Polityka

Długi szpitali samorządowych w Polsce przekroczyły 7,2 mld zł. Wicemister przedstawia listę

Długi szpitali samorządowych w Polsce przekroczyły 7,2 mld zł. Wicemister przedstawia listę

Jak informuje wiceminister zdrowia; zobowiązania szpitali powiatowych prowadzonych w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (spzoz), według stanu na 30 września 2023 r. osiągnęły wartość 7,21 mld zł.

Ogłosił listę najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce na której znalazła się placówka z Myślenic

 

Jak informuje PAP: w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister Wojciech Konieczny poinformował, że zobowiązania ogółem szpitali powiatowych prowadzonych w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (spzoz) - według stanu na 30 września 2023 r. - osiągnęły wartość 7,21 mld zł, w tym zobowiązania wymagalne przekroczyły 816,5 mln zł. 

Najbardziej zadłużoną placówką był Regionalny Szpital Specjalistyczny im dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu, którego zadłużenie przekroczyło 463 mln zł, z czego zobowiązania wymagalne wyniosły 89,5 mln zł. Na drugim miejscu znalazło się Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, który pod koniec ubiegłego roku miał prawie 231 mln zł długu, z czego zobowiązania wymagalne wyniosły 59,5 mln. 

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Myślenicach z długiej na poziomie 45 965 196 zł znajduje się na 50 miejscu tej listy.

Jak rozwiązać problem?

Wiceminister wyjaśnia, że na wysoki stan zobowiązań ogółem szpitali w ostatnich latach wpłynęło wejście w życie tzw. „ustawy o wynagrodzeniach”, zmuszającej szpitale do wprowadzenia od lipca 2022 roku podwyżek, których finansowanie przez NFZ okazało się w odniesieniu do części podmiotów niewystarczające.

Zapowiedział też "przygotowanie odpowiednich i skutecznych rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji finansowej szpitali, w tym stosownych instrumentów będących odpowiedzią na problem narastającego na przestrzeni ostatnich lat zadłużenia". Zaznaczył jednak, że wymaga to „pogłębionych i szczegółowych prac analitycznych”

Wiceminister dodał, że aktualnie w resorcie zdrowia prowadzone są prace analityczne mające na celu opracowanie kompleksowych i systemowych rozwiązań w zakresie restrukturyzacji podmiotów leczniczych. „Między innymi w tym celu w dniu 9 maja 2024 r. powołany został przez Minister Zdrowia Zespół do spraw zmian systemowych w ochronie zdrowia" - podkreślił wiceszef MZ.

Jak wyjaśnił, zajmie się on m.in. "przygotowywaniem opinii ustnych lub pisemnych na temat zagadnień przekazywanych przez Ministra, współpraca z komórkami organizacyjnymi Ministerstwa Zdrowia, innymi zespołami pomocniczymi Ministra oraz jednostkami podległymi lub nadzorowanymi przez Ministra, w zakresie realizowanych przez nie zadań”.

Zobowiązania ogółem i wymagalne na 30.09.2023 r. samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (spzoz) prowadzących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia szpitalne, dla których podmiotami tworzącymi są powiaty i miasta na prawach powiatu(w zł):

 

Temat wraca na sesjach rady

Jedną z ostatnich dyskusji na temat sytuacji myślenickiego szpitala w lipcu 2023 r. prowadzili radni powiatowi z dyrektorem placówki podczas podejmowania uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego szpitala.

„Jest coraz gorzej. Nie widać żadnych realnych działań zarządu powiatu, starosty, dyrektora, aby sytuacja się poprawiła” – grzmieli radni PiS.

„Państwo płaci znacznie mniej za świadczenia, niż kosztuje to polskie szpitale. Problemem nie są dyrektorzy, problemem jest system opieki zdrowotnej w Polsce” – wyjaśniał dyrektor i zarząd powiatu.

Więcej na ten temat piszemy w artykule: "Myślenice. Dług szpitala rośnie. To wina zarządzania, czy systemu opieki zdrowotnej?"

Powiązane tematy

Komentarze (26)

 • 17 cze

  Prowadzenie do zapaści, aby sprywatyzować.

  28 9 Odpowiedz
 • 17 cze

  Zawsze się zastanawiam u kogo te długi są u Jowisza ?

  21 6 Odpowiedz
 • 17 cze

  Pieniądze są i będą. To tylko kwestia wydajności drukarni.
  Temat się sprawdził w pandemii.
  Rzucili na rynek furę pieniędzy,
  Ceny poszły x 2 w górę a oszednosci straciły 50%.

  To jest sprawdzone rozwiązanie. I skutecznie zabiera nadmiar kasy.
  To jest program na tych, którzy odkładają.

  Należy pieniądze wydawać na bieżąco

  19 4 Odpowiedz
 • 18 cze

  Służba zdrowia powinna zostać sprywatyzowana. Pracujący ludzie płacą olbrzymie składki zdrowotne, a i tak nie mogą skorzystać z leczenia na NFZ, jeśli ktoś pracuje lub prowadzi swoją działalność, nie może sobie pozwolić na stanie w kolejkach do lekarza i czekanie na terminy za kilka miesięcy. Ludzie płacą składki a i tak leczą się prywatnie. Z NFZ korzystają głównie ci, którzy są nauczenia jak korzystać z socjalu. Pracować na czarno, za najniższą krajową, reszta pod stołem do ręki, a potem jeszcze się leczyć na NFZ.
  Powinny być pakiety leczenia uzależnione od wysokości składek. Płacisz mało, możesz liczyć tylko na podstawowe ratowanie życia. Chcesz się leczyć, musisz dokupić ekstra zakres leczenia.
  To jest absurd, że osoba płacąca składki, finansuje leczenie cwaniakom i nierobom.

  16 6 Odpowiedz
 • 18 cze

  KUDAS CHCE PRZEJĄĆ SZPITAL CZY MA Z KIMŚ UKŁAD ?

  12 2 Odpowiedz

Zobacz więcej