Myślenice

Lada dzień ruszą prace przy rewitalizacji Rynku. Te ulice rozkopią w pierwszej kolejności

Lada dzień ruszą prace przy rewitalizacji Rynku. Te ulice rozkopią w pierwszej kolejności

Od środy 4 września ruszają prace związane z rewitalizacją myślenickiego Rynku. W pierwszej kolejności drogowcy wejdą na ulice Gałczyńskiego, Bema i Jordana

Jak informuje UMiG Myślenice. ulice Gałczyńskiego, Bema i Jordana jako pierwsze przejdą remont. We wrześniu i październiku będzie się na nich odbywał frezowanie asfaltu. Trzeba liczyć się z utrudnieniami zarówno w ruchu pieszym jak i samochodowym. 

Wspomniane ulice, to wschodnia część myślenickiego Rynku. Ul. Jordana ciągnie się od ronda przy "Domu Greckim" z tyłu Urzędu Miasta wzdłuż miejskiego parku, do skrzyżowania z ul. Reja, gdzie zmienia się właśnie w ul. Gałczyńskiego ciągnącą się do ul. Słowackiego. Jedną z jej odnóg jest ul. Bema prowadząca bezpośrednio na płytę Rynku. Przy każdej z niej znajdują się sklepy do których klienci poruszający się pieszo lub parkujący swoje samochody przy ul. Gałczyńskiego i Jordana. 

 

Utrudnienia potrwają do listopada 2020 roku

W listopadzie i grudniu planowane są prace na ul. Jordana oraz Klakurki. W ostatni miesiąc tego roku remont rozpocznie się na ul. T. Kościuszki, a przewidywany termin jego zakończenia to luty 2020 roku. Przez luty i marzec robotnicy będą pracować na Placu Kilińskiego, a w marcu rozpocznie się dwumiesięczny etap prac na ul. Kilińskiego.

 

Prace w samym Rynku mają się rozpocząć w kwietniu przyszłego roku i potrwać do listopada. Przez kwiecień i maj firma skupi się na części południowo-zachodniej; maj i czerwiec to miesiące, gdy robotnicy będą pracować na części południowo-środkowej; południowo-wschodnią częścią Rynku zajmą się w czerwcu i lipcu; prace na północno-wschodniej części zaplanowano na lipiec i sierpień; część północno-środkowa będzie remontowana przez sierpień i wrzesień, natomiast północno-zachodnia od września do października włącznie. Ostatni etap prac zaplanowano na północną pierzeję Rynku - od października do listopada 2020 roku włącznie.

Jak czytamy na stronie UMiG, na wskutek nie dających się przewidzieć okoliczności plan może ulec zmianie.

 

Co obejmuje rewitalizacja?

Gmina Myślenice na odnowienie centrum otrzymała unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 25 milionów. Projekt rewitalizacji został opracowany, a jego realizacja rozpoczęta w poprzedniej kadencji samorządu, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski. Umowę na dofinansowanie inwestycji były gospodarz gminy podpisał w październiku 2018 roku.

Inwestycja została podzielona na dwie części; pierwsza obejmowała budowę Muzeum Niepodległości przy ul. Traugutta oraz wymianę nawierzchni wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy etap projektu został zrealizowany w kwietniu i wystawiliście mu wysoką ocenę. W jednym z naszych sondaży, 80% ankietowanych odniosło się do niego pozytywnie, 14% negatywnie, natomiast 7% nie widziało różnicy.

Jak oceniasz teren wokół kościoła po rewitalizacji?

 • wygląda świetnie
 • wygląda poprawnie
 • nie widzę różnicy
 • nie podoba mi się
 • wygląda koszmarnie
 • Zobacz wyniki
 • wygląda świetnie wygląda świetnie 47%
 • wygląda poprawnie wygląda poprawnie 33%
 • nie widzę różnicy nie widzę różnicy 7%
 • nie podoba mi się nie podoba mi się 8%
 • wygląda koszmarnie wygląda koszmarnie 6%
 • Głosów: 830

Drugi etap będzie obejmował przede wszystkim wymianę nawierzchni Rynku, a także prowadzących do niego ulic i traktów. Wykonanie drugiego etapu rewitalizacji Rynku wraz z otoczeniem Starówki wyniesie 21 865 710 zł. To o milion więcej niż planowany przez poprzednią ekipę rządzących koszt. Gdyby obecny burmistrz nie zdecydował się na kontynuację projektu rozpoczętego przez Macieja Ostrowskiego, gmina musiałaby oddać ponad 16 mln zł, bowiem tyle kosztowała budowa Muzeum Niepodległości i ścieżek wokół kościoła.

Burmistrz Jarosław Szlachetka: Po długich namysłach podjąłem decyzję, że dokończymy projekt rewitalizacji. Trudno byłoby rezygnować z przyznanego dofinansowania i ponosić koszty 16 mln zł w związku z budową Muzeum i obejścia Sanktuarium. To była jedna z najtrudniejszych decyzji, która czekała na mnie w tej kadencji, ale wybieram najkorzystniejszy wariant dla gminy Myślenice - w lipcu mówił burmistrz.

