Myślenice

Myślenice. Policjanci obchodzili swoje święto. Komendant mówi na czym skupią się w najbliższym czasie

Myślenice. Policjanci obchodzili swoje święto. Komendant mówi na czym skupią się w najbliższym czasie
Fot. KPP Myślenice

Patrol drogowy, przemoc w rodzinie i problem alkoholizmu, oszustwa, nowa komenda policji i uzupełnienie wakatów to tylko niektóre z dodatkowych wyzwań, jakie przed myślenicką policją stawia nowy komendant Maciej Rymar

 

Myśleniccy funkcjonariusze uczcili 105. rocznicę powołania Policji Państwowej podczas Powiatowych Obchodów Święta Policji w Myślenicach. W środę 10 lipca na płycie Rynku odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli służb, samorządów oraz zaproszonych gości.

Uroczysty apel był również okazją do wręczenia awansów zawodowych oraz wyróżnień. Całość wydarzenia odbywała się przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Dobczyce.

W marcu, po sześciu latach służby funkcję komendanta powiatowego policji w Myślenicach przestał pełnić Maciej Kubiak, a jego miejsce zajął Maciej Rymar – dotychczasowy naczelnik wydziału ruchu drogowego komendy wojewódzkiej w Krakowie.

„Mogę powiedzieć tylko tyle, że bardzo dużo wymagam od siebie i najważniejsze dla mnie jest bezpieczeństwo. Na pewno jestem apolityczny i na pewno dbam o dobrą atmosferę w służbie i to jest dla mnie bardzo ważne”mówił podczas powołania.

 

Przemoc w rodzinie, ale nie tylko

 

Podczas spotkania z mediami, które odbyło się w poniedziałek 8 lipca w myślenickiej komendzie, Maciej Rymar zdefiniował kilka grup problemów, którymi będzie zajmować się policja. Wśród nich wymienił m.in. przemoc w rodzinie i problem alkoholizmu.

- Na pewno trzeba zwrócić uwagę na przemoc w rodzinie, to konkretne obszary – rejony powiatu myślenickiego, które brylują w tym zakresie. System nie zawsze radzi sobie z tym problemem. W tej kwestii zacieśniamy współpracę z Centrum Usług Społecznych. Jesienią planujemy konferencję dla wszystkich służb „Nakaz - zakaz, co dalej?” wyczerpującą ten temat – podkreśla komendant.

 

Oszustwa 

Wśród wymienionych zagadnień znalazły się oszustwa. To proceder, który w ostatnim roku nabiera na sile. W ubiegłym roku opisaliśmy jak działają „bankowi naciągacze”, ale sposoby na wyciągnięcie od mieszkańców pieniędzy ewoluują.

To już nie tylko dzwoniący do starszych osób wnuczek, wspomniany bankowiec, ale coraz częściej pracownik socjalny, handlowiec, a w ostatnim czasie inwestor. Chwila nieuwagi jak w przypadku mieszkańca powiatu myślenickiego kosztowała go utratę 180 tys. zł. Policja będzie prowadzić kampanię informacyjną i edukacyjną w tym zakresie.

 

Parkowanie

Jednym z zagadnień, którego nie udaje się rozwiązać przez lata – jest rosnąca liczba samochodów, wzmożony ruch w mieście i brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. To skutkuje pozostawieniem aut w rozmaitych miejscach, często w sposób utrudniający życie innym.

Parkowanie przed bramami wjazdowymi do prywatnych posesji, na chodnikach, trawnikach to tylko nieliczne przykłady. Ten problem zgłaszają już nie tylko mieszkańcy Myślenic, ale w ostatnim czasie również Dobczyc, gdzie samochody stoją na chodniku w centrum i często blokują ulicę Podgórską.

Jeszcze w tym miesiącu komendant chciałby uruchomić dodatkowy – pilotażowy patrol, składający się z policjanta i strażnika miejskiego, który zajmować się będzie wyłącznie parkowaniem. Te mają stanowić uzupełnienie łączonego patrolu, który w okresie letnim ma patrolować miasto.

- Chciałbym, aby łączony patrol przynajmniej dwa razy w tygodniu wychodził na miasto i zajmował się parkowaniem. Będę chciał też porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za inżynierię. Myślę, że samym oznakowaniem można tu jeszcze wiele zdziałać – mówi Maciej Rymar.

 

Nowa siedziba

Podczas zmiany na stanowisku komendanta samorządowcy wspominali o potrzebie budowy nowej siedziby policji.

Ta zapowiadana jest przez polityków od 2022 roku. Jak szanse na jej powstanie ocenia komendant?

Młodszy inspektor Maciej Rymar: Przyszedłem tutaj i zastałem taką sytuację, w której zmieniony został plan zagospodarowania przestrzennego, a działki zostały przekazane na ręce starosty.

W tej chwili oczekujemy na ruch pana starosty. Mam nadzieję, że to nastąpi w okresie wakacyjnym, a wspominane tereny trafią do Skarbu Państwa, tak by mogła wykorzystać je policja.

