Miasto

Rewolucja śmieciowa: Można kupić worki na bioodpady

Rewolucja śmieciowa: Można kupić worki na bioodpady

W związku z wprowadzeniem od 1 lipca zmian dotyczących gospodarowaniem odpadami, pojawiają się kolejne pytania i informacje. Prezentujemy odpowiedzi, jakie otrzymaliśmy z Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.

Kiedy będzie można otrzymać worki na bioodpady?

W siedzibie Rejonowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Słowackiego 84 w Myślenicach można nabyć worki na bioodpady. Worki posiadają odpowiedni certyfikat oraz są kompostowalne i biodegradowalne. Mają one pojemność 8l. Komplet 25 sztuk kosztuje 10,50 zł/

Dlaczego worki na odpady BIO są płatne, skoro mieszkańcy płacą za wywóz odpadów, a ta kwota powinna wystarczać na dostarczenie im worków tego typu?

Woreczki na bio nie są w pakiecie za podstawową opłatą, który obejmuje: pojemnik na bioodpady, pojemnik na odpady pozostałe, dwa worki na papier-plastik-metal-tekstylia, worek na szkło oraz worki na odpady zielone i worki na pampersy. Mieszkańcy otrzymali pojemnik na bioodpady 80 l oraz pojemniczki 5 litrowe, które można położyć np. pod zlewem. Nie ma obowiązku wyrzucania bioodpadów w/w woreczkach na bio. Jest to tylko informacja dla tych, którzy mają taką chęć. Możliwość zakupu ujednoliconych worków na bio oferuje tylko gmina Myślenice.

Dlaczego zmieniono miejsce, w którym należy odbierać worki do segregacji śmieci? W jaki sposób mają je odebrać mieszkańcy, którzy pracują i nie zdąża przyjść na ul. Słowackiego do godz. 15?

Miejsce praktycznie nie zostało zmienione. Zawsze dodatkowe worki na odpady segregowane należało odbierać w RPGK. Przewoźnik powinien dostarczyć pod dom tyle worków ile zabrał. W przeciwnym razie można zadzwonić do RPGK 12 272 03 29. Mieszkańcy otrzymują ilość pakietów zgodnie z tym, co zadeklarowali. Jeśli w gospodarstwie domowym zamieszkuje więcej osób niż zadeklarowano, worków z pewnością braknie. Powodem deficytu worków w gospodarstwach domowych jest np. to, że mieszkańcy często nie zgniatają butelek plastikowych, ani opakowań kartonowych, w wyniki czego worki szybko się przepełniają lub np. wystawiają worki, które są tylko w połowie zapełnione.

 Gdzie można dostarczyć odpady poremontowe, budowlane?

Takie odpady (remontowe i gabaryty) można dostarczyć do punktu selektywnej zbiórki, który znajduje się przy Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Myślenicach przy ul. Ujejskiego 341. Od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 17 oraz w soboty w godz. od 7 do 13. Ta informacja podawana jest mieszkańcom już od przeszło pół roku. Informacje o punkcie zamieszczone były w ulotkach rozdawanych mieszkańcom, w prasie, telewizji, na stronie www urzędu oraz filmiku animowanym na temat nowych zasad gospodarki odpadami dostępnym również na www.myslenice.pl

Na temat zmian w gospodarce odpadami, segregacji i wywozu śmieci rozmawiacie również na forum

Powiązane tematy

Komentarze

 • 28 sie 2013

  Te worki które są przekazywane to rozumiem że tylko do domów jednorodzinnych? Mieszkam w bloku, mamy kontenery na segregację odpadów i faktycznie ją robimy, ale worków nigdy na oczy nie widziałem...

  Worki na BIO są płatne, więc ludzie wyrzucają odpady BIO w workach plastikowych lub foliowych reklamówkach, czyli segregacji odpadów bio w zasadzie nie ma. Te odpady powinny być wyrzucane albo luzem do odpowiedniego kontenera albo w workach BIO...

  Cóż wszystko to podkreśla kolejny raz absurdalność wprowadzonej segregacji śmieci....

  13 1 Odpowiedz
 • 28 sie 2013

  Urząd nie odpowiedział na pytanie "W jaki sposób mają je (worki) odebrać mieszkańcy, którzy pracują i nie zdążą przyjść na ul. Słowackiego do godz. 15?"

  Urząd sugeruje, żeby nie wystawiać częściowo zapełnionego worka? Ha ha, no jasne, trzeba trzymać śmieci do kolejnego odbioru i wąchać smród.

  12 1 Odpowiedz
 • 28 sie 2013

  Ale robactwa w tym pojemniku z bio ... połowa pojemnika jest biała i sie rusza

  37 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  28 sie 2013

  Dobry tytuł"Rewolucja śmieciowa..."jak uczy historia rewolucje mijają a robactwo pozostaje,
  Śmieci do dobry biznes a za wszystko jak zwykle zapłaci obywatel,na początku wszystko ubrane w piękne hasła a potem płać coraz więcej.Logicznie rozumując jeżeli posortuję czyli odwalę za nich robotę to powinno być taniej?Tylko co u nas jest logiczne?Posortujesz,oddasz a my na tym zrobimy biznes.