Prace związane z rewitalizacją centrum obejmą wymianę nawierzchni i elementów płyty Rynku oraz prowadzących do niego ulic, tj. ciągów pieszych i drogowych, posadzki, oświetlenia, elementów małej architektury, z aranżacją i uzupełnieniem zieleni oraz przebudową sieci kanalizacji opadowej, sanitarnej i wodociągowej.

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.

Pojawią się także niewielkie drzewa w donicach, dodatkowe ławki oraz dużo niskiej zieleni w postaci krzewów i bylin. Wymienione zostanie także oświetlenie, zarówno w postaci wysokich słupów jak i lamp zainstalowanych w posadzce, które będą miały za zadanie podkreślić główny ciąg pieszy. Oświetlona zostanie nowa fontanna, figura św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz elewacje magistratu.

Czy rewitalizacja myślenickiego Rynku ożywi tę część miasta?

 • Zdecydowanie tak
 • Raczej tak
 • Trudno powiedzieć
 • Raczej nie
 • Zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • Zdecydowanie tak Zdecydowanie tak 46%
 • Raczej tak Raczej tak 14%
 • Trudno powiedzieć Trudno powiedzieć 12%
 • Raczej nie Raczej nie 15%
 • Zdecydowanie nie Zdecydowanie nie 13%
 • Głosów: 5537

Przebudowie ma ulec także podziemna infrastruktura; sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna oraz opadowa. Z płyty Rynku zniknie drewniany sklep i kiosk, a ich miejsce zajmą kawiarniane ogródki. Po rewitalizacji nadal będzie odbywał się handel na placu Kilińskiego, nie zmieni się także lokalizacja postoju taksówek.

 

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”

W sierpniu mieszkańcy zorganizowali internetową petycję, w której apelują do burmistrza o pozostawienie drzew. Jak się bowiem okazuje, w ramach rewitalizacji do wycięcia przewidziano połowę z nich.

Maciej Nalepa, uczestnik pikiety: Do usunięcia wskazano drzewa i krzewy kolidujące z planowanymi pracami budowlanymi oraz zaburzające obecną oraz przyszłą kompozycję zieleni rynku. Na Rynku rośnie około 60 drzew i krzewów, do usunięcia wskazano 30. To znaczy, że usunięta zostanie połowa zieleni rynku, choć cały czas słyszeliśmy zapewniania, że rewitalizacja spowoduje, że zieleni będzie więcej. Jak widać nie będzie jej więcej, a mniej, dlatego jesteśmy tutaj, aby zaprotestować.

Pod internetową petycją o ocalenie drzew przed wycinką, planowaną w ramach rewitalizacji centrum, podpisało się ponad 840 mieszkańców, a kolejna grupa zdecydowała się nagłośnić sprawę, organizując pikietę pn. „Stop wycince drzew na rynku w Myślenicach”

Czy w ramach rewitalizacji Rynku powinno wycinać się stare drzewa?

 • TAK TAK 21%
 • NIE NIE 73%
 • TRUDNO POWIEDZIEĆ TRUDNO POWIEDZIEĆ 6%
 • Głosów: 1495

W odpowiedzi na apel mieszkańców burmistrz Jarosław Szlachetka wydał oświadczenie, w którym czytamy m.in. o tym, że czas na konsultacje bezpowrotnie minął, a te nie były odpowiednio przeprowadzone przez jego poprzednika, oraz że obecny włodarz Myślenic podjął decyzję o przeniesieniu drzew w inne miejsce. 

Powiązane tematy

Od dzisiaj nie wjedziesz do Rynku. Tak będzie do końca września. To efekt rewitalizacji
Myślenice 15

Od dzisiaj nie wjedziesz do Rynku. Tak będzie do końca września. To efekt rewitalizacji

Dzisiaj został zamknięty wjazd do Rynku w Myślenicach. To wynik remontu prowadzonego w centrum w ramach rewitalizacji. Z utrudnieniami w tym miejscu trzeba się liczyć do końca września Dzisiaj od rana zamknięta jest ul. Kościuszki będąca jedyną drogą dojazdową do Rynku w Myślenicach. Jak informuje gmina; zakaz wjazdu jest spowodowany pracami związ...

Przenoszą handlarzy z „Końskiego Rynku” na wyremontowaną ulicę Bema
Myślenice 31

Przenoszą handlarzy z „Końskiego Rynku” na wyremontowaną ulicę Bema

Na razie tymczasowo, a przenosiny związane są z rewitalizacją Rynku i pracami jakie mają rozpocząć się na ul. Jana Kilińskiego. Magistrat postanowił przenieść handlujących w tym miejscu na ul. Bema Prace związane z rewitalizacją płyty Rynku i jego okolic ruszyły we wrześniu 2019. W pierwszej kolejności robotnicy zajęli się ulicami Gałczyńskiego i...

