Wybory Prezydenckie 2020

Jak gospodarze gmin potraktowali wniosek o przekazanie danych wyborców Poczcie Polskiej?

Jak gospodarze gmin potraktowali wniosek o przekazanie danych wyborców Poczcie Polskiej?

Organizacja wyborów prezydenckich 2020 to obok pandemii i skutków jakie wywoła w gospodarce trzeci najczęściej podejmowany w debacie publicznej temat.

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast w całym kraju otrzymali e-mail z wnioskiem o "przekazanie spisów wyborców Poczcie Polskiej”. To wzbudziło rozmaite reakcje u samorządowców w całym kraju, jak do tematu podeszli gospodarze w naszym regionie?

Pandemia, kondycja gospodarki i wybory to trzy najgorętsze tematy debaty politycznej ostatnich tygodni. W związku z organizacją tych ostatnich z końcem kwietnia wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast w całym kraju otrzymali e-mail z wnioskiem o "przekazanie spisów wyborców Poczcie Polskiej S.A. celem przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych".

Zgodnie ze specustawą autorstwa PiS wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone w drodze głosowania korespondencyjnego. Ustawa ta obecnie jest w Senacie. Marszałek Tomasz Grodzki (KO) zapowiedział, że Senat wykorzysta w pełni przysługujące mu 30 dni na pracę nad ustawą. Termin ten upływa 6 maja.

Od czwartku 23 kwietnia 2020 na pocztę elektroniczną samorządów w całej Polsce przychodzi mail dotyczący przekazania spisów wyborców Poczcie Polskiej. Poczta potrzebuje ich, by w roli operatora przeprowadzić 10 maja wybory korespondencyjne, ale jak zwraca uwagę wielu samorządowców na terenie kraju; wspomniane rejestry zawierają dane wrażliwe, m.in. numery PESEL, nazwiska i adresy.

To spowodowało różne reakcje u samorządowców. Część z nich odmawia przekazania danych, niektórzy złożyli zawiadomienie do prokuratury w sprawie próby ich wyłudzenia twierdząc, że nie ma do tego podstaw prawnych, a jeszcze inni przekonują, że to ich obowiązek.

 

Wystąpienia wideo, komunikaty lub milczenie

W powiecie myślenickim jako pierwszy w tej sprawie (27 kwietnia) głos zabrał burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka (PiS). Na jego oficjalnym kanale w serwisie youtube opublikował swoje wystąpienie wideo w którym zapewnia, że „Nie ma problemów, aby taki rejestr przygotować, a co ważniejsze nie widzę podstaw prawnych do tego aby tak jak inni samorządowcy utrudniać przygotowanie i przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Nie będę przykładać się do dezintegracji i osłabienia Polski”.

Tymczasem jak donoszą ogólnopolskie media kilka dni wcześniej, bo 22 kwietnia Departament Zarządzania Systemami Ministerstwa Cyfryzacji miał wydać dane z bazy PESEL Poczcie Polskiej. Resort w swoim komunikacie informuje, że zwrócił się o "przekazanie oświadczenia o usunięciu danych i ich wszystkich kopii" po wykorzystaniu ich do przeprowadzenia głosowania.

Pytania o interpretacje tej sytuacji oraz decyzję jaka zapadnie w pozostałych gminach powiatu myślenickiego, zapytaliśmy ich gospodarzy. Od 27 kwietnia głos w tej sprawie zabrało 6 z nich.

Jako pierwszy odpowiedział nam wójt gminy Raciechowice: - W dniu wczorajszym czyli 27 kwietnia wydałem pisemne polecenie przygotowania spisu wyborców i przekazania go Poczcie Polskiej. W dniu 28 kwietnia zadanie zostało wykonane. Uzasadnienie prześlę w późniejszym czasie – informuje Wacław Żarski. 

Kiedy powinny odbyć się Wybory Prezydenckie?

 • 10 maja 2020 roku
 • latem 2020 roku
 • jesienią 2020 roku
 • wiosną 2021 roku
 • w dalszym terminie
 • nie mam zdania
 • Zobacz wyniki
 • 10 maja 2020 roku 10 maja 2020 roku 14%
 • latem 2020 roku latem 2020 roku 9%
 • jesienią 2020 roku jesienią 2020 roku 31%
 • wiosną 2021 roku wiosną 2021 roku 20%
 • w dalszym terminie w dalszym terminie 23%
 • nie mam zdania nie mam zdania 3%
 • Głosów: 638

- W tym momencie analizuję jeszcze przepisy prawne – we wtorek 28 kwietnia informował burmistrz Dobczyc Tomasz Suś.

Sekretarz gminy Lubień Krzysztof Łabuz poinformował nas, że gmina otrzymała wniosek od Poczty Polskiej, który został poddany analizie prawnej.

Gmina Pcim również otrzymała taki wniosek, a gmina postanowiła przekazać dane. - Udostępnienie danych Poczcie Polskiej S.A w mojej ocenie jest postępowaniem zgodnym z przepisami. W związku z tym przekazałem dane, o które wnioskowała Poczta Polska S.A. Zależy mi na sprawnej organizacji wyborów oraz umożliwienia wyborcom Gminy Pcim oddania głosu w zbliżających się wyborach Prezydenta RP, stąd też taka decyzja -wyjaśnia Piotr Hajduk, wójt Gminy Pcim.

Wójt gminy Tokarnia Marek Kluska poinformował, że zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego dane wyborców zostały przekazane Poczcie Polskiej w dniu 28 kwietnia.

Wójt gminy Siepraw przyznaje, że wniosek wzbudził wśród urzędników wątpliwości natury prawnej, jednak po otrzymaniu pisma od wojewody, zdecydował się przekazać spisy wyborców. - W dniu 28 kwietnia przekazaliśmy Poczcie Polskiej skompresowane i zabezpieczone hasłem spisy wyborców. Pomimo wątpliwości natury prawnej, jakie budził wniosek Poczty Polskiej, po otrzymaniu pisma od wojewody w dniu 27 kwietnia, zdecydowałem się przekazać spisy. Wojewoda pełni nadzór prawny nad gminami, a w ww. piśmie stwierdził, że " (...) operator pocztowy (Poczta Polska) jest uprawniony do pozyskania od organów jednostek samorządu terytorialnego danych osobowych (...)" oraz następnie stwierdził, że "(...) przekazanie Poczcie Polskiej żądanych danych jest obowiązkiem prawnym samorządów". Nie bez znaczenia był również fakt, że sporządzanie i aktualizowanie spisu wyborców jest zadaniem zleconym gminom przez Wojewodę z zakresu administracji rządowej – wyjaśnia Tadeusz Pitala.

11 maja 2020

W poniedziałek 11 maja burmistrz Sułkowic Artur Grabczyk odpowiedział na nasze pytania. Potwierdza otrzymanie wniosku dotyczącego przekazania danych oraz zamiar przekazania ich przez gminę.

- Opierając się na art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SAES-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz . 695), decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r. dotyczącej podjęcia przez Pocztę Polską S.A. czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. oraz piśmie Wojewody Małopolskiego (znak WN-II.4100.229.2020 z dnia 27 kwietnia 2020) podjąłem decyzję o udostępnieniu Poczcie Polskiej danych ze spisu wyborców - wyjaśnia Artur Grabczyk burmistrz miasta i gminy Sułkowice.

Wójt gminy Wiśniowa nie informuje o decyzji jaką podjął w sprawie przekazania danych, ani nie wyraża opinii w tej kwestii.

Powiązane tematy

Tak głosowali mieszkańcy powiatu myślenickiego: Andrzej Duda 70,68%, Rafał Trzaskowski 29,32%
Wybory Prezydenckie 2020 53

Tak głosowali mieszkańcy powiatu myślenickiego: Andrzej Duda 70,68%, Rafał Trzaskowski 29,32%

W II turze wyborów prezydenckich mieszkańcy powiatu myślenickiego postawili na Andrzeja Dudę (PiS), który otrzymał 70,68% głosów, natomiast Rafała Trzaskowskiego poparło 29,32% W II turze wyborów prezydenckich 2020 Andrzeja Dudę poparło 51,21 proc. wyborców (10 413 094 głosujących), a Rafała Trzaskowskiego 48,79 proc. (9 921 219 głosujących).  Pa...

Wyniki PKW z 99,97 proc. obwodów: Andrzeja Dudę poparło 51,21 proc. wyborców, a Rafała Trzaskowskiego 48,79 procent
Wybory Prezydenckie 2020 71

Wyniki PKW z 99,97 proc. obwodów: Andrzeja Dudę poparło 51,21 proc. wyborców, a Rafała Trzaskowskiego 48,79 procent

Podczas porannej konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki na podstawie danych z 99,97 proc. obwodów. Andrzeja Dudę poparło 51,21 proc. wyborców, a Rafała Trzaskowskiego 48,79 procent. artykuł aktualizowany Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że na razie nie wiadomo, kiedy spłyną wszystkie protokoły. Dlatego P...

Wójt Raciechowic funduje obiad i bukiet 30 róż za największą frekwencję. Tak chcą walczyć o wóz strażacki
Wybory Prezydenckie 2020 3

Wójt Raciechowic funduje obiad i bukiet 30 róż za największą frekwencję. Tak chcą walczyć o wóz strażacki

Obiad dla sołtysa lub pani sołtys i osoby towarzyszącej w jednej z restauracji, a za drugie miejsce bukiet z 30 róż. Tak Wacław Żarski (PiS) chce zmobilizować mieszkańców, aby poszli na wybory i uzyskali najwyższą frekwencję Po I turze wyborów prezydenckich 2020 nagrodzono kilkanaście miejscowości w Polsce, w których uzyskano najwyższą frekwencję....

