Rewolucja śmieciowa: Można kupić worki na bioodpady
- 28 sierpnia 2013
W związku z wprowadzeniem od 1 lipca zmian dotyczących gospodarowaniem odpadami, pojawiają się kolejne pytania i informacje. Prezentujemy odpowiedzi, jakie otrzymaliśmy z Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.
Kiedy będzie można otrzymać worki na bioodpady?
W siedzibie Rejonowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Słowackiego 84 w Myślenicach można nabyć worki na bioodpady. Worki posiadają odpowiedni certyfikat oraz są kompostowalne i biodegradowalne. Mają one pojemność 8l. Komplet 25 sztuk kosztuje 10,50 zł/
Dlaczego worki na odpady BIO są płatne, skoro mieszkańcy płacą za wywóz odpadów, a ta kwota powinna wystarczać na dostarczenie im worków tego typu?
Woreczki na bio nie są w pakiecie za podstawową opłatą, który obejmuje: pojemnik na bioodpady, pojemnik na odpady pozostałe, dwa worki na papier-plastik-metal-tekstylia, worek na szkło oraz worki na odpady zielone i worki na pampersy. Mieszkańcy otrzymali pojemnik na bioodpady 80 l oraz pojemniczki 5 litrowe, które można położyć np. pod zlewem. Nie ma obowiązku wyrzucania bioodpadów w/w woreczkach na bio. Jest to tylko informacja dla tych, którzy mają taką chęć. Możliwość zakupu ujednoliconych worków na bio oferuje tylko gmina Myślenice.
Dlaczego zmieniono miejsce, w którym należy odbierać worki do segregacji śmieci? W jaki sposób mają je odebrać mieszkańcy, którzy pracują i nie zdąża przyjść na ul. Słowackiego do godz. 15?
Miejsce praktycznie nie zostało zmienione. Zawsze dodatkowe worki na odpady segregowane należało odbierać w RPGK. Przewoźnik powinien dostarczyć pod dom tyle worków ile zabrał. W przeciwnym razie można zadzwonić do RPGK 12 272 03 29. Mieszkańcy otrzymują ilość pakietów zgodnie z tym, co zadeklarowali. Jeśli w gospodarstwie domowym zamieszkuje więcej osób niż zadeklarowano, worków z pewnością braknie. Powodem deficytu worków w gospodarstwach domowych jest np. to, że mieszkańcy często nie zgniatają butelek plastikowych, ani opakowań kartonowych, w wyniki czego worki szybko się przepełniają lub np. wystawiają worki, które są tylko w połowie zapełnione.
Gdzie można dostarczyć odpady poremontowe, budowlane?
Takie odpady (remontowe i gabaryty) można dostarczyć do punktu selektywnej zbiórki, który znajduje się przy Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Myślenicach przy ul. Ujejskiego 341. Od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 17 oraz w soboty w godz. od 7 do 13. Ta informacja podawana jest mieszkańcom już od przeszło pół roku. Informacje o punkcie zamieszczone były w ulotkach rozdawanych mieszkańcom, w prasie, telewizji, na stronie www urzędu oraz filmiku animowanym na temat nowych zasad gospodarki odpadami dostępnym również na www.myslenice.pl
Na temat zmian w gospodarce odpadami, segregacji i wywozu śmieci rozmawiacie również na forum
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Ale robactwa w tym pojemniku z bio ... połowa pojemnika jest biała i sie rusza
W nawiązaniu do tematu odbioru worków na BIO w RPGK to uważam że,
wystarczająco dużo płacimy ze innowacje technologiczne dot. śmieci!!! to niech choć jeden pożytek będzie z tego,zawsze można stworzyć 2 miejsca pracy dla bezrobotnych,jedna osoba na rano druga na popołudnie do wydawania worków i problem z głowy!
I tak w Myślenicach znalezienie pracy graniczy z cudem to może choć tu by coś zrobiono dobrego choćby dla 2 osób,pod warunkiem że to nie rencista taki ma na chleb,a młody niejednokrotnie nie........:(
worki na segregowane zostawili tylko za pierwszym razem i tylko dwa a były wystawione cztery ostatnie dwa odbiory worków nie zostawili musiałem jechać do rpgk a tam powiedzieli że przecież kierowca zostawia tyle ile jest wystawione i z łaską wydała ale kazała podpisać że pobieram dodatkowe podobno miało nie być limitu na worki
Dobry tytuł"Rewolucja śmieciowa..."jak uczy historia rewolucje mijają a robactwo pozostaje,
Śmieci do dobry biznes a za wszystko jak zwykle zapłaci obywatel,na początku wszystko ubrane w piękne hasła a potem płać coraz więcej.Logicznie rozumując jeżeli posortuję czyli odwalę za nich robotę to powinno być taniej?Tylko co u nas jest logiczne?Posortujesz,oddasz a my na tym zrobimy biznes.
Urząd nie odpowiedział na pytanie "W jaki sposób mają je (worki) odebrać mieszkańcy, którzy pracują i nie zdążą przyjść na ul. Słowackiego do godz. 15?"
Urząd sugeruje, żeby nie wystawiać częściowo zapełnionego worka? Ha ha, no jasne, trzeba trzymać śmieci do kolejnego odbioru i wąchać smród.