Raciechowice

Raciechowice na skraju bankructwa: Liczą na wsparcie prezesa Orlenu, sąsiednich gmin i rządu

Danuta Grzesik, przewodnicząca Rady Gminy w Raciechowicach wysyła do samorządów, ale i nie tylko, prośby o wsparcie dla własnej gminy, która znajduje się na skraju bankructwa.

Niedawno radni radni zaakceptowali program naprawczy. Teraz czekają na opinię RIO w Krakowie. Na czyją pomoc mogą liczyć?

O trudnej sytuacji Gminy Raciechowice i długu, który może doprowadzić do jej likwidacji, piszemy od kilku tygodni. . Aby gmina nie zniknęła z mapy, wójt Wacław Żarski (PiS) poprosił Regionalną Izbę Obrachunkową z Krakowa o wykonanie programu naprawczego. Na początku kwietnia apelował też do włodarzy pozostałych gmin powiatu myślenickiego o pomoc finansową.

Podczas ostatniej sesji rady Danuta Grzesik (PiS) przedstawiła informacje o tym, do kogo w imieniu radnych, wysyła prośby o pomoc.

Danuta Grzesik, przewodnicząca Rady Gminy Raciechowice
W imieniu rady gminy pozwoliłam sobie wyjść z inicjatywą, aby poruszyć lokalne samorządy i nie tylko, w związku z czym wystosowałam pisma w imieniu rady gminy zarówno do premiera, Mateusza Morawieckiego, jak i do wicepremier Beaty Szydło z prośbą o pomoc w sytuacji, w jakiej znajduje się gmina Raciechowice.

Otrzymałam odpowiedzi z kancelarii premiera, że list został przekazany do Ministerstwa Finansów. Co do pisma adresowanego do wicepremier Beaty Szydło, to zostało przekierowane do MSWiA. Z tych ministerstw na dzień sesji nie było żadnych odpowiedzi.

 

Wspomniała również o piśmie skierowanym do Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen, o pomoc i wsparcie na sfinansowanie wodociągu. - Wiążemy z nim duże nadzieje, ponieważ pochodzi z terenu powiatu myślenickiego. Wiemy, jak jest hojny i dobroczynny. Na razie nie mam żadnej odpowiedzi, ale wiążemy z nim bardzo duże nadzieje – dodała.

Na tym nie koniec próśb o wsparcie. Pisma zostały skierowane do wójtów, burmistrzów i prezydentów wszystkich gmin woj. małopolskiego, również z prośbą o symboliczne wsparcie i solidarność z naszą gminą

Część urzędów odpisała. - Niestety, zazwyczaj są to odmowne wypowiedzi. Napisałam do starostw w Małopolsce. Ostatecznie jeszcze skierowałam wnioski do wszystkich gminnych rad, w których zwróciłam się o wsparcie finansowe. Część rad skierowała wniosek do odpowiednich komisji. Na chwilę obecną nie mamy żadnych pozytywnych odpowiedzi. Wszyscy trzymają kciuki, mają nadzieję, że gmina nadal będzie funkcjonować, życzą nam powodzenia. Niestety, każdy samorząd ma już zaplanowane środki na różne cele, inwestycje - dodała Grzesik.

 

Długa lista odmów 

Jak można było usłyszeć podczas sesji rady gminy, odmowy przyszły m.in. z: UM w Alwerni, od przewodniczącego rady gminy w Bolesławcu, od wójta gminy Lipnic Murowana, od radnych z  Zawoi, od przewodniczącego rady miasta Oświęcimia. Zdecydowana odmowa od rady samorządu proszowickiego. Burmistrz Starego Sącza skierował pismo do przewodniczącego rady miejskiej. Odmowne informacje płyną również od wójta Grybowa, burmistrza Gorlic, od wójta gminy Limanowa, od starostwa powiatowego w Wadowicach, od burmistrza Wojnicza, od wójta gminy Raba Wyżna, od Rady Miasta w Brzesku. Podsumowując, na dzień 23 kwietnia nie było żadnej pozytywnej odpowiedzi, ale nadal mają nadzieję.

