Okolice

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018: Który z wójtów i burmistrzów będzie ponownie kandydować, a kto się waha?

Dziewięciu wójtów i burmistrzów stojących na czele gmin powiatu myślenickiego zapytaliśmy o to, czy w związku z kończącą się kadencją zamierzają startować w nadchodzących wyborach samorządowych. Kto jest zdecydowany, kto milczy, a kto się jeszcze waha?

Zarówno radnych do rady gmin i powiatu oraz wójtów i burmistrzów wybierać będziemy jesienią. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza w kwestii terminu w grę wchodzą trzy niedziele: 21 października, 28 października oraz 4 listopada. Decyzja o terminie wyborów powinna zapaść w okresie pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia.

Obecna kadencja rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 16 listopada.

Kwiecień: Weźmiesz udział w wyborach samorządowych 2018?

 • TAK TAK 75%
 • NIE NIE 15%
 • JESZCZE NIE WIEM JESZCZE NIE WIEM 9%
 • Głosów: 918

Nowe przepisy wprowadzają m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma trwać 5 lat i być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku.

Mimo, że do wyborów niespełna 8 miesięcy zapytaliśmy obecnie urzędujących włodarzy gmin o to, czy zamierzają startować w nadchodzących wyborach samorządowych: 

Miasto i Gmina Myślenice

Maciej Ostrowski

"Jeszcze nie podjąłem decyzji" - mówi.

Funkcję burmistrza Myślenic sprawuje od 2002 roku. Wykształcenie wyższe Uniwersytet Jagielloński - historia, studia podyplomowe Zarządzanie Oświatą. W ostatnich wyborach samorządowych o fotel burmistrza konkurował z Jarosławem Szlachetką (PiS). Obecny burmistrz zdobył 9696 głosów, co stanowiło 55,3%, natomiast jego rywal 7827 głosów (44.67 %).

 

Gmina i Miasto Dobczyce

Paweł Machnicki

Potwierdza udział w wyborach

W Dobczycach mieszka od 1982 roku, gdzie pracował m.in. w Muzeum Regionalnym PTTK. Od 1989 roku związany z samorządem. Był m.in. zastępcą burmistrza Dobczyc, przewodniczącym rady miejskiej w Dobczycach i radnym powiatu myślenickiego. W 2015 roku po śmierci Marcina Pawlaka został burmistrzem wygrywając wybory samorządowe z wicestarostą Tomaszem Susiem różnicą 178 głosów.

 

Miasto i Gmina Sułkowice

Piotr Pułka

Potwierdza udział w wyborach

Doświadczony samorządowiec, Przewodniczący Rady Miejskiej IV kadencji, burmistrz Gminy Sułkowice od 2006 roku. W 2014 roku został wybrany na burmistrza w wyborach uzupełniających w których mieszkańcy wybierali pomiędzy Piotrem Pułką a Arturem Grabczykiem. Na obecnego burmistrza oddano 3114 głosów (57,34%), natomiast jego rywal zdobył 2317 głosów, co stanowiło 42.66 %.

 

Gmina Pcim

Piotr Hajduk

Potwierdza udział w wyborach

Funkcję Wójta Gminy Pcim pełni od 29 lipca 2016 r., kiedy to objął funkcję po wyborach uzupełniających. Na Piotra Hajduka (PiS) mieszkańcy gminy Pcim oddali 1776 głosów, natomiast na Wiesława Ostafina głosowało 299 osób. Wybory przebiegły bez żadnych zakłóceń.

 

Gmina Siepraw

Tadeusz Pitala

Potwierdza udział w wyborach

Jako pierwszy z lokalnych samorządowców poinformował o swoim udziale w nadchodzących wyborach. Urodzony w 1958 roku, od 1990 roku piastuje urząd wójta gminy. W 2014 roku zdobył 2704 głosy, co stanowiło 75.09%, natomiast jego rywal Tomasz Dyrda zebrał 897 głosów, co stanowiło 24.91%.

