Myślenice. Remontować, burzyć, a może sprzedać? Co dalej z blokiem pielęgniarskim i jego mieszkańcami?
- 16 czerwca 2023
Radni powiatowi dyskutowali o przyszłości bloku pielęgniarskiego. W 29 lokalach mieszka tam około 30 osób, budynek niszczeje a środków na remont nie ma.
Brak działań w tym zakresie radni PiS określają jako "uciekanie od problemu", z kolei koalicja rządząca tłumaczy to "czynnikiem ludzkim".
Podczas 59. sesji rady powiatu, radni głosowali nad wyrażeniem zgody na wynajęcie do października lokali na cele mieszkaniowe, w tzw. bloku pielęgniarskim, który znajduje się przy ul. Szpitalnej. Zgoda dotyczy 29 lokali, w których zamieszkuje ok. 30 osób. Budynek jest własnością powiatu, ale znajduje się w trwałym użyczeniu SP ZOZ w Myślenicach.
Jego stan i kolejno podejmowane bliźniacze uchwały, zwróciły uwagę radnych Prawa i Sprawiedliwości. Jako pierwszy temat poruszył radny Robert Pitala, który zwracał uwagę, że "to uciekanie od problemu, z którym w końcu należy się zmierzyć".
Nie widzę pomysłu zarządu na to, jak ten problem rozwiązać. Były różne rzucane tematy, ale konkretów przez 5 lat nie usłyszałem. Nie wiem, na co czekamy? Aż budynek zwali się ludziom na głowę?
- Robert Pitala (PiS).
- Budynek jest własnością powiatu i powiat ma wszelkie prawo, a nawet obowiązek, żeby go wyremontować. Były różne rzucane tematy, ale konkretów przez 5 lat nie usłyszałem. Nie wiem, na co czekamy? Aż zwali się ludziom na głowę? - przekonywał.
Robert Pitala (PiS): Nie widzę wizji rozwiązania tego problemu. Tych uchwał przedłużających o 5-6 miesięcy mieliśmy już w tej kadencji kilka. Nie bardzo rozumiem, dlaczego przedłużamy o taki okres, bo widzę, że i tak nie ma pomysłu co z tym zrobić.
Natomiast tłumaczenie, że nie są to zadania szpitala, mnie osobiście nie przekonuje. Budynek jest własnością powiatu i powiat ma wszelkie prawo, a nawet obowiązek, żeby ten budynek wyremontować.
Nie wiem na co czekamy? Aż zwali się ludziom na głowę? Bo wiadomo, że że z roku na rok stan techniczny tego budynku jest coraz gorszy, a nie coraz lepszy. Za chwilę też staniemy przed bardzo trudnym zadaniem lub decyzją. Lepiej nie będzie. Nie widzę pomysłu zarządu na to, jak ten problem rozwiązać. Były różne rzucane tematy, ale konkretów przez 5 lat nie usłyszałem. Uważam, że takie przesuwanie w czasie tego problemu spowoduje, że stanie się on coraz większy, a decyzje będą coraz bardziej drastyczne.
W odpowiedzi starosta przekonywał, że to trudne zadanie, a "oprócz formalnych rzeczy, jest jeszcze czynnik ludzki". Przyznał, że budynek wymaga gruntownego remontu, a sprawa rozstrzygnięcia.
Starosta Józef Tomal (FZM): Są takie zadania, które są tak trudne, że są trudne i pewnie niedługo staniemy przed dylematem, że trzeba nawet to najtrudniejsze kilkunastoletnie zadanie, rozstrzygnąć tutaj na radzie.
Dlaczego są takie trudne? Bo oprócz innych formalnych rzeczy, jest jeszcze czynnik ludzki. Ale trzeba powiedzieć kiedyś ludziom, że pewna formuła się wyczerpała. W duchu pogodzenia potrzeb ludzi i naszych zadań, trzeba to rozstrzygnąć, dlatego, że dzisiaj ten budynek wymaga gruntownego remontu.
(...) Myślę, że niedługo będziemy się zajmować tym zagadnieniem. To jest pokłosie dawnego systemu. Jak państwo wiecie, wiele lat temu drugi blok tzw. "lekarski", został wykupiony przez mieszkańców. Chęci wykupu tego, który dzisiaj pozostaje w zarządzie szpitala, wówczas nie było. Sprawa takiego prostego kupna jest dzisiaj niemożliwa, bo ustawa o gospodarowaniu zasobem nieruchomości, nie pozwala sprzedać, czy wydzielić mieszkania bez samodzielnego węzła sanitarnego.
Budynek ma charakter hotelowy. Na korytarzu jest wspólna łazienka, czy wspólne kuchnie. Nie można sprzedać Iksińskiemu czy pani Y. (...) Powiedzmy, że 1/4 mieszkańców to osoby, które jeszcze pracują w szpitalu. Pozostali to osoby z zewnątrz.
Kiedyś, za byłego starosty podczas jednej z kontroli stwierdzono, że ten budynek nie jest dobrze, gospodarnie zarządzany, że jest tam dużo pustostanu i należałoby go zasiedlić. Tak zrobiono w latach 2002-2006 i tak zostało. Dzisiaj charakter i osoby, które tam mieszkają noszą znamiona pomocy, którą powinna udzielać im gmina, gdzie gminy mają zadanie poprawy warunków komunalnych, czy zapewnienia socjalnego. Na pewno nie szpital i nie powiat.
Dzisiaj, gdybyśmy chcieli doprowadzić ten budynek do normalnych warunków, to są nieprawdopodobne koszty. Dyrektor takich pieniędzy nie ma. On już kilka lat temu mówił, że oczekuje pomocy od miliona złotych w górę, na spełnienie podstawowych warunków, także wizualnych. Ten budynek z zewnątrz wygląda fatalnie. Takich środków dyrektor nie ma i na pewno nie wyda na ten cel, skoro brakuje mu na leczenie i ja go rozumiem.
Kazimierz Panuś zwracał uwagę na to, że w tym budynku tylko kilka osób to personel szpitala, a pozostałe osoby pochodzą z tzw. kwaterunku. Pytał też, gdzie umieścić te osoby na czas remontu i czy po wykonaniu go na koszt społeczny, znajdzie się dla nich ponownie miejsce w tym obiekcie?
Oprócz formalnych rzeczy, jest jeszcze czynnik ludzki. Ale trzeba powiedzieć kiedyś ludziom, że pewna formuła się wyczerpała. W duchu pogodzenia potrzeb ludzi i naszych zadań, trzeba to rozstrzygnąć, dlatego, że dzisiaj ten budynek wymaga gruntownego remontu - Józef Tomal (FZM).
Kazimierz Panuś (WDP): Blok pielęgniarski tylko z nawy świadczy o tym, że tam mieszkają pielęgniarki. Uzmysłówmy sobie, że tam oprócz pielęgniarek w liczbie być może kilku, mieszkają również osoby z kwaterunku.
Czy na ten czas remontu, również wnioskodawca przewidział, gdzie te osoby umieścić i czy po tzw. remoncie na koszt społeczny, te osoby wrócą tam ponownie?
Myślę, że są osoby władne ku temu, aby zadbać o ten dodatkowy kwaterunek. Myślę, że wówczas-mimo, że szpital ma zadłużenie, pewnie dodatkowy koszt remontu bloku pielęgniarskiego, mógłby być również doliczony jako większy balast długu do rachunku szpitala.
Tuż przed głosowaniem, wprowadzenie do uchwały wygłosił sekretarz powiatu Mieczysław Kęsek. Wyjaśniał, że to nie jest zadanie powiatowe, ani szpitala, a "powinno być realizowane, ze względu na stan jakby zamożności delikatnie mówiąc mieszkańców, którzy tam mieszkają, przez samorządy gminne, głównie gminę Myślenice".
Mieczysław Kęsek (WDG), sekretarz powiatu: Uchwała dotyczy wyrażenia zgody na wynajęcie lokali na cele mieszkaniowe w tzw. bloku pielęgniarskim. To 29 lokali użytkowych, w których zamieszkuje ok. 30 osób. Okres obejmuje czas do końca października tego roku.
Chciałem przypomnieć, jak było dzisiaj powiedziane, że nie jest to zadanie powiatowe, ani szpitala w Myślenicach. Powinno to być realizowane, ze względu na stan jakby zamożności delikatnie mówiąc mieszkańców, którzy tam mieszkają, przez samorządy gminne, głównie gminę Myślenice. Jak państwo wiecie, chyba w tej kadencji żadne mieszkanie socjalne nie powstało, mam nadzieję, że w przyszłej kadencji takie mieszkania powstaną.
W tej chwili powiat ma związane ręce, natomiast decyzja co do dalszych losów będzie podjęta przez zarząd i państwa radnych.
W dalszej części dyskusji Jolanta Majka (PiS) dopytywała; czyją własnością jest wspomniany budynek. Starosta wyjaśniał, że "jest w trwałym użyczeniu SP ZOZ w Myślenicach, ale własnością jest samorządu powiatowego".
Józef Tomal (FZM) na stanowisku starosty powiatu myślenickiego w kadencji 2018-24 radzi sobie:
- wybitnie wybitnie 11%
- pierwszorzędnie pierwszorzędnie 10%
- poprawnie poprawnie 20%
- przeciętnie przeciętnie 18%
- nieudolnie nieudolnie 12%
- fatalnie fatalnie 29%
- Głosów: 2343
Piotr Dziadkowiec (PiS) dopytywał, czy istnieje jakieś pozwolenie od służb, skoro to obiekt hotelowy? "Obiekt nigdy nie został wyłączony z użytkowania" - usłyszał w odpowiedzi od wicestarosty Rafała Kudasa (FZM).
Gdyby szpital mógł ponieść koszty remontu, a następnie zbywać te lokale, to pieniądze w szybkim tempie by się zwróciły. To trwanie w jakimś rozdwojeniu jaźni, czy coś w tym stylu - Krzysztof Dybeł (PiS).
Z kolei Krzysztof Dybeł (PiS) stwierdził, że gdyby szpital mógł ponieść koszty remontu, a następnie "zbywać te lokale, to pieniądze w szybkim tempie by się zwróciły". Brak działania w tym temacie nazwał "trwaniem w jakimś rozdwojeniu".
Krzysztof Dybeł (PiS): Oczywiste jest, że w nieskończoność ta substancja nie może tak po prostu podlegać degradacji. Coś trzeba z tym zrobić.
Mówimy, że nie stać nas na remont, na doprowadzenie do możliwości zbywania tych lokali. Wydaje mi się, że to jedyna realna, rynkowa droga, żeby wejść w przepisy o wspólnotach mieszkaniowych, żeby ten budynek zaczął żyć normalnym życiem.
Gdyby szpital mógł ponieść koszty remontu, a następnie zbywać te lokale, to pieniądze w szybkim tempie by się zwróciły. To trwanie w jakimś rozdwojeniu jaźni, czy coś w tym stylu.
Dyskusję podsumował Kazimierz Panuś (WDP ), który przypomniał, że mimo iż nie jest to zadanie własne powiatu, to "uwzględniając czynnik ludzki osób, które są tam z kwaterunku w ramach mieszkania socjalnego, proponuję uwzględnić sugestie zawarte w uchwale i przyjąć ją dla dobra osób, które tam mieszkają".
Za podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajęcie lokali na cele mieszkaniowe głosowało 17 radnych, 2 wstrzymało się od głosu, a 6 głosów nie zostało oddanych.
2023. Pracę, którego z radnych powiatowych w kadencji 2018-2024 cenisz najbardziej?
- Tadeusz Bochnia (WDP) Tadeusz Bochnia (WDP) 3%
- Jan Bylica (PiS) Jan Bylica (PiS) 7%
- Piotr Ceranowicz (FZM) Piotr Ceranowicz (FZM) 5%
- Krzysztof Dybeł (PiS) Krzysztof Dybeł (PiS) 4%
- Piotr Dziadkowiec (PiS) Piotr Dziadkowiec (PiS) 3%
- Jan Marek Lenczowski (PiS) Jan Marek Lenczowski (PiS) 1%
- Roman Knapik (PiS) Roman Knapik (PiS) 2%
- Aleksandra Korpal (PiS) Aleksandra Korpal (PiS) 2%
- Rafał Kudas (FZM) Rafał Kudas (FZM) 6%
- Ryszard Leśniak (WDP) Ryszard Leśniak (WDP) 2%
- Jolanta Majka (PiS) Jolanta Majka (PiS) 2%
- Marian Mrozicki (PiS) Marian Mrozicki (PiS) 1%
- Robert Murzyn (PiS) Robert Murzyn (PiS) 2%
- Maciej Ostrowski (WDP) Maciej Ostrowski (WDP) 21%
- Kazimierz Panuś (WDP) Kazimierz Panuś (WDP) 5%
- Jacek Pasiowiec (FZM) Jacek Pasiowiec (FZM) 1%
- Robert Pitala (PiS) Robert Pitala (PiS) 4%
- Andrzej Pułka (WDP) Andrzej Pułka (WDP) 3%
- Anna Rapacz (PiS) Anna Rapacz (PiS) 2%
- Andrzej Słonina (WDP) Andrzej Słonina (WDP) 2%
- Stanisław Suder (PiS) Stanisław Suder (PiS) 3%
- Józef Tomal (FZM) Józef Tomal (FZM) 9%
- Krzysztof Trojan (FZM) Krzysztof Trojan (FZM) 3%
- Edward Zadora (FZM) Edward Zadora (FZM) 3%
- Tadeusz Żaba (FZM) Tadeusz Żaba (FZM) 4%
- Głosów: 1199
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Ja bym oddał za darmo ten blok, gminie.
Burmistrz to prze zdolna jednostka którą powołano do rady nadzorczej firmy należącej do Orlen, to sobie poradzi z blokiem i jego mieszkańcami, podobnie jak poradził sobie z przedszkolem na Zarabiu.
Pierwsza sprawa:
Jakoś nie przypominam sobie, żeby którykolwiek z poprzednich burmistrzów Myślenic zasiadał w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.
Druga sprawa:
To fakt zasiadania w radach kilku spółek:
ELBIS Spółka z o.o.
Rada Nadzorcza
Piotr LIBEREK - Przewodniczący Rady Nadzorczej
Jarosław SZLACHETKA - Sekretarz Rady Nadzorczej
Przemysław MYSZAKOWSKI - Członek Rady Nadzorczej
Dorota SKRZYPEK - Członek Rady Nadzorczej
Zgromadzenie Wspólników
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Orlen Upstream
Rada Nadzorcza
Grzegorz Markiewicz
Przewodniczący Rady Nadzorczej
Andrzej Paryska
Członek Rady Nadzorczej
Ewelina Kokoszka
Członek Rady Nadzorczej
Jarosław Dybowski
Członek Rady Nadzorczej
Jarosław Szlachetka
Członek Rady Nadzorczej
Michał Orzeszek
Członek Rady Nadzorczej
Agnieszka Nogajczyk-Simeonow
Członek Rady Nadzorczej
Jeszcze było
Przedsiębiorstwo Budowy Szybów SA, ale chyba już się wypisał......
To pytam się kiedy na to wszystko jest czas, zwłaszcza, że wszystkie te spółki mają inny profil działalności, zatem potrzebna jest szeroka wiedza a patrząc na Biuletyn Informacji Publicznej widzimy: (https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/posel.xsp?id=377&type=P )
Jarosław Szlachetka
Data i miejsce urodzenia:
05-06-1983, Myślenice
Wykształcenie:
wyższe
Ukończona szkoła:
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Wydział Wychowanie Fizyczne, Naczycielski - magister (2008)
Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie, Szkoła Liderów Polityczych (2009) - studia podyplomowe
Uniwersytet Jagielloński, Zarządzanie Organizacjami Sportowymi (2009) - studia podyplomowe
Zawód:
nauczyciel
Nasuwa się zatem coś takiego skąd J.S. posiada tak szeroką wiedzę, że jest powoływany w różnego rodzaju radach nadzorczych. , robi jakieś szkolenia, kursy, jeśli tak to kiedy ma na to czas.
Jak sama nazwa wskazuje Rada Nadzorcza czyli coś nadzoruję, a żeby coś, kogoś nadzorować trzeba mieć wiedzę większą niż ci co to wykonują. Dodatkowo aby rzetelnie nadzorować trzeba mieć czas bo jak nie ma się czasu to sprawowanie nadzoru jest pozorne a co za tym idzie opatrzone wielkim ryzykiem przeoczenia, niedopatrzenia, błędnej oceny. Co w efekcie może powodować straty dla organu, który powołał nadzorcę, czyli w tych przypadkach dla spółek Skarbu Państwa - czytaj dla NAS !!
Na uwagę zasługuje jeszcze jeden bardzo ważny aspekt trzeba nadzorować Gminę Myślenice, budowę skrzyżowania na zakopiance w Jaworniku, budowę pociągu do Krakowa, bezkolizyjnych wyjazdów z miejscowościach położonych wzdłuż Zakopianki od Myślenic do Głogoczowa, bezpłatnych zajęć kulturalnych, zdrowotnych czy rekreacyjnych organizowanych w gminnych jednostkach dla seniorów, doposażenie szkół w Gminie Myślenice, dokończenia budowy 3 niecki na pływalni, budowy ścieżek rowerowych ...... (ot takie fantasmagorie)
To kiedy na to wszystko jest czas !! Przecież doba ma 24h a i spać by też nie raz pasowało iść.
To kolejny pomnik nieudolności, władzy. "Obiekt nigdy nie został wyłączony z użytkowania" - usłyszał w odpowiedzi od wicestarosty Rafała Kudasa (FZM). To kolejny przykład zgnilosci . Obiekt hotelu pielęgniarskiego choć się sypie i okna wypadają, to nie został wyłączony, a przedszkole w pięknej elewacji i oknami nowoczesnymi pcv i musi być wyłączone przez zły stan. Rozumie ktoś tych myślących inaczej?
No rada nadzorcza się mu "po prostu należała........" przecież ERG Bieruń czy tam TT Plast (jak spojrzy się na stronę beneficjentów rzeczywistych https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/wyszukaj/spolki to praktycznie te same osoby) bez powodu worków na śmieci do Gminy Myślenice nie dostarcza, a zapomniałem wygrali przetarg..........
Dobry pomysł... Od razu by pewnie komu sprzedał.....