WYBORY SAMORZĄDOWE 2018: Który z wójtów i burmistrzów będzie ponownie kandydować, a kto się waha?
- 3 kwietnia 2018
Dziewięciu wójtów i burmistrzów stojących na czele gmin powiatu myślenickiego zapytaliśmy o to, czy w związku z kończącą się kadencją zamierzają startować w nadchodzących wyborach samorządowych. Kto jest zdecydowany, kto milczy, a kto się jeszcze waha?
Zarówno radnych do rady gmin i powiatu oraz wójtów i burmistrzów wybierać będziemy jesienią. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza w kwestii terminu w grę wchodzą trzy niedziele: 21 października, 28 października oraz 4 listopada. Decyzja o terminie wyborów powinna zapaść w okresie pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia.
Obecna kadencja rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 16 listopada.
Kwiecień: Weźmiesz udział w wyborach samorządowych 2018?
- TAK TAK 75%
- NIE NIE 15%
- JESZCZE NIE WIEM JESZCZE NIE WIEM 9%
- Głosów: 918
Nowe przepisy wprowadzają m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma trwać 5 lat i być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku.
Mimo, że do wyborów niespełna 8 miesięcy zapytaliśmy obecnie urzędujących włodarzy gmin o to, czy zamierzają startować w nadchodzących wyborach samorządowych:
Miasto i Gmina Myślenice
Maciej Ostrowski
"Jeszcze nie podjąłem decyzji" - mówi.
Funkcję burmistrza Myślenic sprawuje od 2002 roku. Wykształcenie wyższe Uniwersytet Jagielloński - historia, studia podyplomowe Zarządzanie Oświatą. W ostatnich wyborach samorządowych o fotel burmistrza konkurował z Jarosławem Szlachetką (PiS). Obecny burmistrz zdobył 9696 głosów, co stanowiło 55,3%, natomiast jego rywal 7827 głosów (44.67 %).
Gmina i Miasto Dobczyce
Paweł Machnicki
Potwierdza udział w wyborach
W Dobczycach mieszka od 1982 roku, gdzie pracował m.in. w Muzeum Regionalnym PTTK. Od 1989 roku związany z samorządem. Był m.in. zastępcą burmistrza Dobczyc, przewodniczącym rady miejskiej w Dobczycach i radnym powiatu myślenickiego. W 2015 roku po śmierci Marcina Pawlaka został burmistrzem wygrywając wybory samorządowe z wicestarostą Tomaszem Susiem różnicą 178 głosów.
Miasto i Gmina Sułkowice
Piotr Pułka
Potwierdza udział w wyborach
Doświadczony samorządowiec, Przewodniczący Rady Miejskiej IV kadencji, burmistrz Gminy Sułkowice od 2006 roku. W 2014 roku został wybrany na burmistrza w wyborach uzupełniających w których mieszkańcy wybierali pomiędzy Piotrem Pułką a Arturem Grabczykiem. Na obecnego burmistrza oddano 3114 głosów (57,34%), natomiast jego rywal zdobył 2317 głosów, co stanowiło 42.66 %.
Gmina Pcim
Piotr Hajduk
Potwierdza udział w wyborach
Funkcję Wójta Gminy Pcim pełni od 29 lipca 2016 r., kiedy to objął funkcję po wyborach uzupełniających. Na Piotra Hajduka (PiS) mieszkańcy gminy Pcim oddali 1776 głosów, natomiast na Wiesława Ostafina głosowało 299 osób. Wybory przebiegły bez żadnych zakłóceń.
Gmina Siepraw
Tadeusz Pitala
Potwierdza udział w wyborach
Jako pierwszy z lokalnych samorządowców poinformował o swoim udziale w nadchodzących wyborach. Urodzony w 1958 roku, od 1990 roku piastuje urząd wójta gminy. W 2014 roku zdobył 2704 głosy, co stanowiło 75.09%, natomiast jego rywal Tomasz Dyrda zebrał 897 głosów, co stanowiło 24.91%.
Gmina Raciechowice
Marek Gabzdyl
Nie zabiera głosu w sprawie wyborów
Od 1984 do 1994 r. pracował w Urzędzie Miasta i Gminy Dobczyce na stanowisku kierownika referatu. Od 1994 r. pełni funkcję wójta Gminy Raciechowice. W poprzednich wyborach zdobył 1410 głosów (58.85 %) wygrywając z Wacławem Cyganem (552 głosów, 23.04 %) i Zofią Długopolską (434 głosów, 18.11%).
