Miasto

Prezydent dziękował nam za jego powstanie. Jaka jest historia Ronda im. Lecha Kaczyńskiego?

Przez ostatnie lata rondo im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego stało się częścią infrastruktury Myślenic i wśród mieszkańców nie wywoływało większych emocji. Przypomniał o nim prezydent, wyrażając wdzięczność za jego powstanie.

Czy czujecie się dumni ze sposobu, w jaki Myślenice uczciły pamięć o byłym prezydencie Polski?

 

W środę, 15 maja, w Myślenicach wizytę złożył prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Głowa państwa oprócz spotkania z przedstawicielami urzędu w magistracie, spotkała się z mieszkańcami.

W części przemówienia, poświęconej Myślenicom, prezydent nawiązał do swojej wizyty w naszym mieście z 2012 roku, kiedy towarzyszył córce zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta Lecha Kaczyńskiego w odsłonięciu pomnika jego imienia i otwarcia ronda.

fot. Bartek Ziółkowski

- Nigdy nie zapomnę mojego przyjazdu do Myślenic 18 czerwca 2012 roku. Dwa lata po tragedii smoleńskiej, kiedy jako poseł na Sejm miałem okazję towarzyszyć Pani Marcie Kaczyńskiej podczas odsłonięcia pomnika i otwarcia ronda im. Lecha Kaczyńskiego w Myślenicach – mówił Andrzej Duda.

Prezydent wyrażając wdzięczność za nadanie rondu imienia byłego prezydenta, nawiązał do historii myśleniczan, którzy – jak mówił – na przestrzeni lat charakteryzowali się „niezłomnością i odwagą w polskich sprawach”. Współczesnym przykładem na to miało być nadanie imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego rondu i postawienie pamiątkowego monumentu.

- Dla mnie ważne było to, w jakich okolicznościach to się działo. Nie sprzyjały temu ani władze miasta, ani województwa. Nie baliście się państwo tego i za to z całego serca dziękuję, że ludzie z tej ziemi od pokoleń się nie zmieniają i w ważnych dla Polski sprawach zawsze są. (…) Zawsze tacy byliście, od pokoleń tacy jesteście i za to ogromnie wam dziękuję. Zawsze niezłomni i odważni w Polskich sprawach. Takie właśnie są Myślenice, taka jest ta ziemia, tacy właśnie Wy jesteście – mówił prezydent.

 

 

Jak powstawało rondo im. im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Wspominane przez prezydenta rondo znajduje się na skrzyżowaniu ul. Słowackiego i drogi prowadzącej w kierunku Osieczan.

Projekt uchwały, którą radni przegłosowali 28 listopada 2011 roku, złożyli radni klubu PiS: Jan Trzepacz, Wacław Szczotkowski, Wiesława Syrek, Kazimierz Dąbrowski, Stanisław Cichoń i Jan Bylica.

„Niniejsza uchwała stanowi wyraz szacunku, jaki składają tragicznie zmarłemu Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu mieszkańcy i władze miasta i gminy Myślenice” – pisali w uzasadnieniu.

Za nadaniem rondu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego głosowało wówczas 11 radnych.

Decyzja ta nie wszystkim przypadła do gustu, a w naszym sondażu z 2011 roku  78% ankietowanych uważało, że rondo na Dolnym Przedmieściu nie powinno nosić im. zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Za takim pomysłem optowało wówczas 19% ankietowanych, a 3% nie miało w tej kwestii zdania.

Wśród najczęściej powtarzających się komentarzy zamieszczanych w sieci dominowało zdanie o tym, że „patronem ulic, rond powinni być ludzie związani z naszym miastem lub które miały wpływ na jego rozwój".

 

Sprzeciw czy żart? Rondo im. Koziołka Matołka

Kilka dni po podjęciu przez radnych decyzji w nocy z 1 na 2 grudnia na zielonej wysepce ronda znalazła się tablica z napisem "Rondo im. Koziołka Matołka". To sprzeciw, czy żart? – pytaliśmy w jednym z tekstów w 2011 roku.

Jak informowaliście pisząc na redakcja@miasto-info.pl kilkanaście minut po wykonaniu fotografii, tablice skonfiskowała straż miejska. W sieci powstała strona poświęcona skrzyżowaniu, która działa do dzisiaj.

Tablica nie była jedynym wyrazem sprzeciwu wobec decyzji, jaką podjęli radni miejscy. Na wspomnianej stronie gromadzącej przeciwników nadania skrzyżowaniu im. Lecha Kaczyńskiego zamieszczono list otwarty sygnowany podpisem „Mieszkańcy miasta i gminy Myślenice”, który szybko obiegł media.

