Epidemia nabiera rozpędu. Ponad 16 tys. zakażeń w kraju. W powiecie myślenickim jak dotąd zmarło 7 osób
- 27 października 2020
Minionej doby w całej Polsce odnotowano ponad 16 tys. zakażeń, z czego najwięcej na Mazowszu (3529) i w Małopolsce (1884). Powiat myślenicki w wojewódzkiej czołówce. Do tej pory zmarło tu 7 osób u których zdiagnozowano covid, a sanepid informuje o „innych schorzeniach”
Sytuacja polityczna w kraju i fala protestów jaka przechodzi przez miasta w całej Polsce, na drugi plan odsunęła zmagania związane z koronawirusem. Jak wygląda w liczbach i co wydarzyło się w ostatnich dniach?
We wtorek 27 października resort zdrowia potwierdził 16 300 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. To najwyższy dobowy bilans nowych zakażeń od początku zmagań z epidemią (wcześniej rekord padł w piątek 23 października - 13 632 nowe infekcje). Do tej pory w Polsce odnotowano 280 229 infekcji SARS-CoV-2 i 4615 zgonów. Od wczoraj zmarły 132 osoby.
Najwięcej przypadków zakażenia odnotowano w województwie mazowieckim (3529), małopolskim (1884) i wielkopolskim (1577). W Małopolsce do tej pory potwierdzono 35 525 przypadków z czego 18 783 stanowią ozdrowieńcy. Z powodu Covid-19 zmarło 470 osób.
Natomiast w powiecie myślenickim minionej doby odnotowano 79 nowych zakażeń, a łącznie od początku zmagań z epidemią liczba ta wynosi 1976 (1056 ozdrowieńców). Pod względem liczby potwierdzonych przypadków, powiat myślenicki zajmuje piąte miejsce po Krakowie (10 364), powiecie nowosądeckim (2501), krakowskim (2487), nowotarskim (2261) .
Jak podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myślenicach; spośród osób u których potwierdzono koronawirusa, zmarło 7, które „miały inne schorzenia”. Obecnie hospitalizowanych z wynikiem dodatnim jest 56 osób, kolejnych 1490 przebywa na kwarantannie, a 778 objętych jest nadzorem epidemiologicznym.
Dodatkowe szpitale i braki kadrowe
W niedzielę w Małopolsce zaczęły działać dwa kolejne szpitale, które zajmą się hospitalizacją chorych z COVID-19. To m.in. placówka MSWiA w Krakowie, w której przygotowano 140 miejsc dla zakażonych pacjentów, w tym 7 stanowisk do intensywniej terapii. Pierwszego dnia zajętych zostało 41 z przygotowanych miejsc.
Czy obawiasz się zarażenia covid-19?
- bardzo boję się zakażenia bardzo boję się zakażenia 30%
- trochę boję się zakażenia trochę boję się zakażenia 25%
- nie myślę o tym nie myślę o tym 24%
- w ogóle nie boję się zakażenia w ogóle nie boję się zakażenia 22%
- Głosów: 2437
Lawinowo rosnąca liczba zakażonych spowodowała, że coraz więcej małopolskich szpitali ma kłopoty kadrowe. Ten problem dotyczy także szpitala w Myślenicach, którego dyrektor apelował podczas konferencji online z władzami powiatu i gmin o pomoc w poszukiwaniu osób do pracy, a konkretnie personelu medycznego.
Myślenicki szpital, podobnie jak podczas pierwszej fali koronawirusa zachęca do finansowego wsparcia. "Darowizny pieniężne prosimy kierować na rachunek Szpitala w Myślenicach" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie SP ZOZ.
Od poniedziałku pierwszy szpital tymczasowy w regionie uruchomiono w budynku dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ul. Kopernika w Krakowie. Na początek w tym miejscu funkcjonowanie rozpoczęły dwa oddziały - intensywnej terapii (8 łóżek) i oddział dla pacjentów covidowych (32 łóżka).
Cała Polska w czerwonej strefie
Od soboty w całym kraju obowiązują nowe obostrzenia. Dotyczą edukacji, gospodarki i życia społecznego. Jednym z nich jest objecie całej Polski czerwoną strefą.
