciągle twierdzę, że wystarczyło odnowić posadzkę, wyczyścić ze śladów gum do żucia itd. To moje zdanie. Środki mogłyby się przydać gdzie indzie indziej, choćby np. na systematyczne sprzątanie terenu całego miasta. Co z najpiękniejszego rynku gdy poza nim będą śmieci? Nic a nic wizerunku to nie poprawi i w tej kwestii z byłym i obecnym się nie zgodzę, bo obydwaj jak widać do ogólnej czystości uwagi nie przywiązują. Za rok, dwa, ów brud pojawi się też na 'nowym' rynku, lecz wtenczas który urzędnik to dostrzeże - remont zrobiony i z głowy. Moi drodzy...

  Ciekawi mnie jaka ilość zieleni się pojawi się w praktycena nowej płycie, nasz rynek na ten moment to nieprzyjazna relaksowi "patelnia" a klimat idzie bardziej w kierunku włoskiego.

  Tereska - brakowaloby jej, to symbol, poza tym mam nadzieję że żaden inny pomnik teraz i w przyszłych latach się na płycie nie pojawi. Te obecnie projektowane są brzydkie i bynaniej nie tylko smoleńskie mam tu na myśli.

  25 5 Odpowiedz
  • 9 cze

   Tu się z tobą nie zgodzę. Na czystość i czyszczenie z gum bruku, czy odnowę płyty nie dostaniesz finansowania z UE.
   Zadłużamy się, ale to działa jak trzecia tarcza, kasiorę musisz zwrócić ale znaczna część tej kasiory zostaje dla ciebie. Nieskorzystanie z takiego dofinansowania jest błędem.
   Tak został naprawiony most na Zarabiu, zrobiona trasa piesza i komunikacyjna przez Osieczany do Myślenic.
   Też nie konieczna inwestycja, ale jak masz finansowanie, to głupotą jest z niego nie korzystać.

   15 9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 cze

  @Bono, jeśli jest tak jak twierdzisz to ok, tym niemniej dziwnym wydawałoby się gdyby UE nie dawała środków na renowację, tak widuje się na Zachodzie a tam korzystanie dofinansowań jest na porządku dziennym, tym niemniej piszę z pozycji laika bez wglądu w procesy administracyjne i papierki...

  Tak czy siak, nic to nie zmieni, nowy klepnął bo w zasadzie to rzecz daleko poszła i to było rozsądniejsze niż wycofanie się i wrzucenie dotychczasowych wydatków w błoto. Generalnie jestem co do remontu neutralny, tym niemniej wciąż mam wątpliwość czy to aby konieczne. Zrobić skoro powiedziało się A, to i B - czyli wreszcie czyste Myślenice (?) bo świeży rynek do czegoś zobowiazuje

  10 Odpowiedz
 • 9 cze

  W dobie koronawirusa takie targi powinny być zabronione, zawsze tam był syf na końskim rynku, a teraz to wogole, Jarzyny w Jarzynowym kupować a reszta na plac na ulice Kazi,ierza przesnieść, Brudy chodnik, schody do rosmanna brudne, od truskawek, borówek. I jajka od bab co nie wiadomo ile juz tygodni maja, salmonella w gratisie.

  23 25 Odpowiedz
  • 9 cze

   Dejcie spokój już z tą koroną

   15 8 Odpowiedz
  • 10 cze

   Amuninku, te Panie handlujące na Końskim są obywatelkami naszego pięknego kraju. Takimi jak ja i Ty. Nie musisz u nich niczego kupować, widocznie masz służbę. Albo jadasz w restauracjach, albo stać Cię na katering. Smacznego. Coś zalatuje mi tu szlachectwem. Nawiązując do koronawirusa Pan minister Szumowski , dziś w jednej ze stacji radiowych bredził od rzeczy na temat stanu pandemii w Polsce.Gość nawet nie wie o czym mówił.

   16 13 Odpowiedz
   • 11 cze

    Szumowski nie bredzi tylko Ty nie rozumiesz tego co on mówi. Podobnie część społeczeństwa czyta bez zrozumienia.

    13 8 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     11 cze

     Taaa, a przyjaciel z Zakopca zrozumiał to co powiedział minister, to wystarczy :d

     5 6 Odpowiedz
    • 12 cze

     Tak ,wiem absolwenci baby, co zwiała do Brukseli. Jej nazwisko Zalewska. Piontkowski też nie jest wulkanem intelektu. To tyle w temacie.

     3 1 Odpowiedz
 • 10 cze

  Ciekawy jestem jaka jest opinia sanepidu , na handel nabiałem i art spożywczymi na zakurzonym i osikanym przez psy chodniku i jeszcze odchody z gołębi trzeba do tego dodać w dobie pandemii koronawirusa .

  25 7 Odpowiedz
  • 10 cze

   To typowy przykład braku konsekwencji egzekwowania przepisów.
   Dlaczego sklepiki,kioski muszą spełniać normy sanitarne a „baby” nie.
   90% to oszustwo,kupują w hurtowniach usuwają pieczątki a następnie sprzedają jako swoje.

   21 4 Odpowiedz
  • 10 cze

   Co do sanepidu i higieny, to prawda.
   Ale też nie ma obowiązku robienia zakupów, z chodnika.

   14 2 Odpowiedz
   • 10 cze

    A nawet wydaje mi się, że gdyby wszystkie zakupy były robione z chodnika, uodpornilibyśmy się jak zwierzęta.

    9 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 cze

  Na te baby nie ma rady, jeśli magistrat przenosi tzn. że to one zwyciężyły, bo batalia toczyła się od dawna tzn. można było dostać mandat i wszystko zależało od łaskawości mundurowych. Dziwi mnie że jeszcze dotąd UG nie wydzielił na własnych działkach miejsca gdzie przekupki mogłyby godnie sprzedawać własne produkty, rozumie się że teren obecnego placu targowego po prostu nie jest na rękę. Czy UG nie ma w rejonie centrum kilku metrów kw dla handlarek? Dziwne.

  19 5 Odpowiedz
 • 10 cze

  Ja osobiście tam nie kupuje,ale lubię tamtędy przechodzić.To taki nasz myślenicki folklor ,który powinien tam pozostać.

  17 5 Odpowiedz
 • 10 cze

  Kiernozie, zgadzam się z Tobą.

  12 3 Odpowiedz
 • 10 cze

  Wygląda na to że te "baby" mają taką siłę przebicia większą niż niejeden polityk Prawdziwe "baby z jajami "

  24 3 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   10 cze

   Babci z Tokarni czy Bogdanówki już nie widuję, stała zawsze na winklu, spryciara ;)
   To był symbol e Mcach

   10 Odpowiedz
 • 10 cze

  Dla mnie to nie ma tam nic ciekawego...,
  Kto chce niech kupuje !
  Tylko ze oprócz babć już tam jest wszystko i to już nie jest spoko bo od handlu wszystkim jest targ na K. Wielkiego ...

  11 4 Odpowiedz
 • 11 cze

  Trzeba mieć auto, aby tam dojechać. Panie z Końskiego nie wyglądają na mistrzynie kierownicy.. Nie wiem, czy mam rację, tam handel odbywa się w poniedziałki i piątki. Jeżeli mylę się,proszę mnie poprawić.

  12 2 Odpowiedz
 • 22 cze

  Panie z Końskiego nie są mistrzami kierownicy i w większości są hurtem przywożone samochodem ok godz. 5.30 przez jedną osobą i rozstawiane tak, aby robiło to wrażenie niezależnych punktów. Łatwo można poznać po asortymencie - taki sam u pań i, niestety, jakość bardzo słaba. Jest kilka autentycznych "swojskich" sprzedawców, ale oni raczej skromniutcy i cichutcy. Myślę ,że pracodawca na targu na Kazimierza ma również swoje obstawione miejsca

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej