Dobczyce

Wraca temat otwarcia jeziora dobczyckiego.Czy kiedykolwiek będziemy mogli z niego korzystać? [WIDEO]

Wraca temat otwarcia jeziora dobczyckiego.Czy kiedykolwiek będziemy mogli z niego korzystać? [WIDEO]

Dzisiaj podstawową jego funkcją jest zaopatrzenie w wodę aglomeracji krakowskiej oraz ochrona przeciwpowodziowa dla gminy Dobczyce. Tak jest niezmiennie od przeszło 30 lat. Kiedy i komu uda się to zmienić? 

Zbiornik wciąż jest zamknięty dla turystów i tzw. „białej floty” oraz wędkarzy. O tym, czy można to zmienić debatowano podczas konferencji „Jezioro Dobczyckie – przeszłość i perspektywy” zorganizowanej przez powstałe w lutym Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „PoRabie”.

 

"Chodzi o to, aby tworzyć dobry klimat"

Zarówno zapora jak i zbiornik zostały wybudowane 30 lat temu. Przez ten czas wielokrotnie podejmowano temat udostępnienia zalewu turystom. W 2016 roku ówczesny wojewoda Małopolski Józef Pilch (PiS) zapowiadał, że otwarcie jeziora dla tzw. „białej floty” jest możliwe w przeciągu trzech lat. Rok później podał się do dymisji, a temat dotyczący otwarcia zbiornika nie był kontynuowany.

Zapał studzi burmistrz Dobczyc Tomasz Suś, zwracając uwagę na stopniowe działania zmierzające do zagospodarowania zbiornika.

Tomasz Suś, burmistrz Dobczyc: Zacznijmy drobnymi elementami, niekoniecznie mocnym uderzeniem. Nie chodzi o to, aby od razu zacząć pływać, czy wędkować. Chodzi o to, aby tworzyć dobry klimat, aby przygotować to wszystko - jak to mówił mój nieżyjący już przyjaciel Stanisław Cichoń "po bożemu".

Myślę, że powstanie stowarzyszenia i obecność gości takich jak m.in. Polskie Wody i Wodociągi Krakowskie odgrywają niezwykle ważną rolę, zwłaszcza w tym co dzieje się w okolicznych miejscowościach, w 3 gminach na terenie których położony jest zbiornik dobczycki. Spokojnie rozmawiajmy z Wodociągami z Polskimi Wodami ze wszystkimi przedstawicielami miasta Krakowa.

Podczas konferencji dr hab. inż. Krzysztof Pawlak z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie mówił na temat czystego powietrza jako nieodzownego atrybutu otoczenia Jeziora Dobczyckiego. Następnie dr hab. inż. Tomasz Bergel, z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie przytoczył kilka nieznanych faktów związanych ze zbiornikiem.

Następnie przyrodnik i sekretarz gminy Siepraw Michał Baran opowiedział o różnorodnych gatunkach ptaków, mających swoje lęgowiska nad Jeziorem Dobczyckim, a Stowarzyszenie „Droginia dla pokoleń” zaprezentowało makietę miejscowości Droginia, która pokazuje teren zalany wodami Jeziora Dobczyckiego.

Co jednak z samym jeziorem i możliwościami jakie daje?

Doktor Tadeusz Bochnia, z-ca dyrektora produkcji MPWiK S.A zwracał uwagę, że zbiornik to strategiczne źródło wody dla Krakowa i gmin ościennych. Odniósł się także do wyznaczonych na nim trzech stref ochronnych, które wyznaczają obszar możliwych na tym terenie działań (zarówno wokół zbiornika jak i na jego powierzchni).

Jak podkreślał; od 2012 roku MPWiK wyznaczyło strefy w taki sposób, aby pozwolić gminom na inwestycje wokół zbiornika. Skorzystały na tym m.in. Dobczyce projektując ścieżkę spacerową i kładkę prowadzącą ze wzgórza zamkowego na koronę zapory oraz gminy Myślenice, Dobczyce i Siepraw, które wspólnie zaprojektowały i rozpoczęły realizację wspólnego projektu obejmującego budowę ścieżek rowerowych wokół jeziora. Dalsze „uwolnienie” terenów wokół zbiornika, wymagałoby zmiany kolejnych stref ochronnych.

W czasie panelu dyskusyjnego eksperci poruszali kwestię dotyczącą m.in. ewentualnego udostępnienia dla rekreacji Jeziora Dobczyckiego. W perspektywie jej rozwoju, podkreślali konieczność pogodzenia ważnych funkcji, jakie pełni obecnie jezioro - rezerwuaru wody pitnej i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wody.
Wśród pomysłów na rozwój infrastruktury turystycznej pojawiało się uruchomienie stałych, biletowanych rejsów.

Jak podkreślał Tadeusz Bochnia; rejsy edukacyjne są już od dawna realizowane, ale nieregularnie. Ze względów proceduralnych uruchomienie stałych, biletowanych rejsów, nie jest możliwe, ze względu na to, że MPWiK nie może pobierać opłat za bilety. Wspomniał jednak o innych realizacjach, które obecnie toczą się wokół zbiornika, m.in. o budowie kładki łączącej Wzgórze Zamkowe z koroną zapory.

Katarzyna Biegun z Wód Polskich zwracała uwagę na inne wyzwanie. Jako, że zbiornik pełni funkcję przeciwpowodziową, nie pozwala na utrzymaniu poziomu wody na stałym poziomie, a to może być kłopotliwe dla gmin, które zdecydują się zagospodarować jego brzegi np. na plażę.

Dr hab. Tomasz Bergel mówił o konieczności zmiany mentalności i spojrzenia na Jezioro Dobczyckie również w innym świetle, m.in. w zakresie dostępności do wody pitnej. - Mamy komfort, że mamy wodę – mówił, podając przykład zapory w Klimkówce, gdzie brakuje wody i Świnnej Porębie, gdzie ujęcie wody nie istnieje.

 

Otwarcie zbiornika obiecują od lat 

Decyzja o budowie zbiornika zapadła w 1970 roku, w latach 1972-1974 wykonano projekt techniczny, a w roku 1974 rozpoczęto budowę. Ostatecznie zalew został oddany do użytku w 1986 roku. Jego powierzchnia to 1065 ha, zapora mierzy 617 m długości, 30 m wysokości i 8,5 m szerokości. Zbiornik gromadzi około 127 mln m/3 wody o głębokości do 30 m.

Zarówno zapora jak i zbiornik zostały wybudowane 33 lata temu. Przez ten czas wielokrotnie podejmowano temat udostępnienia zalewu turystom. Najczęściej działo się to w okolicach wyborów. Jedną z takich prób w 2010 roku podejmowali przedstawiciele myślenickiego oddziału Platformy Obywatelskiej tworząc akcję "Tak dla Zalewu Dobczyckiego" w ramach której namawiali mieszkańców do wysyłania apelu o udostępnienie zalewu dla celów rekreacyjnych na skrzynkę mailową dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Czy według Ciebie jezioro dobczyckie uda się udostępnić w celach rekreacyjnych?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 26%
 • raczej tak raczej tak 11%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 14%
 • raczej nie raczej nie 25%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 24%
 • Głosów: 1214

Trzy lata temu przy jednym stole usiedli przedstawiciele gmin Dobczyce, Myślenice, Siepraw, wojewoda małopolski Józef Pilch (PiS), ówczesny poseł PiS Jarosław Szlachetka, przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Krakowie, Polskiego Związku Wędkarskiego oddział Kraków i lokalni przedsiębiorcy.

Wojewoda zapowiadał, że otwarcie jeziora dla tzw. „białej floty” jest możliwe w przeciągu trzech lat.

- To czas najwyższy, aby turystyka nie tylko rowerowa, ale i żeglugowa mogła zaistnieć na tym wspaniałym jeziorze. Musimy rozszerzać gospodarkę turystyczną, ale małymi krokami. Najpierw niech to będą ścieżki, następnie żegluga oczywiście bez silników spalinowych. To szansa na rozwój gospodarki poprzez turystykę - mówił ówczesny wojewoda Małopolski Józef Pilch.

Rok później podał się do dymisji. Od tego czasu temat został ponownie poruszony na wiosnę ubiegłego roku, kiedy na antenie Radia Kraków poseł Jarosław Szlachetka na pytanie dotyczące otwarcia zbiornika w celach rekreacyjnych odpowiedział: "Na tę chwilę rozmawiamy w Wodach Polskich z nową panią dyrektor. Chodzi o udostępnienie zalewu Dobczyckiego dla wędkarzy. Może w tym roku, najdalej na wiosnę 2019 roku ten zalew będzie dla wędkarzy". Kilka dni później na antenie tej samej rozgłośni wrócił do tematu wyjaśniając, że "(...) sprawa okazała się bardziej skomplikowana niż wydawało się po spotkaniu w Dobczycach. (...) Na chwilę obecną nie udało się tego zrealizować. Myślę, że do tematu powrócimy."

Pełni zapału - Stowarzyszenie "PoRabie" 

Jak na razie politycy nie mówią o otwarciu zbiornika, ale temat podjęło Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „PoRabie”. Pierwszym krokiem w tym kierunku była debata z udziałem samorządowców oraz przedstawicieli MPWiK, Państwowej Gospodarki Wodnej Wody Polskie, policji, straży, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 31 maj 2019

  Co te wybory z ludźmi robią :) zaczyna mi to przypominać temat jak z wizami do USA, nie osiągalne ale namacalne :)

  17 1 Odpowiedz
 • 31 maj 2019

  Już widzę oczami wyobraźni Jarka z Mateuszem w czasie przecinania wstęgi do pierwszej wypożyczalni kajaków czy innych rowerków wodnych.
  W tle latają mewy, rybitwy, dzięcioły. Wszyscy uśmiechnięci pozują do zdjęć, które szybciej trafią na fejsbuka niż mewa na rybę.

  30 5 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   31 maj 2019

   Hasz Tag #DobraZmiana oraz #Moszna?Moszna!

   11 4 Odpowiedz
 • 31 maj 2019

  Ile to jeszcze pokolen wyborców temat bedzie wałkowany:)

  20 Odpowiedz
 • mirek@ 31 maj 2019

  z zalewem jest jak z droga zachodnia, pociągiem do krakowa, węzłami komunikacyjnymi i innymi cudami o których sobie przypominają włodarze raz na 4 - 5 lat :)

  25 1 Odpowiedz
 • 31 maj 2019

  Oho ... Czuć wybory ... Zbiornik będą otwierać ...

  22 Odpowiedz
 • 31 maj 2019

  Zaraz pojawi się tu Szlachetka i ogłosi wszem i wobec, że PiS załatwił otwarcie zalewu za wraz po wyborach... pytanie po których :-D beka

  Oczywiście bardziej powinna to oznajmić Beata, ale ta już do roku kolejnych eurowyborów w Mcach się raczej nie pojawi

  19 6 Odpowiedz
  • 6 maj

   PO wygra wybory i sprzeda zbiornik Niemcom a mieszkańcy będą kupować u nich wodę ,w wyprzedaży to oni byli dobrzy.

   2 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 31 maj 2019

  Dlaczego politycy myślą że wszyscy poza nimi to idioci ?A może jest odwrotnie ?

  23 Odpowiedz
 • OKOKI 31 maj 2019

  Srały muszki będzie wiosna ,w kółko będą wałkować ten temat i nic.

  13 1 Odpowiedz
 • 31 maj 2019

  Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie.
  I tak od wyborów do wyborów.
  Tylko za samą próbę, robienie ze mnie wała zagłosuje na przeciwników.

  10 Odpowiedz
  • 1 cze 2019

   Masz racje tyle, że za POprzedników też już tuż tuż mieliśmy plażować nad zalewiskiem :-)
   Co oni z tym zalewem maja :-))) ?

   14 9 Odpowiedz
 • 1 cze 2019

  nie wolno ingerować w koralowce na zalewie xD

  11 Odpowiedz
 • 1 cze 2019

  Otworzą, otworzą.Burmisia rodzinka pola tam pokupiła I ponoć dojazdy do nich , na ludziach wymusza

  21 2 Odpowiedz
 • 2 cze 2019

  Po co otwierać dla wędkarzy jak kłusownicy mają tam raj, a z drugiej strony sporo wędkarzy to kłusownicy i odwrotnie

  5 1 Odpowiedz
 • 2 cze 2019

  Tutaj to jeszcze brakuje żeby Obajtek uruchomił lodziarnie i Szlacheckie Gniazda. Wszystko oczywiście na żonę lub brata, jak to po bożemu w rodzinie przystało. Beata za 5 lat już tam zje kaczkę.

  Szlachetka może by tak z hotdogami i kajakami byznes ruszyć? Ksiądz otwarcie zalewu poświęci a na przecięcie przyjedzie sam naczelnik państwa...

  "Nad rzeczką, opodal krzaczka..."

  8 Odpowiedz
  • 6 maj

   Przemądrzałość jest jednym z najbardziej pogardy godnych rodzajów głupoty.
   Georg Christoph Lichtenberg

   1 Odpowiedz
 • 2 cze 2019

  Zalew nie będzie otwarty, to wiadomo od dawna.
  W artykule napisane jest nawet dla czego nie będzie.
  Ale ludzie w sondzie internetowej 28% wierzą , że tak będzie.
  To jest przykład, że głupich nie trzeba siać, bo się samo rodzą.
  I są siła napędową partyjnych cwaniaków, którzy im wmawiają bzdety byle tylko na nich zagłosowali.
  To , że ktoś jest głupi, nie jest problemem.
  Problemem zaczyna się, gdy wydawane są pieniądze aby głupków utwierdzić w ich przekonaniach.
  Przykładem, jest wywalenie 0,5mln złotych na studium przebiegu kolei do Myślenic.

  9 1 Odpowiedz
 • 3 cze 2019

  Prawie jak w USA tylko realia i mentalność inna. Co do polityki to jest poniżej pasa, proponuję aby zamiast oszukiwać obywatela za "głosy", zamiast kusić kiełbasa wyborcza która i tak jedza nieliczni... Wzięli się za pozytywne zabawianie, a zamiast się klucic między sobą udowadniając kolejne absurdy, może raz w tygodniu MMA między politykami, relacja w TV, każdy dałby każdemu po mordzie i może przestali by ciągnąć ten beznadziejny kierat pełen obietnic i "dobrych intencji".

  5 Odpowiedz
 • adzygmunt 15 wrz 2019

  Zastanawiam się po po awarii warszawskiej oczyszczalni czy kontrolowane otwarcie wód zalewu dla "bezmotorowej" turystyki byłoby szkodliwe dla jakości wody. Raba ma zmierzony dopływ wody tak jak zmierzona jest ilość wody płynąca Wisłą pod mostem Poniatowskiego. Ta ilość ścieków w zasadzie nie pogorszyła znacząco jakości wody kilkadziesiąt km w dół To żagle i kajaki stanowią proporcjonalnie większe zagrożenie niż nieoczyszczone ścieki 3/4 Warszawy?

  1 Odpowiedz
 • 6 maj

  Bardzo dobrze że jest zamknięte przynajmniej jeden zbiornik w Polsce jest czysty.Jak wpuszczą tam żeglarzy i wędkarzy to zaczną tam koczować dniami, nocami i zrobią to co jest na Zalewie Żywieckim i Goczałkowickim tony śmierci w wodzie i na brzegach . Chyba że chcecie żeby wasz zalew za kilka lat wyglądał tak https://zywiec.naszemiasto.pl/tag/jezioro-zywieckie-smieci

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej