Miasto

Wybory Samorządowe 2018: Czy do podjęcia decyzji potrzebna jest debata wyborcza?

Wybory Samorządowe 2018: Czy do podjęcia decyzji potrzebna jest debata wyborcza?

Pamiętajmy, że to my – wyborcy, decydujemy kto otrzyma mandat zaufania, aby piastować ten urząd. Podkreślam słowo „zaufanie”, które najlepiej zdobyć podczas bezpośrednich starć.

Jaka jest wasza opinia na ten temat? Czy debata pomiędzy kandydatami jest potrzebna i czy wpłynęłaby na waszą decyzję? 

Czy debata pomiędzy kandydatami na burmistrza jest potrzebna?

 • tak tak 51%
 • nie nie 40%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 9%
 • Głosów: 892

W niedzielę 21 października czekają nas wybory do samorządów podczas których podejmiemy najważniejszą decyzję dotyczącą mikroregionów w których nasze rodziny, nasze dzieci odczują jej skutki przez kilka nadchodzących lat.

W latach ubiegłych kandydaci na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice stronili od konfrontacji, posiłkując się spotkaniami w terenie czy też organizacją „debat” z mieszkańcami w terminach dostępnych jedynie uprzywilejowanej grupie mieszkańców. (Najbliżej do zorganizowania debaty było w 2010 roku, jednak sztaby kandydatów Macieja Ostrowskiego, Leszka Gowina i Wiktora Kielana nie doszły do porozumienia). Najwyższa pora, aby w wyborach samorządowych na terenie Myślenic podnieść standard interakcji ze społeczeństwem i wprowadzić nowy rodzaj zapoznania się z kandydatami: Debatę Wyborczą.

Czy kandydatów zgłosi się dwóch czy też trzech, najważniejszą cechą poznawczą charakteru jest umiejętność prowadzenia konwersacji. Każdy z nich prowadzi indywidualną kampanię wyborczą na której z reguły prezentowane są zadania, których dany kandydat zobowiązuje się podjąć po objęciu urzędu Burmistrza.

W rzeczywistości, spotkania z mieszkańcami trafiają do wąskiego grona odbiorców, reszta społeczeństwa skazana jest na powtarzane obietnice w spotach wyborczych bez możliwości interakcji z kandydatem. Czas na to, aby kandydaci w bezpośrednim starciu pokazali swoim wyborcom jak bronią postulatów w otwartej dyskusji z kontrkandydatem. Czy potrafią godnie reprezentować swój elektorat i który z nich ma najmocniejsze argumenty na poparcie swojego programu.

Jak już wspominałem pod artykułem prezentującym filary programu jednego z kandydatów , zaplecze organizacyjne mamy doskonałe. Nie widzę również przeszkód, aby komitety wyborcze poszczególnych kandydatów odmówiły pomocy logistycznej w zorganizowaniu takiej imprezy lub imprez, bo uważam, że powinno być ich kilka. Mały festyn rodzinny połączony z promocją lokalnych produktów, artystów a przede wszystkim kandydatów na tak ważne dla Gminy stanowisko.

Przypomnijmy sobie że to my – wyborcy, decydujemy kto otrzyma mandat zaufania, aby piastować ten urząd. Podkreślam słowo „zaufanie”, które najlepiej zdobyć podczas takich debat.

Jaka jest wasza opinia na ten temat? Czy debata pomiędzy kandydatami jest potrzebna i czy wpłynęłaby na waszą decyzję? 

Powiązane tematy

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa
Miasto 117

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa

Mobilne billboardy, banery, plakaty, ulotki, biuletyny umieszczane w przestrzeni publicznej jedne na drugich. Tak będzie do piątku do godz. 24 – kto ostatni przed ciszą wyborczą powiesi plakat, tego wyborcy zobaczą idąc do urn… na tym polega wojna plakatowa na finiszu kampanii

Komentarze

 • Bartek Bartkowski 23 sie 2018

  mysleniczanin - od hejtera do felietonisty ;) gratulacje awansu! co do debaty - powinna byc w koncu mamy wybrac gospodarza dlaczego nei zobaczyc jak wypada w starcu z kontrkandydatami