Dzień przed sesją przewodnicząca otrzymała pismo od Wiesława Stalmacha (byłego wójta Wiśniowej), z jego kancelarii prawnej, który wychodzi z pomocą, że jeżeli byłaby wola współpracy, to oferuje swoje usługi bezpłatnie.

- Przyszło ono trochę późno, jesteśmy już po przygotowaniu programu naprawczego. Gmina Wiśniowa też była w trudnej sytuacji, nie miała do opracowania planu naprawczego, ale też borykała się z trudnościami finansowymi i udało im się odbić od dna, samorząd funkcjonuje i się rozwija. Uważam, że jeśli będziemy realizować program naprawczy, to poprosimy pana Wiesława Stalmacha, aby podzielił się swoimi uwagami z nami. Brałam też udział w rozmowie kuluarowej z wicepremier Beatą Szydło, w imieniu rady prosiłam o pomoc. Wszystkim nam zależy, aby nasza gmina się rozwijała - mówiła przewodnicząca. 

 

Pomoc deklaruje starosta i burmistrz Myślenic

Również wójt Raciechowic, Wacław Żarski, wspomniał o spotkaniach z włodarzami samorządów.

Wójt Wacław Żarski (PiS): Otrzymałem wstępne deklaracje z dwóch z nich. Od starosty z powiatu myślenickiego – zadeklarowana kwota wsparcia nie mniejsza niż 300 tys. zł (na ostatniej sesji powiatu). Również wstępną deklarację wsparcia finansowego otrzymałem od burmistrza Myślenic – kwota nie została sprecyzowana, ale mam nadzieję, że będzie adekwatna do naszych potrzeb. Rozmawiam z pozostałymi wójtami, liczę na ich wsparcie, jak i burmistrzów.

Czy starostwo i gminy z powiatu myślenickiego powinny ratować zadłużone Raciechowice?

 • TAK TAK 28%
 • NIE NIE 72%
 • Głosów: 946

Tymczasem w jednym z naszych sondaży pytamy was, czy starostwo i gminy z powiatu myślenickiego powinny ratować zadłużone Raciechowice. Zdecydowana większość (72%) uważa, że nie. Za wyciągnięciem pomocnej ręki do stojącej na skraju bankructwa gminy opowiada się 28% ankietowanych.

Powiązane tematy

Czesław Bisztyga i Izabela Kutrzeba odchodzą z Klubu Macieja Ostrowskiego
Polityka 44

Czesław Bisztyga i Izabela Kutrzeba odchodzą z Klubu Macieja Ostrowskiego

Czesław Bisztyga i Izabela Kutrzeba złożyli deklarację rezygnacji z członkostwa w Klubie Macieja Ostrowskiego. Deklarują, że pracę radnych będą kontynuować jako niezależni  Radni Czesław Bisztyga oraz Izabela Kutrzeba złożyli deklarację rezygnacji z członkostwa w klubie radnych Macieja Ostrowskiego. Taką informację podała Gazeta Myślenicka. Potwie...

Wójt nie chciał podwyżki, ale radni i tak postanowili mu ją przyznać
Wiśniowa 6

Wójt nie chciał podwyżki, ale radni i tak postanowili mu ją przyznać

"Robię to, do czego zostałem zatrudniony - tak propozycję podwyżki w lipcu komentował wójt Bogumił Pawlak. Ostatecznie radni zdecydowali, że zasłużył na dodatkowe pieniądze  O 100 zł więcej wynagrodzenia zasadniczego, 400 zł więcej dodatku funkcyjnego i o 10 proc. więcej dodatku specjalnego od września będzie otrzymywał wójt Wiśniowej Bogumił Pawl...

Komentarze

 • 7 maj

  I cała pomoc pójdzie na pensje na urzędników.
  Gdzieś trzeba szukać oszczędności ale zapewne nikt nie będzie ich szukać tam

  72 Odpowiedz
 • 7 maj

  Dlaczego mamy z naszych podatków wspierać gminę Raciechowice? To u nas mówi się, że jesteśmy zadłużeni, bo poprzednicy nas zadłużyli, a lekką rączką da się pieniądze do Raciechowic? Mam nadzieję, że Radni na to nie pozwolą.

