Koronawirus

Na jaką pomoc mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy? Jarosław Szlachetka: "Każdy przypadek będę rozstrzygał indywidualnie"

Na jaką pomoc mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy? Jarosław Szlachetka: "Każdy przypadek będę rozstrzygał indywidualnie"
Fot. Kadr z programu "Kurier Myślenicki"

„Przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie z podatków, na wydłużenie okresu płatności, czy rozłożenie ewentualnych zaległości na raty. To jako organ podatkowy mogę zadeklarować i takie mam instrumenty, jakie mogą pomagać przedsiębiorcom”. 

- w programie „Kurier Myślenicki” mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice

Burmistrz na ten tydzień zapowiada też ogłoszenie pakietu dla przedsiębiorców.

Gospodarz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka (PiS) w ramach programu „Kurier Myślenicki” realizowanego dla gminy we współpracy z lokalną telewizją internetową, komentuje obecną sytuację w kraju i gminie. Wydanie specjalne z 3 kwietnia poświęcone zostało epidemii koronawirusa, a odcinek ukazał się w formie wywiadu.

Rozmowa została nagrana w gabinecie burmistrza. W kadrze widzimy gospodarza oraz prowadząca program. Jarosław Szlachetka siedzi na tle flag Polski oraz Miasta i Gminy Myślenice, a na ścianie widnieje obraz przedstawiający Matkę Boską Myślenicką.

Program został nagrany miesiąc od ogłoszenia w Polsce pierwszego zachorowania na koronawirusa. Jak informuje w nim burmistrz; dotąd nie odnotowano zachorowań z terenu gminy Myślenice, a kwarantanną domową objętych jest 300 osób. Wyjaśnia również, że wszystkie działania podejmowane przez gminę, zgodne są z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

Gospodarz gminy przypomina o tym, że wprowadzono ograniczenia w funkcjonowaniu jednostek gminnych, w samym urzędzie pracownicy działają w systemie rotacyjnym, a przyjmowani są przez nich wyłącznie petenci, których sprawy mają status „niecierpiących zwłoki”. W kwestii zarządzania – przyznał, że dużym wyzwaniem było utrzymanie działalności składowiska odpadów i miejskich wodociągów. Jak informuje; pomocą dla osób objętych kwarantanną, starszych i niepełnosprawnych zajmuje się Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który koordynuje również pomoc w zaopatrywaniu artykułów żywnościowych.

 

Jaka pomoc dla przedsiębiorców?

Oprócz tego, że koronawirus SARS-CoV-2 pustoszy płuca zarażonych, to wprowadza też ważne zmiany otaczającej nas rzeczywistości. W Myślenicach większość firm jest zamknięta, a przedsiębiorcy i pracownicy zaczynają zastanawiać się jaka czeka ich przyszłość. Kondycja gospodarki to dzisiaj jeden z najważniejszych tematów poruszanych w mediach i świecie biznesu. 

Puste ulice oznaczają brak klientów, a ponieważ dzisiaj spędzamy społeczną kwarantannę w domach, zamykane są też sklepy i lokale usługowe. W centrum miasta otwarte są głównie sklepy spożywcze, drogerie i apteki. W Myślenicach zdecydowana większość lokali pozostaje zamknięta, a w większości przypadków, klientów wita kartka z napisem „zamknięte do odwołania”. Wśród najbardziej zagrożonych branż na pierwszym miejscu wymienia się szeroko pojęte usługi, turystykę i gastronomię.

Czy w związku z epidemią koronawirusa obawiasz się utraty pracy?

 • TAK TAK 59%
 • NIE NIE 24%
 • NIE MYŚLĘ O TYM NIE MYŚLĘ O TYM 17%
 • Głosów: 1449

W jednym z naszych sondaży większość z was (59%) obawia się tego, że w związku z epidemią koronawirusa może stracić pracę. Co czwarty ankietowany (23%) nie dostrzega takiego zagrożenia, a 17% w ogóle o tym nie myśli.

Natomiast pomocy dla przedsiębiorców, od Urzędu Miasta i Gminy Myślenice domaga się 78% ankietowanych. O takiej w połowie marca mówili przedsiębiorcy działający w strefie przemysłowej Jawornik-Polanka. Zwracali się z apelem do burmistrza oraz radnych o pomoc lokalnym przedsiębiorcom poprzez obniżenie stawek podatku od nieruchomości na rok 2020.

W udzielonym wywiadzie burmistrz informuje o pomocy na jaką mogą liczyć przedsiębiorcy w tym m.in. na „zwolnienie z podatków”, jednak nie odwołuje się wprost do wspomnianego apelu o obniżenie stawek podatku od nieruchomości na terenie stref przemysłowych oraz miasta i gminy.

Czy w związku z wprowadzeniem "stanu zagrożenia epidemicznego" Miasto i Gmina Myślenice powinna wdrożyć pakiet pomocowy dla lokalnych przedsiębiorców?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 68%
 • raczej tak raczej tak 11%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 8%
 • raczej nie raczej nie 4%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 9%
 • Głosów: 1437

Na pomoc w wymiarze lokalnym (pomijając tarczę antykryzysową tworzoną przez rząd) mogą liczyć przedsiębiorcy prowadzący swoje biznesy w oparciu o lokale gminne. Burmistrz na ten tydzień zapowiada też ogłoszenie pakietu dla przedsiębiorców.

Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice: "Jeżeli mówimy o pomocy, zadeklarowałem ze swojej strony pewne rozwiązania dla przedsiębiorców, którzy ucierpią na tej sytuacji. Każdy przypadek będę rozstrzygał indywidualnie. Przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie z podatków, mogą liczyć na wydłużenie okresu płatności, czy rozłożenie ewentualnych zaległości na raty. To jako organ podatkowy mogę zadeklarować i takie mam instrumenty, którymi mogą pomagać przedsiębiorcom.

(…) Początkiem przyszłego tygodnia ogłosimy konkretną pomoc dla tych, którzy prowadzą swoje biznesy z wykorzystaniem lokali gminnych, czy nieruchomości gminnych. Po spotkaniu z prezesami i dyrektorami instytucji będę komunikował o pewnym pakiecie dla przedsiębiorców. Mówimy tu o minimalnym czynszu w lokalach gminnych.

(...) Jeśli chodzi o umorzenia, czy orzekanie o rozłożeniu na raty: aby można było tego dokonać musi nastąpić zaległość na takim zobowiązaniu dla podatnika, dlatego prosiłbym o przestrzeganie dosyć jasno określonych zasad. Jeśli będą uzasadnione przypadki, na pewno każdy przedsiębiorca będzie mógł liczyć na naszą przychylność. (...) te decyzje będą podejmowane bez zbędnej zwłoki. Każdy przedsiębiorca musi załączyć komplet dokumentów, bo tego wymaga ordynacja podatkowa oraz rozwiązania przyjęte przez rząd w tarczy antykryzysowej.

W dalszej części rozmowy Jarosław Szlachetka tłumaczy, że obecnie gmina próbuje określić straty, jakimi zostanie obciążony jej budżet. „To dzięki wpływom z podatku od lokalnych przedsiębiorców z CIT-u PIT-u gmina ma swoje dochody i może realizować ważne inwestycje i utrzymywać funkcjonowanie szkół, instytucji kultury” – mówi.

Burmistrz zapowiedział, że instytucje gminne czekać będą cięcia, a w dalszej części rozmowa dotyczyła realizowanych inwestycji, wśród których wymienił m.in. kontynuację rozpoczętej w ubiegłej kadencji rewitalizacji myślenickiego Rynku oraz budowę ulicy Solidarności, drogi w Głogoczowie, czy alejek na cmentarzach komunalnych.

W rozmowie nie poruszono sposobów ewentualnej pomocy gminy dla myślenickiego szpitala. 

Jak oceniasz działania samorządowców w czasie kryzusu związanego z obecnością koronawirusa?

 • wzorowo
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dopuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • wzorowo wzorowo 10%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 9%
 • dobrze dobrze 12%
 • dostatecznie dostatecznie 13%
 • dopuszczająco dopuszczająco 10%
 • niedostatecznie niedostatecznie 45%
 • Głosów: 1836

godz. 19:39

Kilka godzin po publikacji powyższego materiału, na oficjalnej stronie Miasta i Gminy pojawiła się informacja o tym, że "burmistrz obniżył czynsze za gminne lokale usługowe lub grunty, wychodząc naprzeciw handlowcom i drobnym biznesmenom, którzy ograniczyli swoją działalność ze względu na pandemię koronawirusa".

