Raciechowice

Program naprawczy przegłosowany. Gdzie szukać oszczędności, a gdzie dochodów?

Program naprawczy przegłosowany. Gdzie szukać oszczędności, a gdzie dochodów?

"Koncentrujemy się na obniżeniu kosztów działalności urzędu i jednostek gminnych, (...) redukujemy zatrudnienie, (...) mamy maksymalnie zwiększać dochody gminy - zapowiada wójt Wacław Żarski (PiS)

O trudnej sytuacji Gminy Raciechowice i długu, który może doprowadzić do jej likwidacji, piszemy od kilku tygodni. . Aby gmina nie zniknęła z mapy, wójt Wacław Żarski (PiS) poprosił Regionalną Izbę Obrachunkową z Krakowa o wykonanie programu naprawczego. Ostatnio apelował też do włodarzy pozostałych gmin powiatu myślenickiego o pomoc finansową

Za przyjęciem planu głosowało 14 radnych przy jednym wstrzymującym się

 

Jak zaznacza Wacław Żarski - wójt Raciechowic, uchwalenie programu naprawczego, to punkt wiodący ostatniej, nadzwyczajnej sesji rady gminy.

Wacław Żarski, wójt gminy Raciechowice: Jeśli program zostanie pozytywnie przyjęty przez radę, to następnie zostanie złożony w RIO, która będzie go opiniowała i odnosiła się merytorycznie do zapisów i realności wprowadzenia w życie przepisów, które będą tutaj przegłosowane. To jest jedyny krok, który pozwoli nam wprowadzić założenia z tego programu w życie i pozwoli nam dalej procedować.

Jeśli program będzie pozytywnie zaopiniowany przez RIO, wówczas gmina przygotuje wniosek do Ministerstwa Finansów o udzielenie kredytu za spłatę wcześniejszego zadłużenia gminy i co za tym idzie, możliwość powrócenia na ścieżkę normalnej działalności ekonomicznej.

Co zawiera program?

Program naprawczy został skoncentrowany na zwiększaniu dochodów gminy – podjęte na ostatniej sesji uchwały mają na celu ich zwiększanie, tak w kwestiach podatkowych jak i dochodowych.

Z drugiej strony są to oszczędności. Koncentrujemy się na obniżeniu kosztów działalności samego urzędu jak i jednostek podległych gminie, szczególnie w oświacie. W urzędzie skoncentrowaliśmy się na zmianie schematu organizacyjnego, powodującego, niestety redukcję zatrudnienia. Jeśli chodzi o oświatę, cały czas prowadzone są prace związane z racjonalizacją prowadzenia placówek oświatowych. Mamy maksymalnie zwiększać dochody gminy - dodał wójt.


Program, jeśli zostanie pozytywnie zaopiniowany przez RIO, zostanie wprowadzony jeszcze w tym roku, ale wszelkie restrykcje dadzą pozytywny efekt dopiero pod jego koniec. Efekt ekonomiczny roku 2019 nie będzie jeszcze taki, aby bilansował budżet. Jak zaznaczał wójt, w 2020 roku będzie to już bardziej widoczne.

Czy starostwo i gminy z powiatu myślenickiego powinny ratować zadłużone Raciechowice?

 • TAK TAK 28%
 • NIE NIE 72%
 • Głosów: 946

Ann Wach, skarbnik gminy, podziękowała radnym, z którymi szukała możliwości oszczędności w budżecie, jak i zwiększenia dochodów. Program w głównej mierze opiera się na kwestiach podatkowych, rezygnacji ze zwolnień, wprowadzeniu nowych stawek, kontroli powierzchni, od których ustalane są wysokości podatków.

Radni przegłosowywali również szereg uchwał, poprzez które szukali oszczędności oraz dochodów.

Jak pisaliśmy wcześniej, łączne zadłużenie gminy Raciechowice na koniec 2018 roku to ok. 39 mln złotych. Podczas sesji w marcu poszczególne składowe omawiał obecny wójt Wacław Żarski. Do sytuacji odniósł się także prezes RIO w Krakowie, Mirosław Legutko, który przedstawił scenariusze, jak może wyglądać sytuacja gminy w zależności od tego, na co zdecydują się radni.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 25 kwi 2019

  Nie ratować. Dla mieszkańców to bez szczególnego znaczenia w jakiej administracyjnie gminie są, dla samego ratowania posad radnych i wójta to się nie opłaca. Ale tak w sumie to chyba najbardziej powinni wypowiedzieć się publicznie i zadecydować sami zainteresowani mieszkańcy powiatu, a nie ci co na stołkach siedzą. Od czego my mamy tą demokrację, chyba tylko pod kampanie wyborcze ;)

  16 37 Odpowiedz
  • mirek@ 26 kwi 2019

   burmistrz szlachetka mowil ze mamy budzet zaciskania pasa i nie ma pieniedzy w skarbcu dlatego nie zycze sobie zeby gmina myslenice dawala raciechowicom pieniadze zeby jak piszesz ratowac stolki innych urzednikow

   16 2 Odpowiedz
 • 26 kwi 2019

  Należy rozliczyć poprzedniego wójta czyli niejakiego Gabzdyla, radę oraz skarbnika, jak mogli dopuścić do takiego zadłużenia. Niech oni zrobią zrzutkę na finanse gminy. Jakoś nikt nie mówi o sprawcy całego zamieszania czyli Gabzdylu i jego urzędnikami tylko wszyscy chcą znowu kasy. Co robi prokuratura w Myślenicach w tej sprawie na czele z prokurator rejonową Beatą Antolską-Glac. Jeżeli nie ma zawiadomienia w tej sprawie to ja oficjalnie to czynię.

  24 1 Odpowiedz
 • 26 kwi 2019

  Tutaj aż się prosi zastosować pomysł red. Stanisława Michalkiewicza: zlikwidować powiaty, funkcje powiatów śmiało można rozdzielić głównie między gminy jak również województwo. Zmienić prawo tak by to gminy pobierały podatki zamiast centrali w Warszawie (pozornie zadanie karkołomne a jednak nie, wymaga zaledwie niewielkich zmian w już istniejącym ustawodawstwie). Dalej, ustawić sztywny procent tych przychodów z podatków które idą do Warszawy - reszta zostaje w gminach/województwach. Co to da? A no przede wszystkim wielką zachętę dla przedsiębiorczości bo przecież najwięcej podatków idzie od firm zatem gminy by ze sobą zdrowo rywalizowały o przyciąganie firm poprzez, no po prostu, mądre rządzenie się. A i same gminy by z tego miały korzyści bo jak powiadam, procent podatków idący to centrali byłby stały więc jeżeli więcej zysków zarówno więcej zysków dla rządy jak i gminy.
  Tak w telegraficznym skrócie to wygląda.

  Aha, no i rzecz jasna jedyną grupą, która na tym straci to są kasty urzędnicze. Niestety, musimy się zdecydować co uznajmy za lepsze.

  9 2 Odpowiedz
 • 26 kwi 2019

  Im większa decentralizacja tym lepiej, no i odmieniana ostatnimi czasy pustosłowiem przez wszystkie przypadki demokracja zyskuje. Znaczy to też więcej pieniędzy bliżej mieszkańców. Ale partie tego nie chcą, i to nie tylko mowa o PiSie. Lubią jednak trzymać lud na wodzy z Wawy, puścić nie chcą.

  Zaś PiS wywinął przekręt największy - obiecywał demokratyzację by po wyborach chcieć usankcjonować centralnie planowane państwo na wzór PRL z I sekretarzem KC PZPR na czele, ale nie udało się po troszku.
  zdjecie

  6 43 Odpowiedz
 • 26 kwi 2019

  Ps.
  Więcej pieniążków rozdzielanych z Wawy.
  Załóż konto na dojenie.pl

  44 Odpowiedz
 • OKOKI 26 kwi 2019

  Gminę rozwiązać winnych do paki .Majątki skonfiskować na poczet zadłużenia.

  9 1 Odpowiedz
 • 26 kwi 2019

  To jest dopiero afera. Co tam Gabzdyl, ale nie mówię - trzeba sprawdzać, jeśli wziął do ciupy. A to co teraz chce zrobić PiS nie klasyfikuje się do ciupy? To nasza przyszła emerytura. Ktoś pytał mnie, Cb o pozwolenie?zdjecie

  9 35 Odpowiedz

Zobacz więcej