Miasto

Rondo Śródmieście: Wojewoda uchylił pozwolenie na budowę

Rondo Śródmieście: Wojewoda uchylił pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę ronda w Śródmieściu zostało uchylone przez wojewodę małopolskiego Stanisława Kracika. Po naniesieniu poprawek dokumenty trafią na jego biurko do ponownego rozpatrzenia

 Pozwolenie na budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Kościuszki, Niepodległości i Poniatowskiego w lutym 2011 r. wydał starosta myślenicki. W tym miejscu ma powstać podwójne rondo o kształcie przypominającym gruszkę. Rondo ma łączyć dwa skrzyżowania w jedno. Dodatkowo na ul. Słowackiego ma powstać pas do skrętu w prawo w ul. Kościuszki bez konieczności wjazdu na rondo.

Jak podaje Dziennik Polski jak dotąd na opracowanie dokumentacji dotyczącej budowy ronda wydano prawie 90 tys. zł. Koszt budowy ronda wstępnie został oszacowany na ok. 4,8 mln złotych. Ponad połowę miało stanowić dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, które jak w marcu podawała Gazeta Myślenicka może wynieść nawet 2,6-2,8 mln zł.

Tymczasem w Dzienniku Polskim starosta Józef Tomal w swojej wypowiedzi uzależnia powstanie ronda od przyznanego dofinansowania oraz akceptacji pozwolenia na budowę przez wojewodę. Poprzednie zostało uchylone ze względu na naruszenie przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego w toku wydawania pozwolenia na budowę. Poprawki zostały naniesione i według starosty pozwolenie na budowę ponownie zostanie wydane na początku lipca. Wydaje je starostwo, jednak ostatecznie musi zaakceptować je wojewoda.

 Temat ronda po raz pierwszy poruszono w 2009 roku. Na temat tej inwestycji Izba Gospodarcza Ziemi Myślenickiej zorganizowała debatę.

W jednej z naszych ankiet pytaliśmy, czy budowa w tym miejscu ronda rozwiąże problem komunikacyjny miasta. Spośród ankietowanych 63% twierdziła, że tak, 31% było innego zdania, a 6% nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  nie potrzeba nam ronda - potrzeba nam komunikacji zbiorowej !

  19 11 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  rondo w tym miejscu jest konieczne juz!!

  16 18 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  Rondo w tym miejscu jest już od dawna, tylko ktoś uparcie nie chce go dostrzec.

  19 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  Przetarg na wykonanie projektu ronda w śródmieściu ogłoszono w lutym 2009 roku. http://www.zdp-myslenice.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=886&Itemid=44

  W warunkach przetargu zapisano:

  "3. Termin realizacji
  Wymagane terminy opracowania dokumentacji:
  Zadania nr 1 - 31.08.2009r. oraz zadania nr 2 - 15.09.2009r. wraz z:
  · wymaganymi uzgodnieniami ( w ZUDP oraz z właścicielami kolidującej infrastruktury
  technicznej)
  · w przypadkach wymaganych przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad
  zabytkami, uzyskanie decyzji albo innego orzeczenia lub opinii Wojewódzkiego Urzędu
  Ochrony Zabytków,
  · w przypadkach wymaganych przepisami o ochronie środowiska, uzyskanie decyzji
  wodno-prawnej, oraz dokonanie analizy przedsięwzięcia pod kontem obowiązków
  inwestora określonych w ustawie o udostępnieniu informacji o środowisku i jego
  ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania
  na środowisko.
  · zgłoszeniem zamiaru przebudowy dla Zadania nr 1 oraz uzyskanie decyzji o udzieleniu
  pozwolenia na budowę ronda oraz budowę mostów dla Zadania 2 w Wydziale
  Architektury Starostwa Powiatowego w Myślenicach."

  Zgodnie z tym na dzień 15 września 2009 zwycięska firma DRAFT powinna była przedłożyć na biurko dyrektora Grabowskiego pozwolenie na budowę, za co ten powinien był wypłacić projektantom sumę 89 tys. zł.

