Krzyszkowice

Wychodzili ten tunel!

Wychodzili ten tunel!
Fot. Bartek Ziółkowski

Tunel w Krzyszkowicach ma powstać w 2024 roku. W starostwie złożono pierwsze podpisy w trójstronnym porozumieniu. To m.in. wynik determinacji mieszkańców, którzy od roku zabiegają o jego powstanie

Mieszkańcom Krzyszkowic od lat obiecywano rozwiązanie problemu dotyczącego zagrożenia, jakie generuje skrzyżowanie drogi powiatowej z Zakopianką. Na początku roku ponad dwieście osób powiedziało „dosyć!” i przez trzy godziny blokowało przejście dla pieszych, domagając się budowy tunelu. „Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia. Chcemy wreszcie bezpiecznie żyć” – przekonywała Bożena Góra, inicjatorka protestu.

Trójstronne porozumienie

Zdaje się, że upór i determinacja mieszkańców doprowadziły ich do upragnionego celu, a przynajmniej zapewnienia, że w drodze do jego realizacji wykonali kolejny krok.

W środę, 23 września starosta Józef Tomal (FZM) wraz z wicestarostą Rafałem Kudasem (FZM) jako pierwsi złożyli podpisy pod trójstronnym porozumieniem, dotyczącym budowy bezpiecznej przeprawy przez Zakopiankę w Krzyszkowicach.

Jak tłumaczyli; taka forma składania podpisów związana jest z obecną sytuacją spowodowaną przez pandemię koronawirusa, a dokument w kolejnych dniach trafi na gminne biurko burmistrza Jarosława Szlachetki (PiS), a następnie do krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, reprezentowanej przez dyrektora Tomasza Pałasińskiego.

Tunel w 2024 roku

Przedmiotem trójstronnego porozumienia jest określenie zasad współpracy i finansowania budowy bezkolizyjnej przeprawy przez Zakopiankę w Krzyszkowicach. Inwestorem będzie GDDKiA, która zleci opracowanie dokumentacji dla jego realizacji, natomiast powiat i gmina będą mieć zapewniony udział w procesie projektowania i wyborze najkorzystniejszego wariantu poprzez udział w naradach technicznych. O pierwszej z nich podczas konferencji prasowej mówił dyrektor zarządu dróg powiatowych.

– Wykonawca przedstawił wstępną koncepcję, która w moim odczuciu spełni oczekiwania mieszkańców i użytkowników dróg. Oprócz bezkolizyjnego połączenia dróg, zapewni poprawę bezpieczeństwa na ich styku, rozwiąże problemy obsługi terenów sąsiednich zapewniając przedsiębiorcom możliwość włączenia terenów do budowanego węzła – przekonuje Jerzy Grabowski.

Potrzeb jest więcej

Jak czytamy w porozumieniu; szacunkowy koszt budowy tunelu w Krzyszkowicach wyniesie 34 mln zł. GDDKiA jako inwestor wykłada na ten cel 31,5 mln zł, powiat kolejne 2 mln, a gmina Myślenice 0,5 mln zł.

– To konkretny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na Zakopiance i zarazem historyczny moment. Po raz pierwszy powiat sfinansuje inwestycję rządową. Liczymy na to, że projekt nie stanie się „pułkownikiem”, a generalna dyrekcja pójdzie za ciosem i rozpisze przetarg na realizację inwestycji tak, żebyśmy mogli do 2024 roku powiedzieć, że kończy się ta budowa. Często dobre rzeczy rodzą się w bólach i wymagają czasu. To jeden z elementów poprawy bezpieczeństwa na Zakopiance, zapowiadany przez ministra Andrzeja Adamczyka. Oczekujemy na kolejne krzyżówki. Interesuje nas Jawornik, Głogoczów, Bęczarka i że zostaną przebudowane przed 2028 rokiem, zanim „złoty pociąg” pojedzie z Krakowa do Myślenic – podczas składania podpisu mówił starosta Józef Tomal.

Walczą o światła

Za siłę i determinację mieszkańcom Krzyszkowic oraz za wsparcie samorządowcom dziękowała Bożena Góra, inicjatorka styczniowego protestu. – Podpisane porozumienie to bardzo duży krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa w Krzyszkowicach. Dziękuję mieszkańcom, że pokazali siłę i determinację w dalszych działaniach, mam nadzieję, że będziemy je nadal kontynuować – mówiła.

Do tej pory GDDKiA w drodze przetargu wybrała firmę, która będzie odpowiedzialna za opracowanie dokumentacji projektowej dla skrzyżowania w Krzyszkowicach. Tunel ma powstać w 2024 roku, a mieszkańcy skupieni wokół społecznej inicjatywy „Wyjdźmy na pasy. chcemy bezpiecznie żyć” zabiegają o zainstalowanie w okresie przejściowym tymczasowej sygnalizacji świetlnej. Jak na razie bez skutku.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 7

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów

Spośród kandydatów, którzy walczyli o głosy w okręgu wyborczym nr 10, do którego należy powiat myślenicki, mandat europosła otrzymało 7 z nich. PiS ma 3 europ...