 

Gmina Raciechowice

Marek Gabzdyl

Nie zabiera głosu w sprawie wyborów

Od 1984 do 1994 r. pracował w Urzędzie Miasta i Gminy Dobczyce na stanowisku kierownika referatu. Od 1994 r. pełni funkcję wójta Gminy Raciechowice. W poprzednich wyborach zdobył 1410 głosów (58.85 %) wygrywając z Wacławem Cyganem (552 głosów, 23.04 %) i Zofią Długopolską (434 głosów, 18.11%).

 

Gmina Wiśniowa

Wiesław Stalmach

Nie zabiera głosu w sprawie wyborów

Wójtem Wiśniowej jest drugą kadencję. W 2014 roku w drugiej turze o to stanowisko walczył z poprzednim gospodarzem Julianem Murzynem. Różnica pomiędzy kandydatami w pierwszej turze wynosiła tylko 1,3% na korzyść tego drugiego. W drugiej turze lepszy okazał się aktualny wójt Wiesław Stalmach na którego oddano 1743 głosy (53,5%), natomiast Julian Murzyn zebrał ich 1516 (46,5%).

 

Gmina Tokarnia

Władysław Piaściak

Potwierdza udział w wyborach

Stanowisko wójta gmina objął w 2010 roku. W 2014 roku był jedynym kandydatem na wójta, aby utrzymać stanowisko musiał zdobyć większość głosów. Oddało na niego głos 2406 osób.

 

Gmina Lubień

Kazimierz Szczepaniec

Nie zabiera głosu w sprawie wyborów

Na stanowisku wójta utrzymuje się od 2006 roku. W poprzednich wyborach startował z Komitetu Wyborczego Wyborców "Samorządna Gmina Lubień", a jego rywalem o stołek wójta był Jerzy Waligóra z KWW Solidarni Polacy. Na obecnego wójta oddano 2866 głosów co stanowiło 80,10%.

 

Po zmianie ordynacji wyborczej, kandydaci na burmistrzów i wójtów nie będą mogli starać się o mandat radnego w powiecie lub sejmiku województwa. Kadencja będzie trwała 5 lat, a nie jak do tej pory 4, natomiast zarówno burmistrz jak i wójt będzie mógł pełnić ten urząd najwyżej 2 kadencje czyli 10 lat.

Powiązane tematy

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa
Miasto 117

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa

Mobilne billboardy, banery, plakaty, ulotki, biuletyny umieszczane w przestrzeni publicznej jedne na drugich. Tak będzie do piątku do godz. 24 – kto ostatni przed ciszą wyborczą powiesi plakat, tego wyborcy zobaczą idąc do urn… na tym polega wojna plakatowa na finiszu kampanii

Komentarze

 • Samanta Rigerr 3 kwi 2018

  Najlepsi są Ci co jeszcze nie podjęli decyzji albo nie zabierają głosów w tej sprawia...Kogo oni chcą nabrać. Wszyscy jak jeden ,,mąż '' będą kandydować. Gdzie lepiej zarobią za ,,nic nie robienie''. Wysoka pensja podstawowa, funkcyjne, dodatek za staż,premie, nagrody, upominki, prezenty, ........kończe bo do wieczora bym nie wymieniła wszystkich plusów....

  84 14 Odpowiedz
 • mirek@ 3 kwi 2018

  To, że będą startować jest niemal że pewne, ale fajnie ze robicie takie rzeczy. Po odsłonięciu wszystkich postaci na levelu 1, czekam na mapę kontrkandydatów :D to będzie dopiero ciekawe czyli level 2

  50 7 Odpowiedz
 • OKOKI 3 kwi 2018

  Maciej Ostrowski
  "Jeszcze nie podjąłem decyzji" - mówi. Dobre ,ale się uśmiałem, stary ściemniacz. Od koryta to nawet ten nowy ruski czołg ARMATA go nie oderwie.

