Polityka

Media ogólnopolskie o karierach polityków z „ziemi myślenickiej”. Jarosław Szlachetka i Stanisława Kasprzycka na nowych stanowiskach

Media ogólnopolskie o karierach polityków z „ziemi myślenickiej”. Jarosław Szlachetka i Stanisława Kasprzycka na nowych stanowiskach

Wywodzący się z tzw. „ziemi myślenickiej’ burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) dostał się do rady nadzorczej Orlen Upstream.

Z kolei była nauczycielka i kandydatka do Sejmu z listy PiS – Stanisława Kasprzycka została wiceprezesem państwowej spółki PGNiG Technologie z Grupy Orlen.

O ich karierach piszą ogólnopolskie media

 

Wirtualna Polska, Gazeta.pl, portalsamorzadowy.pl, fakt.pl, bankier.pl, NaTemat, Radio Zet, to niektóre z ogólnopolskich mediów, które piszą o karierach samorządowców i ludzi związanych z PiS, wywodzących się z tzw. "ziemi myślenickiej".

Publikacje dotyczą burmistrza Myślenic Jarosława Szlachetki (PiS), który dostał się do rady nadzorczej Orlen Upstream oraz Stanisławy Kasprzyckiej – m.in. byłej nauczycielki plastyki i kandydatki do Sejmu w wyborach parlamentarnych 2019 z listy PiS, która została wiceprezesem państwowej spółki PGNiG Technologie z Grupy Orlen.

"Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic wszedł do rady nadzorczej firmy należącej do Grupy Orlen, kierowanej przez Daniela Obajtka" - jako pierwsza, 15 czerwca podała Wirtualna Polska w artykule "Zastępca Obajtka w Pcimiu z posadą w Orlenie. To działacz PiS, były poseł i nauczyciel WF".

Jak podaje WP; Jarosław Szlachetka do rady nadzorczej Orlen Upstream został powołany w lutym. To spółka należąca do Grupy Kapitałowej Orlen. Zajmuje się poszukiwaniem i wydobywaniem ropy naftowej i gazu ziemnego.

Na stronie spółki widnieje  jako członek rady nadzorczej, a dopytywany przez dziennikarzy WP o to, czy zaangażowanie w Orlen Upstream, nie będzie kolidowało z zarządzeniem gminą, odpowiada; "Nie będzie kolidowało z obowiązkami burmistrza".

Wirtualna Polska analizuje też karierę obecnego burmistrza Myślenic. Ten z wykształcenia jest nauczycielem wychowania fizycznego. Pracował jako nauczyciel i ratownik m.in. w krytej pływalni Aquarius w Myślenicach.

Pierwsze kroki w polityce stawiał jako asystent społeczny, a następnie dyrektor biura poselskiego Marka Łatasa (PiS). W 2006 roku został radnym rady miejskiej w Myślenicach, ale kadencji nie ukończył. W lutym 2010 roku złożył mandat radnego, a w latach 2010-11 sprawował funkcję zastępcy wójta gminy Pcim, a następnie pełnomocnika wójta ds. Rozwoju, Strategii oraz Sportu.

W wyborach 2010 r. zdobył mandat radnego Sejmiku Małopolskiego. W 2014 r. otrzymał mandat radnego wojewódzkiego, ale po roku (2015) z niego zrezygnował, ponieważ został posłem z ramienia PiS. W 2018 r. złożył mandat poselski i wystartował w wyborach samorządowych, obejmując stanowisko burmistrza Myślenic.

Lokalna polityka o globalnym zasięgu

To nie pierwszy raz, kiedy ogólnopolskie media piszą o samorządowcach z „ziemi myślenickiej”, a lokalna polityka odbija się szerszym echem w kraju.

W lipcu 2021 r. PSL przedstawił listę "tłustych kotów" na której znaleźli się politycy związani z PiS i zatrudnieni w spółkach Skarbu Państwa. Wśród nich był burmistrz Myślenic, który z numerem 229. widniał jako zatrudniony w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów.

Wcześniej Gazeta Wyborcza w artykule „Współwłaściciel Obajtek dostarczy worki gminie rządzonej przez kolegę. Kontrakt dopiął syn Beaty Szydło”, wytykała burmistrzowi dodatkowe stanowiska w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa, wymieniając Przedsiębiorstwo Budowy Szybów SA należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz spółkę Elbis, wchodzącą w skład PGE Polska Grupa Energetyczna.

W listopadzie 2021 r. podczas formatu Q&A, kiedy burmistrz odpowiadał na pytania zadane przez mieszkańców, jedno z nich dotyczyło jego pracy w spółkach Skarbu Państwa. „Jak pan godzi pracę samorządowca z pracą w dwóch spółkach Skarbu Państwa? Ile tygodniowo poświęca pan czasu na dbanie o interesy tych firm?” – dopytywał jeden z mieszkańców.

„Nie robię nic, co jest niezgodne z prawem, czego nie dopuszcza Ustawa o Samorządzie Gminnym. (…) Aby moc pracować w spółkach Skarbu Państwa, musiałem ukończyć odpowiednie studia, zdobyć odpowiednie kompetencje”odpowiadał burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Jak dotąd nie odniósł się publicznie do medialnych publikacji na temat zajmowanych przez niego stanowisk. Z kolei odejście z rady Przedsiębiorstwa Budowy Szybów dla WP skomentował słowami; "Inna wizja rozwoju spółki, współpraca zakończyła się".

Jak czytamy w Internetowym Monitorze Sądowym i Gospodarczym;  Jarosław Szlachetka w dniu 8 grudnia 2020 r. został wpisany w rubryce organ nadzoru drugiego działu KRS w Przedsiębiorstwie Szybów sp. akcyjna.

Następnie 26 lutego 2021 r. został wpisany w rubryce Organ nadzoru drugiego działu KRS w "Elbis" sp. z o.o..

Kolejno 28 lutego 2023 r. z został wpisany w rubryce Organ nadzoru drugiego działu KRS do Orlen Upstream sp. z o.o., a 27 kwietnia 2023 r. został wykreślony z rubryki Organu nadzoru drugiego działu KRS z Przedsiębiorstwa Budowy Szybów S.A.

 

Z Wiśniowej do PGNiG

Drugą osobą wywodzącą się z powiatu myślenickiego, o której piszą ogólnopolskie media, jest Stanisława Kasprzycka.

Nauczycielka plastyki z Wiśniowej została wiceprezeską PGNiG Technologie. To państwowa spółka należąca do Grupy Orlen. Specjalizuje się w budowie obiektów przemysłu naftowego i gazowniczego, czy też produkcji urządzeń do eksploatacji ropy.

Obecna wiceprezes w przeszłości m.in. uczyła w Szkole Podstawowej im. św. Brata Alberta w Czechówce, a od 2012 r. była dyrektorką placówki. Z ramienia PiS w Wyborach Samorządowych 2018 ubiegała się o stanowisko wójta Wiśniowej, ale 733 głosy i poparcie na poziomie 19,88%, nie wystarczyło do tego, by pokonać Bogumiła Pawlaka (1927 głosów - 52,25%).

Następnie w 2019 r. ponownie z ramienia PiS starała się o mandat poselski w okręgu wyborczym nr 12, który obejmuje powiaty myślenicki, chrzanowski, oświęcimski, suski i wadowicki.

Wówczas kandydatów z ramienia PiS na myślenickim Rynku prezentował burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) oraz wójt Pcimia Piotr Hajduk (PiS). Stanisława Kasprzycka promowała się hasłem "Najważniejszy jest człowiek, a władza powinna mu służyć!".

W wyborach parlamentarnych 2019, w okręgu nr 12 najlepszy wynik osiągnął Władysław Kurowski (PiS) na którego oddano 10 525 głosów. Stanisława Kasprzycka zdbyła ich 3134, co nie przełożyło się na miejsce w ławach sejmowych.

Powiązane tematy

Komentarze (52)

 • 19 cze 2023

  Nie liczy się wykształcenie, doświadczenie i kompetencje tylko kto kogo zna. Tak się zarabia dzisiaj duże pieniądze i robi kariery.

  Nie po to ludzie głosowali na PIS żeby dochodziło do takich patologii. Mojego głosu i rodziny już nie zobaczycie! Jestem zawiedziony, ponieważ miała być dobra zmiana, a wyszła dojna zmiana. Przesyłajcie to znajomym, niech jak najwięcej ludzi się dowie do wyborów na kogo głosują.

  131 10 Odpowiedz
 • 19 cze 2023

  Dopytam,

  JAK J.SZLACHETKA GODZI CZAS PRACY JAKO:
  👉BURMISTRZ MYŚLENIC,
  👉STUDENT MBA,
  👉CZŁONEK STRUKTUR POWIATOWYCH PIS
  👉PREZES OTULINY PODKRAKOWSKIEJ
  👉PRACUJĄC DLA ORLENU
  👉PRACUJĄC DLA JSW
  👉PRACUJĄC DLA PGE

  Ile czasu spędza na pracę dla w/w ?

  117 5 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 19 cze 2023

  Przez takie kanalie Myślenice zyskają złą sławę. Jak niegdyś Wołomin czy Pruszków. Przez lata będziemy na tym cierpieć wizerunkowo...

  Podziękujmy Obajtusowi, Szlachetce, Kasprzyckiej, Sali, Paryle i innym "cwaniakom", którym zamarzyła się karierą Nikodema Dyzmy.

  114 12 Odpowiedz
 • 19 cze 2023

  Sprzedał przedszkole i prosto do Orlenu

  108 8 Odpowiedz
 • 19 cze 2023

  Tłuste myślenickie koty dobrej zmiany....im się poprotu to należało:)

  99 6 Odpowiedz

Zobacz więcej