  57 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 maj

  Jestescie bezczelni z tymi prosbami!
  Roszczeniowi i bezczelni!

  53 Odpowiedz
  • 7 maj

   A to ciekawe, bo jak napisałem, że mieszkańcy osiedla są roszczeniowi i powinni za swoje odnowić śmietnik, to wg. ciebie byłem z "burkina faso".

   Tu raczej, należy się zastanowić nad odpowiedzialnością. Bo dług nie jest wynikiem jakiejś katastrofy naturalnej tylko z roku na rok go powiększał.

   Te prośby, to czysta propaganda polityka aby zamącić ludziom w głowach.
   Równie dobrze, niech zamówią mszę w tej intencji taki sam efekt ekonomiczny.
   Wysokość zadłużenia i bardzo małe dochody nie gwarantują spłaty.
   A inflacja rośnie, w końcu RPP podniesie oprocentowanie i będzie to gwóźdź do trumny Raciechowic.
   Szkoda im dawać pieniędzy.

   Szkoda ludzi z Raciechowic, ale powinni być dla nas przykładem, co się dzieje jak się wybiera oszołomów (i nie mam na myśli tylko PIS).

   9 31 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    7 maj

    Przecież to dwie różne sprawy, nie ma nawet o czym rozmawiać. Dlaczego moja gmina ma się dokładać do niegospodarności drugiej gminy? Przytocz mi proszę konkretny przepis z ustawy o finansach samorządu terytorialnego. Podobnie poproszę o konkretny przepis z kodeksu spółek handlowych, który uzasadniałby fakt, żeby Orlen - spółka giełdowa, skarbu państwa i jej prezes oraz zarząd dotowali jakąś gminę w Polsce.

    To jest roszczeniowość. Jeśli gmina jest niewydolna finansowo, jest konkretny scenariusz przećwiczony już który należy wdrożyć. I tyle w temacie.

    https://www.m.pch24.pl/za-kilkanascie-godzin-z-polskiej-mapy-zniknie-gmina---powodem-bankructwo--przez-fundusze-ue-,61831,i.html

    Iron Maiden napisał/a:

    Tu raczej, należy się zastanowić nad odpowiedzialnością. Bo dług nie jest wynikiem jakiejś katastrofy naturalnej tylko z roku na rok go powiększał.

    Te prośby, to czysta propaganda polityka aby zamącić ludziom w głowach.
    Równie dobrze, niech zamówią mszę w tej intencji taki sam efekt ekonomiczny.
    Wysokość zadłużenia i bardzo małe dochody nie gwarantują spłaty.
    A inflacja rośnie, w końcu RPP podniesie oprocentowanie i będzie to gwóźdź do trumny Raciechowic.
    Szkoda im dawać pieniędzy.

    Szkoda ludzi z Raciechowic, ale powinni być dla nas przykładem, co się dzieje jak się wybiera oszołomów (i nie mam na myśli tylko PIS).

    Zaskakujące, że nikt nie mówi o tym, że długi były robione latami, tylko co chwile są wrzucane na miasto-info artykuły opisujące, że gmina Raciechowice lub Starosta Powiatowy (http://miasto-info.pl/myslenice/12991,raciechowice-na-skraju-bankructwa-czy-pozostale-gminy-powinny-je-ratowac.html ) chcą pomocy od innych samorządów.
    To jest roszczeniowe.

    Pisałem to w pod tamtym artykułem, napiszę jeszcze raz:

    Myślenice, Pcim, Kraków, Warszawa - same mają woje problemy i nie mają obowiązku zrzucać się na budżet Raciechowic. Gmina Raciechowice ma wybór - wdrażać plan z RIO oraz iść do urzędu centralnego po pomoc, lub poddać się procedurze upadku gminy i tyle. Koniec tej historii.

    Myślenice, Pcim, Siepraw, Tokarnia, Dobczyce, Lubień, Sułkowice mają swoje własne problemy i swoje własne zadłużenia do obsłużenia.