Gmina Wiśniowa
Wiesław Stalmach
Nie zabiera głosu w sprawie wyborów
Wójtem Wiśniowej jest drugą kadencję. W 2014 roku w drugiej turze o to stanowisko walczył z poprzednim gospodarzem Julianem Murzynem. Różnica pomiędzy kandydatami w pierwszej turze wynosiła tylko 1,3% na korzyść tego drugiego. W drugiej turze lepszy okazał się aktualny wójt Wiesław Stalmach na którego oddano 1743 głosy (53,5%), natomiast Julian Murzyn zebrał ich 1516 (46,5%).
Gmina Tokarnia
Władysław Piaściak
Potwierdza udział w wyborach
Stanowisko wójta gmina objął w 2010 roku. W 2014 roku był jedynym kandydatem na wójta, aby utrzymać stanowisko musiał zdobyć większość głosów. Oddało na niego głos 2406 osób.
Gmina Lubień
Kazimierz Szczepaniec
Nie zabiera głosu w sprawie wyborów
Na stanowisku wójta utrzymuje się od 2006 roku. W poprzednich wyborach startował z Komitetu Wyborczego Wyborców "Samorządna Gmina Lubień", a jego rywalem o stołek wójta był Jerzy Waligóra z KWW Solidarni Polacy. Na obecnego wójta oddano 2866 głosów co stanowiło 80,10%.
Po zmianie ordynacji wyborczej, kandydaci na burmistrzów i wójtów nie będą mogli starać się o mandat radnego w powiecie lub sejmiku województwa. Kadencja będzie trwała 5 lat, a nie jak do tej pory 4, natomiast zarówno burmistrz jak i wójt będzie mógł pełnić ten urząd najwyżej 2 kadencje czyli 10 lat.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Najlepsi są Ci co jeszcze nie podjęli decyzji albo nie zabierają głosów w tej sprawia...Kogo oni chcą nabrać. Wszyscy jak jeden ,,mąż '' będą kandydować. Gdzie lepiej zarobią za ,,nic nie robienie''. Wysoka pensja podstawowa, funkcyjne, dodatek za staż,premie, nagrody, upominki, prezenty, ........kończe bo do wieczora bym nie wymieniła wszystkich plusów....
Maciej Ostrowski
"Jeszcze nie podjąłem decyzji" - mówi. Dobre ,ale się uśmiałem, stary ściemniacz. Od koryta to nawet ten nowy ruski czołg ARMATA go nie oderwie.
To, że będą startować jest niemal że pewne, ale fajnie ze robicie takie rzeczy. Po odsłonięciu wszystkich postaci na levelu 1, czekam na mapę kontrkandydatów :D to będzie dopiero ciekawe czyli level 2
Okoki i tu się możesz pomylić. Akurat "maciuś" czuje co się świeci i ze szanse na powtórne stanowisko "burmniszcza" nie są wysokie. Co mu pozostało. Rozrzuca kasę na lewo i prawo żeby budżet gminy był pod kreska. Następca będzie od razu miał pod górę w przypadku kondycji gminy to gdzieś K2
Panu Burmistrzowi Pułce - już dziękujemy... zwykłą paplanina - ten człowiek nie zrobił nic , co obiecywał zwykłym mieszkańcom - przedszkole , zalew czy kanalizacja w Sułkowicach były by i tak .. więc nie są to personalnie siągniecia p.Pułki - chodnika przy ulicy Partyzantów nadal nie ma...-krąży mail , który Pan Pułka osobiście wysłał z obietnicą budowy chodnika po drugiej stronie ulicy - od rynku aż do harbutowic - z uwagi na niebezpieczną drogę...dzieci , luzi starszych a teraz również tych idących do nowego przedszkola -plac zabaw w ok. Malikówki również nie ma - tu wedle Pana Burmistrza zamieszkują ludzie drugiej kategorii - SKANSEN SUŁKOWIC! WSTYD PANIE PUŁKA - DOŚĆ JUŻ PANA W TEJ GMINIE - nie liczę jeszcze sytuacji z dyrekcją w szkole.... gimnazjum czy wcześniej również podstawówki.. jak i po wyborach zmiana dyrektora SOK ...dajmy szanse świeżym kandydatom- kandydatury Pana Grabczyka czy Pana Trojana - w mojej opinii sa mile widziane...