  13 1 Odpowiedz
 • 28 sie 2013

  worki na segregowane zostawili tylko za pierwszym razem i tylko dwa a były wystawione cztery ostatnie dwa odbiory worków nie zostawili musiałem jechać do rpgk a tam powiedzieli że przecież kierowca zostawia tyle ile jest wystawione i z łaską wydała ale kazała podpisać że pobieram dodatkowe podobno miało nie być limitu na worki

  13 Odpowiedz
 • 28 sie 2013

  W nawiązaniu do tematu odbioru worków na BIO w RPGK to uważam że,
  wystarczająco dużo płacimy ze innowacje technologiczne dot. śmieci!!! to niech choć jeden pożytek będzie z tego,zawsze można stworzyć 2 miejsca pracy dla bezrobotnych,jedna osoba na rano druga na popołudnie do wydawania worków i problem z głowy!
  I tak w Myślenicach znalezienie pracy graniczy z cudem to może choć tu by coś zrobiono dobrego choćby dla 2 osób,pod warunkiem że to nie rencista taki ma na chleb,a młody niejednokrotnie nie........:(

  13 Odpowiedz
 • OKOKI 28 sie 2013

  Cała ta rwolucja śmieciowa to jeden wielki baizel .Nawet w Niemczech na które Tusk jest zapatrzony nie ma takej segregacji a we Francji odpady dzieli się na mokre i suche .Poza tym worki miały być za darmo ich koszt miał być wliczony w opłatę za wytwóz śmieci .Cały czas siedzą i myślą mądrale w magistracie jak rżnąć obywateli własnego miasta na kase.

  3 2 Odpowiedz
 • 28 sie 2013

  Ta rewolucja śmieciowa to jakaś lipa jest....

  4 1 Odpowiedz
 • 28 sie 2013

  Jedno z miast na Warmii i mazurach ma właśnie podział na dwa pojemniki to co się nadaje do segregacji (suche) i to co do segregacji się nie nadaje (mokre) poza tym w całym mieści rozstawione są pojemniki na butelki pet (wykonane z kratownicy) aby turyści mieli gdzie wrzucać butelki obok stoi kontener na pozostałe śmieci. Problemu nie ma. Wszędzie czysto. Jak opowiadam co wymyślili u nas to się za głowę chwytają. Jedyny pozytyw to worki na pieluchy. Tu śmieci odbierane są co dwa tygodnie (wszystkie śmieci). A wracając do naszych worków - jadę do rpgk i Pani daje dodatkowe worki - przyjeżdżają po worki i Pan zabiera 4 a daje 2 ile razy mam jechać do rpgk? Skoro zabrał 4 dlaczego zgodnie z powyższym 4 nie da. Paranoja.

  5 1 Odpowiedz
 • Rafał P 28 sie 2013

  Ja poproszę o odpowiedź na pytanie, co robić ze śmieciami typu pozostałe, które nie zabrano przy odbiorze, ponieważ znajdowały się obok śmietnika, gdyż się już do niego nie mieściły. Śmieci tych nie mogę nigdzie zawieść, bo w ZUO nie przyjmują śmieci niesortowalnych. Czy śmieci takie należy:

  * wyrzucić gdzieś na mieście
  * podrzucić sąsiadowi (nielubianemu)
  * wywalić w lesie
  * zakopać na łące
  * postawić na chodniku, aby tam gniły
  * inne (można proponować w komentarzach)

  Drugi miesiąc z rzędu mam śmierdzące śmieci pod domem w workach, bo śmieciarze nie zabierają tego, co nie znajduje się w kuble. A może da się otrzymać większy kubeł, aby starczył na odbiór raz w miesiącu? Liczę, że dostanę odpowiedź na to pytanie, gdyż kończy mi się cierpliwość w utrzymywaniu już drugi miesiąc śmieci pod domem w workach.

  4 1 Odpowiedz
 • 29 sie 2013

  Rafaellop ja Ci powiem, czego się dowiedziałem:
  urząd przygotowuje specjalną uchwałę/ustawę/jak zwał tak zwał dla takich jak my, czyli dla tych którzy mają NADWYŻKĘ śmieci. Otóż będzie dodatkowy cennik za wywożenie tej "nadwyżki", w tym popiołu, którego będzie "nadwyżka" w sezonie grzewczym. Większego kubła dostać nie można, bo gmina ustaliła jakie pojemności na ile osób.

  Pozwolicie, że nie skomentuję tych wiadomości, bo niecenzuralne by to były słowa.

  3 Odpowiedz
 • 29 sie 2013

  kto otrzymał pojemniczki 5 litrowe na bioodpady?

  ogólnie rzecz biorąc bioodpady to syf, smród i robactwo! odbieranie bioodpadów raz na dwa tygodnie to jest delikatnie mówiąc pomyłka porażka i nie powiem co więcej bo nie wypada...

  5 Odpowiedz
 • Rafał P 30 sie 2013

  ErRoR, ale ja nie mam nadwyżki tylko normalne użycie. Na starych zasadach, gdy była umowa z RPGK bezpośrednio, zawsze miałem miejsce w koszu. Teraz nie mam miejsca mimo, że koło domu mam kompostownik 1000 litrowy, do którego wchodzą wszystkie roślinne odpady jak i cała skoszona z 10 ar trawa. Poza tym wszystkie plastikowe butelki wywoziłem zawsze do dzwonów. Teraz wszystko się wylewa ze śmietnika mimo, że nadal korzystam z kompostownika i butelki, plastik, papier sortuję. Ja tego nie rozumiem... Ja można wywozić śmieci raz w miesiącu ...

  4 Odpowiedz
 • 1 wrz 2013

  Skoro w sezonie grzewczym ma być dopłata za nadwyżkę popiołu, to w sezonie letnim powinna byc zniżka za jego brak. Ludzie, nie dajmy się ! Trzeba wyrazić sprzeciw! Jeśli trzeba, zrobić referendum za odwołaniem władz miejskich!

  4 Odpowiedz
 • Rafał P 8 wrz 2013

  Śmieci nadmiarowe zostały ode mnie odebrane, więc Gmina wywiązała się z obowiązku za co dziękuję.

  Odpowiedz

Zobacz więcej