  20 2 Odpowiedz
 • 23 sie 2018

  Bartek, dosadną ale konstruktywną krytykę nie nazywałbym "hejtem". Co do artykułu, wbrew pozorom nie jest to mój debiut na tym portalu. Zaglądnij na mój profil od czasu do czasu ;) Czasem skrobnę o czymś co wydaje się ważne nie tylko dla mnie ale też dla ludzi którzy tu zaglądają a czasem przeczytają co napiszę. W tym przypadku jest to temat który powraca prawie przed każdymi wyborami na stanowisko Burmistrza UMiG. Doskonale pamiętamy jak kandydaci potraktowali ideę i zaproszenia do konfrontacji w latach ubiegłych. Myślę że jest szansa na wprowadzenie dodatkowej poprzeczki która zmusi kandydatów do zmiany podejścia do mieszkańców - jako swoich wyborców w wyścigu o tak ważną dla nas posadę. Chciałbym poznać Waszą opinię na ten temat. Mam nadzieję że wkrótce odniosą sie do tej propozycji komitety wszystkich zainteresowanych kandydatów. Odwagi Panowie (a może i Panie) ;)

  11 8 Odpowiedz
 • 23 sie 2018

  Po pierwsze. Artykuł jak najbardziej na miejscu. Tylko pochwalić. Niemniej pytanie jest tak sformułowane, że już na starcie poddaje w wątpliwość sens organizacji danego przedsięwzięcia.
  Ja wiem, że dołączony tekst dokładnie wyjaśnia istotę sprawy i jednoznacznie podkreśla wagę i znaczenie potencjalnej debaty. Ponownie, tylko pochwalić.
  Jednak, ile osób zada sobie trud wczytania się w to co autor chciał podkreślić ?

  Paradoksalnie, do podjęcia decyzji mnie osobiście debata nie jest potrzebna ale sam proces wyborczy, jego istota plus zwykła ludzka przyzwoitość wymaga aby taka debata się odbyła !

  Generalnie trochę to smutne, że jesteśmy na etapie zastanawia się nad rzeczami oczywistymi.
  Skoro "my" dyskutujemy to co tu mówić o uczestnikach wyborów ....
  Osobiście nie wierzę, że "kandydaci" zgodzą się na cokolwiek co choćby z daleka będzie pachniało autentyczną wymianą poglądów, myśli i wizji rozwoju gminy przy nieskrępowanym udziale mieszkańców. Co jak co, ale akurat w tej "branży" to panowie nie robią, kolokwialnie rzecz ujmując.

  Po drugie. Chyba nikt nie zwrócił w dyskusji pod postami wyborczymi uwagi na jeden istotny niuans. Otóż przy obecnej liczbie kandydatów obaj Panowie liczą na "załatwienie" sprawy już w pierwszej turze. Przy minimalnym wysiłku, w oparciu o pseudo eventy i prymitywny przedwyborczy rytuał poddany pełnej kontroli. Gdzie tu debata .... cud by się musiał stać.

  45 1 Odpowiedz
 • 23 sie 2018

  Widzisz, ja tu nie piszę o "zgodzie" kandydatów na debatę. Mnie głownie chodzi czy mieszkańcy są zainteresowani taką debatą której jako wyborcy/podatnicy mamy prawo ZAŻĄDAĆ.

  14 3 Odpowiedz
 • 24 sie 2018

  Im bliżej weekendu tym więcej głosów przeciwko debacie. Chciałbym prosić głosuąjących na "nie" o krótki komentarz motywujący taki wybór.

  6 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 sie 2018

  prosze bardzo za dyxo klamstwa !!!!

  11 6 Odpowiedz
 • 24 sie 2018

  A ja jestem za debatą, żeby kandydaci mogli się wypowiadać twarzą do mieszkańców. Mam też życzenie, aby Panowie przestali OBRZUCAĆ SIĘ BŁOTEM!!!! Ani artykuł "U babci na imieninach" ani cięta riposta na fb Ostrowski&Halek nie przystoi osobom ubiegającym się o tak ważne stanowisko!!! Na razie kampanie wyborcze, jak dla mnie, są kpiną z nas-wyborców. Żaden mnie nie przekonuje. Niech Panowie przystąpią do debaty i pokażą, że potrafią w grzecznym tonie rozmawiać o sprawach dla nas ważnych.

  17 3 Odpowiedz
 • 13oddział 25 sie 2018

  Ja jestem przeciwny debacie. Spotkają się , naobiecują , może pokłócą, może jakieś wyzwiska a po wyborach (nie ważne kto je wygra) i tak będą robić swoje biznesy mając gdzieś wyborców. Bardziej byłbym za starciem bokserskim w cywilizowany sposób 10 rund, ring, sędzia główny bez bocznych "punktujących". Ring na rynku, gong i jedziemy z tematem.

  22 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 sie 2018

  A jak już będzie ta debata to czy Halek będzie występował razem z Ostrowskim przeciwko Szlachetce ? ( tak razem zawsze występują na zdjęciach ) .

