Rewitalizacja Rynku potrwa najdłużej do listopada. Tak zmienia się serce miasta
- 26 sierpnia 2020

Postępy w pracach związanych z remontem Rynku widać gołym okiem. Spacerując po centrum widać nie tylko maszyny budowlane, ale namiastkę tego jak będzie wyglądać centrum Myślenic
Do tej pory w obrębie Rynku wykonano ponad 80% prac. Obecnie na głównej płycie układana jest posadzka z granitu i porfiru oraz otoczaków. Końca dobiega również remont ul. Kościuszki, po którym przyjdzie czas na Plac Kilińskiego popularnie nazywanym przez mieszkańców „Końskim Rynkiem”. Będzie to ostatni etap prac, które mają potrwać do jesieni.
Jak w materiałach gminnych zapewnia burmistrz "wszystko wskazuje na to, że oddanie inwestycji w październiku, względnie w listopadzie z już ostatecznymi odbiorami zostanie dotrzymany przez wykonawcę".
Podczas czerwcowej sesji rady gminy jej gospodarz informował, że remont przebiega zgodnie z planem, jednak projekt nie jest wolny od braków . „Tych jest dużo i dzisiaj zlecamy je wykonawcy jako roboty dodatkowe. To m.in. oświetlenie ul. Gałczyńskiego, Bema, odcinka ul. Klakurki, czy Kilińskiego, gdzie w projekcie likwidowano istniejące oświetlenie, ale nie przewidziano nowych punktów oświetleniowych poza płytą samego Rynku. Są też braki w pewnych odcinkach sieci kanalizacyjnej, sanitarnej czy deszczowej” – mówił Jarosław Szlachetka.
Co obejmuje rewitalizacja?
Gmina Myślenice na odnowienie centrum otrzymała unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 25 milionów. Projekt rewitalizacji został opracowany, a jego realizacja rozpoczęta w poprzedniej kadencji samorządu, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski. Umowę na dofinansowanie inwestycji były gospodarz gminy podpisał w październiku 2018 roku.
Sama rewitalizacja została podzielona na dwie części; pierwsza obejmowała budowę Muzeum Niepodległości przy ul. Traugutta oraz wymianę nawierzchni wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy etap projektu został zrealizowany w kwietniu i wystawiliście mu wysoką ocenę.

Jak oceniasz wygląd ul. Piotra Skargi po częściowej rewitalizacji?
- Wygląda świetnie Wygląda świetnie 20%
- Dobrze rokuje Dobrze rokuje 33%
- Jeszcze za wcześnie na oceny Jeszcze za wcześnie na oceny 27%
- Nie podoba mi się Nie podoba mi się 11%
- Wygląda koszmarnie Wygląda koszmarnie 10%
- Głosów: 855
Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.
Rewitalizacja zgodnie w planem?
BZURA.
Dla przypomnienia:
Etapowanie rewitalizacji myślenickiego rynku:
Etap I – Ul. Gałczyńskiego, Ul. Bema,
Ul. Jordana – frezowanie asfaltu
miesiąc: wrzesień – październik 2019 r.
Etap II – Ul. Jordana, Ul. Klakurki
miesiąc: listopad – grudzień 2019 r.
Etap III – Ul. T. Kościuszki
miesiąc: grudzień-styczeń-luty 2020 r.
Etap IV – Plac Kilińskiego
miesiąc: luty – marzec 2020 r.
Etap V – Ul. Kilińskiego
miesiąc: marzec – kwiecień 2020 r.
Etap VI a – Rynek część południowo zachodnia
miesiąc: kwiecień – maj 2020 r.
Etap VI b – Rynek część południowo środkowa
miesiąc: maj – czerwiec 2020 r.
Etap VI c – Rynek część południowo wschodnia
miesiąc: czerwiec – lipiec 2020 r.
Etap VI d – Rynek część północno wschodnia
miesiąc: lipiec – sierpień 2020 r.
Etap VI e – Rynek część północno środkowa
miesiąc: sierpień – wrzesień 2020 r.
Etap VI f – Rynek część północno zachodnia
miesiąc: wrzesień – październik 2020 r.
Etap VII – Rynek północna pierzeja
miesiąc: październik – listopad 2020 r.
Przypomnę jeszcze dodatkowy kredyt 2 mln zł jak mówi w wywiadzie dyrektor muzeum na zakup gablot i wydruków wielkoformatowych.
I jednak nie ma drzew w tym pasie gdzie miały być przenoszone. Może burmistrz wskaże gdzie przesadzili te drzewa?
Już teraz wygląda to świetnie. Nie mogę się doczekać pierwszego spaceru po nowym rynku!
Chcesz iść na spacer? Na Zarabiu jest park z alejkami.
