Wielka woda 2020

W ciągu doby strażacy wyjeżdżali 140 razy. „Wezbrały wszystkie rzeki i mniejsze cieki wodne”

W ciągu doby strażacy wyjeżdżali 140 razy. „Wezbrały wszystkie rzeki i mniejsze cieki wodne”

Po nawałnicy jaka przeszła nad powiatem myślenickim w nocy z soboty na niedzielę, woda największe szkody wyrządziła w gminach Wiśniowa, Pcim i Raciechowice. To właśnie w tych miejscowościach strażacy interweniowali najczęściej

W nocy z soboty na niedzielę 21 czerwca na terenie powiatu myślenickiego doszło do bardzo dużych opadów deszczu. W Węglówce spadły 132 litry wody na m.kw., a w Lubniu 101,5 l na m.kw. Największa ulewa rozpoczęła się około 1 w nocy i trwała do 4. W tym czasie poziom Raby w Stróży wzrósł ze 100 do 400 cm.

W Myślenicach Raba wystąpiła z brzegów na Górnym Jazie w okolicach lokali gastronomicznych płynęła drogą. Zalała parking popularnie nazywany przez mieszkańców „małpim gajem”, plażę trawiastą, parkingi, drogę, boiska do koszykówki i plażę piaszczystą stworzoną przez UMiG w ubiegłym roku.

Wezbrały wszystkie rzeki i mniejsze cieki wodne na terenie powiatu. Do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach od godziny 22.30 w sobotę zaczęły wpływać pierwsze zgłoszenia o zalewanych posesjach i niedrożnych przepustach.

Dyżurny dysponował do działań zastępy strażaków PSP, OSP i jednocześnie wezwał do służby dodatkowych funkcjonariuszy w celu pełnego wykorzystania posiadanego sprzętu i wsparcia działań stanowiska kierowania. Po nocnej ulewie gwałtownie podniósł się poziom wody w rzekach, które w wielu miejscach występowały z koryt niszcząc drogi, przyczółki mostów, powodując osuwiska namokniętej ziemi i przewracając drzewa.

Największa ilość interwencji miała miejsce na terenie gmin Raciechowice, Wiśniowa, Pcim jednakże również na terenach pozostałych gmin prowadzono działania ratownicze. Strażacy w liczbie 780 w ciągu doby brali udział w około 140 interwencjach.

W godzinach porannych w niedzielę 150 domów było całkowicie odciętych poprzez zniszczenie przez wodę mostów i dróg dojazdowych, liczba ta wzrosła w kolejnych godzinach do 200.

Przez cały dzień trwały intensywne działania strażaków, służb samorządu powiatowego i gminnych w celu doraźnego zabezpieczenia uszkodzeń i umożliwienia przywrócenia dostępu do domów.

- Udało się to częściowo zrealizować i ograniczyć brak dostępu wg danych na godzinę 20 do 80 posesji. Uszkodzeniu ulegała też infrastruktura energetyczna na terenie miejscowości Pcim, Dąbie, Krzesławice. Intensywne opady deszczu w kolejnych godzinach na szczęście były mniejsze niż zapowiadano co umożliwiło spływ wody w ciekach i prowadzenie przez strażaków wypompowywania wody z zalanych posesji bez groźby ich ponownego zalania – informuje bryg. Roman Ajchler z PSP Myślenice.

Powiązane tematy

Komentarze (6)

Zobacz więcej

Można już pić wodę z kranu
Wielka woda 2020 0

Można już pić wodę z kranu

Po kilku tygodniach mieszkańcy w gminie Wiśniowa mogą już odkręcić kran i popłynie z nich zdatna do picia woda Po obfitych ulewach, które doprowadziły do pow...