Ulice Bema i Jordana znowu przejezdne. Trwa rewitalizacja centrum
Myślenice 0

Ulice Bema i Jordana znowu przejezdne. Trwa rewitalizacja centrum

Ponownie można jeździć ulicą Jordana od parkingu przy plantach do skrzyżowania z ul. Reja. W tym miejscu drogowcy położyli m.in. nowy asfalt i chodniki Ponownie można skręcać w prawo z ul. Reja w kierunku ul. Jordana. Wspomniany odcinek drogi był zamknięty od połowy kwietnia, a przedostać się tędy można było wyłącznie pieszo. Przez ten czas wymien...

Komentarze

 • Jacek Karwatowski 2 wrz 2019

  i co zamkna jordana i galczynskiego? jesli tak no to pozdro nikt tam niczego nie kupi bo nie bedzie gdzie zaparkowac ani jak przejechac

  12 10 Odpowiedz
  • 3 wrz 2019

   a na nogach to się nie da?

   5 4 Odpowiedz
   • Jacek Karwatowski 3 wrz 2019

    a od kiedy drogi sa dla pieszych? latwiej mi podjechac do galerii myslenickiej biedronki albo kauflanda niz sie pchac do rozkopanego centrum gdzie musisz placic za parking a jeszcze zwina asfalt pfff zostawie pieniedze gdzie indziej

    2 3 Odpowiedz
 • Mariusz Marioosz 2 wrz 2019

  Przecież na Gałczyńskiego nie tak dawno była kładziona nowa nakładka asfaltowa.

  8 Odpowiedz
 • Marta 2 wrz 2019

  wiadomo już gdzie zostana przeniesone drzewa z rynku?

  9 5 Odpowiedz
 • 2 wrz 2019

  Możliwe że do Amazonii, ale tak tylko strzelam.
  Tak czy siak już po nich, ale na pocieszenie posadzą byliny i krzaki w donicach.

  6 2 Odpowiedz
 • 2 wrz 2019

  A ulica Reja? Chyba jej nie pominą?
  Z jednej strony fajnie, może po tym remoncie będzie to jakoś ciekawiej wyglądać, z drugiej zaś..cieszę się, że w Myślenicach bywam naprawdę rzadko, a zwłaszcza w centrum, bo z komunikacją i parkowaniem już jest masakra to będzie jeszcze gorzej.

  2 2 Odpowiedz
 • 3 wrz 2019

  Po "długim namyśle" - Panie Burmistrzu...Poprzedni Burmistrz miał wizję.Wypuszczenia Pana w maliny. Pan to łyknął. Za jakiś czas będziemy na Panu psy wieszać za powiększanie zadłużenia.

  3 4 Odpowiedz
 • 3 wrz 2019

  Czy Pan ma doradców? Przecież tyle jest w mieście do zrobienia... Obawiam się,że klamka zapadłą.Bo...

  2 5 Odpowiedz
 • 3 wrz 2019

  Na jednej z ostatnich wizualizacji nie widzę wyrżniętych drzew. Czyżby była to prawda?

  3 3 Odpowiedz
 • 5 wrz 2019

  Że co? główną ulice Kościuszki chcą zacząć robić w grudniu? przed świętami, kiedy jest największy ruch w sklepach i samochodowy? Który mądry to wymyślił?

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie
Myślenice 0

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie

Kolejne kroki w sprawie budowy bezkolizyjnego węzła drogowego w Jaworniku, opracowanie dokumentacji budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach, inwestycje drogowe z Funduszu Dróg Samorządowych, czy 1,7 mln zł dofinansowania do budowy sieci kanalizacyjnej – to tylko niektóre inwestycje, na które Gmina Myślenice pozyskała w ostatnim czasie finans...

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków
Myślenice 23

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków

Propozycja starosty jest prosta; burmistrz obniża o połowę koszty dzierżawy terenu pod bazę dla Wisły Kraków, a klub za zaoszczędzone pieniądze w obniżonej cenie kupuje ziemię od starostwa na rozbudowę swojej siedziby. Ale to nie wszystko…   Wspomniany plan przyszedł do nas drogą mailową. Informacja zatytułowana „Współpraca ponad podziałami. Baza...

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Myślenice 31

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się n...

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka
Koronawirus 5

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka

Blisko 700 darczyńców i 4 firmy zaangażowały się w akcję #poMOCnaMaseczka wspólnie przekazując na zakup respiratora i specjalistycznego sprzętu medycznego 61 881,23 zł Zasada akcji była prosta; kupując maseczkę w ramach działania #poMOCnaMaseczka wspieraliśmy zbiórkę na zakup sprzętu ratującego życie. W ten sposób organizatorzy zachęcali do tego,...

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata
Wybory Prezydenckie 2020 145

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata

W czasie kampanii mieszkańcy regionu mieli okazję spotkać się z Rafałem Trzaskowskim, ale również dwa razy w powiecie wizytował walczący o reelekcję Andrzej Duda (PiS). Na tydzień przed wyborami do udziału w nich namawiał Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Za tydzień na kolejne 5 lat wybierać będziemy prezydenta Polski, a kampani...