Wszechobecny beton
a na fb piszą że wprowadzają podatek od betonu,ico
Wybrałem się dziś na myślenicki Rynek. Chciałem pooglądać jak "pięknieje". No postępy są, ale i są "kwiatki". Z drogi od strony pierzei przy której znajduje się budynek Urzędu Miasta są dwa zejścia na płytę rynku. Kilka schodek i ani jednego zjazdu dla osób z wózkami lub dla osób poruszających się na wózkach.
Czy to są normy uwzględniające łamanie barier architektonicznych? Chyba nie.
Co to za projektant, który wyprodukował taki bubel? Gdzie władze Gminy i jego służby, że zaaprobowali taki projekt i jest to wykonywane.
A czy Jaśnie Pan Burmistrz i Jego Rada przywrócii jakieś ławki poza Rynkiem ?Wiem, że je zlikwidowano. Już o tym pisałam kilka miesięcy temu. Znam temat od Rynku w stronę Osiedla. NIECH DO WŁADZ DOTRZE TEMAT ŁAWEK ; TZW. LUMPY,TO TEŻ LUDZIE,, MOGĄ NA ŁAWKACH SIEDZIEĆ, SĄ TEŻ INWALIDZI. TO PRZYRKRE, ŻE PAN BURMISTRZ, ABSOLWWNENT AFW-U NIE CZUJE TEMATU...
Na szczęście nie mam potrzeby kontaktowania się z naszym UMiG. Ale czy prawdą jest, że istnieje kosz, do którego wrzuca się pisma, podania, itp. ? Bo do Urzędu zwykły śmiertetnik nie może wejść ? Czy prawdą jest, że nie miiałabym możliwości spotkania się twarz w twrarz z urzędnikiem ? Jak wygląda procedura rozpatrywania spraw w Urzędzie ? Czy prawdą jest, że Urząd lekceważy wszelkie terminy kpa i inne przepisy usprawiedliwiając je koronawirusem ?
Niestety rynek do przebudowy, nasz światły premierzyna będzie stawiał maszty, trza rynek spowrotem przekopać i czekać aż odpowiednio wycenią i znajdą kolegów instruktorów do dostarczenia pali
to jeszcze rynek czy juz betoniarnia? zero zieleni sam kamien w lecie bedzie piekna patelnia
Jacku,jestem poza Myślenicami,ale może wiesz, czy ocalały jakieś drzewa z myślenickiego Rynku ?
Ja o tej tej "patelni" pisałam dużo wcześniej.Był nawet protest przeciwko wyżynaniu drzew. Jak to wygląda dziś ?
Czy na myślenickim Rynku, a może pod nim jest przewidziany przystanek, a może dworzec tej , o której marzą,a raczej plotą z politycznego strachu wszyscy samorządowcy powiatu myślenickiego. kolei ?
czy na betonie bedzie moszna zrobic DEFILADEM z czlogami jak SOŃCE NARODA PRZYJEDZIE
Romanie, ten rynek będzię się do tego świetnie nadawał Najbardziej dla wojsk Macierewicza. Chyba dwa lata temu ich na nim widziałam. Pasują ,jak ulał.
A ja mam Księże inne skojarzenie; ":NA BETOONIE KWIATY NIE ROOSNĄ"..; itd..
No w zasadzie ładnie ale też jestem zawiedziony brakiem drzew, które miały rosnąć na linii wschód-zachód - tak jak to było dawniej. O ile się nie mylę tak miało być na "nowym" rynku. Trochę by ożywiło tą betonową "patelnię".
Kurcze, była nawet namiastka protestu w tym temacie. Myślenicki rynek będzie patelnią. Kocham obecnego Pana Burmistrza. Lubiącego takie patelnie.
no i po co komu taki rynek markety niemieckie francuskie i portugalskie nie chca nic otwierac bo polacy sie zamykaja bo nie ma komu kupowac
a kto zaplaci za deszczowke jak pusiory wprowadza podatek od betonowych moejsc od mojej sakwy wara
Za deszczówkę ? Ty zapłacisz.. No może nie... Jeżeli jesteś bezdomnym...
Pawle, masz pomysł, aby temu zapobiec ?
Kiedyś mówiono przekopując myślenicki rynek, że szuka się świadectwa, a to sekretarza, a to naczelnika. Rządzą Myślenicami ludzie z tytułami, że głowa mała. A po przebudowie dostaniemy "patelnię".
Jak nie będzie drzew to będzie wielka porażka. Pamiętam że na wizualizacjach były. Czy to już pewne że drzew nie będzie?
Gdzie są drzewa?
Sądz.e, że na wysypisku śmieci
Rozczarowuje brak miejsc na drzewa! Mam nadzieje, ze gdzieś się znajda choć coraz więcej kostki przybywa
Na Rynku powinien się znalezć przystanek planowanej linii kolejowej łaczącej Kraków z Myślenicami, która powinna być przedłużona do Bysiny. No bo jakże tak mogłoby być aby Bysina nie miała połączenia kolejowego.