Autor lub autorzy listu wyrażają swój sprzeciw, wobec decyzji rady miasta. „Decyzji” – czytamy w liście (…) „podjętej w ‘naszym imieniu’ w sposób budzący głębokie wątpliwości, wskutek której, jedno z rond ma nosić imię śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego”. Autorzy listu twierdzili, że ich zamiarem nie jest deprecjonowanie byłego prezydenta.

Zwracali uwagę na to, że „z naszej myślenickiej ziemi, wywodzi się wiele wspaniałych osobistości legitymujących się życiorysami godnymi podziwu. Naukowcy, żołnierze, legioniści, zasłużeni dla rozwoju miasta i kraju, walczący za naszą wolność i bestialsko mordowani w Miednoje czy Starobielsku. (…) „Dlatego niezrozumiałym i budzącym nasz głęboki sprzeciw jest upamiętnianie osoby śp. L. Kaczyńskiego, którego pozycja historyczna jest niekwestionowana, ale związek z historią Myślenic minimalny lub wręcz żaden. Sądzimy, że bardziej zasadne jest upamiętnianie nazwisk ludzi którzy wywodzą się stąd i są naszą dumą, a których życiorysy historia już zweryfikowała i oceniła jednoznacznie”.

W liście znajdowało się wytłumaczenie, że zamiarem inicjatorów akcji umieszczenia tablicy „Rondo im. Koziołka Matołka” nie było nadanie skrzyżowaniu takiego imienia, a zwrócenie uwagi na zaistniały problem. Cała treść listu wciąż dostępna jest na stronie inicjatorów akcji.

 

Pomnik odsłoniła Marta Kaczyńska

Kilka miesięcy później, w sobotę 16 czerwca na wysepce ronda znalazła się zafoliowana bryła, którą odsłonięto w poniedziałek 18 czerwca.

Po zdjęciu czarnej folii mieszkańcy ujrzeli pomnik nawiązujący swoim kształtem do skrzydła orła w które wkomponowana jest szachownica lotnicza – znak Sił Powietrznych, malowany na samolotach. Na jego środku znajduje się duży napis „RONDO im. PREZYDENTA LECHA KACZYŃSKIEGO”, któremu towarzyszy orzeł w koronie.

W uroczystości wzięli udział lokalni politycy, burmistrz Maciej Ostrowski, przedstawiciele rady miasta, kilkudziesięciu mieszkańców oraz Marta Kaczyńska - córka zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Poseł Marek Łatas (PiS) dziękował Marcie Kaczyńskiej, za obecność podczas uroczystości. Następnie przewodniczący rady miejskiej Jerzy Grabowski odczytał uchwałę na mocy której, radni nadali skrzyżowaniu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po poświęceniu pomnika przez ks. Karola Jarosza zebrani zaśpiewali pieśń "Boże coś Polskę".

Marta Kaczyńska: - Bardzo cieszę się z tych wszystkich inicjatyw, bo one z pewnością przyczynią się do podtrzymania pamięci o moim ojcu, który był prawdziwym patriotą i prezydentem Polski, który posiadał wizję rozwoju naszego kraju i był autentycznie przejęty losem nas wszystkich - Polaków.

(…) Jestem bardzo wdzięczna, bo wiem, że każdy kto będzie przejeżdżać przez to rondo, będzie sobie przypominać Lecha Kaczyńskiego, a może niektórzy sięgną po publikacje na jego temat i zastanowią się nad tym jak ważny jest patriotyzm

- mówiła po odsłonięciu pomnika.

 

Andrzej Duda: Nigdy nie zapomnę tego dnia

Na zdjęciach z tego wydarzenia wśród uczestników tego wydarzenia można znaleźć ówczesnego posła na Sejm, a dzisiejszego prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudę.

„Nigdy nie zapomnę mojego przyjazdu do Myślenic 18 czerwca 2012 roku” – podczas środowego przemówienia ten dzień wspominał prezydent.

Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: Dwa lata po tragedii smoleńskiej, kiedy jako poseł na Sejm miałem okazję towarzyszyć Pani Marcie Kaczyńskiej podczas odsłonięcia pomnika i otwarcia ronda im. Lecha Kaczyńskiego w Myślenicach. Dziękuję za to, że ono powstało. To ogromnie ważne, że Państwo o tym wielkim polskim prezydencie, który zginął w służbie ojczyzny pamiętacie.