- Podjąłem decyzję, że przedsiębiorcy, którzy odczuli skutki kryzysu gospodarczego będą mieć obniżone stawki czynszowe z tytułu najmu lub dzierżawy nieruchomości stanowiących mienie Gminy Myślenice. Od pierwszego kwietnia dla wszystkich, którzy zwrócą się z uzasadnionym wnioskiem, stawka czynszu zostanie obniżona – nawet do poziomu 1 zł + VAT. 

Jego decyzja obejmuje firmy, które wynajmują lub dzierżawią nieruchomości od miasta i gminy Myślenice. Wciąż nie padają konkrety dotyczące pozostałych przedsiębiorców. 

Burmistrz apeluje, aby zadbać o kondycję lokalnych firm i rodzimych producentów. - Idąc na zakupy wybierajmy sklepy prowadzone przez polskich przedsiębiorców i kupujmy produkty wyprodukowane w Polsce - zachęca.  

7 kwietnia

Pytamy burmistrza o szczegóły

Bezpośrednio do burmistrza przesłaliśmy pytania dotyczące lokalnego pakietu dla przedsiębiorców.

Czekamy m.in. na pogłębienie zagadnień dotyczących ulg, działań związanych z firmami, które nie mają podpisanych umów z UMiG, kryteria "indywidualnego rozpatrywania przypadków", pomysłu na rozruszanie gospodarki po czasie epidemii i ewentualnej pomocy dla wszystkich, którzy w tym okresie stracą pracę. 

17 kwietnia

Burmistrz odpowiada w sprawie tarczy antykryzysowej

W piątek 17 kwietnia w formie pisemnej otrzymaliśmy odpowiedzi burmistrza dotyczące szczegółów związanych z proponowaną przez niego tarczą dla przedsiębiorców. Oto one:  

 

Wczoraj (6 kwietnia) przedstawił pan filary swojej tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców działających na terenie miasta i gminy Myślenice. Jak długo będą obowiązywać proponowane ulgi?

Ulgi będą oczywiście obowiązywać tak długo jak będzie wymagała tego sytuacja. Nie sądzę, aby na ten moment ktokolwiek odpowiedzialny podjął się określenia daty końcowej – choćby w przybliżeniu. W tej chwili zwolnienia z czynszów wprowadzamy na okres jednego miesiąca, z możliwością przedłużenia na dłuższy okres w przypadku dalszego utrzymywania się trudnej sytuacji związanej z epidemią COVID19.

Zapowiada pan m.in. ulgi w podatkach od nieruchomości, obniżenie stawek czynszu do 1 zł + VAT. Czy dotyczą one wyłącznie przedsiębiorców mających umowy z UMiG?

Ulgi w podatku od nieruchomości mogą dotyczyć oczywiście tylko tych przedsiębiorców, którzy są naszymi podatnikami. W tym przypadku posiadanie jakichkolwiek umów czy to z urzędem, czy inną gminną jednostką organizacyjną pozostaje bez znaczenia. Jeżeli chodzi o stawki czynszu to oczywiście w kompetencji gminy pozostają decyzje dotyczące zarówno urzędu jak i pozostałych jednostek budżetowych. Odrębność zachowują tu prezesi spółek komunalnych i instytucji kultury, nie mniej tego – jak deklarowałem prowadzane działania będą miały charakter spójny. Wszystkich prezesów spółek i dyrektorów naszych instytucji poprosiłem o jak najszybsze zastosowanie takiego rozwiązania.

O jakiej liczbie umów zawartych przez gminę na wynajem lokali lub dzierżawę gruntów mówimy? Na jaką kwotę netto miesięcznie zostały zawarte te umowy?

W samym urzędzie jest to blisko 100 umów, z czego ok. 60 zawartych jest z przedsiębiorcami. Ich wartość to blisko 36 tys. zł netto/miesięcznie. Te dane nie obejmują umów zawartych z gminnymi spółkami. Do tego dochodzą umowy zawarte przez dyrektorów szkół – tych o charakterze stałym mamy 11, ich łączna wartość netto to niespełna 5,4 tys. zł miesięcznie.

Zapowiada pan, że „każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie". Jakie będą kryteria oceny wniosków składanych przez przedsiębiorców?

Kryteria określa zarówno ordynacja podatkowa, jeżeli chodzi o podatki lokalne jak i uchwała Rady Miejskiej w zakresie należności cywilnoprawnych. Dwie najważniejsze z nich to oczywiście ważny interes podatnika i ważny interes społeczny. W pierwszym przypadku mówimy o sytuacji, kiedy na skutek zrealizowanej płatności doszłoby do zagrożenia egzystencji podatnika lub jego rodziny w wyniku niezdolności do utrzymania się.

Przykładem sytuacji, w których mogłoby dojść do naruszenia interesu społecznego jest utrata możliwości wypłacenia należnego wynagrodzenia pracownikom ze względu na brak funduszy do przeznaczenia na ten cel. Jako burmistrz mogę zgodzić się na zastosowanie umorzenia lub rozłożenie należnych podatków na raty.

Decyzje w każdej sprawie uzależnione będą od realnej sytuacji danego przedsiębiorcy. Każdy wniosek zostanie rozpatrzony indywidualnie, zwracam się jednak z prośbą o możliwie jak najbardziej rzetelne dokumentowanie każdego z nich. To zdecydowanie ułatwi i przyspieszy cały proces decyzyjny.

Zdaję sobie sprawę, że wniosków będzie teraz zdecydowanie więcej ze względu na pogarszający się, w wyniku epidemii, stan gospodarczy i to że wielu przedsiębiorców musiało ograniczyć lub zawiesić swoją działalność.

Co z pozostałymi przedsiębiorcami, którzy nie mają podpisanych umów z UMiG?

Wprowadzając ulgi w czynszach jako gmina chcemy dać przykład i pewien impuls innym właścicielom nieruchomości i to właśnie czynimy. Przejście przez ten trudny czas uzależniony jest od naszej wspólnej solidarności. Jako burmistrz mogę tylko oto prosić i apelować. Nie mam możliwości wpływu na umowy cywilno-prawne zawarte między prywatnymi podmiotami.

Docierają do nas pierwsze sygnały o zwolnieniach w lokalnych firmach. Najprawdopodobniej stan epidemii potrwa do końca maja, a może nawet czerwca. Jaki ma pan plan na rozruszanie lokalnej gospodarki po odwołaniu stanu epidemii? Co z ludźmi, którzy w trakcie jej trwania stracą możliwość zarobku?

Ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach, to główne cele i zadanie pakietu ustaw, które składają się na Tarczę Antykryzysową i jej rozszerzenie finansowe bezpośrednio kierowane do przedsiębiorców. Jest to kompleksowy pakiet działań o szacowanej wartości co najmniej 10 proc. PKB. Liczę na to, że, odpowiedzialne za pomoc instytucja takie jak np. ZUS szybko wdrożą działania pomocowe. Jestem przekonany, że dzięki działaniom podjętym przez rząd w ramach Tarczy i podejmowanym także przez nas jako urząd ulgach i zwolnieniach uda się ograniczyć konieczność zwolnień do minimum.

Rozważa pan wprowadzenie dodatkowych programów? Rozszerzenie lokalnej tarczy antykryzysowej o większe firmy lub zakłady produkcyjne działające na terenie miasta i gminy Myślenice?

Dzisiaj w sytuacji olbrzymiej niepewności jak będą wyglądały dochody samorządu zdecydowałem o podjęciu kroków, które mają na celu dodatkowe wsparcie szczególnie tych najmniejszych przedsiębiorców. Proszę pamiętać o trudnej sytuacji finansowej w jakiej znajduje się Gmina Myślenice, która ma związek związanej głównie z ogromnym zadłużeniem sięgającym ponad 130 milionów zł.

Mimo tak fatalnej sytuacji pracujemy nad dużymi projektami, które pozwolą m.in. rozszerzyć w niedalekiej przyszłości Strefę Aktywności Gospodarczej w Jaworniku oraz zdecydowanie poprawić infrastrukturę dojazdową do niej. To wiąże się z budową bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu Zakopianki z drogą wojewódzką. W marcu podpisaliśmy porozumienie w tej sprawie z Województwem Małopolskim oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Jako Gmina zamierzamy przeznaczyć na to zadnie ok. 5 mln zł. To konkretna odpowiedź także na apel przedsiębiorców.

