Miasto

Mieszkaniec Myślenic wytwarza 200 kg śmieci rocznie, inni kilkakrotnie mniej - dlaczego?

Jak wynika z danych Zakładu Utylizacji Odpadów, przeciętny mieszkaniec gminy Myślenice wytwarza ponad 200 kg śmieci rocznie. W innych gminach wynik ten jest kilkakrotnie niższy... Dlaczego - pyta prezes ZUO?

Statystyczny mieszkaniec gminy Myślenice średnio wytwarza ponad 200 kg odpadów rocznie. Ten wynik jest zbliżony do średniej krajowej. Natomiast zgodnie z danymi ZUO mieszkaniec np. gminy Pcim wytwarza ok. 60 kg odpadów rocznie, a gminy Wiśniowa niespełna 30 kg.

- Czyżby, aż tak różnił się poziom życia w sąsiednich gminach? A może odpady po prostu gdzieś giną? - pyta prezes ZUO Ewa Kęsek. Jak zapowiada: - Na to pytanie muszą odpowiedzieć służby kontrolne.

Zakład Zagospodarowania Odpadów na skraju bankructwa?

Dane dotyczące liczby wytwarzanych śmieci prezes ZUO podała w związku z sytuacją panującą w myślenickim Zakładzie Zagospodarowania Odpadów do którego w ubiegłym roku wpłynęło o połowę śmieci mniej niż zakładano. Na temat bankructwa, jakie może grozić ZUO reportaż wyemitowała TVP Kraków, a szerzej na ten temat pisaliśmy kilka dni temu.

Fragment wypowiedzi prezes ZUO: 

EWA KĘSEK, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów w Myślenicach: Trwają starania o zweryfikowanie i zmianę uchwał Sejmiku Województwa Małopolskiego. Współpracujemy w tym temacie z Ministerstwem Środowiska i Członkami Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. Zakład zwrócił się do gmin o przeprowadzenie kontroli Przewoźników funkcjonujących na ich terenie pod kątem przestrzegania ustawy o odpadach, a przede wszystkim zasady bliskości i najlepszej dostępnej techniki i technologii.
Więcej na temat sytuacji Zakładu Utylizacji Odpadów

Burmistrz Maciej Ostrowski: Najtrudniejsza, ale słuszna, była decyzja o budowie zakładu zagospodarowania odpadów na miejscu starego wysypiska śmieci.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 21 kwi 2013

  Te wszystkie statystyki ZUO to dzielenie skóry na niedzwiedziu, a niedzwiedź gdzieś w lesie... Ciekawostką jest to że od prywatnych przedsiębiorców wymaga się biznes planu i badania rynku a takie ZUO opiera inwestycje (pieniądze podatników) na statystykach... Dlatego właśnie kończy się to płaczem. Łatwo przyszło, łatwo pójdzie bo nie za swoje. Szok będzie dopiero wtedy jak nie sprawdzą sie statystyki na których oparto spłaty dotacji unijnych.

  14 3 Odpowiedz
 • mirek@ 21 kwi 2013

  według mnie problem leży w sposobie "pozbywania" się śmieci. łatwiej puścić je z dymem, wodą lub zostawić na łonie natury na wsiach niż w mieście, poza tym od paru dni frapują mnie przewoźnicy. jak pokazał to materiał TVP śmieci trafiają gdzie indziej - czy bardziej opłaca się wywozić je na wysypiska przy granicy z Ukrainą niż do nas?

  5 5 Odpowiedz
 • ania 21 kwi 2013

  Bardziej opłaca się je wywozić do Krakowa i oscienne gminy, i to jest właśnie straszne

  15 2 Odpowiedz
  • 21 kwi 2013

   To nie jest wcale straszne, to zimna kalkulacja. Straszne jest to że obiecano nam najtańsze śmieci w regionie wymuszając budowę sortowni. To ja się teraz pytam, dlaczego u nas jest tak drogo że wozi się śmieci do ościennych powiatów lub też na drugi koniec polski?
   Gdzie ta obiecana "taniość"? Teraz to pewnie tylko tu .

   16 1 Odpowiedz
 • 21 kwi 2013

  Jak Państwo myślą,co będzie ze śmieciami od 1 lipca ? Moim skromnym zdaniem,będzie ich jeszcze mniej.Myślę tak ponieważ jeżeli nie umyjemy kubków po małym głodzie ,jogurcie i innych chemikaliach możemy dostać jakąś tam czerwoną kartkę i jak dostaniemy klika (nie wiem ile) to gmina sama podniesie nam opłaty do wysokości opłat za śmieci niesegregowane.Więc jak Państwo myślą co ,,Kowalski '' zrobi z takimi kubkami,będzie je mył zużywając wodę,czy spali brudny kubek w piecu.Która metoda będzie dla ,,Kowalskiego'' tańsza .
  Aż strach pomyśleć co się będzie działo.

  25 1 Odpowiedz
 • 21 kwi 2013

  poziom życia mieszkańców zwykłe mydlenie oczu wiadomo że to wszystko idzie w piec albo ląduje w jakimś potoczku

  7 2 Odpowiedz
 • 21 kwi 2013

  tak z tego dobrobytu wystarczy przejść w chłodniejsze dni i sztachnąć się tym naszym "górskim" powietrzem :-)))) , jakby się tak głębiej zaciągnąć to i pampersa idzie wyczuć i butelkę PET, troche płyty MDF przemieszanej z kubkami PVC a wszystko zabełtane olejem silnikowym :-)

  6 3 Odpowiedz
 • 21 kwi 2013

  dzisiaj byłem na spacerku w lesie nad zalewem. To co zobaczyłem, to przechodzi ludzkie pojęcie - tony śmieci, dziesiątki nielegalnych wysypisk. Proponuję taki spacerek chłopakom ze straży miejskiej, zamiast bezsensownego błąkania się po mieście i wlepiania staruszkom mandatów.

  13 1 Odpowiedz
 • 22 kwi 2013

  Coś mi się zdaje że za zaistniałą sytuację w ZUO ktoś beknie. I będzie to chyba ten ktoś z newsa.
  Niestety wydaje mi się że Urząd Marszałkowski wydał uchwałę bardzo niezdrową dla ZUO, zezwalającą prywaciarzom w zabawy ze śmieciami, co z jeden strony jest logiczne bo monopol jest niezdrowy ale z drugiej strony kto w tym momencie jest w stanie to kontrolować i patrzyć wszystkim na ręce? I w taki oto sposób śmieci mogą lądować tam gdzie taniej, nie zawsze zdrowiej ;)

  3 1 Odpowiedz
 • 22 kwi 2013

  [cytat] "- Czyżby, aż tak różnił się poziom życia w sąsiednich gminach? A może odpady po prostu gdzieś giną? - pyta prezes ZUO Ewa Kęsek. Jak zapowiada: - Na to pytanie muszą odpowiedzieć służby kontrolne."
  [/cytat]
  Poziom życia jest pewno podobny. Przedsiębiorcy natomiast potrafią liczyć i to co da sie odzyskać i sprzedać jest odzyskiwanie.
  Przecież szkło papier plastik można sprzedać i na tym zarobić. A na wysypisko trafia śmieć z którego ciężko wycisnąć jakieś pieniądze z odzysku. I to jeszcze wysypisko które jest tańsze a nie super kosmiczne ZUO przeinwestowane kilkukrotnie.
  Róbcie w ZUO tak dalej, każcie myć ludziom plastikowe butelki oraz kubki z jogurtu i śmietany. Świetlaną przyszłość przed Wami widzę.
  Zwłaszcza jak skończy się GWARANCJA na maszyny i urządzenia.
  Wszystkiego najlepszego.
  Podstawą powinna być płaca dla całej kadry kierowniczej na poziomie 2000zł a reszta od wypracowanego zysku, a nie taki kosmos jak tam jest, w zasadzie nie wiem za co i w jaki sposób motywowany. Nie wspomnę o zatrudnieniu po kolesiowsku.
  RADNIIII OBUDŹCIE SIĘ, czas zdjąć smycz z szyi i popatrzyć na poziom życia mieszkańców. Notabene waszych wyborców.

  10 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

ALARMUJECIE:"Do Cariatasu na Średniawskiego też nie ma przejścia"
Myślenice 3

ALARMUJECIE:"Do Cariatasu na Średniawskiego też nie ma przejścia"

Po publikacji artykułu o "nieformalnym" przejściu dla pieszych na ul. 3-go Maja, które ma zostać zamalowane - piszecie, że to nie jedyny problem w tej części miasta. Jako dowód na to przesyłacie zdjęcia z ul. Średniawskiego, gdzie brakuje przejścia dla pieszych prowadzących do nowej siedziby Cariatasu. Przypomnijmy stacja stanęła na terenie byłego...

Przejście tak jakby jest, ale... od 3 lat go nie ma. Zostanie zamalowane
Myślenice 3

Przejście tak jakby jest, ale... od 3 lat go nie ma. Zostanie zamalowane

Przejście tak jakby jest, ale... od 3 lat formalnie nie istnieje. Jak to możliwe? Zostało zlikwidowane w 2016 roku. Problem w tym, że piesi ciągle z niego korzystają Górne Przedmieście w Myślenicach to zdaniem wielu naszych Czytelników jedna z najbardziej zapomnianych części miasta. Coraz częściej mieszkańcy tej dzielnicy starają się zwrócić na si...

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos
Myślenice 99

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos

Wycinka drzew w pasie zieleni przy ul. Słowackiego została wstrzymana. Stało się tak po alarmie i zapowiedziach protestów jakie w sobotę wznieśli mieszkańcy Jak alarmowaliście w sobotę; w pasie zieleni przy ul. Słowackiego ruszyła wycinka drzew. Wśród mieszkańców szybko rozeszła się wiadomość o tym, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki mi...

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii
Myślenice 44

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii

Od nowego roku przy ulicy Szpitalnej w Myślenicach staną dwa parkomaty. Radni rozważają czy wprowadzić opłaty przy ul. Armii Krajowej, Okulickiego i Generała Maczka. „To nie rozwiąże problemu, a przekieruje go na inne ulice” – zwraca uwagę Grażyna Ambroży Trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum miasta”. Radni podjęli uchwałę na mocy któr...

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest
Alarmujecie 55

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest

Od rana trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. "Podobno to nie koniec, ma zniknąć cały pas drzew do ulicy Piłsudskiego" - informuje Małgorzata Jarzyna z ruchu "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach"  artykuł aktualizowany Ze wstępnych informacji wynika, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki między ulicami Mickiewicza i...