Mamy zagwarantowane pieniądze na projekt komendy i cały czas z byłym komendantem Maciejem Kubiakiem staramy się, aby na przyszły rok zarezerwować środki finansowe pod budowę.

Na pewno nie ustanę w działaniach, aby komenda powstała. To na pewno się stanie, ale to kwestia lat. Jak będziemy mieli zagwarantowane środki, mam nadzieję, że będziemy mogli spotkać się z projektantem i zasugerować jakie mamy potrzeby. Trzeba brać pod uwagę przestrzeń dla pracowników, mieszkańców, miejsca parkingowe i zaplecze dla pojazdów, co uwzględniać będziemy na kolejnych etapach inwestycji. 

Powiązane tematy

Komentarze (9)

 • 10 lip

  Komendzie w centrum nic nie brakowało, odnowiona nowa elewacja, przede wszystkim w centrum, można było podejść łatwo na przesłuchanie, jak ktoś nie miał prawka, a tam trzeba będzie brać taxi. Przesada, ale tak jak pieniędzy za dużo zbiera się w podatkach i mandatach, to trzeba je na siłę na coś dochodowego wydać. Gmina powinna tam postawić ze dwa bloki komunalne, bo wiele młodych rodzin nie ma gdzie mieszkać.

  34 6 Odpowiedz
 • 10 lip

  Czyli szukanie pieniędzy ciąg dalszy. M.in za parkowanie. Niech się zajmą rzeczami naprawdę ważnymi a nie najłatwiejszymi.

  24 5 Odpowiedz
 • 11 lip

  Nowe zadania - słuzyć wladzy przeciw obywatelom i ściągać jak największe haracze.

  13 Odpowiedz
 • 11 lip

  Problem z parkowaniem jest bo burmistrz Szlachetka nie poradził sobie z parkingami.
  Dużo obiecywał, niewiele zrobił.
  Koncepcje, koncepcje, koncepcje ............ i żadnych realnych działań.

  15 6 Odpowiedz
 • 11 lip

  1) Gratulacje policjantom z okazji ich święta i jednocześnie wyrazy współczucia z uwagi na ich odświętny ubiór i niemożliwy skwar podczas trwania uroczystości.

  2) Budowa nowej komendy. Nie wiem, może w starej jest ciasno i wiedzę na ten temat mają sami zainteresowani. Nie bardzo rozumiem natomiast dlaczego na tę budowę ktoś (gmina, powiat) miałby "przekazywać" odpowiednie grunty. "Przekazywać" tzn. ODDAWAĆ ZA DARMO. Pytam zatem czy M.S.W. albo inny, właściwy organ nie ma na tego rodzaju cel (np. wykup gruntów) zarezerwowanych w stosownym budżecie środków ? Pytam też co Policja "da" w zamian gminie (lub powiatowi) ? Proszę nie mówić, że będzie bezpieczniej bo to bajeczka dla dzieci. Czy odda im grunty i usytuowane na nich obiekty dotychczasowej komendy ? Czy to tylko samorządy (może tylko nasze !!!) zawsze mają być tymi dobrymi wujkami i oddawać innym organom należący do nich majątek za darmo ? Czy gminie jak powstał zamysł budowy przedszkola w Jaworniku ktoś (w tym wypadku tamtejsza parafia) dał na ten cel grunty nieodpłatnie ? Oj, chyba nie ! A może należałoby zrobić tak aby to gmina (lub powiat) przy okazji wznoszenia komendy ubiły interes z M.S.W. (Policją ?) i otrzymały odpowiednie przysporzenie w naszym, mieszkańców imieniu ? I tego rodzaju praktykę uznawać za swego rodzaju zasadę ! To wcale nie muszą być pieniądze !

  3) Parkowanie. Miasto trzeszczy w szwach to prawda i nie ma co ukrywać "wybitnych mistrzów parkowania" jest co niemiara. Ale może by tak wszyscy zainteresowani (powiat, gmina, policja, straże itp. wszyscy święci) rozważyli działania mogące przysporzyć miejsc parkingowych w wyniku np. zmian organizacji ruchu ? lub też może nie wymagających ekstra nakładów innego rodzaju działań (nie znam się na tym to i nie mam propozycji, ale są przecież od tego mądrzejsi i bardziej doświadczeni praktycy i fachowcy). Może coś by to dało ? Najłatwiej panie komendancie to dawać mandaty w sytuacji gdy miejsc do parkowania ewidentnie brakuje ! A może by tak M.S.W. wsparł jakoś plany (bo działania to chyba zbyt duże słowo) Myślenic mające na celu budowę parkingów ?

  11 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Balkon w stylu boho - praktyczne aranżacje
Lifestyle 0

Balkon w stylu boho - praktyczne aranżacje

Styl boho na balkonie to nie tylko popularna estetyka, ale także sposób na stworzenie przytulnej i relaksującej przestrzeni na świeżym powietrzu. W tym artyku...