  Skoro minął rok i 9 miesięcy a wciąż nie ma prawomocnego pozwolenia na budowę to pytanie brzmi: za co Zarząd Dróg Powiatowych zapłacił firmie DRAFT i czy ktoś nie powinien odpowiedzieć za taki sposób gospodarowania publicznymi pieniędzmi?
  A jeśli brak ważnego pozwolenia jest przeszkodą w uzyskaniu dofinansowania budowy, którego w przyszłych latach ze względu na ograniczenie dopływu środków unijnych może w ogóle nie być to czy ktoś również nie powinien się z tego wytłumaczyć?!!

  10 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  Żadne rondo w tym miejscu !

  TYLKO zmiana organizacji ruchu - najtańszy i najszybszy środek na usunięcie korków w tym miejscu.
  Ruch jednokierunkowy na części ul. Niepodległości od p. Papierza do "starego Galalitu" i [u]po problemie.[/u]

  12 12 Odpowiedz
 • 27 cze 2011

  Również jestem za zmianą organizacji ruchu. Jeśli nie przyniesie efektów wtedy można myśleć co dalej. Ale najłatwiej jest wyrzucać pieniądze publiczne w błoto, bo przecież nie moje.

  14 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  [quote=nomad] Ale najłatwiej jest wyrzucać pieniądze publiczne w błoto, bo przecież nie moje. [/quote]
  ...i na dodatek nie ponosi się ŻADNEJ odpowiedzialności za ich trwonienie !

  8 3 Odpowiedz
 • 27 cze 2011

  Też popieram opcję zmiany organizacji ruchu. Wystarczająco dużo rond w tym mieście pobudowali- kolejnego ronda na nie trzeba. I rem ma rację- Myślenice są na tyle duże, że przydałoby się w nich mpk.

  12 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  Nie mówię ,że jetem akurat w tym miejscu za rondem (na Zarabiu też nie ) ale ogólnie rondo to dobre rozwiązanie komunikacyjne, tylko trzeba się umieć na nim zachować :) Czyt. znać przepisy a nie jeździć jak patałachy!

  6 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  [quote=gość: Kierowca] Żadne rondo w tym miejscu !

  TYLKO zmiana organizacji ruchu - najtańszy i najszybszy środek na usunięcie korków w tym miejscu.
  Ruch jednokierunkowy na części ul. Niepodległości od p. Papierza do "starego Galalitu" i po problemie. [/quote]
  aaa no pewnie nie ma to jak porobic w takim miescie jak myslenice nic tylko drogi jednokierunkowe i nie dlugo do domu zeby dostac sie bedziemy spalali wiecej paliwa niz jakby wydac na to cale rondo! jak nie pasuje rondo to napewno nie takie rozwiazanie ze jednokierunkowa na takiej ulicy!!! wymslcie cos lepszego...

  5 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  Głosujta na Nową Prawicę będzie lepiej w Polsce.

  2 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  [quote=gość: qwerty1234] aaa no pewnie nie ma to jak porobic w takim miescie jak myslenice nic tylko drogi jednokierunkowe i nie dlugo do domu zeby dostac sie bedziemy spalali wiecej paliwa niz jakby wydac na to cale rondo! [/quote]

  Drogi jednokierunkowe jak najbardziej się sprawdzają:
  - są bezkolizyjne
  - bardziej bezpieczne
  - jest więcej miejsc parkingowych.
  - jeździ się szybciej, bo się mniej korkują

  Na przykład w Anglii w miastach jest bardzo wiele dróg jednokierunkowych i świetnie się tam można poruszać.

  [quote=gość: Kierowca] TYLKO zmiana organizacji ruchu - najtańszy i najszybszy środek na usunięcie korków w tym miejscu.
  Ruch jednokierunkowy na części ul. Niepodległości od p. Papierza do "starego Galalitu" i po problemie. [/quote]

  Dokładnie.

  Ale u nas jest parcie, żeby jednak wydać te 5 milionów, a może z 8 jeśli będzie sytuacja jak z parkiem na Zarabiu..... Paranoja.

  7 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  Panie Starosto pokaż Pan że masz Pan j . j a i nie wydaj pozwolenia na następne fanaberie.
  Wystarczy na poczatek zrobić reorganizację ruchu tak jak koło Busów pod Carefourem, pare znaków , Straż Miejska przez miesiąc i mamy naturalne rondo /Słowackiego mostek Mickiewicza mostek Słowackiego/
  Koszt takiej operacji pewno 1000zł za znaki, Straży Miejskiej nie licze bo i tak niewiele robią. Pozostałe pieniądze przeznaczyc na inne drogi.
  A drogi jednokierunkowe też mają swoje plusy , można jeden pas przeznaczyć na parkowanie skośne i w ten sposób mamy kilkadziesiąt miejsc do parkowania. Budowa nowego ronda tych kilkudziesięciu miejsc nas pozbawi, a nawet zabierze kilkanaście istniejących.

  12 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  Ale tu nie o to chodzi żeby oszczędzać,publiczne pieniądze wydaje się łatwo i nie liczą się koszty.
  Im większy kosztorys tym więcej.....
  A wybory kosztują.

  3 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  Japonczycy zrobiliby to 2 razy szybciej 2 razy lepiej i 2 razy taniej

  3 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  a w zabytkowej kamienicy koło niedoszłego ronda wybijają nowe drzwi bez pozwolenia na budowę to może rondo też zrobić bez pozwolenia

  1 2 Odpowiedz
 • 27 cze 2011

  A jaką macie propozycję, żeby ograniczyć/wyeliminować przechodzenie pieszych przez ulicę na mostku?
  Bo jak będzie jednokierunkowa to ok - jadę w lewo ze Słowackiego (pod Przystanią) i już nie muszę szukać dziur pomiędzy ludźmi a pomnikiem, żeby zobaczyć, czy coś nie jedzie od strony Niepodległości. I jest fajnie. Ale dalej będą śmigać w poprzek mostku.
  Rondo by to chyba wyeliminowało?

  2 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  28 cze 2011

  Są w Myślenicach dwa kierunki jeśli chodzi o politykę transportową.1- to wybudowanie drogi zachodniej i wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza miasto z czym wiąże się rozbudowa miasta o około 600h. 2- wybudowanie ronda w śródmieściu i pozostawienie ruchu tranzytowego przez centrum gdzie często budynki stoją 0,5m od krawężnika z czym wiąże się wzrost zagrożeń, zanieczyszczeń, hałas i pogorszenie życia mieszkańców. Jednak te dwa cele dla,, ludzi władzy " są celami politycznymi do osiągnięcia lub nie. Łatwiej wybudować jest
  rondo choć wiadomo że osiągnięcie ruchu okrężnego w tym miejscu jest możliwe w oparciu o istniejące mosty, więcej taki projekt organizacji ruchu został oceniony pozytywnie przez Policję Myślenicką i Wojewódzką Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Pytam p. Starostę jaki jest jego cel, jak wytłumaczy brak próby wprowadzenia czasowo ruchu okrężnego w tym miejscu w oparciu o istniejące mosty. Niech upubliczni jakie pieniądze są do wzięcia za tz robociznę przy budowie ronda, a jakie przy ustawieniu kilku znaków. Tu chodzi tylko i wyłącznie o przejęcie kasy publicznej, a nie o rozwiązanie problemu- taka jest moja ocena tej bulwersującej sprawy.

  11 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  28 cze 2011

  [quote=gość: powaga] jak wytłumaczy brak próby wprowadzenia czasowo ruchu okrężnego w tym miejscu w oparciu o istniejące mosty [/quote]
  Problem w tym, że nie ma sensownego wytłumaczenia. Pan Starosta postawił sobie za cel wybudowanie tam ronda i zdania swojego nie cofnie !
  Chce na tym rondzie postawić tablicę "Rondo im. J. Tomala".
  Łatwo się rozporządza cudzymi pieniędzmi..

  10 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  28 cze 2011

  Panowie i Panie prawda jest taka że boicie się rond, bo nie umiecie po nich jeździć samochodami.! Przydała by się tu komuś lekcja u instruktora.!

  7 20 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 cze 2011

  śródmiastowy, całe szczęście że nie każdy myśli tak super- wiedzącym móżdżkiem jak ty. pewno wolałbyś "obwodnica śródmiastowego"- oczywiście z właściwym nazwiskiem skoro przypisujesz swoje "pomysły" innym. podobnie powaga- drugi jasnowidz, trafnie odczytał myśli starosty- łasuch na cudzą kasę... Nie ocenia sie ludzi według własnego myślenia, no chyba że myśli się kategoriami tzw. białej księgi... Oprtmistko- brawo! Ja też (jak wiele osób) jestem za rondami, które jak dotąd świetnie się sprawdziły w Myślenicach i tylko nieliczni "nie kierowcy" na nie narzekają j/w. Powago, co do budowy "zachodniej" to przejdź z tym pomysłem po Górnym P. lub Bysinie a zaliczysz parę nowych znaków... pod okiem- powodzenia!

  1 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 cze 2011

  Opti- cenne uwagi dzięki, myślę że na górnym przedmieściu ludzie są przez takich jak Ty manipulowani, z tego co mi wiadomo za pierwszą wersją przebiegu drogi zachodniej byli prawie wszyscy (5 osób było przeciw) obecnie sprzeciwów jest ok 150 jak myślisz czyja jest to zasługa? Wracając do projektu i chęci budowy ronda pod strażnicą w śródmieściu to sprzeciw radnych miejskich jest, nie ma jednomyślności w tej sprawie. Kilku z nich jasno określiło priorytety w liście do byłego starosty już nieżyjącego. Skoro są tak radykalnie odmienne oceny w tej samej sprawie powinny odbyć się konsultacje społeczne, czemu nie stosuje się takich spotkań?ktoś w artykule wyraził się że to nic nie daje. Ja uważam że konsultacje społeczne powinny mieć decydujące znaczenie w podejmowaniu decyzji przez,, ludzi władzy"Faktom nie da się zaprzeczyć jest oceniony projekt ruchu okrężnego w oparciu o istniejące mosty z roku 2007, jeszcze raz pytam dlaczego nie podjęto próby wprowadzenia w życie takiego rozwiązania? Czy Starostwo ma tak dużo pieniędzy by swobodnie je wydawać????

  6 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  30 cze 2011

  Zamiast wyprowadzać ruch (zwłaszcza ciężarówek) poza miasto jak to robi coraz więcej miejscowości to u nas usprawnia się im ruch przez centrum !
  Gdzie tu logika ?
  Panie Starosto, lobby coraz mocniejsze, tak ?

  6 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  30 cze 2011

  Dostałam tyle minusów bo powiedziałam prawde.

  4 7 Odpowiedz
 • 30 cze 2011

  A może dlatego, że nie boimy się rond tylko marnotrawienia publicznych środków, niszczenia przestrzeni i utwierdzania się w błędnych decyzjach?

  Muszę się jednak z Tobą zgodzić, kierowcy na myślenickich rondach wyprawiają prawdziwe cuda.

  5 2 Odpowiedz
 • Johann Gambolputty... Z Ulm. 30 cze 2011

  Optymistka, dostałaś ode mnie plusy za wytknięcie prawdy o umiejętnościach tzw. kierowców.
  Sam często widzę, jak ludzie wjeżdżają od rynku albo K.wielkiego tak, jakby mieli pierwszeństwo i są wielce oburzeni, że zwraca im się uwagę.
  I możecie sobie darować komentarze - ja umiem poprawnie zachować się na rondzie.

  3 1 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 2 lip 2011

  [quote=gość: Optymistka] Dostałam tyle minusów bo powiedziałam prawde. [/quote]
  Nie Nie boję się rond. Przez ronda Myślenickie potrafię przejechać szybko sprawnie bezpiecznie, a mimo to dostałaś ode mnie minus. Kilka lat temu pisałem, że na skrzyżowaniu Reja i Kazimierza Wielkiego powinno powstać rondo albo sygnalizacja świetna. Jestem za budowaniem rond ale z rozwagą. Nie zawsze i nie wszędzie jest to dobre rozwiązanie. A nawet jeżeli jest to dobre rozwiązanie to pozostaje pytanie czy warto wydawać na to pieniądze.

  3 1 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 2 lip 2011

  Jestem zaskoczony, że nagle tyle osób jest za tym, do czego namawiam od kilku lat: Do zmiany organizacji ruchu przez postawienie znaków i namalowanie na jezdni. Przebudowa tego skrzyżowania i tak przydała by się ale nie koniecznie w najbliższej pięciolatce i na pewno nie wg pomysłu naszych władz. Kiedyś w ramach inwencji twórczej wymyśliłem coś takiego co widać w mojej galerii. Bardzo możliwe że jest to nie zgodne z jakimiś przepisami, ale jestem przekonany że bardzo usprawniło by ruch w tym miejscu i umożliwiło by przejazd przez to skrzyżowanie ok 5000 samochodów osobowych na godzinę o ile by nimi kierowali dobrzy i doświadczeni kierowcy, a na całej ulicy słowackiego i części niepodległości wprowadzono by zakaz zatrzymywania i postoju

  2 1 Odpowiedz
 • 2 lip 2011

  Przede wszystkim to w M-cach ciężko o jakiekolwiek zmiany z tego co widzę- no chyba, że na gorsze - np. ten cyrk z dojazdami do okolicznych miast- zwłaszcza do Krakowa.

  Też uważam, że na ul. Niepodległości między ul. Mickiewicza, a ul. 3 maja przechodzącą w ul. Słowackiego powinien być zakaz parkowania, bo to kolejne praktycznie nieprzejezdne miejsce w tym mieście w godzinach szczytu.

  Gdy przychodziło mi jeździć po myślenickich ulicach to ręce mi do pedałów opadały widząc co robi spora część myślenickich kierowców... Jak lubię prowadzić tak myślenicka "kultura" jazdy skutecznie mi to obrzydzała..

  3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lip 2011

  powaga, ja nie działam twoimi metodami i nie bawię się w manipulacje. po prostu mieszkam tu i widzę co się dzieje- jeszcze raz powtarzam: nie oceniaj ludzi według siebie...

  2 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lip 2011

  Opti, szkoda, że tylko widzisz... w przeciwieństwie do nas, którzy poza tym, że widzą to jeszcze.. mają mózgi i myślą.

  Nie sztuka jest szafować cudzymi pieniędzmi, ryzykować nimi NIE PONOSZĄC za to ŻADNEJ konsekwencji i odpowiedzialności !

  Zrozum, że są DUŻO tańsze rozwiązania, które nie docierają do tych, którzy powinni sami takie wprowadzać.

  2 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 lip 2011

  a co "mózgi" robią oprócz myślenia??? -narzekają! i tyle. WY śródmiejski lubicie te gry...

  1 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 lip 2011

  [quote=gość: Opti] WY śródmiejski lubicie te gry... [/quote]
  Możesz rozwinąć myśl ?

  1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 lip 2011

  [quote=gość: Luka] a w zabytkowej kamienicy koło niedoszłego ronda wybijają nowe drzwi bez pozwolenia [/quote]
  Ten, któremu wybijają drzwi kiedyś blokował budowę ronda pod swoim domem, ale już mu "przeszło", coś mu obiecali i zmienił punkt widzenia, już mu nie będzie przeszkadzało :(
  Ciekawe kto mu co obiecał ?

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dallas; Nowa restauracja już otwarta. Sprawdź jak powinna smakować kuchnia staropolska
Myślenice 0

Dallas; Nowa restauracja już otwarta. Sprawdź jak powinna smakować kuchnia staropolska

Dallas jest firmą zaangażowaną społecznie. Właścicielki przekazały darowiznę w wysokości 2000 złotych na sprzęt medyczny ratujący życie dzieci przebywających w myślenickim szpitalu.  Dallas uchodzi za idealne miejsce na organizację przyjęcia weselnego, komunii, chrzcin, rocznic i innych imprez okolicznościowych. Chwaleni za świetną domową kuchnię...

Tak wyglądał poranek przed wydziałem komunikacji w Myślenicach
Alarmujecie 28

Tak wyglądał poranek przed wydziałem komunikacji w Myślenicach

Zamrożony przez koronawirusa problem, związany z przepustowością w wydziale komunikacji starostwa powiatowego, wraca. Tak dzisiaj wyglądała kolejka przy ul. Drogowców „Dwa pierwsze zdjęcia zrobiłem po godzinie 7. To z automatem dwie minuty po godzinie 8. Drzwi otwierają o 8 i już nie ma numerków. Żeby coś załatwić, trzeba stanąć w kolejce między 4...

Tak będzie wyglądać lokal na Górnym Jazie. Ma powstać w 2022 roku
Myślenice 12

Tak będzie wyglądać lokal na Górnym Jazie. Ma powstać w 2022 roku

Na Górnym Jazie na Zarabiu powstanie restauracja, publiczne toalety, a nawet prysznice. Taki obiekt mają zamiar wybudować tu nowi dzierżawcy terenu. Ma być gotowy na czerwiec 2022 roku Gmina Myślenice wyłoniła przedsiębiorcę, który w ramach długoletniej dzierżawy zagospodaruje lokal gastronomiczny na Górnym Jazie na Zarabiu. W środę 27 maja w magi...