Powódź Błyskawiczna 2021

Krzyszkowice: Most przejezdny dla samochodów do 3,5 tony. Czy wojsko zbuduje tu "tymczasową przeprawę"?

Krzyszkowice: Most przejezdny dla samochodów do 3,5 tony. Czy wojsko zbuduje tu "tymczasową przeprawę"?
Fot. UMiG Myślenice

Przez most zniszczony w Krzyszkowicach w wyniku "powodzi błyskawicznej" mogą przejeżdżać samochody do 3,5 tony. Ciężarówki kierowane są objazdem od strony Polanki.

"Trwa procedowanie budowy tymczasowego mostu przez Wojsko Polskie" - zapewnia gmina. Czy ten powstanie? Na razie brak jednoznacznej odpowiedzi

 

Most w Krzyszkowicach został uszkodzony w wyniku „powodzi błyskawicznej”, która była wynikiem nawałnicy jaka przeszła nad gminą Myślenice w nocy z 17 na 18 lipca.

Szkody wyrządzone przez wodę w mieniu, gmina oszacowała na 12 mln zł, natomiast starosta podczas sesji mówił o stratach w mieniu powiatu w kwocie kolejnych 7 mln zł. Jednym ze skutków kilkugodzinnej nawałnicy jest uszkodzony most w Krzyszkowicach znajdujący się na drodze gminnej prowadzącej do trzech osiedli: Na Brzeg, Nad Gaikiem i Pustać.

Kilka dni po powodzi burmistrz zapewniał, że wystąpi z wnioskiem o wykonanie mostu tymczasowego do Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Podczas konferencji podsumowującej pracę zespołu zarządzania oraz straty jakie wyrządziła woda, zapytaliśmy burmistrza jaki jest plan B, w sytuacji odmowy?

- Po kolejnych ekspertyzach konstruktorów być może przejazd tymczasowy przez uszkodzony most zostanie zapewniony dla samochodów do 3,5 ton i w tym czasie prowadzić będziemy prace projektowe do przebudowy całkiem nowego mostu, ale tak przeprawa tam zostanie zabezpieczona – powiedział nam Jarosław Szlachetka (PiS).

Tak też się stało, a we wtorek 3 sierpnia została przywrócona przejezdność na moście. Biegły na podstawie wykonanej ekspertyzy oraz prac naprawczych i remontowych, dopuścił przejazd pojazdów do 3,5 tony. Tymczasem kierowcy samochodów ciężarowych muszą korzystać z objazdu drogą od strony Polanki.

Co dalej z mostem tymczasowym? W komunikacie UMiG Myślenice czytamy, że „trwa procedowanie budowy tymczasowego mostu przez Wojsko Polskie. Dokładamy wszelkich starań, aby przeprawa powstała jak najszybciej, jednak postawienie takiej konstrukcji wymaga załatwienia szeregu formalności”. Czy i kiedy powstanie? Na razie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. 

Powiązane tematy

Komentarze (6)

 • burzumsquat666@wp.pl 5 sie 2021

  "Tymczasowy most" czyli prowizorka.
  Motto wuefisty: byle wytrzymało do końca kadencji! XD

  18 Odpowiedz
 • mirek@ 5 sie 2021

  Ten caly wojskowy most to tylko polityczna zagrywka naszych strategow z umig. Most jest gminny to niech go gmina naprawia a nie zwala robote na wojsko zeby zrobili tymczasowy, po co skoro jak widac mozna nim jezdzic? I ten tymczasowy bedzie na jaki czas?

  19 Odpowiedz
  • burzumsquat666@wp.pl 5 sie 2021

   Most tymczasowy to świetna zagrywka polityczna. Przy wyborach mogą straszyć, że jak przegra pis to wojsko odbierze most. I już kilka głosów z Krzyszkowic mają do przodu.

   Najbardziej bawi mnie określanie mostu nad tym potokiem "przeprawą", jakby przez Krzyszkowice przepływał conajmniej Nil albo Amazonka XD

   20 Odpowiedz
 • 5 sie 2021

  Ile to dni od awarii minęło?
  Coś mam wrażenie, że w takich Niemczech, Holandii nowy most zrobiliby w parę dni, a tu co? Z naprawą uszkodzeń nie wyrabiają? Tu chodzi o bezpieczeństwo i funkcjonowanie ludzi.

  Sorrki ale to jest właśnie niemoc aktualnie rządzących i ci co okupują stołki i grzebią w papierach. W takich sytuacjach muszą być maksymalne uproszczenia, sytuacje nadzwyczajne i liczy się czas. Czemu burmistrz i jego ekipa tak to trzymają, tu powinny być awaryjne środki, ekspertyza 2 dni, wyłonienie wykonawcy - 2-3 dni, prace naprawcze przyjmijmy 5-7 dni, czy taki rytm jest nuemożliwy do utrzymania? To jest z tego co pisze własność gminna, dlaczego urząd miasta próbuje wmieszać w to starostwo powiatowe to też sprawa ciekawa, rozumiem że czysta rozgrywka polityczno-stołkowa czy jak to rozumieć (?)
  Co konkretnie w tym momencie robi burmistrz, zarządza gminnym mieniem czy asystuje przy budowie szybów w PBS-ie
  ?

  17 1 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 5 sie 2021

  Trzy tygodnie po powodzi, most dziala a tu opowiastki o moscie wojskowym ??? wezcie sie do roboty i go naprawcie a nie szukajcie naiwnego co wam za darmo zrobi

  16 Odpowiedz
 • 5 sie 2021

  Most niech zrobią inni
  Mnie to nie obchodzi
  Nie mój obowiązek
  Nie moje to sprawy
  Nie znam się, nie umiem
  Rąk tu nie ubrudzę
  Czasu nie mam, odejdzcie
  Ja mam swoje sprawy
  Mnie obowiązuje "przekaz dnia" z Warszawy

  ---

  Lajkoniku buńczuczny
  Mądralo, sowo na pokaz
  Trąbo, dzwonie pusty
  Co z siebie nie wydobędzie nic
  Jeno dźwięk tłusty
  Sługo oddany partii
  Mieszkańcom niewierny
  Ego ekstremisto
  Co ma swój koniec nosa
  Za rzecz oczywistą
  Interes dojny i stołki
  Co w pośladki nie cisną
  Znamy, na jaw wyszło
  Siedem grzechów głównych
  I wszelkie knowanie
  Coby łatwy pieniądz zamieść po dywanie

  13 1 Odpowiedz

Zobacz więcej