Obostrzenia dotyczą szkół podstawowych, gdzie nauka w klasach od IV do VIII działa w trybie zdalnym i ten system będzie obowiązywał co najmniej do niedzieli, 8 listopada.
Czy działania prowadzone przez rząd ograniczą rozwój epidemii w Polsce?
- zdecydowanie tak zdecydowanie tak 12%
- raczej tak raczej tak 9%
- trudno powiedzieć trudno powiedzieć 13%
- raczej nie raczej nie 21%
- zdecydowanie nie zdecydowanie nie 45%
- Głosów: 1901
W godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie może wychodzić sama, ani tym bardziej spotykać się w grupach. Może to robić jedynie pod opieką dorosłego. "Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki" - czytamy w rządowym komunikacie.
Restauracje, puby i kawiarnie przez najbliższe dwa tygodnie mogą przygotowywać posiłki jedynie na wynos oraz w ramach dostawy. Obostrzenie może zostać przedłużone, w zależności od dalszego przebiegu pandemii.
Obowiązuje zakaz wszelkiego rodzaju zebrań powyżej pięciu osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych).
Epidemia koronawirusa Covid-19 to dla ludzi:
- bardzo poważne zagrożenie bardzo poważne zagrożenie 48%
- umiarkowane zagrożenie umiarkowane zagrożenie 29%
- nie ma żadnej epidemii nie ma żadnej epidemii 16%
- brak zagrożenia brak zagrożenia 7%
- Głosów: 850
Ponadto wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności, kulturalne do 25 proc. publiczności, a imprezy i spotkania organizowane w domach mogą odbywać się dla maksymalnie 20 osób.
Seniorzy powyżej 70. roku życia mają nie przemieszczać się, a wyjątkiem jest wyjście w ramach wykonywania zawodu lub wychodzenie do kościoła lub w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych (np. zakupy).
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Coraz więcej obostrzeń, coraz mniej efektów. Może pora się zastanowić ile to wszystko pomaga? Zakażeń jest tyle ile ma być i koniec. Nie da się tego kontrolować. Nikogo nie ominie. Lepiej się skupić na poprawie zdrowia i odporności społeczeństwa bo tylko tak można się bronić przed wirusem.
Ja się cieszę, że pojawił się COVID-19. Dzięki niemu nie ma już terroryzmu, wojen, nowotworów, samobójstw, morderstw, wypadków ze skutkiem śmiertelnym, napadów, afer typu ambergold, bezrobocia. W sumie same plusy ten wirus
Przypomnijcie sobie co mówił Pinokio przed wyborami - Idzie tłumnie do wyborów ,wirusa już nie ma , jest w odwrocie, wirusy mają to do siebie że jak jest ciepło to giną.,
Pis zamiast zająć się walką z wirusem to się zajmował wyborami ,gryzieniem z Ziobrem o posady w spółkach skarbu państwa ,lgbt ,a teraz aborcją.
Patrzcie jak manipulują teraz wrzucili temat aborcji żeby ludzie zrobili zamieszanie itd 4lata temu było to samo chcieli coś przepchnąć i wleciał temat aborcji ludzie się skupili na czymś innym a tutaj uderzyli w kobiety bo uderzając w facetów to by mogli sobie nie poradzić na strajkach a ludzie to wszystko łykają
Przeszła ustawa odnośnie szczepienia po cichu
Aha i teraz jeszcze zagrają nam piłkę że sami sobie jesteśmy winni bo ludzie strajkowali i się pozarazali
Pandemia jest ale np. nowotworów. Tygodniowo w Polsce na raka umiera dwa tysiące osób. Choć teraz, odkąd ci chorzy mają ograniczone przez covid możliwości diagnostyki oraz leczenia, to może nawet więcej niż dwa tysiące.... Obudźcie się ludzie póki czas.
Zobaczcie jak jest w Norwegii czy Szwecji. Tam jest wirus ale nie zarżnęli gospodarki.
Leczą wszystkie choroby, a nie jak u nas...