Koszty związane z obecną sytuacją gospodarczą powinny być rozłożone pomiędzy sektor przedsiębiorstw, pracowników, system finansowy i sektor publiczny w sposób solidarny i adekwatny do możliwości, z dbałością o bezpieczeństwo wszystkich sfer życia społecznego i gospodarczego w Polsce. Już dzisiaj także w ślad za apelem Prezydenta Andrzeja Dudy wzywam do zwiększenie lokalnego patriotyzmu gospodarczego. Musimy wszyscy dzisiaj jeszcze bardziej niż wcześniej zadbać o kondycję naszych lokalnych firm i rodzimych producentów.

Jaka jest skala strat w budżecie gminy z powodu koronawirusa? Czy szykuje pan cięcia w kulturze, edukacji i administracji urzędu?

Trudno dzisiaj mówić o konkretnych kwotach. Z całą pewnością odnotujemy znaczny spadek dochodów z udziału w podatkach państwowych – PIT i CIT, od kilku tygodni nie pobieramy opłat parkingowych, zawiesiliśmy opłaty w przedszkolach – jak wiadomo zajęcia nie są prowadzone choć koszty stałe pozostały. Nie działa basen – tu strata wpływów to ok. 150 tys. zł tylko w pierwszych dwóch tygodniach. Podobnie jak wiele innych samorządów monitorujemy sytuację na bieżąco, jeżeli będzie konieczność cięć czy rezygnacji z nowych zadań i inwestycji, możemy nie mieć innego wyjścia. Na chwilę obecną na walkę z COVID-19 zabezpieczyliśmy kwotę 310 tys zł.

W naszym gminnym budżecie bardzo trudno dzisiaj znaleźć zbędne wydatki, które mogłyby pójść pod nóż. Przypominam, iż nasz budżet jest oszczędnościowy. Obawiam się jednak, że pewne cięcia będą musiały być jeszcze zrobione. Poleciłem skarbnik i wszystkim kierownikom gminnych jednostek rewizje zaplanowanych wydatków tak by te, których realizacja będzie mogła poczekać odłożyć na lepsze czasy.

Powiązane tematy

MOKiS otwiera kino, basen i główną siedzibę. Będą ograniczenia, ale nie wpłyną na ceny
Myślenice 5

MOKiS otwiera kino, basen i główną siedzibę. Będą ograniczenia, ale nie wpłyną na ceny

Po trzech miesiącach pracy w trybie online, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu wraca do pracy stacjonarnej. W pierwszej kolejności otwarte zostanie kino, następnie zajęcia w głównym budynku oraz basen Wprowadzenie w kraju stanu epidemii w kulturze doprowadziło do hibernacji kin, teatrów, klubów, czy galerii sztuki. Myślenicki Ośrodek Kultury i Sp...

Strata w gminnej spółce przekracza 971 tys. zł. Radni dyskutowali o jej kondycji
Myślenice 5

Strata w gminnej spółce przekracza 971 tys. zł. Radni dyskutowali o jej kondycji

Podczas dyskusji na temat kondycji finansowej Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Mirosław Fita (PiS) pytał o wysokość straty jaką odnotowała spółka. W odpowiedzi od skarbnik usłyszał, że na koniec roku obrotowego strata wynosiła 971 471 zł. - Część to transakcje z kilkoma podmiotami naszym zdaniem nieuzasadnione – mówiła Anita Kurdziel Dy...

Radni przeprowadzili sesję online. Udało się, mimo że początki nie były łatwe
Myślenice 0

Radni przeprowadzili sesję online. Udało się, mimo że początki nie były łatwe

Mimo wcześniejszych prób, które pokrzyżowała epidemia koronawirusa, radnym reprezentującym gminę Myślenice udało się przeprowadzić sesję rady w trybie online Odkąd w kraju wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii w gminie Myślenice nie odbyła się planowana na 24 marca sesja rady. Została przełożona na 30 marca i miała b...

Komentarze

 • Marta 6 kwi

  czyli cos robimy zeby nie bylo pomozemy ale nie wiadomo jak i budujemy rynek aha pol godziny gadania o niczym

  42 2 Odpowiedz
  • 7 kwi

   Kupujcie więcej mieszkań na kredyt, płacić budowlańcom po 400 na dniówkę, bo łatwe pieniążki z kredytu, mieszkać z teściami nie łaska, bo panisko, a potem pomocy.

   13 8 Odpowiedz
   • 7 kwi

    Jeszcze auta dobrze się brało w leasing, nowe, a jakże, kredyt na tyle duży na dom aby jeszcze na wczasy na Majorce starcuhzyło, a jakże, A teraz urwało się nagle, to po pomoc do rządu i samorządu, bo dalej chcemy chulać, a nie mamy na raty. A z czego teraz mają być te pieniądz, komu zabrać, szpitalom, emerytom, tym co uczciwie żyli oszczędnie? Komu zabrać, aby opłacić raty nierozważnych hulaków

    10 4 Odpowiedz
  • 16 kwi

   to może proszę sprawdzić co robią inne gminy żeby pomóc - od razu podpowiem: NIC

   3 Odpowiedz
 • 6 kwi

  "Zwolnienie z podatków", o jak ja uwielbiam ogólniki. Ile trzeba papierów na to "zwolnienie" i w którym miejscu zapora?

  43 2 Odpowiedz
  • mirek@ 6 kwi

   dokladnie i ciagle nie precyzuje czy to zwolnienie tylko dla przedsiebirocow wynajmujacych lokale od gminy czy od wszystkich. zagadkowo brzmi tez to indywidualne rozstrzyganie tzn beda jakies kryteria przyjmowane? z niecierpliwoscia czekam na pakiet

   31 2 Odpowiedz
 • 6 kwi

  Bełkot, bełkot i jeszcze raz bełkot.
  Żadnych konkretów.
  Co więcej?
  "Każdy przypadek będę rozstrzygał indywidualnie. " - brak jasnych zasad rodzi możliwość korupcyjnego działania.

  58 2 Odpowiedz
 • 6 kwi

  Ale jaja

  41 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 6 kwi

  Biznes lubi konkret. Nie robisz nie dostajesz pieniędzy. A na razie większość ludzi nie robi bo pozamykane zakłady. Nie zrozumieją tego ludzie co całe życie robią na państwowym a w tym całym gadaniu nie ma żadnego konkretu. Jak to zwykle radź se człowieku sam

  45 3 Odpowiedz
  • 6 kwi

   Kryzys, obciążamy kosztami wszystkich solidarnie. A więc budżetówka dostaje połowę wynagrodzenia.

   25 9 Odpowiedz
 • 6 kwi

  Flagę już wywiesiłeś?

  zdjecie

  17 15 Odpowiedz
  • 6 kwi

   To w końcu jestem wrednym liberałem czy komunistom?
   Myślisz że jak jesteś na budżetówce to włos ci z głowy nie spadnie?

   13 8 Odpowiedz
 • 6 kwi

  Może się postara bardziej niż "żond" z tym 'indywidualnym rozpatrywaniem'?
  zdjecie

  15 4 Odpowiedz
 • 13oddział 6 kwi

  O burmistrz coś znów obiecuje. Szczerze powiedziawszy to nawet nie chce mi się słuchać co , wątpliwe jest to że dotrzyma słowa.

  35 1 Odpowiedz
 • 6 kwi

  Za 2-3 miesiące jak dalej gospodarka będzie zamrożona to PiS zostanie zdmuchnięty w kosmos

  32 2 Odpowiedz
 • 6 kwi

  Ja pitole gościa nie ma w mediach ponad tydzień a wcześniej był dłużej niż reklamy na Polsacie a teraz wychodzi i pierdzieli bez sensu wielkie g pomoże i wielkie g da !!! Ot to wasz PiS da roztrwoni z trudem oszczędzane pieniądze na 13 14 pińcet plusy czyli na kupowanie głosów idiotów którzy nie maja mózgu wszystkie sebiksy dżoany i inne gratulacje dla was !

  38 1 Odpowiedz
 • OKOKI 6 kwi

  . Jarosław Szlachetka siedzi na tle flagi Polski oraz Miasta i Gminy Myślenice, a na ścianie widnieje obraz przedstawiający Matkę Boską Myślenicką...…. Jeszcze mu myszki brakuje na srebrnym łańcuszku .

  27 1 Odpowiedz
 • 6 kwi

  Niestety, rezerwy budżetowe roztrwonione i nie ma pieniędzy na ciężkie czasy, które jeszcze parę tygodni temu wydawały się mrzonką.

  W teorii to koniec PiS, jego pomysły się zdewaluowały bo po prostu opierały się na zasadzie kupowania elektoratu i prowizorycznych pokazówek. W praktyce rozciągnie się to na miesiące i będzie coraz bardziej cuchnęło.... No, teraz to faktycznie pozostało zawierzyć się Matce Boskiej.

  29 3 Odpowiedz
 • 6 kwi

  Jak to mówił klasyk: Umiesz liczyć, licz na siebie :) Na nich to szkoda zachodu :)

  23 2 Odpowiedz
 • 7 kwi

  "Każdy przypadek będę rozstrzygał indywidualnie" - czyli to co pisowskie tygryski lubią najbardziej. Milion papierków i po 3 tygodniach odpiszą, że Cię zwalniają z podatku... Tutaj gospodarka potrzebuje szybkich działań drobi Burmisiu... Ale do tego to trzeba mieć jaja.

  27 1 Odpowiedz
  • 7 kwi

   odniosłem wrażenie, że nacisk jest na "ja". zatem nie będzie kumoterstwa? kogoś lubię bardziej, kogoś mniej? wytycznych z centrali? rozstrzyganie indywidualne? mamy zmianę ustroju? jak to jest?

   16 Odpowiedz
 • 7 kwi

  Macieju WRÓĆ !!

  16 1 Odpowiedz
 • 7 kwi

  No i wszystko jasne.

  zdjecie

  20 Odpowiedz
  • DajMI MINUSY! 7 kwi

   Genialne!

   16 37 Odpowiedz
  • Jacek Karwatowski 7 kwi

   on serio tak napisal?

   12 16 Odpowiedz
   • 7 kwi

    Tak, to jest scrin z profilu FB.
    Jak podniósł się lament, treść wpisu została zmieniona tak, aby wtopy nie było.
    W sieci zostało. Niesmak pozostał.

    17 16 Odpowiedz
    • Zofia 8 kwi

     Sami spece za dychę

     6 11 Odpowiedz
     • 8 kwi

      Czy ktoś z członków partii pis lub ich fake kont na tym forum może wyjaśnić jakie są kryteria lojalności przedsiębiorców?
      Domyślam się, że chodzi o członkostwo w pis i być może wspieranie np finansowe lokalnych kampanii, czy coś jeszcze ?

      Bagietka,
      Bolek,
      Dorota,
      Tomel,
      Aneczka72,
      pan Kracy,
      publicysta,
      remska77

      proszę o odpowiedz.

      13 15 Odpowiedz
      • 8 kwi

       Mierny ale wierny :)

       9 17 Odpowiedz
      • DajMI MINUSY! 8 kwi

       jest to osoba z krzyszkowic, bo uaktywnia się z reguły przy okazji np. protestu o skrzyżowanie na zakopiance :). Wnikliwe osoby będą wstanie rozgryźć tożsamość osoby - polecam poszukać w postach z 2009-2011 Bolka i połączyć fakty ;-). Jak ktoś jest z Krzyszkowic to się połapie.

       5 13 Odpowiedz
  • 7 kwi

   A to dopiero witz, no i bez ogródek. Za natchnieniem niebios to ten pomysł? Aż to bardzo po katolicku, prawie, sprawiedliwie. Amen.

   PiS w pigułce.

   Zapisywać się jeden z drugim do partii raz dwa! I nie mruczeć!! I mówić same dobre rzeczy o tytanie pracy z Jawornika.

   12 9 Odpowiedz
 • 7 kwi

  A kto pomoże tym co pracują u prywatnych osób za sprzedawcę fryzjerów czy w gastronomii itp umowy pic na wodę nie dostaną ani złotówki

  14 9 Odpowiedz
  • 13oddział 9 kwi

   Władza nam nie pomoże- może jedynie jeszcze pogorszyć naszą sytuację (w sumie już to zrobiła Tarczą "anty" Kryzysową). Historia jednak uczy że zawsze (mimo trudnej sytuacji) można dużo wywalczyć . Słowem : pracownicy nie są podzieleni dlatego że są słabi- sa słabi dlatego ze są podzieleni.

   6 Odpowiedz
 • 13 kwi

  A czy Pan Burmistrz będzie tak wspaniałomyślny ,że przyzna też pomoc biznesmenowi , którego można podejrzewać ,że nie głosował na Pana Burmistrza . I czy taki przedsiębiorca będzie miał prawo odwołać się do pana naczelnika państwa Jarosława Kaczyńskiego. Przedsiębiorca nie zalegał z płaceniem podatków i płacił ZUS na pracowników a aktualnie żałuje mocno ,że głosował na przegranego kandydata na burmistrza.

  4 Odpowiedz
 • 14 kwi

  Na miejscu Pana Burmistrza zacząłbym już przygotowywać podstawy do wprowadzenia podatku katastralnego , bez którego w nieodległej perspektywie samorządy nie będą mieć pieniędzy nawet na diety dla radnych. Na początek zrobiłbym wycenę nieruchomości posiadanych przez opozycję a twardemu elektoratowi PiS obiecałbym ulgi do 100 procent. Inaczej długo nie pociągniemy tego wozu i może to być nasza ostatnia kadencja.

  5 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Nie wszędzie będziemy musieli chodzić w maseczkach. Zobacz co się zmienia od 30 maja
Koronawirus 18

Nie wszędzie będziemy musieli chodzić w maseczkach. Zobacz co się zmienia od 30 maja

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 30 maja 2020 r., czyli od soboty, zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni otwartej, o ile zostanie zachowany dystans społeczny (2 m) Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie to kolejny, czwarty już etap odmrażania kraju. Premier Mateusz Morawiecki w towarzystwie wice...

W powiecie od tygodnia nie potwierdzono przypadku koronawirusa. Kiedy ściągniemy maseczki?
Koronawirus 6

W powiecie od tygodnia nie potwierdzono przypadku koronawirusa. Kiedy ściągniemy maseczki?

Od tygodnia wśród mieszkańców powiatu myślenickiego nie odnotowano nowego przypadku zakażenia koronawirusem. W Małopolsce w tym czasie przybyło 55 przypadków W ostatnim tygodniu nie zmienia się liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród mieszkańców powiatu myślenickiego. Od 16 maja utrzymuje się na poziomie 148, co wciąż utrzymuje powiat...

Kiedy przestaniemy nosić maseczki? Minister zapowiada zniesienie obowiązku, ale nie wszędzie
Koronawirus 3

Kiedy przestaniemy nosić maseczki? Minister zapowiada zniesienie obowiązku, ale nie wszędzie

„Maseczki nie będą już obowiązkowe, ale nie wszędzie” – w programie "Graffiti" na antenie Polsat News zapowiedział minister zdrowia „Dzisiaj lub jutro będziemy komunikowali od kiedy nie będzie obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej” – w programie „Graffiti” Łukasz Szumowski zaznaczył też, że ostateczna decyzja będzie zal...

Rafał Trzaskowski odwiedził Myślenice. „Im więcej problemów nam robią rządzący, tym większa jest mobilizacja wśród ludzi”
Wybory Prezydenckie 2020 96

Rafał Trzaskowski odwiedził Myślenice. „Im więcej problemów nam robią rządzący, tym większa jest mobilizacja wśród ludzi”

„Im więcej problemów nam robią rządzący, tym większa jest mobilizacja wśród ludzi. Myślę, że ta próba robienia problemów ze zbieraniem podpisów, z tym aby się zarejestrować wyjdzie im bokiem. Dzisiaj ludzie po prostu chcą zmiany, dziękuje wam bardzo” – podczas spotkania z mieszkańcami Myślenic mówił Rafał Trzaskowski   Dzisiaj w godzinach popołu...

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Na kogo będziecie głosować?
Wybory Prezydenckie 2020 23

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Na kogo będziecie głosować?

Dzisiaj marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy. Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych i korespondencyjnie. Pierwotnie wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja, jednak nie zostały jednak tego...