  38 4 Odpowiedz
 • 25 sie 2018

  A Jarosław&Jarosław, bo nie ma wątpliwości kto rządzi. Chodź Jarosławy i inne kukiełki to tylko marionetki..

  9 38 Odpowiedz
  • 25 sie 2018

   No to urządźmy im debate i niech walczą między sobą! Z osobna każdy może się przygotować i podsunąć zestaw pytań "reporterom". A na takiej konfrontacji zawsze padają pytania niewygodne. Dlatego Ostrowski unikał takich debat jak ognia bo dobrze wiedział że skończy się na jąkaniu. Jak macie ochotę popatrzeć jak się jąka Jarek czy Krzysiek (wystarczy oglądnąć filmik z "filarami") czy też ten trzeci/a "czarny koń" kandydat na fotel Burmistrza to apelować o debatę!

   22 Odpowiedz
 • 25 sie 2018

  Ja mam nic przeciw debacie. Tej gminie potrzebny jest gospodarz a nie karierowicz, a zwłaszcza partyjny. Jeśli pojawi się ktoś trzeci, możemy tylko zyskać :-)

  17 50 Odpowiedz
 • 28 sie 2018

  Jarosław Szlachetka – bardzo leniwy poseł ! Zachęcam Was po konkrety do odwiedzenia strony sejmowej www.sejm.gov.pl

  Takie są fakty na dzień 28 sierpnia 2018 roku

  - Szlachetka jest na 300 miejscu (na 460 posłów) jeśli chodzi o złożone w sejmie interpelacje, interwencje poselskie ! Dla tych którzy nie wiedzą interpelacja polega na wystosowaniu pisemnego pytania do Prezesa Rady Ministrów lub konkretnego ministra. Interpelacja daje członkom parlamentu prawo do składania zapytania w każdej sprawie, prawo żądania odpowiedzi i prawo wyciągania z nich wniosków. Jest to o tyle istotne że na interpelację odpowiedź musi być udzielona w określonym terminie (21 dni)

  - W sprawach bieżących Szlachetka zabrał głos tylko 12 razy na 67 Posiedzeń Sejmu, a każde posiedzenie sejmu trwa kilka dni!!!

  - Do tej pory złozył tylko JEDNO zapytanie poselskie – więc jest na szarym końcu !!!

  - Złozył tylko dwa oświadczenia co plasuje go na 105 miejscu !

  Za co on zabiera ponad 10 tys zł miesięcznie? Plus dodatkowe 10 tys na prowadzenie biura poselskiego???

  7 37 Odpowiedz
 • 28 sie 2018

  Można też zobaczyć jak głosował poseł (numer głosowania --> za/przeciw)

  http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=posglos&NrKadencji=8

  Przemyślane decyzje przy urnach, to podstawa :-)

  6 27 Odpowiedz
 • 29 sie 2018

  Powracając do tematu, zadziwia mnie niechęć czytelników do publicznego spotkania kandydatów i rzetelnej polemiki. Moi drodzy, czego się tak boją lokalni tuzowie polytyki?
  Niewygodnych pytań?
  Konfrontacji publicznej?
  Rozliczenia pustych obietnic?
  Bo łatwo jest spotykać się na "konsultacjach" z mieszkańcami przychylnymi kandydatowi. Sztuką jest stanąć twarzą w twarz z oponentem i rzetelna dyskusja.
  Jak było widać na forum w ostatnich dniach, w innym temacie najlepiej usuwać niewygodne fakty i udawać że "nic nie było". Bez cienia pokory czy krzty skruchy.
  Jak nasza mała społeczność będzie pozwalać na takie zachowania to nadal będzie traktowana podrzędnie. Przypomina mi to poprzedni ustrój, nic się nie zmieniło. O przepraszam, zapomniałem że nikt się dawniej nie afiszował na Fejsie.

  zdjecie

  28 Odpowiedz
 • Beata 6 wrz 2018

  Ja uważam, że nie jest potrzebna, chociaż mogłaby być ciekawa.
  Na debacie powinno bardziej zależeć temu, który już praktycznie przegrał.

  3 Odpowiedz
  • 6 wrz 2018

   Nie mylmy pojęć. Debata nie jest potrzebna kandydatom - należy się społeczeństwu by wybrać najlepszego reprezentanta.

   2 Odpowiedz
 • 6 wrz 2018

  TAK jest potrzebna...warunek konieczny ze wzgledu na to iz mamy w Polsce demokracje..proponuje debate wszystkich kandydatow na burmistrza....a nie jak w reziomowym systemie tylko kondydatow wybranych przez media....cholera te same media widza to w Rosjii pokazujac tam wybory....hmmmm..wybiorczosc?:)

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej