Wywiad

Bożnica w Wiśniowej może nawiązywać do przedwojennego sztetla

"Brak jest miejsca, w którym można nawiązać do przedwojennego sztetla oraz literatury z obszaru dawnej wielokulturowej Galicji.

Centrum Literackie w Bożnicy mogłoby zajmować się trzema kierunkami działalności kulturalnej. Promować literaturę, przedstawiać przedwojenne życie społeczności żydowskiej i stanowić przestrzeń wystawienniczą"

- w rozmowie z nami mówi Tomasz Małodobry, prezes Zarządu Fundacji Centrum Macierz Polonii.

Radni gminy Wiśniowa jednogłośnie opowiedzieli się za relokacją zabytkowej pożydowskiej Bożnicy, co według nich stanowi dla budynku ratunek. Miejsce przeniesienia budynku oraz jego koszty powinny zostać wskazane przez wójta gminy Bogumiła Pawlaka. Wszystkich, 15 radnych, zagłosowało „za”. - Gmina najchętniej pozbyłaby się zabytku. Będziemy wspierać wszelkie działania w jego zachowaniu – sytuację komentuje małopolski konserwator zabytków. 

Na ten temat rozmawiamy z Tomaszem Małodobrym, prezesem Zarządu Fundacji Centrum Macierz Polonii.

Kiedy zainteresowali się Państwo budynkiem Bożnicy, który znajduje się w Wiśniowej?

Informacje o obecnym stanie sprawy, jak również pierwsze spotkanie, odbyliśmy z panią dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniowej już kilka miesięcy temu. Przez ten czas Rada Programowa naszej fundacji analizowała możliwość i zakres ewentualnej pomocy przy ratowaniu tego wyjątkowego zabytku.

Skąd pomysł na tego typu działalność jak Centrum Literackie, na czym miałaby ona polegać?

W chwili obecnej brak jest miejsca, w którym to można nawiązać do przedwojennego sztetla  (jid. miasto, miasteczko-  to żydowska wspólnota lokalna o specyficznym układzie społecznym i obyczajowości - red.) oraz literatury z obszaru dawnej, wielokulturowej Galicji.

Centrum Literackie miałoby zajmować się trzema kierunkami działalności kulturalnej. Pierwsze i główne założenie to promocja literatury, jak również wydarzenia literackie; drugi z kierunków to stała wystawa przedstawiająca życie społeczności żydowskiej w przedwojennym sztetlu, jakimi była usiana przedwojenna Galicja, ukierunkowana na gminę Wiśniowa oraz okolice. Trzeci kierunek to przestrzeń wystawiennicza na wystawy czasowe.

Czy pożydowska Bożnica znajdująca się w Wiśniowej powinna pozostać na swoim miejscu?

 • TAK TAK 47%
 • NIE NIE 40%
 • NIE MAM ZDANIA NIE MAM ZDANIA 12%
 • Głosów: 476

Czy widzieli Państwo wnętrze Bożnicy i czy wiadomo, jakie koszty trzeba będzie ponieść na jej dostosowanie do wspomnianych planów?

Tak, podczas ostatniego spotkania z wójtem gminy i przedstawicielami samorządu, odbyliśmy wizytę, podczas której dokonaliśmy szczegółowej dokumentacji celem zaktualizowania kosztorysu. W chwili obecnej nie chcemy podawać szczegółów finansowych, które musimy ponieść celem otworzenia Centrum Literackiego.

Jakie mają Państwo doświadczenie w prowadzeniu tego typu miejsc?

Zarząd Fundacji CMP posiada duże doświadczenie w prowadzeniu ośrodków kulturalnych, w szczególności wiceprezes Zarządu Miłosz Manasterski, który to został oddelegowany przez Radę Programowa naszej fundacji do prowadzenia tego projektu.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 15 lip

  Powoli starsi bracia w wierze, powoli wyślełają sobie gniazda do powrotu.

  6 2 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 16 lip

   wójt ma nie lada problem - zostawi bożnice i wyremontują to wyjdzie na to żę sprowadził żydów do wioski a jak przeniesie bożnicę to też źle

   1 2 Odpowiedz
 • 15 lip

  Przecież miały tam być szkolenia przeciw ksenofobi dla miejscowych .Tak jak by to całe zło Żydom ,Poloki uczyniły.

  5 1 Odpowiedz
 • 15 lip

  "Najlepszy jest geszeft za cudze piniondze" - mądrość ludowa.

  14 Odpowiedz

Zobacz więcej

Agnieszka Cahn: Kiedy dowiedziałam się prawdy, poczułam się oszukana
Rozmowa tygodnia 46

Agnieszka Cahn: Kiedy dowiedziałam się prawdy, poczułam się oszukana

O tym, że Żydzi mieszkali w Myślenicach dowiedziałam się bardzo późno i ta informacja stała się dla mnie prawdziwym szokiem. Poczułam się oszukana. Oszukana przez nauczycieli, rodziców i dziadków moich kolegów pochodzących od pokoleń z Myślenic, a nawet przez więźniów obozów koncentracyjnych, którzy podczas lekcji opowiadali o tym, jak wyglądała wo...

Ks. Zdzisław Balon: Przyjdźcie. Jubileusz koronacji Cudownego Obrazu, to święto naszej Matki!
Rozmowa tygodnia 12

Ks. Zdzisław Balon: Przyjdźcie. Jubileusz koronacji Cudownego Obrazu, to święto naszej Matki!

Koronacja była potwierdzeniem wiary w obecność Maryi i nadprzyrodzone działanie obrazu przez ówczesne pokolenie. Dzisiaj, świętując Jubileusz, chcemy to uznać i zaświadczyć o tym wobec pokolenia, które dorasta. Wierzę, że w sercu wielu tych osób została głęboko zakorzeniona cześć dla Matki Bożej. Warto odkryć Ją na nowo w swojej codzienności, dośw...

Marcelina Czepiel: Na ścianie zawieszę klocki i tarcze hamulcowe
Wywiad 9

Marcelina Czepiel: Na ścianie zawieszę klocki i tarcze hamulcowe

Zawsze powtarzałam, że nie wsiądę ani do samochodu by kierować, ani do niczego podobnego, a teraz startuję w różnych zawodach kartingowych i samochodowych – mówi Marcelina Czepiel, absolwentka Szkoły Muzycznej w Czasławiu Przez 5 lat uczęszczała do Szkoły Muzycznej w Czasławiu. Tam uczyła się gry na saksofonie. Wydawać by się mogło, że pasja do m...