    Jeszcze raz polecam przeczytać takie dokumenty jak: kodeks spółek handlowych, międzynarodowe standardy rachunkowości (IFRS), ustawę o rachunkowości jak się komuś zamarzy, żeby notowana spółka giełdowa udzielała pomocy samorządowi terytorialnemu.

    32 6 Odpowiedz
 • 7 maj

  Nikt za to nie beknie? W ogole to troche bezczelne jest mówienie ze „kwota nie została sprecyzowana, ale mam nadzieje, ze bedzie adekwatna do naszych potrzeb” co za typy

  51 Odpowiedz
 • 7 maj

  Dla partyjnej solidarności burmistrza i pisowskiej części rady mieszkańcy Myślenic mają płacić? Też mam nadzieję, że radni w większości nie pozwolą Szlachetce wydać ni grosza. A jeśli Obajtek zdecyduje się pomóc, Polacy zapłacą w paliwie jak za Kubicę. Różnica taka że nie tylko mieszkańcy powiatu... A wnet do Obajtka zapuka kolejna gmina :-d

  PS
  A właśnie przypomniało mi się - spróbujcie do Billa Gatesa https://www.se.pl/wiadomosci/galeria/rozpaczliwy-apel-wojta-gminy-ostrowice-do-billa-gatesa/gg-uaUL-VdY4-1LYK/gp-1ugs-Uxbo-ueQR

  16 25 Odpowiedz
 • 7 maj

  Raciechowice to bastion pisu. Nic dziwnego ze wyciagaja łapy po kase z rządu i prezesa pisowca z Orlenu. Ale WARA od kasy państwowej czyli naszej. Jak Szydło chce was ratować niech wylozy z wlasnej kieszeni. Jak nie potrafi się mądrze gospodarzyc gminą to trzeba ją przekazac w ręce bardziej roztropnych i madrych ludzi (gmin)

  43 7 Odpowiedz
 • 7 maj

  Polecam obejrzenie 281 odcinka Świata według Kiepskich, tak co do tych łapek niewidek

  2 30 Odpowiedz
 • 7 maj

  Łooo Jezu, jakie płaczki ! Ludziom w gminie I tak wszystko jedno w jakiej bedą gminie, ale ludziom z GMINY już NIE .Nawet sepuku niepotrafią se popełnić honornie.PŁACZKI !

  38 1 Odpowiedz
 • 7 maj

  Zlicytować, podzielić, darmozjadów pozwalniać i rozgonić. Nawet kijami jak będzie trzeba.

  50 5 Odpowiedz
 • 7 maj

  a co z byłym wójtem że w mediach go nie widać czyżby zapadł sie pod ziemie?

  47 2 Odpowiedz
 • 7 maj

  Tu gość ma złoty środek ;-)

  Seneka napisał/a:

  Bez pomocy rządu Raciechowice nie wyjdą na prostą. Rządzi PiS. Włodarze M-c i Pcimia to funkcjonariusze PiS-u. Wicepremier Szydło już w Raciechowicach powinna być (...)

  i znów wg tego "fachowca" którego zacytowałem PiS musi prostować, ratować, dokładać, spłacać i wyciągać za uszy po działalności POprzedników? Jestem na NIE.

  30 9 Odpowiedz
  • 7 maj

   Sprytnie skonstruowane, tylko że tu nie chodzi o pieniądze "od" PiS, lecz o pieniądze "dla" PiS. I jak wspomniałem wyżej Szlachetka w tym wypadku pomagać nie powinien, mimo że to kolega z partyjnych szeregów. A może by tak zatrudnić bezrobotnego wójta z ekipą w myślenickim urzędzie?

   Człowieka szkoda, ale naszych kieszeni już nie, a to nasze życie...

   27 3 Odpowiedz
 • 7 maj

  Gdzie się podziały pienìądze z Vistulai no gdzie waclavie

  6 33 Odpowiedz
 • OKOKI 7 maj

  Narobić dziadostwa ,a potem ratujcie wszyscy naokoło. Prokuratora tam wysłać i do paki winnych. Majątki skonfiskować na poczet długów.

