Miasto

Mieszkaniec Myślenic wytwarza 200 kg śmieci rocznie, inni kilkakrotnie mniej - dlaczego?

Jak wynika z danych Zakładu Utylizacji Odpadów, przeciętny mieszkaniec gminy Myślenice wytwarza ponad 200 kg śmieci rocznie. W innych gminach wynik ten jest kilkakrotnie niższy... Dlaczego - pyta prezes ZUO?

Statystyczny mieszkaniec gminy Myślenice średnio wytwarza ponad 200 kg odpadów rocznie. Ten wynik jest zbliżony do średniej krajowej. Natomiast zgodnie z danymi ZUO mieszkaniec np. gminy Pcim wytwarza ok. 60 kg odpadów rocznie, a gminy Wiśniowa niespełna 30 kg.

- Czyżby, aż tak różnił się poziom życia w sąsiednich gminach? A może odpady po prostu gdzieś giną? - pyta prezes ZUO Ewa Kęsek. Jak zapowiada: - Na to pytanie muszą odpowiedzieć służby kontrolne.

Zakład Zagospodarowania Odpadów na skraju bankructwa?

Dane dotyczące liczby wytwarzanych śmieci prezes ZUO podała w związku z sytuacją panującą w myślenickim Zakładzie Zagospodarowania Odpadów do którego w ubiegłym roku wpłynęło o połowę śmieci mniej niż zakładano. Na temat bankructwa, jakie może grozić ZUO reportaż wyemitowała TVP Kraków, a szerzej na ten temat pisaliśmy kilka dni temu.

Fragment wypowiedzi prezes ZUO: 

EWA KĘSEK, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów w Myślenicach: Trwają starania o zweryfikowanie i zmianę uchwał Sejmiku Województwa Małopolskiego. Współpracujemy w tym temacie z Ministerstwem Środowiska i Członkami Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. Zakład zwrócił się do gmin o przeprowadzenie kontroli Przewoźników funkcjonujących na ich terenie pod kątem przestrzegania ustawy o odpadach, a przede wszystkim zasady bliskości i najlepszej dostępnej techniki i technologii.
Więcej na temat sytuacji Zakładu Utylizacji Odpadów

Burmistrz Maciej Ostrowski: Najtrudniejsza, ale słuszna, była decyzja o budowie zakładu zagospodarowania odpadów na miejscu starego wysypiska śmieci.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 21 kwi 2013

  Te wszystkie statystyki ZUO to dzielenie skóry na niedzwiedziu, a niedzwiedź gdzieś w lesie... Ciekawostką jest to że od prywatnych przedsiębiorców wymaga się biznes planu i badania rynku a takie ZUO opiera inwestycje (pieniądze podatników) na statystykach... Dlatego właśnie kończy się to płaczem. Łatwo przyszło, łatwo pójdzie bo nie za swoje. Szok będzie dopiero wtedy jak nie sprawdzą sie statystyki na których oparto spłaty dotacji unijnych.

  14 3 Odpowiedz
 • mirek@ 21 kwi 2013

  według mnie problem leży w sposobie "pozbywania" się śmieci. łatwiej puścić je z dymem, wodą lub zostawić na łonie natury na wsiach niż w mieście, poza tym od paru dni frapują mnie przewoźnicy. jak pokazał to materiał TVP śmieci trafiają gdzie indziej - czy bardziej opłaca się wywozić je na wysypiska przy granicy z Ukrainą niż do nas?

  5 5 Odpowiedz
 • ania 21 kwi 2013

  Bardziej opłaca się je wywozić do Krakowa i oscienne gminy, i to jest właśnie straszne

  15 2 Odpowiedz
  • 21 kwi 2013

   To nie jest wcale straszne, to zimna kalkulacja. Straszne jest to że obiecano nam najtańsze śmieci w regionie wymuszając budowę sortowni. To ja się teraz pytam, dlaczego u nas jest tak drogo że wozi się śmieci do ościennych powiatów lub też na drugi koniec polski?
   Gdzie ta obiecana "taniość"? Teraz to pewnie tylko tu .

   16 1 Odpowiedz
 • 21 kwi 2013

  Jak Państwo myślą,co będzie ze śmieciami od 1 lipca ? Moim skromnym zdaniem,będzie ich jeszcze mniej.Myślę tak ponieważ jeżeli nie umyjemy kubków po małym głodzie ,jogurcie i innych chemikaliach możemy dostać jakąś tam czerwoną kartkę i jak dostaniemy klika (nie wiem ile) to gmina sama podniesie nam opłaty do wysokości opłat za śmieci niesegregowane.Więc jak Państwo myślą co ,,Kowalski '' zrobi z takimi kubkami,będzie je mył zużywając wodę,czy spali brudny kubek w piecu.Która metoda będzie dla ,,Kowalskiego'' tańsza .
  Aż strach pomyśleć co się będzie działo.

  25 1 Odpowiedz
 • 21 kwi 2013

  poziom życia mieszkańców zwykłe mydlenie oczu wiadomo że to wszystko idzie w piec albo ląduje w jakimś potoczku

  7 2 Odpowiedz
 • 21 kwi 2013

  tak z tego dobrobytu wystarczy przejść w chłodniejsze dni i sztachnąć się tym naszym "górskim" powietrzem :-)))) , jakby się tak głębiej zaciągnąć to i pampersa idzie wyczuć i butelkę PET, troche płyty MDF przemieszanej z kubkami PVC a wszystko zabełtane olejem silnikowym :-)

  6 3 Odpowiedz
 • 21 kwi 2013

  dzisiaj byłem na spacerku w lesie nad zalewem. To co zobaczyłem, to przechodzi ludzkie pojęcie - tony śmieci, dziesiątki nielegalnych wysypisk. Proponuję taki spacerek chłopakom ze straży miejskiej, zamiast bezsensownego błąkania się po mieście i wlepiania staruszkom mandatów.

  13 1 Odpowiedz
 • 22 kwi 2013

  Coś mi się zdaje że za zaistniałą sytuację w ZUO ktoś beknie. I będzie to chyba ten ktoś z newsa.
  Niestety wydaje mi się że Urząd Marszałkowski wydał uchwałę bardzo niezdrową dla ZUO, zezwalającą prywaciarzom w zabawy ze śmieciami, co z jeden strony jest logiczne bo monopol jest niezdrowy ale z drugiej strony kto w tym momencie jest w stanie to kontrolować i patrzyć wszystkim na ręce? I w taki oto sposób śmieci mogą lądować tam gdzie taniej, nie zawsze zdrowiej ;)

  3 1 Odpowiedz
 • 22 kwi 2013

  [cytat] "- Czyżby, aż tak różnił się poziom życia w sąsiednich gminach? A może odpady po prostu gdzieś giną? - pyta prezes ZUO Ewa Kęsek. Jak zapowiada: - Na to pytanie muszą odpowiedzieć służby kontrolne."
  [/cytat]
  Poziom życia jest pewno podobny. Przedsiębiorcy natomiast potrafią liczyć i to co da sie odzyskać i sprzedać jest odzyskiwanie.
  Przecież szkło papier plastik można sprzedać i na tym zarobić. A na wysypisko trafia śmieć z którego ciężko wycisnąć jakieś pieniądze z odzysku. I to jeszcze wysypisko które jest tańsze a nie super kosmiczne ZUO przeinwestowane kilkukrotnie.
  Róbcie w ZUO tak dalej, każcie myć ludziom plastikowe butelki oraz kubki z jogurtu i śmietany. Świetlaną przyszłość przed Wami widzę.
  Zwłaszcza jak skończy się GWARANCJA na maszyny i urządzenia.
  Wszystkiego najlepszego.
  Podstawą powinna być płaca dla całej kadry kierowniczej na poziomie 2000zł a reszta od wypracowanego zysku, a nie taki kosmos jak tam jest, w zasadzie nie wiem za co i w jaki sposób motywowany. Nie wspomnę o zatrudnieniu po kolesiowsku.
  RADNIIII OBUDŹCIE SIĘ, czas zdjąć smycz z szyi i popatrzyć na poziom życia mieszkańców. Notabene waszych wyborców.

  10 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 5

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery
Myślenice 10

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery

Na rondzie przy OSP Śródmieście dwóch mężczyzn siekierami zaatakowało grupę przechodniów Na redakcja@miasto-info.pl nasi czytelnicy informują, że w czwartek 15 sierpnia pomiędzy godz. 22:30 a 23 na rondzie Śródmieście w Myślenicach miało dojść do napadu z użyciem siekier. Informacje potwierdza Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji...

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu
Myślenice 0

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu

Ponad 1200 zł warte były zakupy, za które trójka złodziei nie miała zamiaru zapłacić. Kiedy opuszczali sklep ze skradzionym towarem, zostali zatrzymani przez policjanta, który w wolnym czasie był na zakupach To, że policjantem jest się również po służbie pokazał kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach....

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję
Myślenice 1

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję

Wczoraj Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach opublikowała nagranie, na którym widać, jak młody mężczyzna niszczy szlaban przy ul. Mickiewicza. Kiedy sprawca zobaczył film, sam zgłosił się na policję Film zamieszczony przez policję na facebooku szybko obiegł również lokalne media, a jego odsłony rosły w imponującym tempie. Na filmie widać było j...

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu
Myślenice 10

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu

Kiedy ponad 20-letnia kobieta wracała w nocy do domu, została zaatakowana przez nieznajomego mężczyznę. Policji udało się go namierzyć. Postawiono mu zarzut gwałtu. Grozi mu od 2 do 12 lat więzienia Była noc z soboty na niedzielę (27/28 lipca), kiedy ponad 20-letnia kobieta szła przez Myślenice w kierunku domu. Jak relacjonuje policja, została nap...

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM
Kościół 0

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM

Poranna msza rozpoczęła tydzień jubileuszowy uświetnijący prawie dwuletnie przygotowania do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kar...