  69 22 Odpowiedz
 • 3 kwi 2018

  Okoki i tu się możesz pomylić. Akurat "maciuś" czuje co się świeci i ze szanse na powtórne stanowisko "burmniszcza" nie są wysokie. Co mu pozostało. Rozrzuca kasę na lewo i prawo żeby budżet gminy był pod kreska. Następca będzie od razu miał pod górę w przypadku kondycji gminy to gdzieś K2

  40 22 Odpowiedz
 • 3 kwi 2018

  puenta powyższych rozważań :
  https://www.youtube.com/watch?v=qrrPG_mfoNk

  1 4 Odpowiedz
 • 4 kwi 2018

  Ustawa o samorządzie gminnym to tragiczny bubel prawny. W zasadzie burmistrzowie i wójtowie są niekontrolowalni, podobnie jak ich urzędnicy, zatem jest to najlepszy z możliwych etatów urzędniczych w Polsce. Wszyscy wymienieni bez wyjątku będą startować w wyborach, tego jestem pewny, ale burmistrzowi Myślenic w czasie kampanii wyborczej przypomnę parę wstydliwych rzeczy.

  23 10 Odpowiedz
 • 4 kwi 2018

  Panu Burmistrzowi Pułce - już dziękujemy... zwykłą paplanina - ten człowiek nie zrobił nic , co obiecywał zwykłym mieszkańcom - przedszkole , zalew czy kanalizacja w Sułkowicach były by i tak .. więc nie są to personalnie siągniecia p.Pułki - chodnika przy ulicy Partyzantów nadal nie ma...-krąży mail , który Pan Pułka osobiście wysłał z obietnicą budowy chodnika po drugiej stronie ulicy - od rynku aż do harbutowic - z uwagi na niebezpieczną drogę...dzieci , luzi starszych a teraz również tych idących do nowego przedszkola -plac zabaw w ok. Malikówki również nie ma - tu wedle Pana Burmistrza zamieszkują ludzie drugiej kategorii - SKANSEN SUŁKOWIC! WSTYD PANIE PUŁKA - DOŚĆ JUŻ PANA W TEJ GMINIE - nie liczę jeszcze sytuacji z dyrekcją w szkole.... gimnazjum czy wcześniej również podstawówki.. jak i po wyborach zmiana dyrektora SOK ...dajmy szanse świeżym kandydatom- kandydatury Pana Grabczyka czy Pana Trojana - w mojej opinii sa mile widziane...

  34 17 Odpowiedz
  • 15 kwi 2018

   ale po co ten chodnik jak i tak chodzicie z kościoła ulicą . Poza tym zapisz się na lekcję języka polskiego.Pozdrawiam

   4 3 Odpowiedz
 • 4 kwi 2018

  czy =bedzie ten czy ten i tak bedzie to co jest

  7 5 Odpowiedz
 • 4 kwi 2018

  No cóż.. sprawa w skali kraju wygląda tak:
  * w niektórych samorządach powstały księstewka lokalnych grup wpływu (układów), radni + burmistrz/wójt + lokalna elita
  * z drugiej strony PiS, partia dobitnie centralistyczna, która wrzuciła coś z komunizmu, coś z nazizmu; gdzieś między katolicyzm, patriotyzm i demokrację --> będzie odgórnie koordynowana próba obsadzania samorządów partyjnymi działaczami? (póki co w naszym powiecie chyba tylko Pcim?)
  * kolejna sprawa to wprowadzone prawo wyborcze i sam sposób wyłaniania komisarzy http://m.newsweek.pl/polska/polityka/lista-komisarzy-wyborczych-co-dziesiaty-to-czlowiek-ziobry-,artykuly,425373,1.html

  Łatwe zadanie przed wyborcami?
  Czy księża w parafiach będą otwarcie agitować za którąś opcją?

  9 19 Odpowiedz
 • 6 kwi 2018

  Piotrusiowi Panu na Sułkowicach już dziękujemy. Jesteśmy już bardzo zmęczeni pustymi obietnicami przez 12 lat.