  45 3 Odpowiedz
 • 8 maj

  W Raciechowicach ze 20 lat rządził wójt z PO, narobił kosmicznych długów, a teraz ma ktoś czelność pisać, ze to bastion PiS? Ogarnijże się człowieku.

  23 13 Odpowiedz
 • 8 maj

  Raciechowicami rządził niezależny samorządowiec. Do PO nie należał. Takich wielu. Ludzie go wybierali, ludzie sami sobie zgotowali taki los. Ani PO, ani PiS nie mają tu nic do rzeczy. Obecny wójt z PiS, stąd łatwiej mu poprzez funkcjonariuszy PiS-u z powiatu burmistrza M -c i wójta Pcimia dotrzeć do rządu, a ten powinien pomóc w ramach programu naprawczego. Nie mieszkańcy gmin, lecz rząd. To normalne i zgodne z prawem. Nie przekręcać moich słów. Mieszkańcy postawili na PiS i PiS powinien im pomóc.

  9 4 Odpowiedz
 • 9 maj

  No jasne, nie należał do PO, ormowcy też nie należeli do PZPR.

  6 6 Odpowiedz
  • 9 maj

   A do jakiej partii należał w takim razie Ostrowski? I jak odnalazł się na stanowisku wiceburmistrza zaraz po studiach? Czy też PO?

   7 1 Odpowiedz
   • 10 maj

    Mówi Ci coś nazwisko Jedynaka?

    1 Odpowiedz
    • 11 maj

     Nazwisko Jedynaka Teresa, mówi mi tyle, że to dzisiejszy PiS.
     A jeżeli ona była z PO to mnie popraw.

     3 Odpowiedz
     • 12 maj

      Pytałeś jak Ostrowski znalazł się na stanowisku vice burmistrza, dlatego podałem Ci nazwisko Jedynaka. A nigdzie nie pisałem, że ona była z PO

      Odpowiedz
 • 9 maj

  Szukamy potencjalnych partnerów, może gm. Gryfino https://www.igryfino.pl/kat-189,a,27161,gryfino-raciechowice-wiemy-kto-jezdzil-kiedy-i-za-.html

  A co do kontyuacji znów napoczętego partyjnego wątku. Od kiedy świry doszły w naszym kraju do władzy, wygląda na to, że społeczeństwo polskie dzieli się na lepszy sort (należący do PiS) i gorszy sort (całą reszta, czyli całe dziadostwo, na pewno powiązane z PO, które buntuje się przeciw prawej i sprawiedliwej władzy, m.in. nauczyciele, pracownicy socjalni, rolnicy). Za wszystkim stoi PO. Buhahah, głupki ;-ppp

  8 3 Odpowiedz
 • 13oddział 9 maj

  PO, PIS czy tam zależny, niezależny jeden pies i tak większość to po prostu karierowicze. Ciekawi mnie tylko jedno- kandydaci do rady i na burmistrzów zgłaszają się dobrowolnie bo chcą tą "robotę". To jak wiedzieli jaka jest sytuacja to po jaką cholerę tam leźli ? By teraz sępić jak żule pod Tesco ?

  6 1 Odpowiedz
 • 10 maj

  W gminie raciechowice szukają tam gdzie nie zgubili. Pieniądze winien oddać były wójt Gabzdyl, który je wydawał między innymi na różne festyny w których brali udział, a jakże starostą Tomal, były burmistrz Ostrowski i inni decydenci. Nadto gdzie wówczas była rada gminy, która w większości jest obecnie ta sama, gdzie był nadzór regionalnej izby obrachunkowej.

  5 1 Odpowiedz
 • 10 maj

  Najbardziej mnie "rozbawilo" jak rządzący z Raciechowic zwrócili sie m.in o pomoc do burmistrza Sułkowic. Nasza gmina zadlużona podobnie (przez 3 lata musi spłacić 15 mln długów) ale nie prosi nikogo o jałmużnę tylko zaciska pasa. Wiadomo, żadnych inwestycji przez najbliższe lata nie ma sie co spodziewać l to wina poprzedniego burmistrza.

  3 2 Odpowiedz
  • 19 maj

   Jak zaciska pasa skoro radni z panem WW dostali niemałe pieniądze A przyjęcie Wiesława - rozumiem pomóżcie wygramy to wam dam A resztę w du......Pie mam ja arturo Dziwiszo

   1 Odpowiedz
 • 12 maj

  A "BADYLE" Sadownicy ile dokładaja do kasy gminy co drugi dom to pałac i auto za 200tys pln a jak nie pokazuja to w skarpetkach pochowane mają... ratujmy hehe

  3 Odpowiedz
 • 13 maj

  Teresa Jednaka to AWS [ nie przekręcać jej nazwiska ]. Jej dzieci to PO i PiS.

  Odpowiedz

Zobacz więcej

PiS odcina się od wójta Raciechowic. "Wacław Żarski nie spełnia pokładanych w nim nadziei"
Raciechowice 18

PiS odcina się od wójta Raciechowic. "Wacław Żarski nie spełnia pokładanych w nim nadziei"

Zarząd Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym informuje o tym, że odcina się od Wacława Żarskiego - wójta, który z ramienia tego ugrupowania startował w wyborach samorządowych. „Ostatnie miesiące pokazały, że nie spełnia pokładanych w nim nadziei” Oświadczenie o odcięciu się PiS od Wacława Żarskiego zostało zamieszczone w...

Prezydium rady w komplecie. Radni wybrali wiceprzewodniczącego
Raciechowice 1

Prezydium rady w komplecie. Radni wybrali wiceprzewodniczącego

Przy drugim podejściu udało się uzupełnić skład prezydium rady gminy w Raciechowicach. Obok Roberta Żurka, przewodniczącego rady, zasiądzie Kazimierz Chmielek, jako jego zastępca Podczas dzisiejszych obrad padła tylko jedna kandydatura radnego do pełnienia tej funkcji. Jeszcze przed podaniem tego nazwiska, radna Danuta Grzesik (PiS) powiedziała, ż...

Czy tym razem radni wybiorą zastępcę przewodniczącego rady gminy?
Raciechowice 0

Czy tym razem radni wybiorą zastępcę przewodniczącego rady gminy?

Dzisiaj kolejna próba wybrania wiceprzewodniczącego rady gminy w Raciechowicach Rozpoczęła się sesja rady gminy, a jednym z punktów w programie jest wyłonienie zastępcy przewodniczącego. Podczas ostatniego posiedzenia większość radnych była przeciwko zgłoszonej kandydatce. Czy tym razem radni skompletują prezydium rady? Sesję będzie można oglądać...

Motocyklista uderzył w drzewo. Zginął na miejscu
Jasienica 1

Motocyklista uderzył w drzewo. Zginął na miejscu

W Jasienicy w wyniku uderzenia w drzewo śmierć na miejscu poniósł motocyklista Wczoraj w godzinach porannych zastęp JRG Myślenice został zadysponowany do pomocy funkcjonariuszom policji podczas wykonywania oględzin miejsca wypadku w Jasienicy. Jak się okazało mężczyzna uderzył w drzewo i zmarł w wyniku wypadku. Zadania realizowane przez strażaków...

Wypadł z drogi, dachował i zatrzymał się na ogrodzeniu
Trzemeśnia 0

Wypadł z drogi, dachował i zatrzymał się na ogrodzeniu

Dwie osoby poszkodowane w tym jedna uwięziona w karoserii samochodu terenowego, który dachował na drodze powiatowej w Trzemeśni Wypadek miał miejsce w sobotę 16 listopada na drodze powiatowej w Trzemeśni, gdzie samochod trenowy wypadł z jezdni i dachował. Po kilku koziołkach zatrzymał się na ogrodzeniu. Dwie osoby zostały poszkodowane w tym jedna...

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką
Osieczany 28

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką

Każdego dnia drogę powiatową w Osieczanach pokonuje 10 tys. samochodów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby 87% z nich nie przekraczało prędkości, często pędząc ponad 100 km/h  „Bezpieczeństwo pieszych w Osieczanach” to temat debaty, jaka z inicjatywy policji i starostwa powiatowego odbyła się w budynku szkoły podstawowej. To drugie spotkanie dot...