Komentarze

 • 3 maj

  Jaka piękna i mocna ta spisiona Polska: nikt nie jest pewny co na dany moment obowiązuje, czyja wykładnia jest słuszna. Prawdziwy kocioł prawny a w nim mają się odbyć demokratyczne wybory na poczcie. Choć opinie prawników nie pozostawiają na procedowanej ustawie suchej nitki.. no właśnie - jeszcze procedowanej czyli jeszcze nie obowiązującej.. a tu dane osobowe, drukowanie kart do głosowania... A co będzie gdy to wszystko weźmie w łeb? To już nawet o kompromitację nie chodzi, lecz o publiczne pieniądze.

  Ktoś gdzieś powiedział, że szemranym typom w mętnej wodzie żyje się wygodniej i chyba już osiągnęli to co chcieli. Póki co to oni zdają się rozdawać karty.

  55 15 Odpowiedz
  • mirek@ 3 maj

   wlasnie przez ten balagan i brak rownych szans dla kandydatow a przede wszystkim wyborcow pierwszy raz od 20 lat rozwazam brak udzialu w wyborach

   39 13 Odpowiedz
 • OKOKI 3 maj

  Gospodarka się wali ludzie umierają a PIS za wszeklką cenę prze do wyborów nie bacząc na koszty i bezpieczeństwo ludzi. Oni się boją spadku poparcia ,przegranych wyborów i odstawki od koryta ,ponieważ nastroje społeczne z powodu kryzysu będą się pogarszać.

  48 8 Odpowiedz
 • 3 maj

  Skoro Duda przy okazji orędzia z okazji dzisiejszego święta stwierdził że Polska za rządów PiS stała się już zamożniejsza od niektórych krajów Zachodu, a ja jakoś nie widzę 2 tyś € w portfelu, widzę zaś że ceny pieczywa, masła i podstawowych artykułów spożywczych doścignęły lub prześcignęły te na Zachodzie, więc może to miał na myśli Duda że nas na tą drożyznę stać bo tak bogaci się staliśmy.

  KON
  STY
  TUC
  JA

  42 9 Odpowiedz
 • 3 maj

  Dla mnie to jest cyrk i to totalny, jest 7, powtarzam SIEDEM dni do wyborów, a oni dalej nie wiedzą co i jak, a co za tym my, obywatele także. Powoływali się na Koreę Południową, ale czy tam także był taki bajzel? Wątpię. Już coraz mniej się interesuje tym wszystkim, bo nie mam ochoty co dzień się wkur***ć.

  37 4 Odpowiedz
  • 4 maj

   Porządni ludzie nie wiedzą co będzie, bo platfus koprtowy Tomaszek, włożył przepis o wyborach do zamrażarki w Senacie na miesiąc, aby zablokować konstytucyjne procedury. Jakby kidawa miała 40 proc w sondażach, a że ma w granicach 3, to jest jak jest. Czy ktoś platfusom jest winny, że takich mają kandydatów?

   2 15 Odpowiedz
   • 4 maj

    Taa, konstytucyjne procedury, piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia, typowa pisia, gdybyście trzymali się konstytucji to senat by nic nie mógł, bo wg. niej przez 6 miesięcy do daty wyborów nie można nic zmieniać i miesięczna zamrażarka to byłby pikuś, ale nie, kaczorowi wiedzą lepiej, co?

    7 2 Odpowiedz
 • 3 maj

  Wybory organizuje wiceminister Sasin za pośrednictwem Poczty Polskiej z nowymi partyjnymi władzami na podstawie nieistniejącego prawa a jej wyniki zatwierdzone będą przez pisowski sąd.

  PKW uczestniczyć w wyborach nie będzie.

  Jeszcze jakieś pytania ?

  38 5 Odpowiedz
 • 3 maj

  Ta akcja zwana wyborami organizowana przez PiS i dla PiS to już mam nadzieję ostatni zły czyn tych ludzi. To jest polityczny bandytyzm. Na trwale odsunąć od władzy z zakazem sprawowania funkcji publicznych dla każdego z czlonków tej partii a dla największych szkodników wyroki. A potem niech wróci normalność.

  30 6 Odpowiedz
 • 4 maj

  A tak po ludzku żal mi pocztowców. Mojego listonosza i pani w okienku. Darzyłam ich zaufaniem o nadal tak będzie. Rozumiem, że PIS zagarnia wszystko. Wmanewrował porządną instytucję w takie bagno..

  19 2 Odpowiedz
 • 4 maj

  Wydaje mi się, że brakuje jedynie pisowskiego szefa miejskich toalet.

  19 3 Odpowiedz
 • 4 maj

  Tymczasem ... w Głogowie, karty wyborcze leżą na ulicy.
  Do wyborów zostało 6 dni.

  https://tvn24.pl/wroclaw/glogow-karty-wyborcze-na-ulicy-i-chodniku-myslalam-ze-to-jakies-smieci-4573958

  15 2 Odpowiedz
 • 4 maj

  Dlaczego burmistrz Sułkowic wzbrania się przed podaniem tej informacji? Każdy w gminie wie, że to zwolennik Dudy. Msze święte z udziałem rodziców Dudy w kościele w Biertowicach, zdjęcia z burmistrzem itp. Więc zapewne w 10minut po otrzymaniu maila z poczty, bez podpisu, przekazał dane. Czy tak było burmistrzu?

  11 1 Odpowiedz
 • 4 maj

  "(...) Ponad dwa razy więcej będzie kosztować organizacja majowych wyborów prezydenckich w porównaniu do 2015 roku. Więcej za swoją pracę otrzymają członkowie komisji obwodowych.(...)"

  https://biznes.radiozet.pl/News/Wybory-prezydenckie-2020.-Organizacja-bedzie-kosztowac-ponad-319-mln-zl

  "(...) 319 mln złotych miało kosztować głosowanie na prezydenta. Ale to już nieaktualne.(...)"

  https://www.rp.pl/Wybory-prezydenckie-2020/304099860-Ile-beda-kosztowac-wybory-prezydenckie.html

  A to wszystko w sytuacji, kiedy ludzie społecznie szyją maseczki do szpitali i innych placówek budżetowych, bo państwo nie jest w stanie zabezpieczyć wystarczającej ich liczby...

  9 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 maj

  Pan z Raciechowic robi wszystko aby uzyskać poparcie sadziciela kwiatów

  2 Odpowiedz
 • 5 maj

  Odpowiem na tytuł artykułu:
  "Jak gospodarze gmin... ?"
  NIEZGODNIE Z PRAWEM POWOŁUJĄC SIĘ W UZASADNIENIU NA USTAWĘ, KTÓREJ JESZCZE NIE MA!!!

  10 Odpowiedz

Zobacz więcej

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata
Wybory Prezydenckie 2020 145

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata

W czasie kampanii mieszkańcy regionu mieli okazję spotkać się z Rafałem Trzaskowskim, ale również dwa razy w powiecie wizytował walczący o reelekcję Andrzej Duda (PiS). Na tydzień przed wyborami do udziału w nich namawiał Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Za tydzień na kolejne 5 lat wybierać będziemy prezydenta Polski, a kampani...

Starosta Józef Tomal: Przyjąłem Rafała Trzaskowskiego na prośbę jego, posła Sowy i byłego senatora Bisztygi
Wybory Prezydenckie 2020 30

Starosta Józef Tomal: Przyjąłem Rafała Trzaskowskiego na prośbę jego, posła Sowy i byłego senatora Bisztygi

„Pan Trzaskowski i Marek Sowa oraz były senator Stanisław Bisztyga zapytali mnie, czy taką wizytę może złożyć w budynku starostwa prezydent Warszawy. Wyraziłem zgodę ze względu na powinowactwo przodków i pełnienia przez praprzodka pana Trzaskowskiego Ludźmiła Trzaskowskiego zaszczytnej funkcji starosty myślenickiego" - na pytania radnych Prawa i...

Wręczyli Rafałowi Trzaskowskiemu obraz z podobizną przodka i dyplom z herbem miasta. Burmistrz chce przeprosin i 10 tys. zł
Wybory Prezydenckie 2020 128

Wręczyli Rafałowi Trzaskowskiemu obraz z podobizną przodka i dyplom z herbem miasta. Burmistrz chce przeprosin i 10 tys. zł

Burmistrz Myślenic domaga się przeprosin i wpłaty 10 tys. zł na cele społeczne za to, że na dyplomie, który mieszkańcy wręczyli Rafałowi Trzaskowskiemu, użyli herbu miasta i podpisu „mieszkańcy Myślenic” Na finiszu pierwszej tury kampanii prezydenckiej jako pierwsze sprawę nagłośniło Radio Zet w jednym z serwisów informacyjnych. Przypomnijmy; k...

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Myślenice 31

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się n...

Dlaczego nie wszystkie gminy publikują interpelacje radnych i odpowiedzi?
Polityka 0

Dlaczego nie wszystkie gminy publikują interpelacje radnych i odpowiedzi?

Zarówno to, o co pytają w interpelacjach radni, jak i odpowiedzi samorządowców powinny być niezwłocznie publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, który posiada zarówno gmina, jak i starostwo. Czy tak jest i czy samorządy robią to przejrzyście dla zwykłego Kowalskiego? W ślad za artykułem 24. ustawy o samorządzie gminnym, "treść interpelacji...