  Hany83K napisał/a:

  Panu Burmistrzowi Pułce - już dziękujemy... zwykłą paplanina - ten człowiek nie zrobił nic , co obiecywał zwykłym mieszkańcom (...)WSTYD PANIE PUŁKA - DOŚĆ JUŻ PANA W TEJ GMINIE

  .
  No to nie możemy pozwolić na jeszcze 5 lat marazmu! I słuchania obiecanek cacanek.
  To takie nasze sułkowickie ,,słońce Peru mistrz bajeru". Jeden w gminie a drugi w powiecie.
  Już dość, dość, dość!

  16 13 Odpowiedz
 • 7 kwi 2018

  Zmianaw Sułkowicach jest konieczna. Czy Pan Grabczyk będzie dobrym burmistrzem? Zaryzykuję, i oddam mu swój głos.

  10 12 Odpowiedz
 • 8 kwi 2018

  Ten drugi kandydat z Slk sugeruje mi jakieś powiązania z PiSem, czy to prawda?

  7 11 Odpowiedz
 • 11 kwi 2018

  Jasiek do konia i pola

  2 2 Odpowiedz
 • 11 kwi 2018

  Oj kasiek jasiek idz do lekarza i weż dawkę x 2

  3 1 Odpowiedz
 • 15 paź 2018

  Najlepiej to na pana Pułke wylewac pomyję weżcie sie do roboty i pokazcie co potraficie. Jeszcze się taki nie urodził co by kazdemu dogodził .

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Rodzice skarżą się na wójta. Przedszkole pozostaje w Czasławiu. Na rok...
Raciechowice 0

Rodzice skarżą się na wójta. Przedszkole pozostaje w Czasławiu. Na rok...

Wójt chciał przenieść przynajmniej jeden oddział przedszkola z Czasławia do Raciechowic, ale rodzice i dyrektor byli przeciwni. Temat trafił na kolejne sesje rady gminy. Wacław Żarski zmienił plany, przynajmniej na rok … O planach związanych z przeniesieniem przedszkolaków z Czasławia do Raciechowic wójt Wacław Żarski mówił jeszcze podczas czerwco...

Zderzenie na Zakopiance. Ranne 3 osoby w tym pieszy
Głogoczów 8

Zderzenie na Zakopiance. Ranne 3 osoby w tym pieszy

W Głogoczowie na drodze krajowej nr 7 zderzyły się dwa samochody, które całkowicie zablokowały przejazd w kierunku Krakowa Poszkodowane zostały 3 osoby w tym pieszy przechodzący przez przejście dla pieszych. Strażacy, którzy zjawili się na miejscu udzielili poszkodowanym pierwszej pomocy. - Niezbędna okazała się stabilizacja odcinka szyjnego kręg...

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków
Turystyka 3

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków

Mimo, że do Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich jeszcze miesiąc, to prowadzące na Suchą Polanę szlaki zostały odnowione przez PTTK Lubomir W bieżącym roku mija 75 rocznica krwawych wydarzeń i ciężkich walk partyzanckich w rejonie Łysiny. Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego „Lubomir” w Myślenicach po raz 29...

Domek letniskowy spłonął doszczętnie
Harbutowice 0

Domek letniskowy spłonął doszczętnie

Strażacy gasili domek letniskowy w Harbutowicach. Nie udało się go uratować, ogień strawił go całkowicie, zostawiając po nim zgliszcza Drewniany domek letniskowy płonął bardzo szybko. Mimo, że strażacy podali dwa prądy wody, a ze środka wynieśli 11 kilogramową butlę gazową. Po tym jak ogień udało się opanować, strażacy rozebrali konstrukcję domku,...

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?
Pcim 114

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?

Proboszcz parafii w Pcimiu podczas niedzielnej homilii miał odnieść się do malunku, jaki powstał na murze oporowym wzdłuż starej Zakopianki. Ksiądz miał sugerować, że nawiązuje do ruchów LGBT – jego twórcy przekonują, że „symbolizuje wieś…” Mural został wykonany na murze oporowym przy tzw. „starej Zakopiance”. Powstał z inicjatywy mieszkańców gmin...