Dla mnie ważne było to, w jakich okolicznościach to się działo. Nie sprzyjały temu ani władze miasta, ani województwa. Nie baliście się państwo tego i za to z całego serca dziękuję, że luzie z tej ziemi od pokoleń się nie zmieniają i w ważnych dla Polski sprawach zawsze są.

Siedem lat od nadania rondu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w rocznicę katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia składane są pod nim kwiaty i palą się znicze.

Czy czujesz dumę z tego, że w Myślenicach znajduje się rondo im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego?

 • TAK TAK 33%
 • NIE NIE 67%
 • Głosów: 487

Przez te kilka lat rondo stało się częścią infrastruktury Myślenic i wśród mieszkańców nie wywoływało takich emocji. Przypomniał o nim prezydent wyrażając wdzięczność za jego powstanie. Czy czujecie się dumni ze sposobu w jaki Myślenice uczciły pamięć o byłym prezydencie Polski?

 

Powiązane tematy

W środę poznamy kandydatów na posłów i senatorów
Wybory Parlamentarne 2019 3

W środę poznamy kandydatów na posłów i senatorów

Posłów i Senatorów, którzy wejdą w skład nowego rządu wybierać będziemy 13 października. Komitety mają czas do północy na to, aby zgłosić swoich kandydatów W dniu 26 sierpnia minął termin na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej - przez organ partii politycznej o utworzeniu komitetu wyborczego, - przez pełnomocnika wyborczego o utworzeniu koa...

Prezydent podpisał postanowienie. Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października
Wybory Parlamentarne 2019 5

Prezydent podpisał postanowienie. Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie sprawie wyborów parlamentarnych 2019. Posłów i senatorów wybierać będziemy 13 października Taką informację na konferencji prasowej przekazał rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. - Zgodnie z obietnicą, którą złożył w ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda, odnośnie tego, że chciałby wyznaczyć możliwie ja...

Komentarze

 • 18 maj

  Nie. Miejsce pamięci mogłoby być, gdyby nie cała ta nadmuchana przez PiS i Rydzyka mitologia smoleńska. Robi się niesmacznie, gdy wymagającą szacunku śmierć tych ludzi odgrzewa się w różnych kontekstach dla zdobycia poparcia przed wyborami. A poza tym moim zdaniem lepiej byłoby to rondo nazwać imieniem kogoś bardziej zasłużonego dla rozwoju tej okolicy niż Lech.

  48 18 Odpowiedz
 • 18 maj

  Dla wielu to rondo zostanie rondem im Koziołka Matołka.
  Jego historia będzie kojarzyć mi się ze społecznym sprzeciwem wobec decyzji samorządowców.
  To również świadectwo oderwania od rzeczywistości radnym miejskich i niesłuchanie głosu wyborców.

  Nie ważne co i kogo ma upamiętnić jestem zdecydowanym przeciwnikiem stawiania na rondach niebezpiecznych dla ruchu budowli.

  45 16 Odpowiedz
 • 18 maj

  Jaki jest sens stawiac pomniki, budowac ronda czyjegos imienia, ktore dziela wlasny narod I codziennie nakrecaja zle emocje ?

  43 8 Odpowiedz
 • mirek@ 18 maj

  nie pomniki i ideologie tylko dzialania ktore maja wplyw na codziennie zycie mieszkancow, mniej i nizsze podatki, wieksze zarobki, zapewnienie stabilizacji, spokoju, dobrego zycia, pomoc panstwa w tworzeniu biznesow, wspieranie kreatownosci obywateli, miasta, burmistrzowie, radni, politycy, prezydenci dla mieszkancow nie dla wladzy - z tego chcialbym byc dumny a nie z kamienia ustawionego na srodku drogi ktoremu ktos nadal imie...

  24 5 Odpowiedz
 • 18 maj

  Gdzie się podziało 15 komentarzy ? Sama cenzura świadczy o tym co myślą mieszkańcy .

  10 8 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   18 maj

   to były boty, wrzucające komentarze z linkami do zawirusowanych stron porno.

   6 5 Odpowiedz
 • OKOKI 18 maj

  Na słowo Duda na kolana hultaje!!!!!!!

  16 13 Odpowiedz
 • 18 maj

  Pomnik pilnowany przez kamery to mówi samo za siebie, meeee

  29 9 Odpowiedz
 • 19 maj

  Dobrze, że jest to rondo, jest na czym wieszać napis KONSTYTUCJA.

  13 11 Odpowiedz
 • 19 maj

  Następne ronda w Myślenicach powinny mieć nazwy Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Maciarewicza, Krystyny Pawłowicz, Ryszarda Terleckiego.... taki plus minus kalendarz przewiduję.

  13 14 Odpowiedz
 • 19 maj

  zdjecie

  17 11 Odpowiedz
 • Artur 20 maj

  Już wolałbym rondo Koziołka Matołka albo Kubusia Puchatka zasługi dla kraju porównywalne ;)

  9 4 Odpowiedz
 • 3 cze

  Do Oportunisty, gdyby to rondo było rzeczywiście pilnowane przez kamery to wykryto by sprawców powieszenia na nim napisu konstytucja, bodajże w sierpniu ubiegłego roku.Podobno z inicjatywy miłościwie nam panującego burmistrza myślenicka policja miała pełno w portkach.

  2 Odpowiedz
 • 4 cze

  Słyszałem dzisiaj o budowie pomnika Jana Olszewskiego.
  Wydaje się, że o wiele więcej z tego obozu zrobił i robi Jarosław Kaczyński.
  Przecież pomnik za życia też można postawić.

  2 Odpowiedz
 • 6 paź

  Zmieni się rząd zaczną się zmieniać nazwy rond, ulic itd itp

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wzięli się za remont mostu na Górnym Przedmieściu
Myślenice 0

Wzięli się za remont mostu na Górnym Przedmieściu

Rozpoczęły się prace nad remontem poręczy mostu nad Bysinką, znajdującego się na Górnym Przedmieściu w Myślenicach. Apelował o to radny Jan Bylica (PiS) Niedawno pisaliśmy o interpelacji radnego Bylicy, reprezentującego tę dzielnicę miasta. Apelował do starosty o konieczność naprawy poręczy przy moście nad Bysinką. - Mogą stanowić zagrożenie dla...

Ireneusz Krzykawski odnaleziony
Alarmujecie 0

Ireneusz Krzykawski odnaleziony

Rano został przewieziony do szpitala w Myślenicach. Pod nieuwagą sanitariuszy udało mu się uciec z SORu. Porusza się o lasce. Jest chory na raka kości i potrzebuje leków. Udało się go odnaleźć po kilku godzinach  Mężczyzna został przewieziony na SOR około godziny 10. Wystarczył moment, aby zniknął. Najprawdopodobniej wyszedł z budynku. „Porusza si...

Radny apeluje o kosz przy kapliczce. Burmistrz obawia się kradzieży
Myślenice 21

Radny apeluje o kosz przy kapliczce. Burmistrz obawia się kradzieży

Wojciech Gablankowski (PiS) apelował o ustawienie kosza na śmieci na niebieskim szlaku turystycznym, łączącym Polankę i Borzętę. Kosza nie będzie m.in. "ze względu na możliwość kradzieży" Radny apelował w imieniu mieszkańców o ustawienie kosza na śmieci na niebieskim szlaku turystycznym, łączącym miejscowości Polanka i Borzęta. W odpowiedzi na jeg...

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku
Myślenice 24

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku

Główne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości miały miejsce na płycie myślenickiego Runku, gdzie burmistrz przekazał klucze do miasta Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu Sto pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Myślenicach rozpoczęła się od Rajdu Patriotycznego organizowanego przez Stowarzyszenie Moto Sport Myś...

ALARMUJECIE: Ktoś wybudował TO przy "Lipce" na Plebańskiej Górze. Co to jest?
Myślenice 86

ALARMUJECIE: Ktoś wybudował TO przy "Lipce" na Plebańskiej Górze. Co to jest?

Na Plebańskiej Górze, w miejscu gdzie przez lata rosła legendarna "Lipka" przez wielu kojarzona z tą w herbie miasta, powstała niezidentyfikowana budowla. "Co to jest?" - pytacie  Na redakcja@miasto-info.pl otrzymujemy coraz więcej pytań dotyczących budowli na Plebańskiej Górze. "Podczas spaceru pod Lipke natknąłem się na takie coś...  Bylem załam...

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń
Społeczeństwo 29

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń

Władze lokalne z całego kraju naciskają na Ministerstwo Zdrowia, aby ograniczyć sprzedaż alkoholu w małych butelkach. "Małpki" stają się coraz bardziej popularne, a Polacy sięgają po nie coraz częściej Jak podaje „Dziennika Gazeta Prawna”, od co najmniej kilku miesięcy samorządowcy naciskają na stronę rządową, aby zająć się problmemem w sposób sys...